Jump to content

Smanjenje mirovine po posebnom propisu - braniteljske mirovine i opće mirovine ZOMO


arianis

Preporučene objave

Rješenjem HZMO obračunata mi je mirovina 30% braniteljska, a 70% civilna invalidska po ZOMO-u. Iako u zakonu stoji da se za 10% (i još 10% iznad 5.000 kn) smanjuju samo mirovine prema posebnim propisima, HZMO mi je umanjio kompletnu zbrojenu mirovinu za 10%. Žalio sam se na rješenje, ali još nema odgovora. Da li netko može reći da li se može umanjivati i opći dio mirovine za 10%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rješenjem HZMO obračunata mi je mirovina 30% braniteljska, a 70% civilna invalidska po ZOMO-u. Iako u zakonu stoji da se za 10% (i još 10% iznad 5.000 kn) smanjuju samo mirovine prema posebnim propisima, HZMO mi je umanjio kompletnu zbrojenu mirovinu za 10%. Žalio sam se na rješenje, ali još nema odgovora. Da li netko može reći da li se može umanjivati i opći dio mirovine za 10%.

 

Pozdrav arianis!

Ako nije problem, odgovori mi od kada si u mirovini, čin, gdje si radio i kolika ti je mirovina na gore navedeni omjer invalidnosti. Zašto?

Imamo isti omjer inv. radio u MUP-u, viši pol. narednik, mirovina 3.650 + 153 kn invalidnine. U mirovini ( akumulirana ) od 2000. Opća nesp. 10% su skinuli u prvom krugu. Mislim da sam bio jasan.

Zahvaljujem unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A pazi ovo ,zato su ovo uredno odvojili :

 

" MIROVINSKA PRIMANJA USKLAĐENA SU OD 1.7.2015. PREMA AKTUALNOJ VRIJEDNOSTI MIROVINE POVEĆANOJ ZA

0,3 %. OD UKUPNE MIROVINE USKLAĐEN JE DIO MIROVINE PREMA OPĆEM PROPISU IZ RJEŠENJA O UTVRĐIVANJU

DIJELA MIROVINE PREMA OPĆEM I PREMA POSEBNOM PROPISU".

 

Oni to kroje, uzimaju i daju kako njima odgovara , da su pravda i pravica dvije različite stvari dokazuje i ovaj primjer kada nam uzimaju, uzimaju -10 % od ukupne mirovine a kada se po AVM-u uvečava, uvečava se samo ovaj civilni dio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.....stiglo i meni danas rješenje o razdvajanju mirovine ....na kraju piše da se cjelokupan iznos mirovine nece mjenjati....i da.... podigli mi 0,3% mirovine od civilnog djela...hehhe nekih 6-7 kn...smiješno,m da...sad ćemo ovisit o drž.proračunu,kad bude para bit će i mirovina a kad bude manje para ,smanjivat će mirovine (posebni propis) kako im se bude htjelo,jer sve je po zakonu.........bagra!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

.....stiglo i meni danas rješenje o razdvajanju mirovine ....na kraju piše da se cjelokupan iznos mirovine nece mjenjati....i da.... podigli mi 0,3% mirovine od civilnog djela...hehhe nekih 6-7 kn...smiješno,m da...sad ćemo ovisit o drž.proračunu,kad bude para bit će i mirovina a kad bude manje para ,smanjivat će mirovine (posebni propis) kako im se bude htjelo,jer sve je po zakonu.........bagra!!

 

I meni je došla obavijest na mail :

Poštovana/i,

 

obavještavamo Vas da Vam je Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje, kao korisniku kojem je dio mirovine određen, odnosno ostvaren prema posebnim propisima pod povoljnijim uvjetima donio, temeljem članka 178. Zakona o mirovinskom osiguranju, rješenje o utvrđivanja dijelova svote Vaše mirovine:

 

1. kao dijela mirovine koji je ostvaren na temelju posebnih propisa, tj. prema posebnim uvjetima za stjecanje prava i/ili na poseban način određivanja mirovine u odnosu na uvjete propisane Zakonom o mirovinskom osiguranju , i

2. kao dijela mirovine ostvarenog na osnovi staža osiguranja koji je ostvaren prema općem propisu (Zakonu o mirovinskom osiguranju).

 

koji Vam pripadaju na dan 30. lipnja 2015. s napomenom da ukupna svota mirovine nije promijenjena.

 

Rješenje će Vam biti dostavljeno na kućnu adresu.

 

Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 mjeseci kasnije...

u pravu si potpuno mi branitelji bilo vojnici ili policajci izigrani smo od svih.evo ti zadnji primjer izmjenazakona o mirovinskom osiguranju iz pouzdanih izvora dobio sam informaciju da je XY progurao odredbe te dozvolio rad od pola radnog vremena svim umirovljenicima koji su umirovljeni po općim propisima i to bez zamrzavanja mirovine samodabi gospoda doktori koji su otišli u mirovinu mogli i dalje raditi 4 satai primati mirovinu a mi hrvatski branitelji te pravo nemamo pošto smo umirovljeni po posebnim propisima .to je još jedan dokaz o mržnji vlasti naspram braniteljske populacije a pogotovo umirovljenim vojnicima i policajcima

uređeno: od Spitfire
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u pravu si potpuno mi branitelji bilo vojnici ili policajci izigrani smo od svih.evo ti zadnji primjer izmjenazakona o mirovinskom osiguranju iz pouzdanih izvora dobio sam informaciju da je XY progurao odredbe te dozvolio rad od pola radnog vremena svim umirovljenicima koji su umirovljeni po općim propisima i to bez zamrzavanja mirovine samodabi gospoda doktori koji su otišli u mirovinu mogli i dalje raditi 4 satai primati mirovinu a mi hrvatski branitelji te pravo nemamo pošto smo umirovljeni po posebnim propisima .to je još jedan dokaz o mržnji vlasti naspram braniteljske populacije a pogotovo umirovljenim vojnicima i policajcima

 

svi ti zakoni mijenjaju se svako malo kako kome paše u saboru da sebi i svojim grupacijama nariktaju povlastice mirovinu po zakonu o braniteljima smatraju povlaštenom ne znam po čemu saborski zastupnici ,i političari menadžere da nespominjem koji su imali primanja da ti stane pamet i uropastili sve pred sobom za nagradu dobjaju mirovine dobre mirovine kao nagradu što su upropastili poduzeča,brodogradilišta,kombinate sve čega se dotakli a branitelj je bezvrjedan vrednije su kojekakove bezbrojne udruge kojima se dijeli novac da nas bolje ocrnjuju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam djelatni časnik, pukovnik, mirovina 4.468 + 153kn invalidnine.

 

to ti je mirovina iz radnog odnosa,pokreni postupak za ostvarenje prava na ivalidsku jer imaš 30% rvi i pravo na kod svoga lom na obradu za vještačenje ipak si ti pukovnik nisi to dobio na poklon nemoj dozvoliti da te zaje......!Ovako po zakonu o mio imamo pravo samo na staž u dvostrukom trajanju za vrijeme dok je trajao Domovinski rat,sada nešto hoće mjenjati u zakonu o pravima branitelja a to će opet biti daj onima koji imaju a onima koji nemaju treba dati manje i smanjti prava baš me zanima što će biti u tim promjenama tu su opet najglasniji oni sa 5000 i više tisuća primanja a mi sa 2400 i manje moramo durati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija