Jump to content

Alimentacija nakon 18. godine djeteta


marusha

Preporučene objave

Bog svima i molim savjet (e),

Razvedeni smo 9 godina, sporazumno, kao sto smo i sporazumno dogovorili alimentaciju u iznosu od 18% place (dijete zivi sa mnom).

Alimentaciju je bivsi suprug placao uplatama na tekuci racun, u pravilu redovito. Svaki extra trosak tijekom svih ovih godina (knjige za skolu, izleti, ekskurzije, oprema za sport, putovanja za potrebe sporta itd itd) sam podmirivala iskljucivo ja-jednom sam pitala da sudjeluje, odgovor je bio "nisam p××××, izvoli ustediti od alimentacije za period kad je dijete sa mnom preko praznika".

Nikad nisam pravila problem oko vidjanja s djetetom ni provodjenja vikenda i praznika s djetetom, sve mimo termina odredjenih rjesenjem suda kako bi dijete u sto manjoj mjeri osjetilo nezivljenje oca s nama, iako je jako veliki broj puta takav nacin vidjanja u velikoj mjeri ometao neki nas ritam zivota.

Sve u svemu, stvari su nekako funkcionirale, civilizirano i bez pravljenja velikih problema-kakvih nazalost ima velika vecina rastavljenih parova s djecom.

Sad je dijete navrsilo 18. i nastavlja sa skolovanjem. Sada otac djetetu vec neko vrijeme govori neka se prijavi na njegovoj adresi i neka ja ocu placam alimentaciju -"kako bi vidjela kako je to". Prvenstveno mislim da nije dijete to kojem to treba govoriti vec ako zeli nesto mijenjati-treba se obratiti meni.

Nadalje, govori kako nece vise uplacivati na moj racun vec djetetov.

Sad, konkretno me zanima:kakav je postupak prebacivanja placanja sa mog racuna na djetetov, i sto ako prestane uopce uplacivati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jednu stvar morate shvatiti - uzdržavanje nije vaše ni očevo pravo, već samo i jedino djetetovo. Realno, dijete je punoljetno, samim time roditeljsko pravo nad njime je prestalo. Dijete može samo donositi odluke, otvoriti zasebni račun u banci i primati na njega uplate uzdržavanja, kao i samostalno odlučiti sa kime i gdje će živjeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadalje, govori kako nece vise uplacivati na moj racun vec djetetov.

Sad, konkretno me zanima:kakav je postupak prebacivanja placanja sa mog racuna na djetetov, i sto ako prestane uopce uplacivati?

 

alimentacija je pravo djeteta a ne pravo roditelja sa kojim djete živi.

sa 18 godina odlučuje gdje će živjeti. može se odseliti i tražiti od oca i od majke plaćanje uzdržavanja (alimentacije). može donijeti odluku s kojim roditeljem će živjeti a od drugog roditelja tražit plaćanje uzdržavanja (na svoj račun).

 

kad navrši 18 godina od oca može tražiti da alimentaciju uplaćuje na njegov račun.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gman, hvala na odgovoru.

Sve je jasno po pitanju prava djeteta. Zanima me da li je potrebno i sto formalno uciniti (rjesenje od suda ili slicno) ukoliko dijete odluci nesto mijenjati-zivjeti kod oca ili na trecem mjestu.

Iako -odlazi na studij u drugi grad. Tim vise mi je nepojmljivo trazenje oca da dijete promijeni adresu prebivalista.

Kad bi postojala dobra volja za dogovor, ovakva stvar bi se trebala rjesiti dogovorom (dijete odlazi na faks, koliko cemo mu uplacivati za troskove zivota na studiju), ali otac postavlja stvari na drugi nacin.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vas vise nema tko sto pitati, sve sto ide ide u smislu dogovora otac-dijete.

 

 

Gman, hvala na odgovoru.

Sve je jasno po pitanju prava djeteta. Zanima me da li je potrebno i sto formalno uciniti (rjesenje od suda ili slicno) ukoliko dijete odluci nesto mijenjati-zivjeti kod oca ili na trecem mjestu.

Iako -odlazi na studij u drugi grad. Tim vise mi je nepojmljivo trazenje oca da dijete promijeni adresu prebivalista.

Kad bi postojala dobra volja za dogovor, ovakva stvar bi se trebala rjesiti dogovorom (dijete odlazi na faks, koliko cemo mu uplacivati za troskove zivota na studiju), ali otac postavlja stvari na drugi nacin.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

editirao moderator

-

sve sto ide pravno formalno ide izmedju otac dijete, sto se tice uzdrzavanja s njegove strane i vidjanja tj dogovora oko vidjanja. suda vise nema,

postoje zakonske osnove oca u vidu novcanoga uzdrzavanja ali ISKLJUCIVO u smislu otac dijete.

 

eto ako vas sto veseli, jednog dana ako postanete baka, ako vase dijete ne bude placalo alimentaciju postojeci zakon kaze da se vas moze teretiti za te novce, tako da bi vas se onda pitalo - naravno - novce kao i uvijek.

 

Pa Virtalni ne bih se skroz slozila s vama, mozda samo upola te vase izjave:mene ima netko za pitati, a sve sto ide ide u smislu I dogovora majka-dijete.

Ovako kako vi postavljate stvari ispada da sa punoljetnoscu mog djeteta, majka postaje potpuno nebitna. Ne bih rekla.

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Cini mi se kako je pogresno shvacen moj upit: nisam pravnik, a moje dijete jos manje. Na normalan i civiliziran nacin zelim objasniti djetetu koja su mu prava i kakvi izbori mu se nude.

Ali bez obzira na njegovih 18. godina ne zelim da mu rodjeni otac puni glavu, ne mislim pogresnim informacijama, ali na jako maliciozan nacin-to je razlika. Jer vjerujte, svaka strana, pa tako i ja, ima jako puno prljavog rublja za iznijeti, ali nije dijete taj netko tko to treba slusati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, pogresno smo se razumjeli -u novcanom smislu mi je jasno da je stvar izmedju oca i djeteta.

Da li je i visina uzdrzavanja stvar dogovora ili vrijedi visina odredjena rjesenjem?

je postaje nebitna, i cim se prije s tim pomirite, lakse vasem djetetu, muzu a i vama.

-

sve sto ide pravno formalno ide izmedju otac dijete, sto se tice uzdrzavanja s njegove strane i vidjanja tj dogovora oko vidjanja. suda vise nema,

postoje zakonske osnove oca u vidu novcanoga uzdrzavanja ali ISKLJUCIVO u smislu otac dijete.

 

eto ako vas sto veseli, jednog dana ako postanete baka, ako vase dijete ne bude placalo alimentaciju postojeci zakon kaze da se vas moze teretiti za te novce, tako da bi vas se onda pitalo - naravno - novce kao i uvijek.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, tako mislite.

Ali dijete je vec razgovaralo s ocem-potaknuta time sam se obratila ovdje. I to ne zbog cinjenice razgovora nego zbog nacina razgovora zbog kojeg je dijete uznemireno i ne zeli to vise slusati.

Vama hvala na odgovorima, valjda ste svjesni da na temelju par postova ne mozete donositi zakljucke.

sve se meni cini da editirao moderator da kako kazete na normalan i civiliziran nacin uputite dijete da razgovara s OCEM!!

 

a visina uzdrzavanja je definirana zakonom, evo vam pa citajte:

 

http://www.iusinfo.hr/DailyContent/Topical.aspx?id=9304

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Virtalni,

Rijetko sam ovdje, ali mi se cini da imate nemali problem s majkama.

Nemojte grijesiti dusu pogresnim zakljuccima-promasili ste "ceo fudbal".

U svakom slucaju zahvajujem i vama i drugima na korisnim savjetima.

editirao moderator

mozete vi utjerivat zakon, ali prije ili poslije po zakonu otac nece biti duzan nista placati i sto onda kada nema normalnoga razgovora?!

editirao moderator

uređeno: od G-man
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija