Jump to content

smiješno pitanje


buda2

Preporučene objave

Ovo pitanje nije smiješno, nego vrlo ozbiljno.

 

Svi u ovoj zemlji moraju znati da će u srednjoročnom razdoblju masa sredstava za mirovine morati ići dolje. Možda 25 % , možda čak i 40%. Možda svima jednako, možda razne kombinacije.

 

Ne zato jer netko mrzi umirovljenike, nego zato jer tog novca ova država nema.

U ovom trenutku, država dodaje iz proračuna otprilike polovinu novca koji se isplaćuje za mirovine , nekih 7-8 milijardi.

Država se svake godine zaduži za novih 15 milijardi.

 

I posve je sigurno da će kasnije, za 20+ godina biti još gore. Jer sa ovom masom mladih koji odlaze iz RH - uglavnom da se nikada ne vrate - za 3-4 godne biti će umirovljenika više nego zaposlenih. I taj trend će se nastaviti.

 

Dakle, dragi umirovljenici, uživajte dok možete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx sve to štima što si napisao.naravno da nitko ne mrzi penziće.masu novca mora obezbjediti vlada.ali ispada ( po tvom pisanju )da su mirovine prevelik teret ,ali nisi naveo opčepoznatu činjenicu da je državni aparat preglomazan i preskup.koliko novca mjesečno dođe nepotrebni gradovi i općine? da li penzići dobiju božičnicu,uskrsnicu,K15 ?koja je to masa kuna svake godine ?

ako se sječaš da je ondašnja premijerka Kosor zamrznula mirovine na jedno vrijeme i što se time postiglo? baš ništa nije pomoglo vladi.

ako uzmemo npr.eventualno povečanje mirovine od 1,25% ja bih dobio nekih 46 kuna.jednokratno " veselje".tih nekoliko kuna recimo ću vratiti vladi kroz tjedno povečanje benzina.i na kraju nemam ništa od povečanja.ostaje ona narodna " Bog dao, Bog uzeo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx sve to štima što si napisao.naravno da nitko ne mrzi penziće.masu novca mora obezbjediti vlada.

 

Buda,

vlada nije neka skupina basnoskovno bogatih dobrotvora, nego skupina ljudi koja otima novac jednoj skupini ljudi (porez) da bi ga dala drugima (a pritom i sama sprčka dobar dio).

 

Kada počneš uzimati previše, dobivaš sve manje poreza. To su znali još arapski i europski eruditi koji su savjetovali emire i kraljeve. Porez preko otprilike 36 % dugoročno ruši ekonomiju. Mi sada imamo između 50 i 55%.

 

Sada je situacija za RH u EU još puno gora, jer mnoge tvrtke mogu jedostavno prijaviti tvrtku u drugoj državi gdje je manji porez.

 

 

 

 

ali ispada ( po tvom pisanju )da su mirovine prevelik teret ,

Ali JESU !

To je jednostavna činjenica koju politčari populisti ne žele izreći.

Zašto?

Zato jer političarima reizbor ovisi glasovima umirovljenika.

Mladi ne izlaze toliko na izbore, nego 'glasuju nogama' - odlaze.

 

Pazi, tu ne govorimo o moralnim kategorijama tipa - 'pa umirovljenici su zaslužili mirovine'.

Uopće nije o tome riječ.

Nema novca.

 

ali nisi naveo opčepoznatu činjenicu da je državni aparat preglomazan i preskup.koliko novca mjesečno dođe nepotrebni gradovi i općine? da li penzići dobiju božičnicu,uskrsnicu,K15 ?koja je to masa kuna svake godine ?

 

Zapravo - naveo sam i to. Spomenuo sam godišnji rast duga za cca 15 milijardi. Pola ode za mirovine, a pola za preglomaznu neučinkovitu državnu upravu i javne službe.

 

I nije ti taj problem samo kod nas.

Evo, neki dan naiđoh na ovaj odličan članak o USA:

 

http://www.washingtonexaminer.com/pension-tidal-wave-is-about-to-crash-down/article/2565965

Isto vrlo lijepo opisuje gomilanje neosnovanih prava u državnim službama, i ogroman dug za njihove mirovine koje neće imati tko platiti.

 

ako se sječaš da je ondašnja premijerka Kosor zamrznula mirovine na jedno vrijeme i što se time postiglo? baš ništa nije pomoglo vladi.

ako uzmemo npr.eventualno povečanje mirovine od 1,25% ja bih dobio nekih 46 kuna.jednokratno " veselje".tih nekoliko kuna recimo ću vratiti vladi kroz tjedno povečanje benzina.i na kraju nemam ništa od povečanja.ostaje ona narodna " Bog dao, Bog uzeo.

 

Evo, čini se da će vrlo skoro Grčka u bankrot.

 

I ja iskreno priželjkujem da im EU ne izađe još jednom u susret nego da ih pusti da grcaju par mjeseci, dok ljudima ne dođe iz guzice u glavu nakon što par mjeseci ne bude plaća i mirovina.

 

Ne priželjkujem to zato jer nekome želim zlo, nego upravo obrnuto - to nam svima slijedi ako se ljudi ne privedu pameti i shvate da nema, i da će se htjeli-ne htjeli morati zadvoljiti sa manje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da je istina po grčićevom već sutra bi bila povišica, međutim kako znamo istinitost podataka SDP-a je već općepoznata stvar a najbolje vidljiva po realizacici plana 21 (čista izborna prevara za koju nitko ne odgovara a radi se o zločinačkom udruženju). No da se vratimo na mirovine, rast se može očekivati u jednom dijelu nakon razdvajanja na vojni i kao civilni dio miroivne u tom civilnom diijelu se može očekivati porast kao kao svih umirovljenika. U vojnom dijelu će povišica biti nakon porasta BDP-a od 3% a što znači ništa u daljnje 2-3 godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

No da se vratimo na mirovine, rast se može očekivati u jednom dijelu nakon razdvajanja na vojni i kao civilni dio miroivne u tom civilnom diijelu se može očekivati porast kao kao svih umirovljenika. U vojnom dijelu će povišica biti nakon porasta BDP-a od 3% a što znači ništa u daljnje 2-3 godine.

 

Neće biti rasta.

To je iluzija.

Znam da svi mrze one koji donose loše vijesti, ali mislim da je sada već jako opasno to uljuljkivanje ljudi u uvjerenje da će 'biti bolje'.

Jer neće.

 

 

Razdvajanje na vojni i i civilni dio je napravljen upravo zato da se u budućnosti vojni dio značajno smanji. Jer većina branitelja tek treba ući u taj sustav i tražiti eventualno taj dodatak . To će dodatno opteretiti sustav koji je ionako pred kolapsom.

 

Razlog tome je jednostavan - mlađe generacije postaju svjesne da se mirovinski sustav pretvorio u Ponzi šemu (kod nas poznatu pod nazivom Lanac sreće) . Oni koji prvi dobivaju uplate su profitirali, ovi koji sada uplaćuju bacaju novac koji nikada neće dobiti.

Tako je i bez sustava vojnih mirovina, dakle vojne mirovine samo pogoršavaju cijelu priču.

Sa ionako katastrofalnom demografskom slikom , desetinama mladih koji ionako odlaze da se nikada ne vrate (a sada prestaju i ograničenja koja smo imali ulaskom u EU) - što možemo očekivati?

 

Što je bolje - ljudima lagati da će biti bolje ili im iskreno reći da će mirovine neumitno padati i da se pripreme da će i u starosti morati naći kakav dodatni poslić i živjeti još skromnije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je to OK al bit problema je lopovluk i nemar od 91 do danas,jednostavno nikoga nije briga za ništa od lokalnih vlasti do vlade,svi gledaju samo kako će što i gdje smuljati za sebe a priče o ovome i onome su priče za malu djecu,pogledajte svoju općinu kako je u njoj tako je i u cijeloj državi,to 6 Amerika nebi izdržalo,dobro je dok dolaze krediti samo neznam do kada će mo ih dobivati,nema općine,nema javnog ,državnog poduzeća u kojem se ne mulja i onda se čudimo kako nema love,ja se ne čudim nego se čudim kako uopće primamo ikakve mirovine,primamo jer svaki mjesec dižu kredite,neznam kako je kod vas al evo primjer u mojoj županiji HEP ima svoje radnike al kanale za vodove kopaju koperanti pa priključak struje ide opet preko koperanata a vlasnici koperantskih firmi bivši direktori u HEP-u ,radio sam 14 godina u javnom poduzeću i svi su muljali kako je bilo onda tako je i danas i onda su kao problem velik broj umirovljenika ne nije to problem problem je lopovluk i nebriga za opće dobro,kod nas je sistem,digni kredit uloži jednu kunu,ukradi 3 i mi obični građani to kao ne vidimo,ne da se pravimo da ne vidimo nego još takve podržavamo,tako je u mojoj općini,županiji... kao on barnešto radi a sa čijom to lovom radi i gradi sa našom,koliko bi se moglo otvoriti radnih mjesta da se ne krade? naravno to nas nije briga i onda se čudimo gdje smo,treba nam i gore,ne kaže se zaništa kakav narod takva vlast

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

 

Evo, čini se da će vrlo skoro Grčka u bankrot.

 

I ja iskreno priželjkujem da im EU ne izađe još jednom u susret nego da ih pusti da grcaju par mjeseci, dok ljudima ne dođe iz guzice u glavu nakon što par mjeseci ne bude plaća i mirovina.

 

Ne priželjkujem to zato jer nekome želim zlo, nego upravo obrnuto - to nam svima slijedi ako se ljudi ne privedu pameti i shvate da nema, i da će se htjeli-ne htjeli morati zadvoljiti sa manje.

 

Tražih neki stariji post, pa naiđoh i na ovo.

Pa da malo citiram sam sebe, dobro dođe kao opomena onima koji misle da ne može biti gore.

 

Sada se evo već događa ovaj cirkus u Grčkoj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
da se razbije monotonija na portalu evo jednog pitanja: da li će ove godine biti povečanja mirovine ???

 

smiješan odgovor: da, biti će otrprilike u vrijednosti kile jabuka, ali i to je poboljšanje kvalitete života

 

Ipak ce biti za kilu jabuka.

Prenosim sa stranica mirovinskog:

 

"Zagreb, 27.08.2015.

Dana 27. kolovoza 2015. održana je 38. sjednica Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje na kojoj je Upravno vijeće donijelo odluke o usklađivanju mirovina od 1. srpnja 2015.

 

Upravno vijeće Zavoda je na temelju objavljenih službenih podataka Državnog zavoda za statistiku o nominalnom indeksu bruto plaća i indeksu potrošačkih cijena – za razdoblje I.-VI. 2015. u odnosu na razdoblje VII.-XII. 2014. donijelo Odluku o aktualnoj vrijednosti mirovine od 1. srpnja 2015.

 

Nova aktualna vrijednost mirovine za jedan osobni bod, radi određivanja mirovine i usklađivanja mirovina i ostalih prava iz mirovinskog osiguranja od 1. srpnja 2015. iznosi 61,10 kn.

 

Nova aktualna vrijednost mirovine izračunata je tako što je dosadašnja aktualna vrijednost mirovine u svoti od 60,92 kn usklađena po stopi koja se dobije kao polovica zbroja stope promjene prosječnog indeksa potrošačkih cijena i stope promjene nominalnog indeksa bruto plaće svih zaposlenih u Republici hrvatskoj u prvom polugodištu 2015. u odnosu na polugodište koje mu prethodi. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, stopa promjene indeksa potrošačkih cijena u prvom polugodištu 2015.. godine u odnosu na drugo polugodište 2014. iznosila je - 0,20%, (pad 0,20%), a stopa promjene nominalnog indeksa bruto plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u istom razdoblju iznosila je 0,80% (porast 0,80%) tako da polovica zbroja stopa promjene iznosi 0,3%.

 

Mirovine uvećane prema novoj aktualnoj vrijednosti, bit će isplaćene u rujnu s isplatom mirovina za kolovoz, kad će se isplatiti i razlika mirovine za srpanj.

 

Na sjednici su donesene i: Odluka o najnižoj mirovini za jednu godinu mirovinskog staža od 1. srpnja 2015., te Odluka o osnovici za određivanje naknade zbog tjelesnog oštećenja i o usklađivanju novčanih naknada zbog tjelesnog oštećenja od 1. srpnja 2015."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Poštovani buda1965,

 

Kad je već tako zagustilo, častim kavom (ponesite šećer).

 

Rastom AVM za 0,46 %, mojim kolegama koji imaju jednaku mirovinu po općem propisu, ona raste za 19,73 kn.

 

Moja malenkost je korisnik mirovine po posebnom propisu i ista mi je porasla za 11,84 kn.

 

To je zbog faktora preračuna 0,65 i 5. godina Domovinskog rata.

 

 

Tih 5.godina rata mi je minus u izračunu mirovine po posebnom propisu ???? a za izračun mirovine po općem propisu je plus ???????????

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija