Jump to content

Podjela nakon ostavinske rasprave


"pravna 0"

Preporučene objave

Poštovani,

 

nakon neobično kratke i normalne ostavinske rasprave nakon koje smo dobili rješenje, zanima me možete li nas savjetovati kako najkraće i najbrže možemo podijeliti naslijeđenu imovinu. 7 je nasljednika, nitko nije blizak rod,a dijele

1 stan, 1 kuću te novac s nekoliko računa, tu je još poneka livada, nek se nađe.

 

Konkretna pitanja:

-Trebamo li jednom nasljedniku svi dati punomoć? Što on s tom punomoći može i mora činiti?

-Na koji način saznajemo stanje računa u bankama?

-Trebamo li naručiti procjenu stana ukoliko ga želimo prodati da poslije ne bi bilo prigovora?

-Kako ide procedura oko poreza i može li se on platiti naslijeđenim novcem?

-Ukoliko u rješenju stoji: oročena štednja - kada ona prestaje biti oročena?

 

Oprostite ako su neka pitanja prebanalna, u ovoj se godini prvi put susrećem s dvije ostavinske raprave, a vidim da tu vrijede mnogi čvrsti zakoni. Također potičem ljude da stavljaju pozitivne primjere da ne ispadne da se svi svađaju i ljute jedni na druge.

 

Hvala na Vašem trudu, znanju i utrošenom vremenu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i pojašnjenja!

Prodavali bismo stan jer je realno samo to moguće, a tu je lako izračunati koliko koga pripada prema dvanaestinama koje su navedene u rješenju.

Također je za pokretnine navedeno koliki je čiji dio tako da je moguće izračunati dijelove prema novčanim iznosima koje budemo zatekli.

Nasljednike je najviše bunilo to što trebaju prihvatiti nasljedstvo a ne znaju u kakvom je stanju stan i računi. Mogu biti neki silni krediti i minusi, može pričuva biti neplaćana godinama no to su kao tajni podaci. Možda i nemam pravo. Zanimaju me najviše ova pitanja koja sam navela gore. Cilj je da podjela prođe maksimalno transparentno za sve nasljednike. Pa bi bilo važno postaviti jasna pravila.

Hvala na odgovoru

:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-Trebamo li jednom nasljedniku svi dati punomoć?

 

Pretpostavljam da mislite vezano uz prodaju nekretnine? Ne trebate, ali možete.

 

Što on s tom punomoći može i mora činiti?

 

Sve ono na što ga opunomoćite - daje oglas za prodaju, vrši pregovore, sklapa ugovor, prima isplatu i sl. Pripaziti doduše, zlu ne trebalo, ako se radi o vrednijoj nekretnini, da vas ne prevesla.

 

-Na koji način saznajemo stanje računa u bankama?

 

Zatražite od JB/suda da ih pribavi.

 

-Trebamo li naručiti procjenu stana ukoliko ga želimo prodati da poslije ne bi bilo prigovora?

 

Ne trebate, ali da ne bu bilo nesporazuma ili irealnih zahtjeva pojedinaca - neće škoditi.

 

-Kako ide procedura oko poreza i može li se on platiti naslijeđenim novcem?

 

To vam je najbolje upitati kod PU, jer je ovdje moguć niz poreza, ovisno o točnom sastavu ostavine.

 

-Ukoliko u rješenju stoji: oročena štednja - kada ona prestaje biti oročena?

 

Do dana do kojeg, sukladno ugovoru s bankom, oročena. U pravilu su to godišnja ili višegodišnja razdoblja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala!

Stvari postaju jasnije!

 

Bilježnik nas je otpravio kući s rečenicom da smo kod njega završili.

Provjeravamo li onda račune u FINI ili po bankama?( Računam kako je u FINI sve na jednom mjestu.)

Može li jedan nasljednik s rješenjem to provjeriti (bez punomoći ostalih) ili moramo svi hodati k'o delegacija po više banaka?

Zašto ti iznosi nisu odmah u rješenju nego piše - u neutvrđenom iznosu? (pretpostavljam zbog dugova?) Ako ih taj isti bilježnik nabavlja?

Ispada da banke mudro odigraju i nasljednicima uvale dugove. Onda ih poslije ganjaju. Nasljednik bi odmah trebao znati za sve dugove ostavitelja načinjene u legalnim institucijama, odmah na raspravi. To bi trebalo biti prAvo pravo.

Oprostite ako previše gnjavim!

Nigdje ne pišu nikakvi detalji o puno nedoumica koje se stvore na putu...

Hvala, puno nam pomažete i štedite nam vrijeme i telefon

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito se ovom JB žuri da vas se riješi. To se inače, po mojim saznanjima, uvijek traži putem suda ili JB-a (onog tko vodi postupak), ali očito je do ljudi, barem u ovom slučaju.

 

Sada bi, po mom mišljenju, bilo dovoljno da opunomoćite jednog od vas i da on to dalje rješava, ili preko FIN-e ili banaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...u međuvremenu djelujem pa evo što saznah..čovjek uči dok je živ

U FINI rekoše da oni ne daju te podatke, osim ako se radi o dugovanjima..neka odem u banku

Onda ne odlazim u banku već zovem na njihov telefon za korisnike provjeriti hoću li u banci moći obaviti traženi posao

Daaaa sve je u redu...dođite u banku

I...dođem u banku, napokon dočekam red, žena ne zna smije li mi dati podatke, ispada da je ovo prva ostavinska rasprava koju rješava

Odlazi kod šefice i nema je pola sata, ja sjedim u stolcu i čitam njihove brošure

Žena se vraća s odgovorom da nemam pravomoćni žig i da to svaki nasljednik mora imati na svojem papiru

Znači ono da smo gotovi kod bilježnika nije točno

E sad, kad da ideš po taj žig jer prošlo je 20 dana odkad sam rješenje predigla na pošti? A nemam pojma kada je zadnji nasljednik preuzeo svoje rješenje-jer od tog dana teče 8 dana.

Dobar dan javni bilježniče, ja bih vas svakako trebala bez obzira što ste rekli suprotno...

Cipele ću istrošiti od silnog hodanja...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani,

 

naša podjela dalje teče u mirnoj i razumnoj atmosferi, no zapeli smo na porezu. Znamo da moramo prijaviti nekretninu u poreznu i platiti 5%. No ako se netko od nasljednika odluči otkupiti naslijeđeni stan unutar tog roka od 1 mjesec, znači li to da porez plaća samo jednom? Jer ako bi sada svi platili porez pa se netko odlučio na kupnju nakon tih mjesec dana on bi trebao ponovo platiti porez? Nije nam to baš jasno.

Možete li nam malo pojasniti?

 

Inače, postala sam prava ovisnica o vašem portalu, dakle skuham si kavu i umjesto dnevnih novina kao dosad, ja lijepo proučavam ovdje izložene sudbine. Osobno me više zainteresiraju rasprave koje nisu 100% pravne, vjerojatno zbog mojeg zanimanja za psihologiju, društvo i odnose među ljudima. Tako valjda lakše razumijem i pravne zavrzlame.

Divim se svim moderatorima na strpljenju i razumijevanju, te trudu koji ulažu u odgovore i pojašnjenja.

Hvala i puno sreće i zadovoljstva u daljnjem radu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glede poreza, nažalost smatram da bi išao "dupli" porez, kojeg se moglo izbjeći na ostavini da je taj jedan koji namjerava kupiti stan, isplatio vas ostale. Ovako si je, po mom mišljenju, napravio "medvjeđu uslugu", no sugeriram da se s ovim upitom obratite još PU, ipak su oni specijalisti za takve stvari. Drago mi je da niste "tipična hrvatska priča" glede nasljedstva.

 

Ujedno vam zahvaljujem na lijepim riječima i željama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.Imam jos jednu nejasnocu naime nasljedila sam zemljiste od majke muz i ja smo napravili kucu koja glasi na moje ime,djece nemamo dal mi mozete reci koliko prava muz ima na kucu?

 

Ažurirano

 

I jos nesto ako muz umre prije mene jel mogu njegova braca traziti njegov dio?hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nasljedila sam zemljiste od majke muz i ja smo napravili kucu koja glasi na moje ime,djece nemamo dal mi mozete reci koliko prava muz ima na kucu?

Na papiru ste vi vlasnik,no vaš bračni drug na temelju instituta zajedničke imovine,odnosno bračne stečevine(ovisno o vremenu stjecanja i primjene mjerodavnog zakona)može zatijevati utvrđenje i upis svog suvlasničkog prava na takvoj imovini(kuća).

ako muz umre prije mene jel mogu njegova braca traziti njegov dio?

čl.11.st.3.ZN

""Ako su oba roditelja umrla prije ostavitelja, bračni drug nasljeđuje cijelu ostavinu""

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glede poreza, nažalost smatram da bi išao "dupli" porez, kojeg se moglo izbjeći na ostavini da je taj jedan koji namjerava kupiti stan, isplatio vas ostale. Ovako si je, po mom mišljenju, napravio "medvjeđu uslugu", no sugeriram da se s ovim upitom obratite još PU, ipak su oni specijalisti za takve stvari. Drago mi je da niste "tipična hrvatska priča" glede nasljedstva.

 

Ujedno vam zahvaljujem na lijepim riječima i željama.

 

Hvala na savjetu G-man!

Budemo sutra provjeravali u Poreznoj, ali i nama se čini da se država ne bi odrekla "duplog poreza"!

Imali smo slučaj potpuno nepoznate nekretnine, a zbog nekih razloga nismo na ostavinskoj mogli dobiti ni ključ od stana, pa nitko nije htio kupiti "mačka u vreći".

No kako smo se sada naglo obogatili platit ćemo duplo, neka se državna kasa malo podeblja, bit će za umirovljenike!

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Dupli porez, naravno, u to nismo ni sumnjali!!

Također iskustvo iz raznih poreznih uprava:

U zagrebačkoj poreznoj dovoljno je da samo jedan nasljednik prijavi porez i on to čini automatski za sve, odmah se upisuju svi oib-i s Rješenja o nasljeđivanju , saznate i ime referenta tako da znate koga zovete ako ste nešto zaboravili pitati.

U poreznima udaljenim oko 50 km drukčije stanje: tamo se trebate svi izredati koliko vas god ima, traže i vlastoručni potpis na prijavu od svakog nasljednika.

 

Imam, naravno, i pitanje:

Dakle stan koji smo naslijedili je u jako derutnom stanju, vlaga na sve strane, popucali zidovi, sve bi trebalo sanirati i prodali bismo ga puno ispod cijene. No lokacija i položaj stana vrlo su atraktivni pa se bojimo i velikog poreza. Fotografirali smo sve nedostatke ali su nam na poreznoj savjetovali da fotografije sačuvamo i napišemo žalbu.

 

Kakva to žalba treba biti, možemo li ju sastaviti sami ili postoji neka špranca koju samo popunimo?

 

Neki procjenitelj vjerojatno izlazi na teren. Tko ga plaća? Pretpostavljam, nasljednici!

Ima li tko iskustva s takvim žalbama?

 

Hvala na svakom savjetu

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na povratnom infu i iskustvu.

 

Glede upita, moram priznati da nisam čuo da bi loše stanje objekta imalo utjecaj na određivanje visine porezne obveze. Ona će ići prema ostvarenoj cijeni, ali opet cijeni unutar graničnih razreda koje PU ima. Zato i je bitan procjenitelj, a platiti će ga prodavatelji, naravno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, razumijem, negdje smo čuli da je netko predavao fotke ali nismo dobili nikakve povratne informacije. No ljubazni gospodin koji se javio na dežurnom telefonu u poreznoj nije nas razuvjerio u pogledu fotki već je savjetovao da imaju smisla samo uz žalbu. Kad smo ih već dali razviti mi ćemo ih predati pa šta bude.

Izvijestit ću kad sve bude gotovo- je li uopće imalo smisla ulagati žalbu. Možda bude neki dobroćudni poreznik ;-)

No više vjerujem vama koji kažete da loše stanje objekta ne utječe na porez.

 

Hvala na svakom savjetu

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav svima,

 

evo da javim, odustali smo od žalbe jer se jedan bratić odlučio na kupnju naslijeđenog stana te mu nije sada u interesu da se slučaj odugovlači zbog žalbe.

Na koji je način to najbolje napraviti? Dogovorene su cifre koje bi trebao isplatiti ostalim nasljednicima. Treba li sa svakim ponaosob potpisati Ugovor o darovanju, je li to najbolje i najjednostavnije?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija