Jump to content

Nasljeđivanje jamstva/sudužništva po kreditu


iva!!!

Preporučene objave

Nakon smrti naslijedila sam od supruga mirovinu,kredit i ostalo. No,sad mi je na kućnu adresu došla opomena za kredit na koji je on bio jamac/sudužnik,ali to nigdje nije navedeno po rješenju o nasljeđivanju da sam naslijedila. Banka mi šalje opomene na ime supruga, i tvrde da ako ne platim,da će mi sjesti ovrhom na moj račun. Da li postoji način da oni to učine,da li je to po zakonu, jer ja nisam nigdje kod njih u banci potpisala da ću poslije suprugove smrti  preuzeti sudužništvo za kredit,a i račun mi je otvoren u drugoj banci. Iz sjedišta banke tvrde da ja moram to podmiriti,a voditelj poslovnice gdje je kredit napravljen, da samo pošaljem smrtni list u Službu naplate i da neće više dolaziti opomene jer će biti provedeno kroz sustav da je suprug umro i da ja nemam veze s tim. Ni sama ne znam što mi je činiti. Molim vas da mi pomognete savjetom oko rješavanja ovoga problema. Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nasljednici ne nasljeđuju dug po jamstvu . to je osobni dug.

taj dug nemojte priznati.ako na bilo koji način priznate dug dužni ste ga i vračati.

nikomeniste potpisali jamstvo.

ali ako je sudskom odlukom nastala obveza po tom jamstvu i taj dug nasljednika se nasljeđuje.

 

nasljednici nasljeđuju dug ostavitelja po kreditu(kojeg je on imao).

 

mirovinu niste mogli nasljediti. na mirovinu imate pravo po zakonu ili ne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam na odgovoru.. nisam ništa potpisala po pitanju sudužništva,.. naslijedila sam kredit koji je bio na supruga, i to je uredu (to sam svjesna da prelazi na moje ime) ali ovo mi nikako nije bilo jasno. znači trebam ignorirati opomene koje dolaze na supruga ??? Mirovinu sam stekla po zakonu, strah me je jer su mi iz banke rekli da će poslati na naplatu taj dug.. da li su oni to u mogućnosti bez da tu istu opomenu ne pošalju na moje ime???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako se radi o dugo po jamstvu za tuđi kredit odgovara samo jamac.

nasljednik ne nasljeđuje taj dug (osim ako hoće).

ali ako se radi o rješenju o ovrsi na taj dug po jamstvu i taj dug preuzima nasljednik.

ako nije donijeto sudsko rješenje protiv ostavitelja ovrhovoditelj to možepokušati sa nasljednikom . tako rješenje o ovrsi osporavate uz navode da je dug po jamstvu osobni dug koji kao nasljednik ne prihvatate.

 

ako na rješenje o ovrsi ne podnesete žalbu (suda)/prigovor(javnom bilježniku) u zakonskom roku (8 dana od primitka rješenja) rješenje postaje pravomoćno i imate obvezu.

 

nema vas šta biti strah ako ostavitelj nije dobio rješenje o ovrsi. ako je dobio rješenje o ovrsi i protiv tog rješenja nije podnio žalbu ?

banka prijeti da bi naplatila svoje. uputite ih da u sudskom postupku traže dug (ništa više).

 

banku pismeno (preporučeno i sa povratnicom što čuvaš sa kopijom pismena ) obavjestite o smrti jamca. dostavite smrtni list.

ništa ne pisati osim obavjesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...
, iva!!! je napisao:

Nakon smrti naslijedila sam od supruga mirovinu,kredit i ostalo. No,sad mi je na kućnu adresu došla opomena za kredit na koji je on bio jamac/sudužnik,ali to nigdje nije navedeno po rješenju o nasljeđivanju da sam naslijedila. Banka mi šalje opomene na ime supruga, i tvrde da ako ne platim,da će mi sjesti ovrhom na moj račun. Da li postoji način da oni to učine,da li je to po zakonu, jer ja nisam nigdje kod njih u banci potpisala da ću poslije suprugove smrti  preuzeti sudužništvo za kredit,a i račun mi je otvoren u drugoj banci. Iz sjedišta banke tvrde da ja moram to podmiriti,a voditelj poslovnice gdje je kredit napravljen, da samo pošaljem smrtni list u Službu naplate i da neće više dolaziti opomene jer će biti provedeno kroz sustav da je suprug umro i da ja nemam veze s tim. Ni sama ne znam što mi je činiti. Molim vas da mi pomognete savjetom oko rješavanja ovoga problema. Hvala.

Poštovana možete li mi dati informaciju kako je prošla kod vas ova situacija? Trenutno smo u sličnoj situaciji i odgovor koji ste dobili mi se čini logičan i ispravan, ali voljela bih čuti nečije osobno iskustvo.

Hvala unaprijed za odgovor!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , ogi88 je napisao:

Trenutno smo u sličnoj situaciji i odgovor koji ste dobili mi se čini logičan i ispravan, ali voljela bih čuti nečije osobno iskustvo.

Razlika Vašeg i ovog slučaja je u ovrhovoditelju, jer je kod Vas došlo do ustupa duga. B2 Kapital teško da bi otkupio dug koji je nenaplativ, odnosno vjerujem da postoji ovršna isprava, te da se dug kao takav prenosi na nasljednika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija