Jump to content

Vanbrodski motor bez papira


pukovnikkostadinovic

Preporučene objave

Pozdrav,

 

Posjedujem vanbrodski motor marke Tomos 4 star cca 30 godina.

Ne posjedujem nikakvu dokumentaciju koja dokazuje da sam ja vlasnik dotičnog motora.

 

Otišao sam u lučku kapetaniju i pitao da li postoji nacin dobivanja papira za motor na sto su mi objasnili kako moram pokrenuti izvanparnični postupak utvrđenja vlasnistva nad vanbrodskim motorom.

 

Zanima me šta trebam dostaviti sudu, neku izjavu ili...?

Također su mi u luckoj napomenuli da trebam imati dva svjedoka. Gdje da njih navedem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

radi se o parničnom postupku, ne izvanparničnom. morate tužiti bivšeg vlasnika (ili njegove nasljednike) da ste vi dosjelošću (dugotrajnim vršenjem posjeda) stekli vlasništvo nad pokretninom, to može priznati i bivši vlasnik, a dva vama nesrodna svjedoka (susjedi, naprimjer) moraju potvrditi da ste vi kroz posljednjih trideset godina vršili nesmetani, mirni i pošteni posjed koji vam nitko nikad nije osporavao ili uznemiravao. i onda sud na temelju vaše izjave i izjave svjedoka donosi presudu, koja kad postane pravomoćna (kad istekne rok za žalbu), predstavlja temelj za vaš upis vlasništva u upisnike lučke kapetanije. možete angažirati i pravnu pomoć da vam napiše tužbu (što će vas nešto koštati), možete to učiniti i sami, a sudske pristojbe na tužbu i presudu mogu biti oko 200-tinjak kuna ako stavite da je vrijednost predmeta spora (vrijednost tog motora) do 1.000,00 kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...
radi se o parničnom postupku, ne izvanparničnom. morate tužiti bivšeg vlasnika (ili njegove nasljednike) da ste vi dosjelošću (dugotrajnim vršenjem posjeda) stekli vlasništvo nad pokretninom, to može priznati i bivši vlasnik, a dva vama nesrodna svjedoka (susjedi, naprimjer) moraju potvrditi da ste vi kroz posljednjih trideset godina vršili nesmetani, mirni i pošteni posjed koji vam nitko nikad nije osporavao ili uznemiravao. i onda sud na temelju vaše izjave i izjave svjedoka donosi presudu, koja kad postane pravomoćna (kad istekne rok za žalbu), predstavlja temelj za vaš upis vlasništva u upisnike lučke kapetanije. možete angažirati i pravnu pomoć da vam napiše tužbu (što će vas nešto koštati), možete to učiniti i sami, a sudske pristojbe na tužbu i presudu mogu biti oko 200-tinjak kuna ako stavite da je vrijednost predmeta spora (vrijednost tog motora) do 1.000,00 kn.

 

Imam sličan problem sa Tohatsuom iz 2003. Ja sam prvi vlasnik, ali nisam ga registrirao, a sad više ne mogu pronaći račun. Firma AC oprema više ne postoji, pa vjerojatno ne mogu doći do kopije računa s kojom bih mogao od carinske uprave dobiti izjavu o plaćenom porezu. Kakav postupak mi preporučujete i koji sud je ev. nadležan?

 

Zahvaljujem unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Problem je ovdje što ste Vi prvi vlasnik i što biste morali tužiti bivšeg vlasnika, odnosno firmu koja ne postoji. Opće mjesno nadležni sud bi bio sud mjesta prebivališta ili sjedišta Vašeg tuženika. Gledala sam rokove čuvanja računovodstvene dokumentacije (jer se čuva dokumentacija čak i brisanih firmi sukladno propisima o Hrvatskom državnom arhivu), ali bojim se da su svi rokovi čuvanja takve dokumentacije protekli, osim ako nemate sreće.

 

sad gledam u sudskom registru, AC oprema d.O.o. postoji još, sa sjedištem u Rijeci, ali je u likvidaciji. Pokušajte doći do računa putem njihovog sjedišta i likvidatora, možda ćete moći tako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija