Jump to content

odricanje od nasljedstva


zbunjola75

Preporučene objave

Dobar dan,

nedavno mi je stiglo pismo od bilježnika u kojem piše da je pronađena neka imovina daljnje rodbine. Ja već godinama živim u inozemstvu i to nasljedstvo niti želim niti me uopće zanima no kako živim daleko od konzularnog predstavništa, emailom otpisah kako nasljedstvo ne želim.

Bilježnici su mi tada odvratili kako se nasljedstva jedino mogu odreći tako da pošaljem ovjerenu izjavu s apostilom (koji košta skoro 1000kn koje ja nemam niti želim plaćati da se odreknem nečega što ne želim niti smo ikad tražili).

Postoji li drugi način?

Može li mi to kasnije uzrokovati probleme? :jok:

 

hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postoji li drugi način?

 

Obzirom ste u inozemstvu - ne postoji, jer i punomoć koju biste eventualno dali nekom drugom bi zahtijevala isti "režim" ovjere.

 

Može li mi to kasnije uzrokovati probleme? :jok:

 

Ako se ne odreknete valjano nasljedstva, uzet će se da ste ga se prihvatili, a time ujedno odgovarate i za eventualne dugove ostavitelja, što bi u budućnosti teoretski moglo dovesti do problema. Kako ste u inozemstvu, nije vjerojatno da bi eventualni vjerovnici išli baš na vas, ali ako ostanete jedini nasljednik - ići će.

 

Drugih problema neće biti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obzirom ste u inozemstvu - ne postoji, jer i punomoć koju biste eventualno dali nekom drugom bi zahtijevala isti "režim" ovjere.

Hvala G-man!

Mora li se punomoć davati za svaki pojedini slučaj? Pitam jer moja sestra ima punomoć (ovjerenu u Hr) u vezi s nekim drugim nasljedstvom i sporom - bi li se to moglo koristiti i ovdje?

 

 

 

Ako se ne odreknete valjano nasljedstva, uzet će se da ste ga se prihvatili, a time ujedno odgovarate i za eventualne dugove ostavitelja, što bi u budućnosti teoretski moglo dovesti do problema. Kako ste u inozemstvu, nije vjerojatno da bi eventualni vjerovnici išli baš na vas, ali ako ostanete jedini nasljednik - ići će.

 

Drugih problema neće biti.

Jedini nasljednik neću biti, a koliko vidim po papirima, radi se samo o nekoj čestici zemlje, dugova nema (barem ih sud ne spominje, a pretpostavljam da se na njih odnose isti zakoni kao i za naknadno pronađenu imovinu ako bi se slučajno naknadno pojavili?).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mora li se punomoć davati za svaki pojedini slučaj? Pitam jer moja sestra ima punomoć (ovjerenu u Hr) u vezi s nekim drugim nasljedstvom i sporom - bi li se to moglo koristiti i ovdje?

 

Ako se odnosi isključivo na taj drugi ostavinski postupak - morat ćete dati novu.

 

Jedini nasljednik neću biti, a koliko vidim po papirima, radi se samo o nekoj čestici zemlje, dugova nema (barem ih sud ne spominje, a pretpostavljam da se na njih odnose isti zakoni kao i za naknadno pronađenu imovinu ako bi se slučajno naknadno pojavili?).

 

Pravila su uvijek ista - odgovara se za dug do visine nasljednog dijela, ali se odgovara i naslijeđenom i vlastitom imovinom (tu je onda moguć problem).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se odnosi isključivo na taj drugi ostavinski postupak - morat ćete dati novu.

Hvala!

 

 

 

Pravila su uvijek ista - odgovara se za dug do visine nasljednog dijela, ali se odgovara i naslijeđenom i vlastitom imovinom (tu je onda moguć problem).

Kužim. Pardon, malo sam zbrčkano napisala to pitanje: htjela sam pitati, budući da se nikakvi dugovi trenutačno ne spominju, ako bi se naknadno pronašli, bi li me sud morao ponovno kontaktirati da se izjasnim u vezi s njima ili bi mi ih mogli automatski prišiti ako se ne odreknem ovoga sada?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako se ne odrekneš nasljedstva možeš imati problema.

sud te neće kontaktirati ali mogući vjerovnici bi ti mogli zagorčati život (kao nasljedniku).

tko je pokrenuo postupak za naknadno pronađenu imovinu? zašto su te naveli kao nasljednika? možda je u pitanju neka mutna radnja ( mogućeg vjerovnika).

kontaktiraj odvjetnika u mjestu (gdje je ostavinska). pošalje ti punomoć (poštom) koju potpišeš (nemora biti ovjerena od strane javnog bilježnika ). u punomoć upišeš zastupanje na ostavinskoj raspravi. odvjetnik umjesto tebe izjavi da se odričeš nasljedstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pardon, malo sam zbrčkano napisala to pitanje: htjela sam pitati, budući da se nikakvi dugovi trenutačno ne spominju, ako bi se naknadno pronašli, bi li me sud morao ponovno kontaktirati da se izjasnim u vezi s njima ili bi mi ih mogli automatski prišiti ako se ne odreknem ovoga sada?

 

Automatski ide.

 

Bovu je dao dobru sugestiju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kontaktiraj odvjetnika u mjestu (gdje je ostavinska). pošalje ti punomoć (poštom) koju potpišeš (nemora biti ovjerena od strane javnog bilježnika ). u punomoć upišeš zastupanje na ostavinskoj raspravi. odvjetnik umjesto tebe izjavi da se odričeš nasljedstva.

Stvarno? To bi bila izvrsna opcija. Ne razumijem zašto mi bilježnici to nisu ponudili kao mogućnost; oni stalno briju po apostili. :/

Hvala!

To onda mora biti odvjetnik? Ne mogu sestru ili mamu tako opunomoćiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To onda mora biti odvjetnik? Ne mogu sestru ili mamu tako opunomoćiti?

 

mora. možeš opunomoćiti mamu ili sestru ali punomoć moraš ovjerti kod javnog bilježnika.

 

potpisivanje punomoć odvjetniku ne košta ništa ali zastupanje košta.

o cijeni se dogovorite. izračunajte koliko bi koštao dolazak ili mogući problemi.

sestra ili majka se mogu dogovoriti sa odvjetnikom. pošalju vam punomoć koju potpišete i vratite (punomoć odvjetniku ne morate ovjeriti kod javnog bilježnika).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Više će koštat odvjetnik,nego ovjera punomoći za majku ili sestru,a imajući u vidu da se neradi o nikakvom složenom predmetu bolja je ova druga opcija.

odvjetnik mi nudi da mi on sastavi izjavu o odricanju na kojoj ovjerim potpis, a na kojoj, kaže, ne trebam apostilu. Bilježnik pak kaže da trebam.

confused.com

Treba li apostila ići na punomoć?

 

hvala svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Treba li apostila ići na punomoć?

 

hvala svima

 

u kojoj se državi nalaziš?

ako punomoć o zastupanju daješ sestri ili majci kod najbližeg javnog bilježnika u Hrvatskoj

ovjeriš svoj potpis (punomoć sastaviš sam. sestra ili majka ne moraju biti nazočni). ta punomoć ovjerena kod javnog bilježnika u HR ne mora imati apostile.

http://www.verba-strani-jezici.hr/sto-je-apostille/

http://www.mvep.hr/hr/konzularne-informacije/legalizacija-isprava/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odvjetnik mi nudi da mi on sastavi izjavu o odricanju na kojoj ovjerim potpis, a na kojoj, kaže, ne trebam apostilu.

 

zašto ti odvjetnik ne pošalje punomoć koju potpišeš i vratiš odvjetniku.

zastupa te na ostavinskoj raspravi i naplari svoju uslugu .

cijena bi trebalabiti približno jednaka sastavljanju izjave o odricanju + ovjera potpisa

razovaraj sa drugim odvjetnikom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zašto ti odvjetnik ne pošalje punomoć koju potpišeš i vratiš odvjetniku.

zastupa te na ostavinskoj raspravi i naplari svoju uslugu .

cijena bi trebalabiti približno jednaka sastavljanju izjave o odricanju + ovjera potpisa

razovaraj sa drugim odvjetnikom

U Engleskoj sam. Odvjetnik mi je to ponudio kao najjeftiniju opciju. On jest rekao da me može i zastupati, ali kaže da je izjava jeftinija opcija.

Muči me samo to što bilježnik kod kojeg je rasprava kaže da moja izjava mora imati i ovjeren potpis i apostilu, a odvjetnik kaže da ne treba.

S obzirom na to da apostila baš i nije jeftina, rado bih je izbjegla ako mi ne treba, ali se bojim poslati izjavu koja neće biti pravovaljana. :/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Engleskoj sam. Odvjetnik mi je to ponudio kao najjeftiniju opciju. On jest rekao da me može i zastupati, ali kaže da je izjava jeftinija opcija.

/

 

nebi trerbalo biti jeftinije.

vrijednost spora je o kuna (ili vrijednost djelakoji bi nasljedio ?)

odvjetnička tarifa trošak zastupanja pred sudo (javnim bilježnikom ) 250,00 kuna.

nebi trebalo biti više. na prvoj raspravi izjavi (u tvoje ime) da se odriče nasljedstva.

nea troška javnog bilježnika. nema obveza ako ostavitelj ima dugova ali nea ni nasljedstva. koliko je ?

 

punomoć možeš poslati i majci ili sestri ali mora biti ovjerena u hrvatskom veleposlanstvu(ovjera tvog potpisa)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija