Jump to content

parnični troškovi


toni22

Preporučene objave

molim vas za savjet. Presudom još iz 2010. koja je bila meni u korist dosuđeni su mi i da mi tuženik treba u roku 15 dana platiti parnične troškove u iznosu od 2500 kn. Kako nisam išao ovrhom zbog tih troškova jer je tuženik usmeno obećavao kako će ih platiti, zanima me da li danas mogu sa pravomoćnom presudom tražiti povrat troška jer sam čitao da je rok zastare 10 godina kad su pitanju presude i sl.?

Ako mogu, ljubzno vas molim kako i na koji način?

 

najljepše Vam hvala i lijep pozdrav svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zastarni rok od 10 godina odnosi se na ovrhe.

presuda je iz 2010. pa nemožeš fini podnijeti zahtjev za izravnu naplatu.

 

nadležnom sudu podnijeti prijedlog za ovrhu temeljem ovršne isprave.

 

u prijedlogu za ovrhu navedeš sredstva ovrhe (plaća ovršenika, računi ovršenika ili imovina ovršenika, pokretnine ili nekretnine )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

puno hvala. Fini se ne može jer je vjerojatno prije 2012... Da li se za parnične troškove isto računa 10 godina zastara ako je presuda pravomoćna? I da li uz pečat pravomoćnosti još moram imati i pečat ovršnosti da bih podnio prijedlog sudu?

 

Također, ovršenik ima prebivslište u Zg, a ja sam u Splitu, pa me zanima kojem sudu poslati prijedlog?

 

Puno je pitanja, ali najljubaznije molim za pomoć

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svako potraživanje utvrđeno odlukom suda/JB ili nekog drugog nadležnog tijela zastaruje u 10-godišnjem zastarnom roku.

 

Pribavite klauzule pravomoćnosti i ovršnosti, a glede nadležnosti vrijedi pravilo suda prema mjestu prebivališta ovršenika (čl. 171. Ovršnog zakona, jer pretpostavljam da idete na novčana sredstva ovršenika)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam. obzirom da je presuda iz suda u Zg, mogu li poslati poštom presudu i da mi je vrate s klauzulom na adresu u split?

 

Također, hoću li trebati ići na sud u zagreb (prema mjestu ovršenika) ako podnesem prijedlog za ovrhu na temelju ovršne isprave, ?da li će me sud zvati da dam kakav iskaz?

 

puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

možete, samo se raspitajte ranije telefonom trebate li priložiti povratno kovertu ili na koji način oni to rade, jer svaki sud ima svoja pravila (osim toga, to može malo i potrajati da pisarnica obavi, sigurnije je osobno). prijedlog za ovrhu također možete poslati preporučeno poštom. sud donosi rješenje o ovrsi automatizmom, bez rasprave, tako da vas neće zvati da date nikakav iskaz, eventualno ako se ovršenik bude žalio pa bude zakazano ročište za raspravu po žalbi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Mogu li se već dosuđeni parnični troškovi iz jednog dovršenog pravomoćnog parničnog postupka uzimati u obzir u vidu protutužbe u nekom drugom parničnom postupku protiv iste protustranke koja u ovom drugom postupku nastupa kao tužitelj?

 

Ili se ipak mora ići na ovrhu ovih prvih parničnih troškova?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerojatno. Naime, dužnik želi u novoj parnici utvrditi da je izmirio svoje obaveze prema vjerovniku putem parničnih troškova koji su dosuđeni u njegovu korist u jednoj prethodnoj parnici između njih dvojice.

 

Može li to tako ili se mora ići prvo u ovrhu parničnih troškova?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko sam ja shvatio situaciju, on se ovdje poziva na tzv. materijalno-pravni prijeboj, o čemu će odlučiti sud presudom.

 

Nema potrebe da se potraživanja faktički ispune, zato se i provodi prijeboj.

 

Prekida li se zastara ovrhe parničnih troškova ako se pokrene parnica radi prijeboja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija