Jump to content

Problem sa tetom u vezi darovanja


petar1986

Preporučene objave

Poštovani forumaši,

 

Imam jedno hitno pitanje na koje mi moj odvjetnik tvrdi da nije ni sam siguran.

 

Ukratko 2011 godine moja teta me je kontaktirala iz bolnice(imala je blagi moždani udar) i tražila da dođem do nje u bolnicu, pred svjedocima mi ostavlja stan. Ja se zahvaljujem ali ne uzimam taj stan, i kažem joj da pričeka da ozdravi pa ćemo razgovarati o svemu. Teta nema supruga i djece. Stanje joj se popravlja , i izlazi iz bolnice,na njezin poziv tjedan poslije odlazimo kod odvjetnika koji sastavlja ugovor, u kojem ona meni daruje stan uz uvjet doživotnog nesmetanog korištenja stanovanja od njene strane. Nakon toga ja šaljem dokumentaciju na sud, gdje sud me uknjižuje na stan 1/1 ali odbija upisati zabilježbu doživotnog prava korištenja stanovanja (osobne služnosti) i to dostavlja mojoj teti koja potpisuje dostavu. Uređujem stan,investiram veliki novac, plaćam zaostale režije i troškove i brinem se za tetu i do danas. Teta nastavlja živjeti u stanu , gdje živi i danas, u gruntovnici sam 1/1 već 4 godine i nešto mjeseci, bez ičega u teretovnici, nedavno sam prebacio sve režije na sebe,i prijavio boravište na toj adresi.

Teta se sada predomislila kad sam joj vratio sve dugove, poplaćao sve, da i ona ima pravo na udaju i da je pronašla ljubav svog života. Teta želi stan nazad da joj vratim, namjerno ne želi uči u stan od kojeg je izgubila ključeve , govori okolo da joj ne dozvoljavam uči u stan,koristi za život dio stana povezan s vanjskim prostorom,nedavno sam promijenio bravu nakon što je ona izgubila ključeve, o tome postoji i policijski zapisnik,videosnimka koju sam napravio. Dajem joj ključeve ali ih ne želi uzeti,,teškog je psihičkog stanja. Ja imam prebivalište i posao na drugom kraju Hrvatske. Kakva je moja pravna pozicija. Ugovor je napravljen prije 4 godine,ovjerila ga je teta ovjerom potpisa kod javnog bilježnika. Plaćen je porez na nekretninu. Ja želim taj stan prodati i pobrinuti se za tetu , ali ni odvjetnik nije siguran kako to napraviti. Što sve da napravim da ojačam svoju poziciju jer pretpostavljam da bi teta možda mogla na nagovor drugih ljudi pokrenuti i postupak pred nadležnim sudom. Napomena teta je došla živjeti u isti grad gdje i ja živim na jednu godinu, gdje sam joj plaćao podstanarstvo jer je bila u blokadi .Imala je uredno prijavljeno boravište u tom gradu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rok za pobijanje u smislu poništenja ugovora je prošao,a vjerujem da ugovor nema obilježja ništavosti,čije isticanje ne zastarijeva.

Jedina opcija na koju tete može ići je opoziv dara zbog osiromašenja ili grube nezahvalnosti na strani obdarenika,no iz vašeg opisa nevidim takve okolnosti.

 

Poštovani Matrix76,

Možete li mi odgovoriti koja su to obilježja ništavnosti.

Sugerirano mi je da teta može vrlo lako poništiti ugovor, jer nije pročitan kao javnobilježnička isprava te da je ovjeren samo potpis kod javnog bilježnika a ja nisam preuzeo stan, već je i dalje teta od 2011 do 2014 živjela u stanu, onda je došla u moj grad te da ona može tvrditi da je izašla iz bolnice i da nije znala što potpisuje zbog moždanog udara. Nakon moždanog udara ona se oporavila i vratila na radno mjesto koje ima doticaja s eksplozivnim materijalima, tako da smatram da je ona bila itekako svjesna našeg dogovora, ali nakon vraćenih dugovanja i pomoći odlučila je pod utjecajem drugih napakostiti mi. Slažem se s Vašom konstatacijom da drugi vrše sad pritisak s ciljem da se dokopaju stana. Prijavio sam boravište na toj adresi ali tamo ne živim, odem 1 do dva puta mjesečno, uredno podmirujem režije i ako ne živim tamo , teta me kad dođem u stan vrijeđa i prijeti.

 

Kako da ojačam svoju pravnu poziciji ali i da se pobrinem za tetu?.

Mogu li prodati stan ?

 

Teta nije nikad mijenjala prebivalište,boravila je godinu dana u istom gradu gdje sam i ja živio i imala je uredno prijavljeno boravište.

Htio bih prebaciti stan na suprugu, ako bi to ojačalo moju pravnu poziciju. Želim se pobrinuti da teta živi pod stare dane dostojanstveno, ali ona odbija svaku pomoć.

Podnijela je i kaznenu prijavu u kojoj tvrdi „ da sam lažirao njezin potpis i ovjeru kod javnog bilježnika“ , policija me je kontaktirala i uzela moju izjavu te kazala mi preko telefona da je provjerila na gruntovnici ugovor i da je to ok.

Evidentno je da s tetom manipulira njena „ljubav“.

Što da napravim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovo je problem,budući da ugovor nije sklopljen u smislu odredbi čl.53.st.1.tač.1.Zakona o javnom bilježništvu.

 

 

Da , ali ja sam nakon što je teta 2014 g. došla živjeti u moj grad, ušao u stan, i uredio ga, kupio novi namještaj, očistio od otpada,stavio novu stolariju,obojio zidove itd...

Zar nije to uvođenje u posjed, smatram da sam tad preuzeo stan.I sada imam ključeve stana,sve režije -električna energija,voda,pričuva,komunalije,čistoća i troškovi zgrade glase na moje ime i prezime.Imam sve račune koje sam prije plaćao na tetino ime.

Koje su mi mogućnosti, da prodam taj stan ?. Ni odvjetnik nije siguran što napraviti jer da citiram u ugovoru piše da postajem vlasnik za cijelo i ulazim u zakonski suposjed u skladu s člancima 2 i 4.

 

1. Javnobilježnički akti o pravnim poslovima

 

Pravni poslovi za koje je potreban javnobilježnički akt

Članak 53.

(1) Javnobilježnički akt potreban je osobito za pravnu valjanost:

1) ugovora o raspolaganju imovinom maloljetnih osoba i osoba kojima je oduzeta poslovna sposobnost,

2) darovnih ugovora bez predaje stvari u neposredan posjed daroprimca,

3) svih pravnih poslova među živima koje osobno poduzimaju gluhi koji ne znaju čitati ili nijemi koji ne znaju pisati. Time se ne dira u odgovarajuće propise mjeničnog i čekovnog prava.

(2) Odredbe stavka 1. točke 3. ovoga članka ne odnose se na pravne poslove čija vrijednost ne prelazi 50.000,00 kuna.

(3) Odredbama stavka 1. ovoga članka ne dira se u odredbe ovoga ili drugog zakona po kojima je za valjanost pravnog posla potrebno da ispravu o njima sastavi sud ili javni bilježnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovo je problem,budući da ugovor nije sklopljen u smislu odredbi čl.53.st.1.tač.1.Zakona o javnom bilježništvu.

 

Mali ispravak - točka 2.

 

Sukladno čl. 290. st. 1. ZOO-a - ugovor koji nije sklopljen u propisanom obliku nema pravni učinak, osim ako iz cilja propisa kojim je određen ne proizlazi što drugo.

 

Realno, teta ima osnove za vratiti stan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Zamoilo sam odvjetnika da mi da identičan ugovor koji je sastavio za drugu stranku,samo u ovom se slučaju radi o darovatelju.Moj ugovor je identičan samo se u mom slučaju radilo o darovateljici.Možete li pogledati sliku i dati svoj komentar.

 

ugovor1.jpg

 

Mali ispravak - točka 2.

 

Sukladno čl. 290. st. 1. ZOO-a - ugovor koji nije sklopljen u propisanom obliku nema pravni učinak, osim ako iz cilja propisa kojim je određen ne proizlazi što drugo.

 

Realno, teta ima osnove za vratiti stan.

ugovor.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam još jednom.

Sve dokaze čuvam,uplatnice za režije,račune za namještaj itd...

Hvala puno na Vašem odgovoru.poz

 

ako pokuša sa poništenjem ugovora postavi protutužbeni zahtjev za povrat uloženog uvečano za zakonske kamate.

obavjesti tetu koliko bi je ta igra koštala. na kraju bi mogao ovrthom dobiti stan (ako dođe do spora upišeš zabilježba spora na vlasničkom listu za stan).

u slučaju sudskog raskida ugovora traži povrat poreza. zastara tri godine od odluke suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

Teta bi samo tužbom mogla pokušati povratiti stan .Vi ste primili dar u dobroj vjeri ,imali velikih izdataka ili ulaganja , brinuli se o troškovima , pa recimo to su činjenice koje Vam idu u prilog , jer se darovni ugovor može poništiti radi nezahvalnosti daroprimca.

Ako je teta toliko osiromašila da nema sredstava za život tada bi iz vrijednosti stana trebala vratiti primljeno ,jer ako ima drugih sredstava za vratiti primljeno tada nije tako jako osiromašila , a Vi ste tu da ju pomažete ,plaćanjem režija i slično.

 

Ima prevaranata koji se žene samo da dođu do tuđe imovine , i to kao na tvorničkoj traci .Točno ispipaju gdje se može što uhvatiti i daju se na posao .Trebalo bi vidjeti koliko nekretnina je dosada isposlovao taj Romeo.

 

 

Pokušajte doznati čime od nekretnina taj Romeo raspolaže .

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovani forumaši ,

Ovim putem Vas molim za savjet:

Teta se želi pomiriti jer je uvidjela da ju je taj"Romeo" htio prevariti, ali sad imam problem: ona je podnijela prije par mjeseci prijavu za prijevaru (kaznena prijava) protiv mene na nagovor "Romea" i sad dolazi kroz par dana kod mene u moj grad i želi da se dogovorimo.

Kako da se dogovorimo: da ona potpište ponovno isti ugovor ali kao javnobilježničku isporavu i da povuće prijavu a ja da se obavežem ugovorom da ću se nastaviti brinuti.Kako top formalno pravno napraviti da svi budu zadovoljni.

 

 

 

Poštovani!

Teta bi samo tužbom mogla pokušati povratiti stan .Vi ste primili dar u dobroj vjeri ,imali velikih izdataka ili ulaganja , brinuli se o troškovima , pa recimo to su činjenice koje Vam idu u prilog , jer se darovni ugovor može poništiti radi nezahvalnosti daroprimca.

Ako je teta toliko osiromašila da nema sredstava za život tada bi iz vrijednosti stana trebala vratiti primljeno ,jer ako ima drugih sredstava za vratiti primljeno tada nije tako jako osiromašila , a Vi ste tu da ju pomažete ,plaćanjem režija i slično.

 

Ima prevaranata koji se žene samo da dođu do tuđe imovine , i to kao na tvorničkoj traci .Točno ispipaju gdje se može što uhvatiti i daju se na posao .Trebalo bi vidjeti koliko nekretnina je dosada isposlovao taj Romeo.

 

 

Pokušajte doznati čime od nekretnina taj Romeo raspolaže .

 

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Građanski dio uopće nije problematičan, ali kazneni će biti. Nema "povlačenja" kaznene prijave, ona je podnesena i DORH će napraviti svoj posao po njoj, a ishod će biti ...? S druge strane, ukoliko se teta predomisli i počinje iskazivati u vašu korist, njoj prijeti kaznena prijava za lažno prijavljivanje kaznenog djela. Nije DORH profesionalni utjerivač dugova i rješavač međurođačkih razmirica, iako ga mnogi tako znaju percipirati. O tome je trebalo prije razmišljati, sada treba pričekati razmišljanje DORH-a.

 

No, da ne ispadne sve tako crno - DORH vam ovakve prijave "obožava", te ih u pravilu odbacuje svojim rješenjem, a to je izgledan scenarij i u ovome slučaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Građanski dio uopće nije problematičan, ali kazneni će biti. Nema "povlačenja" kaznene prijave, ona je podnesena i DORH će napraviti svoj posao po njoj, a ishod će biti ...? S druge strane, ukoliko se teta predomisli i počinje iskazivati u vašu korist, njoj prijeti kaznena prijava za lažno prijavljivanje kaznenog djela. Nije DORH profesionalni utjerivač dugova i rješavač međurođačkih razmirica, iako ga mnogi tako znaju percipirati. O tome je trebalo prije razmišljati, sada treba pričekati razmišljanje DORH-a.

 

No, da ne ispadne sve tako crno - DORH vam ovakve prijave "obožava", te ih u pravilu odbacuje svojim rješenjem, a to je izgledan scenarij i u ovome slučaju.

 

"Građanski dio uopće nije problematičan, -"

Poštovani, a što napraviti ?

Novi ugovor, ili ovjeriti stari ugovor kao javnobilježničku ispravu ?

Molim sugestiju .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da potpišemo ponovno isti ugovor ali kao javnobilježničku isporavu i da povuće prijavu a ja da se obavežem ugovorom da ću se nastaviti brinuti.Kako to formalno pravno napraviti da svi budu zadovoljni

 

Građanski dio uopće nije problematičan, ali kazneni će biti. Nema "povlačenja" kaznene prijave, ona je podnesena i DORH će napraviti svoj posao po njoj, a ishod će biti ...? S druge strane, ukoliko se teta predomisli i počinje iskazivati u vašu korist, njoj prijeti kaznena prijava za lažno prijavljivanje kaznenog djela. Nije DORH profesionalni utjerivač dugova i rješavač međurođačkih razmirica, iako ga mnogi tako znaju percipirati. O tome je trebalo prije razmišljati, sada treba pričekati razmišljanje DORH-a.

 

No, da ne ispadne sve tako crno - DORH vam ovakve prijave "obožava", te ih u pravilu odbacuje svojim rješenjem, a to je izgledan scenarij i u ovome slučaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da potpišemo ponovno isti ugovor ali kao javnobilježničku isporavu i da povuće prijavu a ja da se obavežem ugovorom da ću se nastaviti brinuti.Kako to formalno pravno napraviti da svi budu zadovoljni

 

dali je darovni ugovor poništen? dali je stan ponovo upisan kao vlasništvo tete?

ako je odgovor ne nema potrebe za novim ugovorom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dali je darovni ugovor poništen? dali je stan ponovo upisan kao vlasništvo tete?

ako je odgovor ne nema potrebe za novim ugovorom.

Ne, ugovor nije poništen.Nije pokrenut ni postupak pred nadležnim sudom za poništenje.Želja mi je da formalno pravno definiram svoja prava i obaveze prema teti.Za ostalo vidjeti ćemo kako će se situacija razvijati. poz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, a što napraviti ?

Novi ugovor, ili ovjeriti stari ugovor kao javnobilježničku ispravu ?

Molim sugestiju .

 

Moje tumačenje bi bilo da je ugovor valjan zbog formulacije iz čl. 5. koji definira da daroprimac ulazi u "suposjed". Čini se da je odvjetnik koji je sročio taj ugovor verziran u tom segmentu prava, ako mu to nije jedini ugovor koji ima taj članak.

 

Nadalje - takvu formulaciju je čini se prihvatio i zemljišnoknjižni sud - jer je temeljem tog ugovora upisao vlasništvo na ime daroprimca. Da ugovor nije valjan, sud bi odbio prijedlog za upis.

A možemo spekulirati da je i tetin Romeo uočio taj detalj, pa ga je zbog toga napustila ljubav prema teti.

 

 

Ne možete ponovo sastaviti ugovor kao javnobilježničku ispravu , jer teta ne može darovati što više nije njeno vlasništvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani forumaši,

 

Danas se javio rođak od tete (koja nema supruga i djece) , i tvrdi da on ima pravo na nužni dio kao "nasljednik 2 stupa".Što iza tetine smrti jel on ima pravo, napomena stan je od 2011 gruntovno na mene.

Kako ga mogu isključiti iz nužnog dijela,jer u ovih 5 godina nije se brinuo za tetu, a sad bih tražio nužni dio.poz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Danas se javio rođak od tete (koja nema supruga i djece) , i tvrdi da on ima pravo na nužni dio kao "nasljednik 2 stupa".Što iza tetine smrti jel on ima pravo, napomena stan je od 2011 gruntovno na mene.

Koji točno rođak?

On gotovo sigurno ni na koji način ne spada u krug nužnih nasljednika.

 

Kako ga mogu isključiti iz nužnog dijela,jer u ovih 5 godina nije se brinuo za tetu, a sad bih tražio nužni dio.

Ne morate činiti ništa. Vi ste zemljišnoknjižni vlasnik stana.

On može tužbom osporavati dar i tražiti nužni dio, ali svaki odvjetnik bi mu objasnio da od toga nema ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle ukratko:

Rođak je od tetinog brata sin.

 

Teta je imala brata koji je umro, a njegov sin (moj rođak ili kako kažu bratić) sad traži nužni dio od tetinog stana , jer teta nema supruga ni djece i velika je vjerojatnost da se neće udavati.

 

nužni nasljednici su djeca u bračni partner. nećaci nisu nužni nasljednici i ne mogu tražiti nužni dio iz imovine tetke a pogotovo što je ta imovina darovana prije više godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
nužni nasljednici su djeca u bračni partner. nećaci nisu nužni nasljednici i ne mogu tražiti nužni dio iz imovine tetke a pogotovo što je ta imovina darovana prije više godina.

 

Ponekad imam osjećaj da sam upao u noćnu moru ili bolje da citiram "nocna mora je upasti u paukovu mrezu pravnih zavrzlama". Sad imam taj problem da je teta unijela u stan na tone i tone otpada i da se praktički u stanu ne može živjeti normalno.

Da rezimiram:

1. Gruntovno sam vlasnik 1/1.

2. Sve režije glase na mene. /koje uredno podmirujem i ako ne živim na toj adresi!.

3.Prijavio sam boravište u sedmom mjesecu 2015. g na tu adresu, ali tamo ne živim jer je nemoguće živjeti.

4.Teta mijenja mišljenje kao što se mijenja vrijeme.

 

Zbog pravne pozicjie ako i dođe do suda što bi bilo mudro, tetu na temelju prava njezinog doživotnog korištenja stanovanja i suposjeda da li mogu tražiti razvrgnuće njezinog prava.

Teta nema djece ni supruga i nema je tko uzdržavati, ja želim se brinuti ali ona ne želi da se sada za nju brine.

 

Finalno pitanje: Mogu li se ikako maknuti iz ove noćne more ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo z.k izvadka i teta se pozivala na pravo koje joj nije upisano u z.k izvadku.

Ona meni daruje stan uz uvjet doživotnog nesmetanog korištenja stanovanja od njene strane. Nakon toga ja šaljem dokumentaciju na sud, gdje sud me uknjižuje na stan 1/1 ali odbija upisati zabilježbu doživotnog prava korištenja stanovanja (osobne služnosti) i to dostavlja mojoj teti koja potpisuje dostavu.

Snap 2015-12-09 at 11.24.17.jpg

 

Moje tumačenje bi bilo da je ugovor valjan zbog formulacije iz čl. 5. koji definira da daroprimac ulazi u "suposjed". Čini se da je odvjetnik koji je sročio taj ugovor verziran u tom segmentu prava, ako mu to nije jedini ugovor koji ima taj članak.

 

Nadalje - takvu formulaciju je čini se prihvatio i zemljišnoknjižni sud - jer je temeljem tog ugovora upisao vlasništvo na ime daroprimca. Da ugovor nije valjan, sud bi odbio prijedlog za upis.

A možemo spekulirati da je i tetin Romeo uočio taj detalj, pa ga je zbog toga napustila ljubav prema teti.

 

 

Ne možete ponovo sastaviti ugovor kao javnobilježničku ispravu , jer teta ne može darovati što više nije njeno vlasništvo.

Snap 2015-12-09 at 11.24.02.jpg

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Klauzula o osnivanju prava služnosti nije valjano sastavljena.

O čemu se radi;

Teta je kao darovateljica,sama za sebe osnovala služnost bez vaše uglavljene suglasnosti.Neznam dali će te ovo shvatiti,ali osnivanje prava služnosti pravnim poslom je dvostrano pravno obvezivanje,a ne jednostrana izjava volje,pa uzimajući u vidu da se pravo služnosti,bilo ono stvarno ili osobno,može osnovati samo na tuđoj nekretnini,to je jasno da teta nije mogla sama za sebe ugovoriti pravo služnosti na svojoj nekretnini,već upravo suprotno ste vi kao novi stjecatelj nekretnine trebali u ugovoru navesti da dopuštate bez ikakvog daljnjeg uvjetovanja upis prava služnosti doživotnog uživanja u korist darovateljice,jer momentom upisa vašeg prava vlasništva,pomenuti uglavak dobija učinak u smislu da vlasnik osniva služnost u korist nevlasnika.

Oćito je kako ste naletili na educirane z.k.referente,budući da mi je u praksi poznato kako su se provodili upisi i po vašem kalupu,no kako nije bilo prigovora na takve upise,i opstali su.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani forumaši,

 

Pronašao sam rješenje.

Molim komentar.

 

Mojoj supruzi bih prenio na temelju UGOVOR O ZAJMU SA ZALOGOM,jer ona je i davala novac za uređenje stana a u taj ugovor bih stavio zabranu otuđenja i opterećenja stana od moje strane i ovjerio kao javnobilježničku ispravu.

Da li trebam staviti u ugovor tabularnu izjavu ?.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani Matrix76,

 

Teta se javila, i sad pristaje na sve, smatram da je prvi korak da se ona odrekne prava služnosti -korištenja stanovanja, koje nije ni upisano u zemljišne knjige, a zauzvrat da se ja obavežem da ću joj plaćati doživotno razliku za starački doma (cca. 1500 kuna). Kako bi se zvala takva vrsta ugovora ?

 

Klauzula o osnivanju prava služnosti nije valjano sastavljena.

O čemu se radi;

Teta je kao darovateljica,sama za sebe osnovala služnost bez vaše uglavljene suglasnosti.Neznam dali će te ovo shvatiti,ali osnivanje prava služnosti pravnim poslom je dvostrano pravno obvezivanje,a ne jednostrana izjava volje,pa uzimajući u vidu da se pravo služnosti,bilo ono stvarno ili osobno,može osnovati samo na tuđoj nekretnini,to je jasno da teta nije mogla sama za sebe ugovoriti pravo služnosti na svojoj nekretnini,već upravo suprotno ste vi kao novi stjecatelj nekretnine trebali u ugovoru navesti da dopuštate bez ikakvog daljnjeg uvjetovanja upis prava služnosti doživotnog uživanja u korist darovateljice,jer momentom upisa vašeg prava vlasništva,pomenuti uglavak dobija učinak u smislu da vlasnik osniva služnost u korist nevlasnika.

Oćito je kako ste naletili na educirane z.k.referente,budući da mi je u praksi poznato kako su se provodili upisi i po vašem kalupu,no kako nije bilo prigovora na takve upise,i opstali su.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...,pa uzimajući u vidu da se pravo služnosti,bilo ono stvarno ili osobno,može osnovati samo na tuđoj nekretnini,to je jasno da teta nije mogla sama za sebe ugovoriti pravo služnosti na svojoj nekretnini,...

 

Jedno malo dodatno pojašnjenje ovdje , obzirom da ljudi čitaju ovo.

 

Pravo služnosti može vlasnik nekretnine osnovati i na vlastitoj nekretnini, ali ne za tu istu nekretninu, nego neku drugu povlasnu nekretninu koje je isto vlasnik.

Primjerice, osoba koja je vlasnik nekretnina A i B može zasnovati pravo stvarne služnosti prolaza i provoza na nekretnini A u korist nekretnine B.

 

Znam da cijenjeni Matrix nije krivo mislio, nego se nepotpuno izrazio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

osoba koja je vlasnik nekretnina A i B može zasnovati pravo stvarne služnosti prolaza i provoza na nekretnini A u korist nekretnine B.

u tom slučaju ovlaštenik sadržaja stvarne služnosti je ujedno vlasnik povlasne i poslužne nekretnine,glede čega se postavlja pitanje što mu je služnost dala više od onog što ima kao vlasnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u tom slučaju ovlaštenik sadržaja stvarne služnosti je ujedno vlasnik povlasne i poslužne nekretnine,glede čega se postavlja pitanje što mu je služnost dala više od onog što ima kao vlasnik.

 

Tako nešto bi napravio primjerice pravno upućen vlasnik ako misli prodati nekretninu A.

To vam je kao kad sam sagradio stambenjak, pa sam sam sebi morao potpisati kod JB da se slažem sa provedbom etažnog elaborata kao vlasnik svih stanova...

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve je to ok Felixx,no da ovlaštenik stvarnog prava služnosti nemože biti ujedno i vlasnik poslužne nekretnine upućuju pravne činjenice da se stvarna služnost stjeće sudskim putem i pravnim poslom,glede čega je jasno da vlasnik poslužne nekretnine nemože sam sebe tužiti niti sam sa sobom sklopiti ugovor.

Kako god,izišli smo iz okvira teme,budući da se u istoj pominje osobna služnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Teta je došla živjeti u moj grad, uplatio sam joj starački dom.

Želim se nastaviti brinuti za nju. Sada je promijenila mišljenje.

Želio bih da se odrekne prava služnosti, jel kvaliutetniji odreknuče od služnosti u zamjenu za mjesečnu naknadu razlike za dom ?

Klauzula o osnivanju prava služnosti nije valjano sastavljena.

O čemu se radi;

Teta je kao darovateljica,sama za sebe osnovala služnost bez vaše uglavljene suglasnosti.Neznam dali će te ovo shvatiti,ali osnivanje prava služnosti pravnim poslom je dvostrano pravno obvezivanje,a ne jednostrana izjava volje,pa uzimajući u vidu da se pravo služnosti,bilo ono stvarno ili osobno,može osnovati samo na tuđoj nekretnini,to je jasno da teta nije mogla sama za sebe ugovoriti pravo služnosti na svojoj nekretnini,već upravo suprotno ste vi kao novi stjecatelj nekretnine trebali u ugovoru navesti da dopuštate bez ikakvog daljnjeg uvjetovanja upis prava služnosti doživotnog uživanja u korist darovateljice,jer momentom upisa vašeg prava vlasništva,pomenuti uglavak dobija učinak u smislu da vlasnik osniva služnost u korist nevlasnika.

Oćito je kako ste naletili na educirane z.k.referente,budući da mi je u praksi poznato kako su se provodili upisi i po vašem kalupu,no kako nije bilo prigovora na takve upise,i opstali su.

 

Sve je to ok Felixx,no da ovlaštenik stvarnog prava služnosti nemože biti ujedno i vlasnik poslužne nekretnine upućuju pravne činjenice da se stvarna služnost stjeće sudskim putem i pravnim poslom,glede čega je jasno da vlasnik poslužne nekretnine nemože sam sebe tužiti niti sam sa sobom sklopiti ugovor.

Kako god,izišli smo iz okvira teme,budući da se u istoj pominje osobna služnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Poštovani forumaši,

Dvije godine se nismo čuli.

Imali među Vama netko koji bi mogao stručno prokomentirati ovu sad situaciju.

Teta se vratila u moj grad prije dvije godine.Osigurao sam joj smještaj u staračkom domu i sve benificije koje je tražila.

Odmah smo potpisali ugovor o doživotnom uzdržavanju slike u prilogu ,napomena identican ugovor mi je dao odvjetnik kao primjer , ona se odrekla prava korištenja stanovanje a ja sam se obavezao skrbiti za nju i  nakon njezine smrti nasljediti pokretnine iz stana..

 

Sad se i centar za socijalnu skrb iz grada gdje ima prebivališta umješao (ja sam ih obavijestio o stanju tete), jer teta je do sad imala poslovnu sposobnost . Sad njezin psihijatar predlaže pokretanje postupka lišavanja poslovne sposobnosti, centar spominje poništenje ugovora o doživotnom uzdržavanju i imenovanje skrbinka. Teta se želi vratiti u stan jer kaže da joj osobna iskaznica je na toj adresi i da ima pravo uči u stan. Ja sam obavijestio mup prije par dana da ona ne prebiva na navedenoj adresi i zatražio brisanje prebivališta, vec dvije godine,ima prijavljeno boraviste u mom gradu u domu.

Ja sam navedeni stan iznajmio.

Sad Vas pitam, da li mogu ja prenijeti supruzi stan, kakve bi bile posljedice.

I dalje se želim brinuti za tetu, ali ona je sad psihički dosta lošije a  ima poslovnu sposobnost.

Kako njoj pomoći ali i sebi.

 

tri.png

druga.png

prva.png

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema naznaka pobijanja darovnog ugovora, teti je valjda u planu prvo pobijanje  ugovora o doživotnom uzdržavanju u suradnji s centrom za socijlnu skrb. Razlog koji je navela psihijatru je da joj nisam dao pristup fotografijama iz mladosti koje su u stanu (što nije istina, donio sam ih osobno) te je razočarana mojim ponašanjem.

Planiram rješiti ovaj problem, jer više ne mogu svake dvije tri godine obrazlagati svim institucijama da se stvarno brinem za tetu.

Može li se sporazumno raskinuti ugovor i koje su posljedice.

 

Kaznena prijava je odbačena , jer DORH nije ustanovio postojanje krivnje, i obavjesnim razgovorom teta je povukla svoju izjavu i pozitivno se prije 2 godine izrazila o meni.

Na koji bi način bilo najlakše da pomognem teti i sebi.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 25 minuta, Matrix je napisao:

na koji ugovor mislite,

Na ugovor o doživotnom, želim da mi ostane stan u vlasništvu ali i  da teta ima svu skrb i njegu (ja se obavežem da ću uplaćivati bilo gdje u Hrvatskoj dom za tetu i nastaviti skrbiti o njoj).

 

Dva su ugovora darovni za stan iz 2011 i o doživotnom uzdržavanju iz 2016.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Matrix je napisao:

zbog čega da raskinete ugovor,nejasno iz razloga sljedečeg;

Zbog toga što nisam siguran u svoju pravnu poziciju. Vlasnik sam već 7 godina stana. Opet ne osječam sigurnost u to svoje vlasništvo. Ukoliko se CZZS uključi u navedeno  teti je valjda u planu prvo pobijanje  ugovora o doživotnom uzdržavanju u suradnji s centrom za socijlnu skrb a poslije poništenje ugovora o darovanju. Razlog koji je navela psihijatru je da joj nisam dao pristup fotografijama iz mladosti koje su u stanu (što nije istina, donio sam ih osobno) te je razočarana mojim ponašanjem.

Planiram rješiti ovaj problem, jer više ne mogu svake dvije tri godine obrazlagati svim institucijama da se stvarno brinem za tetu."

Pitanje za najiskusnije forumaše, što bi Vi napravili da ste u pozicije mene ali  i tete. Smatram da uski krug ljudi ovdje je kadar odgovoriti na ovo moje pitanje.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani,

 

Teta sad želi sporazumno raskinuti ugovor o doživotnom uzdržavanju.

Tvrdi da je ona osoba koja se može sama brinuti o sebi.

Želi da joj vratim ključeve od stana , i njezino pravo iz prvog ugovora (korištenje stanovanje predmetnog stana).

Ima li pravo ona na navedeni raskid.

Ako se vrati u stan, koja je moja pravna pozicija.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, petar1986 je napisao:

Ima li pravo ona na navedeni raskid.

Obe strane imaju pravo na raskid ugovora,sporazumno ili tužbom,....u ovom drugom slučaju je znači parnični postupak,a da li bi sud donijeo odluku o raskidu ugovora je pitanje činjenične podloge koja se tijekm postupka stavi pred sud.

 

, petar1986 je napisao:

Ako se vrati u stan, koja je moja pravna pozicija

Pozicija takva da trpite izvršavanje  ovlaštenikovog sadržaja prava služnosti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, petar1986 je napisao:

Teta sad želi sporazumno raskinuti ugovor o doživotnom uzdržavanju.

Tvrdi da je ona osoba koja se može sama brinuti o sebi.

Želi da joj vratim ključeve od stana , i njezino pravo iz prvog ugovora (korištenje stanovanje predmetnog stana).

Je li teta stvarno sposobna sama brinuti o sebi?

Mišljenja sam da bi se vi trebali odlučnije postaviti prema djelatnicama CZSS. Neka se one izjasne po pitanju sposobnosti tete da samostalno živi i žele li socijalne službe preuzeti brigu o njoj. Naravno da ćte istaknuti da želite poštivati ugovor o uzdržavanju i pružiti teti potrebnu skrb, ali da se ova situacija sa izmjenama njenog raspoloženja mora riješiti. 

, petar1986 je napisao:

Ima li pravo ona na navedeni raskid.

Ima pravo tražiti raskid, ali i vi imate pravo tražiti naknadu svih troškova koje ste do sada imali.

Jeste li subvencionirali teti dom ili skrb?

Održavali ste stan, plaćali režije... je li stan iznajmljen?

, petar1986 je napisao:

Ako se vrati u stan, koja je moja pravna pozicija.

Ako bi došlo do situacije da se ona vraća u stan, svakako jasno navedite da ona mora plaćati sve režije, da mora stan održavati, da vi imate pravo jednom mjesečno stan pregledati, itd.

Nadalje, ako ona ne plati režije recimo 6 mjeseci ili ako napusti stan na dulje od 3 mjeseca iz bilo kojeg razloga, da se pravo uživanja ukida. Dakle, ne doživotno uživanje, nego neka vrsta zaštićenog najmoprimca. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, felixx je napisao:

Je li teta stvarno sposobna sama brinuti o sebi?

Ja smatram da nije, slabije je pokretna.

Mišljenja sam da bi se vi trebali odlučnije postaviti prema djelatnicama CZSS. Neka se one izjasne po pitanju sposobnosti tete da samostalno živi i žele li socijalne službe preuzeti brigu o njoj. Naravno da ćte istaknuti da želite poštivati ugovor o uzdržavanju i pružiti teti potrebnu skrb, ali da se ova situacija sa izmjenama njenog raspoloženja mora riješiti. 

Ima pravo tražiti raskid, ali i vi imate pravo tražiti naknadu svih troškova koje ste do sada imali.

Jeste li subvencionirali teti dom ili skrb?

Subvencionirao sam dom.

Održavali ste stan, plaćali režije... je li stan iznajmljen?

Ulagao sam u stan i plaćao sve režije.

Stan je bio iznajmljen, ali sam sad morao podstanare zamoliti da odu, i vratiti 2 stanarine.

Ako bi došlo do situacije da se ona vraća u stan, svakako jasno navedite da ona mora plaćati sve režije, da mora stan održavati, da vi imate pravo jednom mjesečno stan pregledati, itd.

Gdje da to navedem, teta ne želi ništa potpisivati.

Mislim da ona neće htjeti plačati, jer su sve režije na mene.

Nadalje, ako ona ne plati režije recimo 6 mjeseci ili ako napusti stan na dulje od 3 mjeseca iz bilo kojeg razloga, da se pravo uživanja ukida. Dakle, ne doživotno uživanje, nego neka vrsta zaštićenog najmoprimca. 

Napustila je već stan 2 godine ne živi u njemu. Mislim da nju brige. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 50 minuta, petar1986 je napisao:

Ja smatram da nije, slabije je pokretna.

...

Subvencionirao sam dom.

Moj savjet je ad kontaktirate CZSS dopisom, i da se odlučno postavite.

Tko stoji iza tete? Ona sama vjerojatno baš i nije sposobna voditi spor. Ako CZSS želi pokrenuti raskid ugovora, postavite im pitanje žele li ovi vama izvršiti povrat uloženog u subvencioniranje doma i uređenje stana. Navedite neke cifre. 

Prije 50 minuta, petar1986 je napisao:

Ulagao sam u stan i plaćao sve režije.

Stan je bio iznajmljen, ali sam sad morao podstanare zamoliti da odu, i vratiti 2 stanarine.

Sami su otišli, ili ste im otkazali zbog tete?

 

Prije 50 minuta, petar1986 je napisao:

Gdje da to navedem, teta ne želi ništa potpisivati.

Mislim da ona neće htjeti plačati, jer su sve režije na mene.

Ona se može u stan useliti samo ako joj vi dozvolite, ili ako traži raskid ugovora. Dakle, ako vas bude netko tužio, u odgovor na tužb možete iznijeti svakakve opcije. 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , felixx je napisao:

Moj savjet je ad kontaktirate CZSS dopisom, i da se odlučno postavite.

Tko stoji iza tete? Ona sama vjerojatno baš i nije sposobna voditi spor. Ako CZSS želi pokrenuti raskid ugovora, postavite im pitanje žele li ovi vama izvršiti povrat uloženog u subvencioniranje doma i uređenje stana. Navedite neke cifre. 

Tako ću postupiti.

prije 15 sati , felixx je napisao:

Sami su otišli, ili ste im otkazali zbog tete?

Otkazao sam im zbog tete.

 

Ona se može u stan useliti samo ako joj vi dozvolite, ili ako traži raskid ugovora. Dakle, ako vas bude netko tužio, u odgovor na tužb možete iznijeti svakakve opcije. 

Na koje opcije mislite ?.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 19 minuta, petar1986 je napisao:

Otkazao sam im zbog tete.

A zašto ste to učinili? To je vrlo glup potez iz više razloga. 

Tako ste omogućili da teta u slučaju tužbe lakše useli. Da su unutra stanari, trebalo bi njih iseliti. Štoviše, trebali ste sa stanarima napraviti neki dugoročan ugovor, koji u slučaju raskida povlači penale. To bi i CZSS-u i sudu bila još jedna moguća komplikacija, prepreka za provedbu tetinog zahtjeva za raskid. Ovako ste si sami svojom slobodnom voljom uskratili i prihod i mogućnost tužbe za naknadu štete.

Vi ste im posve legalno iznajmili svoju nekretninu. Da su temeljem sudske presude stanari iseljeni, vi biste mogli sav trošak vezan uz raskid staviti teti na račun - jer je ona raskinula ugovor. Također, ako na kraju na višem sudu dobijete spor, mogli biste potencijalno tražiti naknadu za izgubljenu dobit. Itd...

 

Citiraj

Na koje opcije mislite ?

Da vam ovo malo slikovito pojasnim.

U državnim službama općenito ( a u nekima poput CZSS izraženije jer postoji veća diskrecija u odlučivanju) , rade mediokritetski činovnici koji su jako sloni izbjegavati odgovornost i ići linijom manjeg otpora.

Oni sada imaju slučaj da vaša teta traži raskid ugovora o uzdržavanju.

Vi imate dvije opcije.

Prva je, oprostite na slikovitom izražavanju, da budete 'Draš Katalenić', da na sve zahtjeve kažete - "Dooobro, onda nek bu tak kak vi velite , prepustim i stana i se druge..., ... sem iselil stanare, evo nek si tetica useli "

Druga opcija je da im poručite:

" Moja teta je sada zbrinuta u domu za starije osobe i ima svu potrebnu skrb. Ja doplaćujem dom i ispunjavam sve obveze iz ugovora kojim se tetka odrekla prava na doživotno uživanje mog stana. Moja tetka nije baš najboljeg fizičkog, ali ni mentalnog zdravja. Upitna je njena sposobnost da živi sama ali možda i njena potpuna poslovna sposobnost.... 

Ako vi podržavate moju tetku u njenom zahtjevu za raskid ugovora, morat ćete to riješiti tužbom na sudu, jer ću se ja protiviti jednostranom raskidu ugovora. Prvo ću tražiti stručno mišljenje je li tetka sposobna sama živjeti, a osobu koja to potvrdi držat ću odgovornom u slučaju da se tetki nešto dogodi zbog njena samostalnog života.... 

Od raskida ugovora ne bježim, ali tražim da mi se nadoknade svi izdatci koje sam imao u vezi ugovora i koje bih imao zbog raskida. To su : subvencija doma xkuna puta x mjeseci = x0000 kuna. Uređenje stana nakon tetibna odlaska = x0000 kuna. Raskid ugovora sa stanarima u stanu koštat će me x0000 kuna, za što ću također tražiti naknadu.... 

Ukoliko se tetku odlukom suda zbog raskida ugovora useljava u moj stan, tražim jamstvo za plaćanje režija i pričuve, te redovito održavanje stana. Tražim da se stan osigura jer stara i nemoćna osoba može prouzročiti štetu i mom stanu i drugim stanovima u zgradi (požar, poplava) za koje bih kao vlasnik stana bio odgovoran, a zbog stanara koji je useljen protivno mojoj volji....

Nadalje, kao najbliži srodnik tražit ću da se mojoj nemoćnoj i bolesnoj tetki osiguraju redoviti posjeti patronažne sestre i druge usluge socijalne skrbi na koje ima pravo...

U slučaju da zbog samostalnog života tetke i nebrige službi koje su posredvale ovakvom aranžmanu dođe do kakve tragedije, neću se ustručavati ispričati sve detalje slučaja medijima, uključujući i imena svih osoba koje su sudjeovale u sporu."

 

Evo, to su vam 'natuknice' ...

Kad dobiju takvo pisamce, što mislite hoće li djelatnice CZSS i druge službe s velikim entuzijazmom podržati vašu tetu ili neće?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, felixx je napisao:

A zašto ste to učinili? To je vrlo glup potez iz više razloga. 

Tako ste omogućili da teta u slučaju tužbe lakše useli. Da su unutra stanari, trebalo bi njih iseliti. Štoviše, trebali ste sa stanarima napraviti neki dugoročan ugovor, koji u slučaju raskida povlači penale. To bi i CZSS-u i sudu bila još jedna moguća komplikacija, prepreka za provedbu tetinog zahtjeva za raskid. Ovako ste si sami svojom slobodnom voljom uskratili i prihod i mogućnost tužbe za naknadu štete.

Vi ste im posve legalno iznajmili svoju nekretninu. Da su temeljem sudske presude stanari iseljeni, vi biste mogli sav trošak vezan uz raskid staviti teti na račun - jer je ona raskinula ugovor. Također, ako na kraju na višem sudu dobijete spor, mogli biste potencijalno tražiti naknadu za izgubljenu dobit. Itd...

 

Da vam ovo malo slikovito pojasnim.

U državnim službama općenito ( a u nekima poput CZSS izraženije jer postoji veća diskrecija u odlučivanju) , rade mediokritetski činovnici koji su jako sloni izbjegavati odgovornost i ići linijom manjeg otpora.

Oni sada imaju slučaj da vaša teta traži raskid ugovora o uzdržavanju.

Vi imate dvije opcije.

Prva je, oprostite na slikovitom izražavanju, da budete 'Draš Katalenić', da na sve zahtjeve kažete - "Dooobro, onda nek bu tak kak vi velite , prepustim i stana i se druge..., ... sem iselil stanare, evo nek si tetica useli "

Druga opcija je da im poručite:

" Moja teta je sada zbrinuta u domu za starije osobe i ima svu potrebnu skrb. Ja doplaćujem dom i ispunjavam sve obveze iz ugovora kojim se tetka odrekla prava na doživotno uživanje mog stana. Moja tetka nije baš najboljeg fizičkog, ali ni mentalnog zdravja. Upitna je njena sposobnost da živi sama ali možda i njena potpuna poslovna sposobnost.... 

Ako vi podržavate moju tetku u njenom zahtjevu za raskid ugovora, morat ćete to riješiti tužbom na sudu, jer ću se ja protiviti jednostranom raskidu ugovora. Prvo ću tražiti stručno mišljenje je li tetka sposobna sama živjeti, a osobu koja to potvrdi držat ću odgovornom u slučaju da se tetki nešto dogodi zbog njena samostalnog života.... 

Od raskida ugovora ne bježim, ali tražim da mi se nadoknade svi izdatci koje sam imao u vezi ugovora i koje bih imao zbog raskida. To su : subvencija doma xkuna puta x mjeseci = x0000 kuna. Uređenje stana nakon tetibna odlaska = x0000 kuna. Raskid ugovora sa stanarima u stanu koštat će me x0000 kuna, za što ću također tražiti naknadu.... 

Ukoliko se tetku odlukom suda zbog raskida ugovora useljava u moj stan, tražim jamstvo za plaćanje režija i pričuve, te redovito održavanje stana. Tražim da se stan osigura jer stara i nemoćna osoba može prouzročiti štetu i mom stanu i drugim stanovima u zgradi (požar, poplava) za koje bih kao vlasnik stana bio odgovoran, a zbog stanara koji je useljen protivno mojoj volji....

Nadalje, kao najbliži srodnik tražit ću da se mojoj nemoćnoj i bolesnoj tetki osiguraju redoviti posjeti patronažne sestre i druge usluge socijalne skrbi na koje ima pravo...

U slučaju da zbog samostalnog života tetke i nebrige službi koje su posredvale ovakvom aranžmanu dođe do kakve tragedije, neću se ustručavati ispričati sve detalje slučaja medijima, uključujući i imena svih osoba koje su sudjeovale u sporu."

 

Evo, to su vam 'natuknice' ...

Kad dobiju takvo pisamce, što mislite hoće li djelatnice CZSS i druge službe s velikim entuzijazmom podržati vašu tetu ili neće?

Poštovani Felixx,

Sapunica se nastavlja. Kontaktirala me je jučer osoba koja želi kupiti stan, pošto je u zemljišniku stanje uredno, nagovaraju me da ga prodam i time tvrde da bih se riješio svih probleme. Prije nego teta pokrene postupak u suradnji s "Romeom" i CZSS..

Nažalost po naravi sam bliže "Draš Katalenič".

Smijem li prodati stan, jer teta se odrekla prava korištenja stanovanja ugovorom o doživotnom. Koje su posljedice. Kad bih prodao odmah bih kupio teti manji stan, i osigurao osobu koja bi se brinula za nju. 

, felixx je napisao:

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , petar1986 je napisao:

Sapunica se nastavlja. Kontaktirala me je jučer osoba koja želi kupiti stan, pošto je u zemljišniku stanje uredno, nagovaraju me da ga prodam i time tvrde da bih se riješio svih probleme. Prije nego teta pokrene postupak u suradnji s "Romeom" i CZSS..

Kako bi oni to kupili? Jednokratnom isplatom, ili bi morali dizati hipotekarni kredit?

Nije baš sigurno da bi se riješili problema, ali je velika vjerojatnost da bi oni bili obeshrabreni.

Citiraj

Smijem li prodati stan, jer teta se odrekla prava korištenja stanovanja ugovorom o doživotnom. Koje su posljedice.

Vi ste vlasnik, i stan nema nikakvih tereta u ovom trenutku. Imate puno pravo da stan prodate. Vaša obveza da tetu pomažete prema ugovoru, konkretno da joj doplaćujete za dom ostaje.

Ako teta raskida ugovor, nastupile su nove okolnosti. 

prije 2 sati , petar1986 je napisao:

Nažalost po naravi sam bliže "Draš Katalenič".

Kad bih prodao odmah bih kupio teti manji stan, i osigurao osobu koja bi se brinula za nju. 

A zašto biste njoj uopće kupovali stan ? A pogorovo još pristajali osigurati osobu koja bi se za nju brinula? Ona je sada zbrinuta, u domu. 

Ako želi raskinuti ugovor, krivnja za posijedice je na njoj.  Najviše na što biste trebali po mom mišljenju pristati jest da joj iznosom kojim ste subvencionirali dom subvencionirate najam nekog stana. Tako ne riskirate nikakve dodatne troškove.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, felixx je napisao:

Kako bi oni to kupili? Jednokratnom isplatom, ili bi morali dizati hipotekarni kredit?

Nije baš sigurno da bi se riješili problema, ali je velika vjerojatnost da bi oni bili obeshrabreni.

Jednokratnom isplatom u gotovini.

Vi ste vlasnik, i stan nema nikakvih tereta u ovom trenutku. Imate puno pravo da stan prodate. Vaša obveza da tetu pomažete prema ugovoru, konkretno da joj doplaćujete za dom ostaje.

Ako teta raskida ugovor, nastupile su nove okolnosti. 

Što nove okolnosti znače za kupca ?.

A zašto biste njoj uopće kupovali stan ? A pogorovo još pristajali osigurati osobu koja bi se za nju brinula? Ona je sada zbrinuta, u domu. 

Ako želi raskinuti ugovor, krivnja za posijedice je na njoj.  Najviše na što biste trebali po mom mišljenju pristati jest da joj iznosom kojim ste subvencionirali dom subvencionirate najam nekog stana. Tako ne riskirate nikakve dodatne troškove.

Teta je nažalost iz svega ovoga vidljivo velika manipulatorica, sad se mislim bi li što značilo da prebacim stan na suprugu.

Zadnje što mi je teta rekla je da ona namjerava ako treba i nasilno uči u stan uz pomoć svojih "prijatelja".

Što da napravim, jer ako uđe u stan , mogla bi napraviti štetu. Razmišljao sam da joj kažem da neka uđe u stan ,ali prije toga da potpiše izjavu i da zadužnicu kao osiguranje za eventualnu štetu.

 

, felixx je napisao:

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 47 minuta, petar1986 je napisao:

Jednokratnom isplatom u gotovini.

Ja bih na vašem mjestu odmah prodao.

Dok god teta nije službeno pokrenula raskid ugovora, nitko vam ne može čak ni prigovoriti da niste postupali po zakonu. samo neka kupac odmah, čim napravite ugovor, isplati vas i dobije tabularnu preda na gtuntovnicu prijedlog za upis vlasništva.

Najbolje je da teti ništa ni ne govorite. Čak i ako preda zahtjev za raskidm nemojte ništa njoj reći. Do ročišta.

Prije 47 minuta, petar1986 je napisao:

Što nove okolnosti znače za kupca ?

On je nekretninu stekao s povjerenjem u stanje u zemljišnoj knjizi. U trenutku kada ste potpisali ugovor , to stanje i jest bilo čisto - vi ste vlasnik i nema prava uživanja. 

Ako naknadno dođe bilo kakav prijedlog za zabilježbu spora u vezi stana, gruntovnica će upis odbiti jer vi više niste vlasnik.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Felixx,

Da li bi to vrijedilo kad bih prenio (darovao) stan  supruzi.

"On je nekretninu stekao s povjerenjem u stanje u zemljišnoj knjizi. U trenutku kada ste potpisali ugovor , to stanje i jest bilo čisto - vi ste vlasnik i nema prava uživanja. 

Ako naknadno dođe bilo kakav prijedlog za zabilježbu spora u vezi stana, gruntovnica će upis odbiti jer vi više niste vlasnik."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani pravni znalci,

Da Vas obavijestim.

Teta je pokupila stvari u domu u kojem je bila, nije htjela potpisati izjavu da samovoljno odlazi iz doma.

Toliko je lucidna da je otišla i na policiju u mom gradu i odjavila boravište iz doma.

Vratila se u stan i rekla da će obratiti se institucijama. Zaprijetila je da će nasilno uči u stan pa sam joj dao ključeve da izbjegnem probleme.

Odvjetnik ne zna što bih u ovom slučaju napravio.

Teta ima poslovnu sposobnost, po mišljenju psihijatra je ubrojiva i nije opasna za sebe i druge.  

Što napraviti. Pravnik mi kaže da ne mogu ništa, jer ona je osoba koja je ubrojiva i nije opasna za sebe i druge.  

Bojim se da ne napravi sebi zlo. Što učiniti. U slučaju da zapali stan ili poplavi , tko je odgovoran?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
, Matrix je napisao:

Onaj tko to počini.

Poštovani,

 

Teta sad odbija uči u stan , želi sudskim putem vratiti se u stan. Živi kod "prijatelja " i na ulici. Molio sam je da uđe u stan i molio da uzme  ključeve pred svjedocima što ona odbija uz salvu uvreda prema meni.

 Kaže da ju je savjetovao sudac da ne uzima ključeve, izgubila je osobnu,morao sam obavijestiti MUP da ona ima i dalje na toj adresi prebivalište,  ona je otišla kod psihijatra da dobije potvrdu da je zdrava.

Zakonski gledano, ona se ne želi vratiti u dom, ne želi uči u stan bez sudske odluka, svi ostali peru ruku. Kako pomoći mojoj teti s pravne strane.  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , petar1986 je napisao:

Poštovani,

 

Teta sad odbija uči u stan , želi sudskim putem vratiti se u stan. Živi kod "prijatelja " i na ulici. Molio sam je da uđe u stan i molio da uzme  ključeve pred svjedocima što ona odbija uz salvu uvreda prema meni.

 

Očito ju je netko savjetovao da se prikaže kao 'žrtva prevare' bez sredstava za život i da na taj način pokuša poništiti darovni ugovor.

Citiraj

 Kaže da ju je savjetovao sudac da ne uzima ključeve, izgubila je osobnu,morao sam obavijestiti MUP da ona ima i dalje na toj adresi prebivalište,  ona je otišla kod psihijatra da dobije potvrdu da je zdrava.

Teta se baš i ne ponaša razumno. Psihijatar može potvrditi da je poslovno sposobna. Ali ako isti bude morao odgovarati na sudu smatra li da teta postupa posve racionalno i da je sposobna sama živjeti , mogli bi u zapisnik ući odgovori da baš i nije sve tako jasno kod tete.

Citiraj

Zakonski gledano, ona se ne želi vratiti u dom, ne želi uči u stan bez sudske odluka, svi ostali peru ruku. Kako pomoći mojoj teti s pravne strane.  

A ti i dalje dozvoljavaš da te povlači za nos. Zašto se ne zapitaš tko i iz kojih razloga manipulira tetu.

uređeno: od felixx
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, felixx je napisao:

 

Očito ju je netko savjetovao da se prikaže kao 'žrtva prevare' bez sredstava za život i da na taj način pokuša poništiti darovni ugovor.

Ja joj danas uplaćujem sredstva na račun, tako da ima za život.Na sudu ću pokazati dokaz o uplati.

Teta se baš i ne ponaša razumno. Psihijatar može potvrditi da je poslovno sposobna. Ali ako isti bude morao odgovarati na sudu smatra li da teta postupa posve racionalno i da je sposobna sama živjeti , mogli bi u zapisnik ući odgovori da baš i nije sve tako jasno kod tete.

A ti i dalje dozvoljavaš da te povlači za nos. Zašto se ne zapitaš tko i iz kojih razloga manipulira tetu.

Sve mi je bilo jasno kad mi je kazala da joj je sudac savjetovao .Ne znam tko stoji iza njezinih "gluposti" , možda je i ta priča s sucem izmišljotina . Nažalost ne mogu saznati tko stoji iza svega ovoga.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
, felixx je napisao:

 

Očito ju je netko savjetovao da se prikaže kao 'žrtva prevare' bez sredstava za život i da na taj način pokuša poništiti darovni ugovor.

Teta se baš i ne ponaša razumno. Psihijatar može potvrditi da je poslovno sposobna. Ali ako isti bude morao odgovarati na sudu smatra li da teta postupa posve racionalno i da je sposobna sama živjeti , mogli bi u zapisnik ući odgovori da baš i nije sve tako jasno kod tete.

A ti i dalje dozvoljavaš da te povlači za nos. Zašto se ne zapitaš tko i iz kojih razloga manipulira tetu.

Poštovani Felixx,

Teta već dva mjeseca ne želi ući u stan, kaže da je izgubila osobnu. Ja naručujem joj ljekove i pokušavam joj pomoći ali ne pristaje. Živi kod "prijatelja" i na ulici. Odlučio sam zauzeti čvršći stav. Kako bi s pravne strane trebalo postupiti.Mogu li tužiti tetu za kršenje ugovora o doživotnom uzdržavanju. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 mjeseci kasnije...
  • 7 mjeseci kasnije...

Dragi forumaši, tragikomedija se nastavlja. Molim Vaše mišljenje, teta je nakon skoro 19 mjeseci odlučila angažirati odvjetnika. Pojavio se novi Romeo, i ona dalje živi na ulici po naputku istog. Mogu li ja koji joj svaki mjesec uplačujem financijska sredstva zatražiti raskid ugovora na njezinu štetu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
, Ruby_Danderfluff je napisao:

Na njezinu štetu ne možete. Kod raskida ugovora, svaka strana vraća drugoj što je primila na ime ispunjenja ugovora. Teoretski, ako ste Vi dali uzdržavanja koliko je vrijedna kuća, možda se vaše tražbine mogu prebiti, no inače...

Poštovani Ruby_Danderfluff, iz cijelog predmeta vidljivo je da je ona ranije prenijela stan a naknadno je potpisan ugovor o uzdržavanju za pokretnine a u Ugovoru je definirano tj. potvrđeno da sam ja od ranije vlasnik stana a predmet Ugovora su pokretnine. Sad sam u nedoumici na temelju Vašeg komentara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Dragi svi,

 

imam malu pravnu nedoumicu, teta se vratila u dom nakon više godina boravka kod "prijatelja" u tom vremenu ja sam joj uplaćivao financijska sredstva na račun , sad nakon 10 godina i par dana od prvog ugovora o darovanju ja bih htio taj stan prepisati supruzi, molim forumaše koji su upoznati s temom da daju komentar.

 

Na temelju svega mogu li prepisati stan supruzi, pošto je rok za opoziv darovanja 10 godina?

Lp,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prepisao sam stan supruzi jer prošlo je 10 godina i nešto dana od dana kad mi je darovan, odvjetnica mi kaže da imam pravo jer nema zabilježenih tereta i nezabilježenih, uplaćujem teti sredstva za dom, molim korisnike Felixa-a i Matrix-a kao najiskusnije  da prokomentiraju moj pravni potez. Smatram da sam imao apsolutno pravo na navedeni?

uređeno: od petar1986
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...

Teta je umrla, molim Vas vaše razmišljanje. Imam ugovor o doživotnom uzdržavanju ali je teta u međuvremenu ugasila račun u banci i pokretnu imovinu razdijelila i vjerovan to napravila dugove, pošto nema djece ali niti žive braće i sestara tko su slijedeći nasljednici rođaci? Mogu li se na sudu odreći prava iz ugovora o doživotnom uzdržavanju...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 43 minuta, petar1986 je napisao:

Imam ugovor o doživotnom uzdržavanju ali je teta u međuvremenu ugasila račun u banci i pokretnu imovinu

Što je predmet to ugovora o doživotnom uzdržavanju?

prije 44 minuta, petar1986 je napisao:

Mogu li se na sudu odreći prava iz ugovora o doživotnom uzdržavanju..

Ne, jer oni nisu predmet ostavinske rasprave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 minuta, Borbena7 je napisao:

Što je predmet to ugovora o doživotnom uzdržavanju?

Ne, jer oni nisu predmet ostavinske rasprave.

Predmet Ugovora su pokretnine (knjige) i novac na računu, niti jednog od to dvoje nema.

 

image.png.129ec9aedfb663fb8bacc924ad801bc8.png

Ona se odrekla prava korištenja stanovanja mopg stana a ja sam zauzvrat osigurao smještaj u domu 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija