Jump to content

pomilovanje


digoel

Preporučene objave

Pozdrav svima

Trebam jednu hitnu informaciju..naime pisali smo molbu za pomilovanje zbog novčane kazne..poslali smo ju u ministarstvo kao i cijelu papirologiju 07.05..da bi 27.05 dobili doma odgovor da je naš predmet ušao u obradu..i danas dobijemo rijesenje u kojem stoji da je oslobođen uvjetne kazne..A nigdje ne stoji novčane i meni sad nije jasno odkud uvjetna kazna kad se zbog nje nitko nije žalio samo zbog novčane. .kome da se obratim i uputim za.pomoc i odgovor. ..hvala svima možda ima netko iskustva s tim pa nek mi se slobodno javi. ..hvala još jednom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pravno gledano zanimljiva situacija, ali na odluku Predsjednice o molbi za pomilovanje nema nikakva prava žalbe, jer je pomilovanje akt državne milosti, ne odluka suda.

 

Novčana kazna kao sporedna kazna se uvijek može izreći samo i isključivo uz neku drugu kaznu kao glavnu. Ovdje je sad problem što je glavna kazna otpala, a sporedna, iako glavne više nema - ostala, što je teoretski dvojbeno, pogotovo ako se radi o kaznenom djelu za koje se prema zakonu ni ne može izreći novčana kazna. Na tragu toga, o kojem kaznenom djelu govorimo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Riječ je o kaznenom djelu za koje se može izreći i novčana kazna kao glavna kazna, tako da, po mojem mišljenju, odluku Predsjednice treba tumačiti na način da vam je uvjetna kazna kao glavna otpala, ali ostala je novčana kazna, koja je od sporedne postala glavnom (što je za konkretno djelo moguće).

 

Možete i zatražiti pojašnjenje od Ministarstva pravosuđa, ali izražavam sumnju da ćete dobiti drugačiji odgovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

evo sada bas citam,pa mi je i moja molba za pomilovanje dala nekku nadu,prije 2 tj sam poslala jos dodatne papire i rodne listove djece,pa se nadam da ce i mome suprugu brzo to obraditi...

neki dan sam cula da predsjednica najcesce pomiluje za neke blagdane itd..sad neznam dali je to istina ili samo puste price

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

neki dan sam cula da predsjednica najcesce pomiluje za neke blagdane itd..sad neznam dali je to istina ili samo puste price

 

Jeste, pomilovanja se uobičajeno daju u nešto većem opsegu povodom važnih državnih blagdana, a uskoro nam predstoji Dan neovisnosti (08/10), pa možda bude molba uzeta u razmatranje i prihvaćena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da li netko ima jos informacija/savjeta sto se tice pomilovanje uvjetne/novcane kazne.

 

radi se o uvjetnoj kazni 5 god + novcana kazna. bilo bi dobro da se jedno i drugo smanji, ali zapravo mi je bitnije da se ova uvjetna smanji da sto prije dodem do rehabilitacije i da papiri budu cisti. planiram vjencanje i zivot u inozemstvu a da bi dobila papire tamo, moram pokazati cistu K.E. iz RH.

 

koliko sam ja razumjela, za sada bi to tek bilo cisto za 8 god. (5 god uvjetne + 3 god). kakve su sanse i bot kojim uvjetima bi se to moglo smanjiti? zalba? pomilovanje da se skrati kazna? cekati da prode uvjetna i onda traziti prijevremenu rehabilitaciju?

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@ Nema problema, Mateja...

 

radi se o uvjetnoj kazni 5 god + novcana kazna. bilo bi dobro da se jedno i drugo smanji, ali zapravo mi je bitnije da se ova uvjetna smanji da sto prije dodem do rehabilitacije i da papiri budu cisti.

 

Ako se molba prihvati, prema nekakvoj uobičajenoj praksi, smanjit će vam rok kušnje iz uvjetne osude, ali novčanu kaznu u pravilu ne smanjuju.

 

koliko sam ja razumjela, za sada bi to tek bilo cisto za 8 god. (5 god uvjetne + 3 god).

 

Tako je.

 

kakve su sanse i bot kojim uvjetima bi se to moglo smanjiti? zalba? pomilovanje da se skrati kazna? cekati da prode uvjetna i onda traziti prijevremenu rehabilitaciju?

 

Zavisi u kojoj fazi je postupak - ako nije pravomoćno okončan, ide žalba usmjerena na vrstu i visinu sankcije, ako je pravomoćno okončan, ide molba za pomilovanje Predsjednici RH, pa što bude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pravomocno je okoncan, znaci ide se na pomilovanje.

 

da li je to najbolje ici odmah pa sta bude, i koliko sam cak iako ne odobre mogla bi nakon 6mj opet? ili pricekati neko vrijeme...

 

koliko se uopce inace ceka taj odgovor? ovo sto ste prije pisali da oko drzavnih praznika mogu biti bolje sanse, je li to samo za zatvor ili bi moglo bit i za ovakvu situaciju?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da li je to najbolje ici odmah pa sta bude, i koliko sam cak iako ne odobre mogla bi nakon 6mj opet? ili pricekati neko vrijeme...

 

U vašem slučaju, mišljenja sam da možete i odmah.

 

koliko se uopce inace ceka taj odgovor?

 

U mandatu ranijeg Predsjednika, znalo se poprilično čekati (i po godinu dana), no prema dosadašnjim slučajevima, izgleda da da nam je aktualna Predsjednica malo "ubrzala" to.

 

ovo sto ste prije pisali da oko drzavnih praznika mogu biti bolje sanse, je li to samo za zatvor ili bi moglo bit i za ovakvu situaciju?

 

Sve dolazi u obzir, pa i vaš slučaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da li se moze vise puta dobiti nekakvo pomilovanje ili samo jednom (za istu kaznu)? znam da ako ti molba nije odobrena, da imas pravo nakon odredenog vremena opet pokusati. ali kako to ide ako recimo daju neko pomilovanje napr. smanje rok kusnje iz uvjetne osude...kad prode taj novi rok da li imam opet pravo na molbu za recimo prijevremenu rehabilitaciju? ili ako imas kaznu zatvora, pa ti iz prve smanje na uvjetnu, da li onda imas pravo opet moliti da ti jos smanje rok te uvjetne? znam...covjek mora biti sretan ako bilo kakvo pomilovanje dobije, samo me zanima kakvo je tu pravilo, da li se moze istoj osobi za istu kaznu vise puta smilovati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanimljivo pitanje.

 

Zakon o pomilovanju ističe u svom čl. 5. st. 3. kako se "molba može ponoviti nakon godine dana od dana posljednje odluke o pomilovanju ako je presudom izrečena kazna iznad tri godine zatvora. Ako je presudom izrečena kazna do tri godine zatvora ili blaža kazna, molba se može ponoviti nakon šest mjeseci."

 

Skrećem pozornost kako zakon ne govori o odbijenoj ranijoj molbi, već samo o odluci o pomilovanju, kakva god ona bila, što bi dalo za pravo svakome, pa i onome kome je ranija molba prihvaćena, da ponovi molbu, ali ishod je vrlo upitan. I moram napomenuti kako dosada još nisam čuo za sličan slučaj.

 

Ne škodi probati, ali nemojte gajiti neku veliku nadu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Pozdrav, pitanje jedno ako netko zna odgovor! =)

Pisali smo pomilovanje još bivšem predsjedniku (ovdje vidim sada da je netko dobio odg od aktualne predsjednice i to u kratkom roku cca3mj)

Poslano je 4.11.2014g. zvali smo ministarstvo prošli tj i rekli su da je spomenuta molba odlučena u 10mj 2015.g. no da ćeka podpisivanje, koje će vjerovatno biti uskoro.

HMMMM dali to sada znači pošto ovdje gore vidim da je netko dobio micanje uvjetne osude i brz odgovor, da su u principu molbe koje se duže čekaju odbijene??=)

Inače kazna 1,5g smanjena na 15mj izvanrednim ublažavanjem(to ih nismo naknadno obavještavai jer je to bilo 2mj nakon pisanja molbe za pomilovanje ali piše da oni sve te neke papire poput mole za ublažavanje i rješenje te molbe sakupljaju i o istima se informiraju) od 15mj odsluženo 7mj i 13dana istrage A sada se mora javiti krajem 1.mj. pa se nadamo odgovoru ako je pozitivan SUPER ako ne ništa riješit to i kaj se može.

Ali me zanima imamo li se čemu nadat? S obzirom da tako dugo čekamo!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nitko sa 100%-tnom sigurnošću ne može reći što će biti, ali svakako da će njima biti poznata činjenica ublažavanja kazne, a time na neki način i vaše šanse za pomilovanjem bivaju umanjene. No, pričekajte odluku Predsjednice, drugo vam trenutno ni preostaje.

 

Također, razmislite i o uvjetnom otpustu kada stigne vrijeme za to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nitko sa 100%-tnom sigurnošću ne može reći što će biti, ali svakako da će njima biti poznata činjenica ublažavanja kazne, a time na neki način i vaše šanse za pomilovanjem bivaju umanjene. No, pričekajte odluku Predsjednice, drugo vam trenutno ni preostaje.

 

Također, razmislite i o uvjetnom otpustu kada stigne vrijeme za to.

 

 

Hvala Vam na odgovoru.

Samo mi jedna stvar nije jasna ako smijem pitati, zbog čega bih štetno na pomilovanje utjecalo ako si dobio izvanredno ublažavanje kazne?? pozitivno riješeno??

Naravno da će se pisati i za uvijetni otpust jer zaista imam vani SVE RIJEŠENO, ženu, dijete malo, posao i ja i supruga, stan sve uredno, čak su i kad sam bio na socijanlom rekli da su dobre šanse za pomilovanje da sam dobio i izvan.ubl. a za uvijet da također imam veeeliiikeeee šanse s obzirom da se nema što zamjeriti. Sada fali 2 dana do pola kazne znači dosta izdržano i zato se toiko nekako nadam pomilovanju s obzirom da su mi sve životne stavke ispunjene, i sada od istrage sam vani 2godine i naravno sve toliko uredno da ono.. :ideja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo mi jedna stvar nije jasna ako smijem pitati...

 

Slobodno pitate štogod vas zanima. Nema straha.

 

...zbog čega bih štetno na pomilovanje utjecalo ako si dobio izvanredno ublažavanje kazne??

 

Nemojte moju tvrdnju uzeti kao konačnu. Napisao sam kako stvari u pravilu funkcioniraju, ali termin "u pravilu" ima i iznimaka.

 

Razlog vam je više psihološke naravi - vi podnosite molbu u fazi u kojoj vam je kazna X. U međuvremenu, ta kazna biva ublažena po izvanrednom pravnom lijeku, pa sada iznosi Y. Tu već Ministarstvo, a i Predsjedničina Komisija vide kako se vama, ajmo reć', izašlo u susret, i da bi moguće i prihvaćena molba bila na nekin način vaše dvostruko favoriziranje. Pogotovo u relativno kratkom vremenskom rasponu.

 

Iako su ovi postupci potpuno odvojeni i nemaju veze jedan s drugim, na papiru barem, ali se nažalost, gleda malo i poruka koja se šalje u javnost. Pomilovanje nije pravni lijek već akt državne milosti i prečesto prakticiranje istog na neki način predstavlja degradaciju sudbene vlasti. Zato se daje u malom broju slučajeva.

 

Ali pričekajte odluku Predsjednice. U svakom slučaju - sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Molba za pomilovanje šalje se Ministarstvu pravosuđa, koje prvo mora pribaviti sve potrebne podatke relevantne za odluku po molbi, na temelju kojih podataka se onda pravi izvješće o slučaju i obrazloženo mišljenje nadležnog ministra, a nakon čega se sve šalje u Ured Predsjednice RH, gdje predmet preuzima njena Komisija za pomilovanja, koja također proučava sve te podatke i mišljenje ministra, na temelju čega izrađuje svoj prijedlog, a konačna je odluka na Predsjednici RH.

Ovdje se evidentno radi o pogrešno poslanoj molbi (umjesto ministarstvu, vi ste direkt poslali Predsjednici), pa se pošiljatelja obavještava o toj činjenici. Sada tek slijedi prethodno opisani postupak.

Glede trajanja, vrlo je nezahvalno prognozirati, računajte okvirno cca 6-12 mjeseci. Jasno, može i prije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mjesec dana je, po meni, premalo vremena da se sve stiglo obraditi, u protivnom bi se odgovor mogao percipirati kao da je molba već obrađena i donesena odluka budući se sama odluka po molbi osuđeniku dostavlja putem ministarstva.

Neće štetiti nazvati Ured predsjednice, dio koji je zadužen za pomilovanja i zatražiti pojašnjenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija