Jump to content

Pravo na vodu?


SmithJohn

Preporučene objave

Imam jedno pitanje, ne znam gdje spada pa sam stavio ovamo.

 

Majka zivi u stanu (dio kuce, etazirana, zajednicka vodena sahta) i ima problem sa susjedom koji konstantno zatvara vodu na sahti.

Zvali smo policiju i vodovod nitko nista ne moze sugeriraju da ga tuzimo.

Policija je napravila zapisnik ali mu ne mogu narediti da vodu otvori, u vodovodu kazu da otvaramo sami vodu sto je starijoj zeni problem. Zivi sama, koliko otvorimo, zatvori.

 

Radi se o problematicnoj osobi, kaznjavanoj, koja se prijeti. Majka je starija, nije u mogucnosti samostalno podignuti sahtu i otvoriti vodu sto susjed koristi.

 

Inace je sa susjedom bilo velikih problema, da sad ne nabrajam, samo kao primjer kuca je stara i pusta krov ali on ne zeli snositi dio troskova sanacije jer je u prizemlju.

 

Ako ovako nastavi majka ce morati iseliti jer se ne moze zivjeti bez vode u stanu.

 

Ima li netko pravo nekome uskracivati pravo na vodu kada se racuni dijele, i kome se obratiti?

On zeli isiliti da se voda odijeli i da majka snosi sve troskove tog postupka. Inace voda se dijeli na pola, ona je gore sama, a njih je troje u prizemlju tako da sigurno nisu osteceni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morate se međusobno dogovoriti sa susjedom, a susjedova krim. povijest nema nikakve veze sa odvrtanjem i zavrtanjem ventila za vodu.

 

Porazgovarajte sa susjedom i dogovorite se.

 

To vam je najbolje rješenje.

 

Policija ne postupa glede ovakve problematike.

 

Mišljenja sam da je vodna instalacija neuredno postavljena i da trebate razdvojiti vodovodnu instalaciju tako da susjed "zavrće" sebi, a ne vama.

Jedna cijev svima, brojilo u svakom domaćinstvu posebno i kraj priče. Samo se treba malo angažirati (iskopati ašovom dubinu-postaviti cijev i brojilo).

 

A nakon toga tzv.glavni ventil susjed ne smije odvrtati i zavrtati.

 

Distributer vodne usluge postavlja "pečat" na glavi ventil i glavni ventil se više ne smije dirati.

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slazem se. Problem je da on ne zeli sudjelovati u troskovima i odbija svaki dogovor. U medjuvremenu i dalje zatvara vodu, a po ovoj temperaturi biti vez vode nije nimalo bezazleno.

A kriminalna proslost ima veze u smislu da nije svejedno da li vam se prijeti netko tko ima iza sebe dokazanu agresivnost, ili se pokusavate dogovoriti s normalnim susjedima.

 

Drugim rijecima preostaje nam samo- uzeti odvjetnika kao sto su policajci rekli i onda se na sudu natezati da bi se netko u svom stanu mogao istusirati i popiti casu vode.

 

Strasno. Da netko moze zatvarati ventil na glavnoj sahti i da mu nitko nista ne moze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam kako to izgleda u vašem slučaju (teško je to opisati ako se ne vidi vizualno).

 

Ali, ovo što ste napisali (uzet ću to sa rezervom jer svaki novčić ima dvije strane), po mojem mišljenju policija i dr. institucije nisu dobro postupili.

 

Voda se ne smije nikome uskraćivati.

 

Pokušajte nazvati nekog rukovoditelja PP na vašem području i distributera vodne usluge te ozbiljnije porazgovarati sa njima.

 

A, i sa susjedom.

 

Ne može on zatvarati vodu ako tu vodu koriste i druga domaćinstva.

 

Pokušajte agresivnijim pristupom (naravno, nemojte prijetiti, ali dati mu do znanja da to ne smije raditi).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa uvijek je teško kad imaš posla sa budalom,pa šta god napraviš nije dobro.....

 

treba odlučno zatražiti od nadležnih da riješe taj problem...svaki put kad on isključi vodu ,nazvati vodovod koji je zadužen za opskrbu vode da ti je nestala voda i da dođu popraviti kvar......pa nek on zavrče ,a oni nek odvrču jer im je to posao ,ako ne mogu drugačije riješiti.....kod zajedničke upotrebe vode,jedna osoba nema pravo samostalno isključivati vodu,bez suglasnosti druge,...tu ima posla zajedno sa vodovodom i policija i nek gospoda riješe problem......

 

to je isto kao da netko zatvori glavni ulaz od stanara i nitko mu nemože od institucija ništa....kao to je mrljavac rekao otiči kod distributera vode i šefa policije i nek riješavaju problem.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vikend, opet ispocetka....Kazu u vodovodu da je sahta privatna od sata na dalje, a kako je taj dio kojim se zavrce voda nakon sata, oni nista ne mogu jer se radi o "privatnim odnosima". I nek se rjesava tuzbom. Sahta je na ulici...

 

Policija nista ne moze, sve ispocetka.

 

Izgleda da je stvarno jedini izlaz zvati da se kvar, ako ce htjeti doci uopce.

 

Na +40 evakuacija majke jer naravno da joj nije dobro, stan kuha od topline, vode ni kapi.

 

 

Pa jel zaista u ovoj drzavi to moguce?

Da stvar bude bolja, nisam ni znao, majka je platila cijeli iznos racuna vode za 5,6,7 mjesec jer on nije htio dati ni pola. I opet nema vode. Da lupas glavom u zid.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što bi policija trebala poduzeti u ovakvom slučaju?

 

Kako - što bi policija trebala?

 

Privesti kretena na obavjesni razgovor i objasniti mu da slijedeći puta kad zatvori vodu nemoćnoj starici ide u pritvor i dobiva nekoliko kaznenih prijava.

Pa neka on onda pjeva borbene.

 

Zatvoriti vodu staroj , bolesnoj i slabo pokretnij osobi na ovim vrućinama je doslovno ugrožavanje života.

Siguran sam da bi se našlo više kvalifikacija u KZ za to. I u prekršajnom.

A Sivko je već naveo čl. 216. KZ.

 

To je ćisto besmisleno teroriziranje.

Mislim - hej?

Ako policija ne zna što treba napraviti u ovakvoj situaciji , onda k vragu - i ne treba nam policija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Siguran sam da bi se našlo više kvalifikacija u KZ za to. I u prekršajnom.

A Sivko je već naveo čl. 216. KZ.

 

Ako policija ne zna što treba napraviti u ovakvoj situaciji , onda k vragu - i ne treba nam policija.

Ajde ti pronađi prekršaje.A i 216 je veoma upitan.

 

 

Policija nije ovlaštena da postupa prema svim "kršenjima" nečega.U privatne odnose nema ulaska.Postoji sud.Nažalost tako je.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čl. 216. KZ-a definitivno ne. Ali zato je čl. 215. vrlo moguć obzirom na detalje predmeta, ali se mora stvoriti konkretna opasnost po žrtvu (u praksi sličan predmet bio bi ostavljanje djeteta u zaključanom autu na suncu).

 

No, ostaje činjenica da ovdje definitivno ima i nesređenih privatnih odnosa, i u tom smislu odvajanje vode je najbolja solucija, šaht se stavi pod lokot i gotovo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajde ti pronađi prekršaje.A i 216 je veoma upitan.

 

Čl. 216. daje kontekst za bar 3-4 druga kaznena djela. Ne samo za čl.215.

Liječnik odgovara ako uskrati odgovarajuće liječenje. Svaki građanin odgovara ako je odbio pomoći ugroženim osobama , posebice ako je sam prouzročio ugroženost.

Itd, itd.

Mogao bi se jedan mali elaborat o tome napisati.

 

A evo i sam čl. 216. u ovom slučaju.

Članak kaže: - ".. tko isključi ili ometa u radu naprave javne uporabe za vodu...i time izazove poremećaje u životu stanovništva, ..."

 

Šaht se nalazi na cesti, i jest 'naprava javne uporabe za vodu'.A pojam 'stanovništvo' nije ograničen nekim brojem, i odnosi se na svakog pojedinca.

 

Dakle, u ovom slučaju policija se čak ne može pozivati na to da se radi o nekoj prostoru unutar građevine u koji oni primjerice nemaju pristup.

 

Osim toga, u zakonu nigdje nije ograničeno da se ovo ometanje odnosi isključivo na javni dio mreže, nego je naglasak na uskratu same usluge.

 

 

Zamislimo da ja primjerice želim nekom pakostiti i ispred njegove kuće svako malo parkiram vozilo u kojem je aktiviran uređaj za ometanje signala mobilne telefonije. Bi li policija rekla da je to nečija privatna stvar?

 

Kod nas je problem što se svi ponašaju 'brigo moja, prijeđi na drugoga', i silom nastoje izbjeći odgovornost.

 

 

Policija nije ovlaštena da postupa prema svim "kršenjima" nečega.U privatne odnose nema ulaska.Postoji sud.Nažalost tako je.

 

Ovdje se ne radi o sporu oko međe, ili o tome da se voda iz susjedovog oluka slijeva u dvorište i čini štetu.

 

Da to rade mojoj majci, i policija ovako bezobrazno odbija intervenirati, znaš što bih ja napravio?

Moja majka bi "završila na hitnoj", i bila hospitalizirana dva dana zbog toplinskog udara uzrokovanog dehidracijom. Ne zamaraj glavu kako bih to izveo.

Nakon toga bi uslijedile kaznene prijave i protiv kretenskog susjeda i protiv odgovornih u policiji i vodovodu. I tužbe financijske naravi. A bio bi i lijepi članak u novinama, možda i reportaža na tv.

 

Pa bi onda vidjeli tko će na kraju pjevati borbene.

I kako će se tumačiti zakoni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

… Siguran sam da bi se našlo više kvalifikacija u KZ za to. I u prekršajnom…

 

Samo napiši što ti padne na pamet, baš me zanima u kojem bi to smjeru moglo ići.

 

 

… A Sivko je već naveo čl. 216. KZ…

 

S obzirom na ono što su mene učili, ovo se odnosi na više ljudi, a ne na ovakve situacije.

 

 

… Ako policija ne zna što treba napraviti u ovakvoj situaciji , onda k vragu - i ne treba nam policija.

 

Ne pitam radi provokacije, nego me zanima. Znam za hrpu takvih događaja i nikad nije bilo kaznene odgovornosti. Prekršajne je ako je bilo svađe, vike i sl.

 

 

… čl.215…

 

Usporedbom čl. 215. i čl. 216. se vidi razlika kada se misli na pojedinca, a kada na skup ljudi ("život ili tijelo ljudi" nasuprot "stanovništva").

 

 

… Osim toga, u zakonu nigdje nije ograničeno da se ovo ometanje odnosi isključivo na javni dio mreže, nego je naglasak na uskratu same usluge…

 

Piše doslovno "naprava javne uporabe". Je li šaht u mom dvorištu za javnu uporabu ili moju privatnu?

 

 

… Zamislimo da ja primjerice želim nekom pakostiti i ispred njegove kuće svako malo parkiram vozilo u kojem je aktiviran uređaj za ometanje signala mobilne telefonije…

 

Nije li ometanje signala zabranjeno drugim propisima koji preciziraju baš nešto takvo?

 

 

… Nakon toga bi uslijedile kaznene prijave i protiv kretenskog susjeda i protiv odgovornih u policiji i vodovodu. I tužbe financijske naravi. A bio bi i lijepi članak u novinama, možda i reportaža na tv...

 

Prijetnja tužbom i novinama te (policajca) ne može natjerati da prekoračiš svoje ovlasti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje se ne radi o sporu oko međe, ili o tome da se voda iz susjedovog oluka slijeva u dvorište i čini štetu.

 

Nakon toga bi uslijedile kaznene prijave i protiv kretenskog susjeda i protiv odgovornih u policiji i vodovodu. I tužbe financijske naravi. A bio bi i lijepi članak u novinama, možda i reportaža na tv.

Napisao sam možda čl.216 a ne sigurno.

 

Postoji zakon o vlasništvu koji regulira odnose suvlasnika a tu policija ne ureduje nego sud.

 

Iz kojeg razloga ne bi postupali ako nešto mogu/moraju napravit po zakonu :neznam:

 

Kaznenu prijavu možeš podnijet i protiv predsjednice države jer nije imala plavu suknju a rekla je da će imat,a samo podnošenje nije znak da će bit prihvaćena ili da će osoba bit kažnjena.

 

A možda bi trebalo odmah dat u novine i tv.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne pitam radi provokacije, nego me zanima. Znam za hrpu takvih događaja i nikad nije bilo kaznene odgovornosti. Prekršajne je ako je bilo svađe, vike i sl.

 

Aha.

Jel' zbog tih sukoba koje navodiš netko završio na hitnoj ili u bolnici?

 

Što misliš, zašto sam napisao da bih ja to tako rješavao?

Zato jer je to način da takav problem najbrže i najbolje riješim.

 

I nemoj mi reći da na policiji ne bi bilo žestokih ribanja, sankcija, možda čak i kakva suspenzija da se ovako nešto dogodi. Znam i ja da od kaznenih prijava ne bi bilo ništa, osim da netko umre.

 

 

Piše doslovno "naprava javne uporabe". Je li šaht u mom dvorištu za javnu uporabu ili moju privatnu?

 

Je li naftovod i plinovod preko moga grunta naprava javne funkcije?

Smijem li ih prekinuti?

Je li telefonski stup u mom dvorištu 'naprava javne funkcije? Smijem ga srušiti? Prerezati žice?

Kažeš - to se odnosi 'na više ljudi?

Onda smijem prekinuti telefonsku žicu samo susjedu Juri, jer mi se ne sviđa. Pa za dva tjedna još nekom...

 

 

 

 

Ali u ovm slučaju , radi se o šahti na cesti! Dakle, u javnom prostoru!

 

Prijetnja tužbom i novinama te (policajca) ne može natjerati da prekoračiš svoje ovlasti.

Ne , naravno. Bar se nadam da je tako.

 

Ali može i te kako privoliti i policajce i razne druge državne službenike da počnu drugačije (ispravnije) tumačiti zakon i raditi posao koji bi trebali.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali u ovm slučaju , radi se o šahti na cesti! Dakle, u javnom prostoru!

Ali dolazi do šahta.

 

 

 

Ali može i te kako privoliti i policajce i razne druge državne službenike da počnu drugačije (ispravnije) tumačiti zakon i raditi posao koji bi trebali.
Ne može se drugačije tumačit nego kako je napisano.A to što je napisano kako je napisano nije u ovlasti onih koji provode napisano.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ajd da ja postavim jedno pitanje ...

koja to osoba ima pravo meni isključiti vodu bez mog odobrenja i da nijedna institucija mene ne može zaštiti jer su takvi zakoni.......ili su zakoni sramota ili oni koji trebaju ih provoditi nemaju pojma o svom poslu........

policija rekla da se to sudski rješava....kada ?...kad gospođa kojoj je isključena voda napravi tužbu sudu koji će to rješiti za par godina kad ona bude pod zemljom.......jel to rješenje ovog problema.......ja bih pitao te genijalce koji su joj predložili sudsko rješavanje problema da li su oni upoznati da čovjek bez vode nemože živjeti koliko može trajati sudski spor.....

 

sudsko rješavanje može biti jedno od dugoročnih rješenja ,kao i npr.odvajanje satova koje je još bolje.ali izgleda da su financijski problemi prepreka tome.......međutim moraju postojati i "vatrogasne mjere" koje nekad institucije imaju na raspolaganju,ali treba nekad malo i znanja i volje za to........vjerujem da se ovdje može ići i sa optužbom da radnje koje ta osoba radi ugrožava nečiji život,a neovlašteno ograničavanje korištenja vode može uzrokovati životno opasne situacije..............

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da nijedna institucija mene ne može zaštiti

 

..ja bih pitao te genijalce koji su joj predložili sudsko rješavanje problema

Sam si odgovorio tko te može zaštitit "sud"a genijalci su rekli jedno od rješenja a drugo si i sam napisao "odvajanje vodomjera".

 

Ne postoji nijedan zakon u nijednoj zemlji koji uključuje sve životne probleme i situacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sam si odgovorio tko te može zaštitit "sud"a genijalci su rekli jedno od rješenja a drugo si i sam napisao "odvajanje vodomjera".

 

Ne postoji nijedan zakon u nijednoj zemlji koji uključuje sve životne probleme i situacije.

nisam napisao da me sud može zaštiti,odnosno ovu osobu jer taj postupak traje i kad vam netko isključi vodu i čekati sud ,to nije nikakvo rješenje ..sud je dugoročno rješenje (a nije ni tada ,ako se ima posla sa budalom).....

 

mene sad zanima slijedeće...šta to sud može?......narediti jednom suvlasniku da nesmije zatvarati vodu..po kojem zakonu sud može narediti nekome da nesmije zatvoriti sebi vodu?....sud isto donosi odluke,kao i policija što mora poštovati zakon......pa sad da vidimo,kad već kažemo da policija ili vodovod tu ne mogu ništa,po kojem zakonu će sud donijeti odluku da čovjek ne smije sam sebi zatvoriti vodu (usput i drugom suvlasniku)....ovo je sad obrnuto pitanje,pa da vidimo šta mislite o tome jel i kako je sud riješenje.....

 

p.s.svima nam je jasno da je jedino rješenje odvajanje brojila,al evo tražimo drugo :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

..šta to sud može?......narediti jednom suvlasniku da nesmije zatvarati vodu.

Točno.

.po kojem zakonu sud može narediti nekome da nesmije zatvoriti sebi vodu?..
Po nijednom pa to neće ni napravit.

 

.kao i policija što mora poštovati zakon......
što nije poštovala?

 

p.s.svima nam je jasno da je jedino rješenje odvajanje brojila,al evo tražimo drugo :)
drugo je sud.A treće ne smijem i neću spominjat.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Točno.

Po nijednom pa to neće ni napravit.

 

što nije poštovala?

 

drugo je sud.A treće ne smijem i neću spominjat.

 

Evo ljudi zakompliciralo se. U kuci je ventil za gornji kat. Sada je zavrnuo njega. Majka je ostala bez vode i mora iseliti. Izgleda da nitko nista ne moze napraviti.

Taman da se i krene u odvajanje i da se napravi zasebna sahta za gornji kat, opet je u tom periodu bez vode.

 

Racun za vodu dolazi na njezino ime i ona vodu placa. Dakle sto sat?

 

Da li je zaista moguce da na +40 netko moze nekome zatvoriti vodu, i da nitko nista ne moze napraviti?

I onda jos da se osoba mora iseliti i placati i dalje racune za vodu za stan s kojim nista ne moze, jer u njemu nema vode?

Trenutno je upitno ni odakle sredstva za odvojiti vodu, s obzirom da mora u podstanare negdje a i to kosta.

I cemu dodatna sahta na ulici, zbog zloce jednog covjeka, kada vec ona snosi sve racune.

 

Ispada da sto je netko ludji i zlocestiji to mu je bolje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija