Jump to content

Odluka Ustavnog suda


anton887

Preporučene objave

,Ljubazno molim za odgovor. Da li netko zna slučajeve u kojima je pojedina Općina izašla u susret temeljem presude Ustavnog suda koja govori da je pravo je jedinice lokalne samouprave odreći se dijela tog prihoda u slučaju kad određene osobe samostalno i svojim sredstvima rješavaju pitanje stanovanja. Naime, Općina kojoj sam poslao Zahtjev za odreknućem makar malog dijela iznosa za kom.doprinose uopće ne želi čuti za ovu presudu jer joj naravno nije od koristi. Volio bih ako netko zna slučajeve gdje su Općine odobrile smanjenje iznosa plaćanja doprinosa, pa da stavi link ...

 

 

puno Vam hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je bitno.

 

"Sukladno članku 31. Zakona o komunalnom gospodarstvu, jedinica lokalne samouprave je ovlaštena odlukom o komunalnom doprinosu, između ostalog, obvezno utvrditi opće uvjete i razloge zbog kojih se u pojedinim slučajevima može odobriti djelomično ili potpuno oslobađanje od plaćanja komunalnog doprinosa."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je bitno.

 

"Sukladno članku 31. Zakona o komunalnom gospodarstvu, jedinica lokalne samouprave je ovlaštena odlukom o komunalnom doprinosu, između ostalog, obvezno utvrditi opće uvjete i razloge zbog kojih se u pojedinim slučajevima može odobriti djelomično ili potpuno oslobađanje od plaćanja komunalnog doprinosa."

 

poštovani, hvala na odgovoru. Općina o kojoj je predmet upita jest doista propisala sve što se naveli, te između ostalog za oslobađanje kom.doprinosa propisala 10 godina prebivališta. Ja sam u toj općini 20 godina sa svojom obitelji međutim tek prije par godina smo prijavili prebivalište jer smo bili podstanari po raznim stanovima u toj općini pa nismo prijavilljivali prebivalište. Nisu nam htjeli priznati sve te činjenice kao niti dokaze da 20 godina tu živimo i da su nam djeca tu išla u školu. Sve iz razloga jer samo traže dokaz o prebivalištu. U rješenju priznaju kako znaju (jer se radi o manjem mjestu) da smo tu 20 g. ali da je problem dokaz o prebivalištu....Stoga me zanima da li bi nam ta presuda Ustavnog suda mogla ići u korist obzirom da smo svojim sredstvima sagradili kuću u Općini i godinama plaćali doprinose gradu za izgradnju infrastrukture? Ako ima netko kakav savjet, molim ljubazno za pomoć????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je donekle sukob forme protiv sadržaja.

 

Općina se drži forme, što naravno i jeste pravno ispravno, a na vama je da dokažete suprotno. Bi li prihvatili bez postupka? Očito neće. Ali, s druge strane, prebivalište ima i drugu važnost, jer se prema njemu određuje i adresat dijela poreza i eventualnog prireza, a kod vas to je očito bila neka druga općina ili grad.

 

Sve u svemu, nisam optimist u vašem slučaju, ali naravno - odluka je samo vaša.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baš kako ste napisali - ako žele. Njihova dobra volja, ali moraju za to biti ispunjeni određeni uvjeti.

 

Ako se sjetite, javite povratno ishod.

 

Javit ću,naravno. Poslali smo ugovor da smo svojim sredstvima gradili kuću, plaćali godinama gradske namete,ugovor o najmu stana. Da li imate jos kakav prijedlog što im poslati?

puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

naravno da je to jedan od uvjeta, u tome se svi slažemo. Obzirom da presuda Ustavnog suda: "Pravo je jedinice lokalne samouprave odreći se dijela tog prihoda u slučaju kada određene osobe samostalno i svojim sredstvima rješavaju pitanje stanovanja, uz pretpostavku da su kroz dosadašnje vrijeme prebivanja doprinjele izgradnji komunalne infrastrukture". U Općini imam i obrt već 20 godina kojoj plaćam poreze jer ista daje Ugovorom na korištenje objekte kojeg i ja imam. Sukladno Odluci Grada tu plaćam porez na tvrtku i porez na korištenje javne površine sve ove godine. Uz to smo svojim sredstvima supruga i ja rješavali pitanje stanovanja. Ugovor s firmom koj nam je napravila dio kuće iz kojeg se ugovora vidi jasno da mi to financiramo. Pa u odnosu na ove okolnosti pričamo o presudi Ustavnog suda da mi se čini da ispunjavamo uvjete iz presude ako oni to žele. Evo, ako imate još kakvih prijedloga dobro bi došli...

puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija