Jump to content

ugovor o doživotnom


toni22

Preporučene objave

molim ljubazno za savjet. O jednom našem susjedu koji je već stariji čovjek 84 god. i živi sam u kući (nema ženu niti djece, već dva brata koja su još živa i u NJemačkoj su) brinemo već 10 godina. Na način da smo svaki dan kod njega, spremamo mu jesti, majka mu pegla i pere, čisti kuću i on već godinama govori kako će tu kuću ostaviti mojoj majci jer da ima praktički samo nju koja se brine o njemu. Odlazi mu u dućan, vodimo ga u bolnicu na preglede i sl., nešto poput člana obitelji. Međutim, svaki put kad mu kažemo da radi međusobne sigurnosti i daljnih dobrih odnosa potpišemo ugovor o doživotnom on uvijek kaže ima vremena ,jer jer vrlo tvrdoglav i misli da će ga uvijek neko prevariti. Mi mu objašnjavamo da će doći JB u kuću i kazati da ga se ne može istjerati iz kuće i da može sve svoje uvjete navesti u ugovoru. I dalje je odgovor ima vremena. Mi već preko 10 skoro 15 godina tako funkcioniramo i strah nas je ako mu se nešto iznenada dogodi, da će mu dva brata podijeliti kuću a nisu ga niti vidjela zadnjih 20 godina niti ga zovu,..

 

U slučaju da mu se ne daj Bože nešto dogodi, a on u međuvrmenu nama ništa ne potpiše, možemo li mi potraživati naše ulaganje i pomoć u zadnjih 15 godina prema njemu jer su svi susjedi i šire upoznati da smo jedini uz njega i sve mu radili i pomagali što god je trebalo?

 

puno, puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U najcrnjem scenariju, mogli biste potraživati dokumentirana ulaganja (računi) u njegovu nekretninu unatrag pet godina. Sve ostalo ili je u zastari ili je vaš dar njemu.

 

Ako je čovjek toliko tvrdoglav glede ugovora o DU, neka barem oporukom ostavi vama što vam namjerava ostaviti, jer nužnih nasljednika nema, pa nitko neće moći potraživati nužni dio. To mu predložite kao alternativu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Covjek je jako tvrdoglav i nece da na nista pristane. Uvijek govori da ne brinemo da ce to nama ostaviti jer jedini o njemu brinemo vec dugi niz godina. To svi susjedi znaju. Ako mu se sto dogodi,da li se moze ici na to da nam je usmeno obecao da ce nakon smrti stan ostaviti nama uz dokaz mnogo svjedoka koji svi to znaju u kvartu.

 

Također nas zanima kako bi se gledalo na nasu brigu o njemu unatrag 15 god.za sada?

 

Puno vam hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako mu se sto dogodi,da li se moze ici na to da nam je usmeno obecao da ce nakon smrti stan ostaviti nama uz dokaz mnogo svjedoka koji svi to znaju u kvartu.

 

Ne može.

 

Također nas zanima kako bi se gledalo na nasu brigu o njemu unatrag 15 god.za sada?

 

Kao vašu dobru volju prema starijem čovjeku koji nema nikog da se brine o njemu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam gman. Dakle, ako ne pristane potpisati (a u međuvrmenu umre) po svemu onda ispada da nas je "vukao za nos" samo da odugovlači sa sklapanjem i mi nemamo ništa od toga što smo mu godinama pomagali?

 

Recite mi molim vas taj rok od 5 godina od uloženog, na što se odnosi i što predstavlja?

 

puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odnosio bi se na ulaganja koja ste učinili u njegovu imovinu primjerice vezano uz popravke u kući ili slično, naravno pod pretpostavkom dokazivanja istih u vidu računa.

 

Teoretski to bi se moglo učiniti i za osobnu pomoć, ali kako ćete to dokazati? Vaša riječ neće biti dovoljna, a i ostaje pitanje kako to kvantificirati.

 

Pokušajte s njim razgovarati, i objasniti mu da ima varijantu u vidu oporuke, a da u protivnom vi imate osjećaj da vas navlači za nos i da više ne želite sudjelovati u tome. Ili ćete naći zajednički jezik ili ćete se pozdraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, ispada da jedino tako može biti. Jedino što bi bilo žalosno da zbog njegove tvrdoglavosti "propadne" naših 15 godina zaista pomoći. Ljubazno Vas molim ako se i odluči na oporuku (kojim čudom, iako svakodnevno obećava) možemo li je mi imati već pripremljenu-napisanu pa da je on pred svjedocima potpiše?

 

Ako može, koji su sve bitni elementi da su u oporuci i da sutra bude valjana u smislu forme? Podaci, OIB, adrese, datum i sl....Najljepša hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozornost obratite na odredbe čl.31 i 35.Zakona o nasljeđivanju.

Članak 31.

(1) Oporučitelj koji zna i može čitati i pisati može sastaviti oporuku tako što će za ispravu, bez obzira tko ju je sastavio, izjaviti pred dva istodobno nazočna svjedoka da je to njegova oporuka te je pred njima potpisati.

(2) Svjedoci će se potpisati na samoj oporuci, a korisno je da se naznači njihovo svojstvo svjedoka,kao i druge okolnosti koje bi mogle koristiti njihovom lakšem pronalaženju.

Članak 35.

(1) Pri sastavljanju pisane oporuke pred svjedocima (članak 31.) i javne oporuke (članak 33.) svjedoci mogu biti punoljetne osobe kojima nije oduzeta poslovna sposobnost i koje znaju i mogu čitati i pisati.

(2) Ne mogu biti svjedoci pri sastavljanju pisane oporuke pred svjedocima ni javne oporuke, niti oporuku sastaviti po oporučiteljevu kazivanju u svojstvu ovlaštene osobe: oporučiteljevi potomci, njegova posvojčad i njihovi potomci, njegovi predcii posvojitelji, njegovi srodnici u pobočnoj lozi do zaključno četvrtog stupnja, bračni drugovi svih tih osoba ni oporučiteljev bračni drug.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam. svjedoci su susjedi i nisu u srodstvu,tako da tu nema problema. da li se treba navesti datum i mjesto kod pisane oporuke pred svjedocima? Također ako se i dogodi da potpiše oporuku, da li ju je nužno pohraniti kod odgovorajućeg tijela i tko bi to trebao pohraniti; oporučitelj ili mi koji primamo?

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, ispada da jedino tako može biti. Jedino što bi bilo žalosno da zbog njegove tvrdoglavosti "propadne" naših 15 godina zaista pomoći.

 

manja je šteta da propadne 15 godina pomoći i ulaganja nego 25.

možete tražiti da napiše(po mogućnosti svojom rukom) i potpiše priznanicu /izjavu da je od vas posudio x svotu novca sa rokom vračanja od ?godina bez kamata, nakon čega taku zakonske kamate."posuđenu svotu" bi nakon njegove smrti mogli tražiti od nasljednika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

možete tražiti da napiše(po mogućnosti svojom rukom) i potpiše priznanicu /izjavu da je od vas posudio x svotu novca sa rokom vračanja od ?godina bez kamata, nakon čega taku zakonske kamate."posuđenu svotu" bi nakon njegove smrti mogli tražiti od nasljednika.

To bi ga definitivno odvratilo od bilo kakvog ugovora ili pak oporuke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam. svjedoci su susjedi i nisu u srodstvu,tako da tu nema problema. da li se treba navesti datum i mjesto kod pisane oporuke pred svjedocima? Također ako se i dogodi da potpiše oporuku, da li ju je nužno pohraniti kod odgovorajućeg tijela i tko bi to trebao pohraniti; oporučitelj ili mi koji primamo ili možemo i oboje?

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da li se treba navesti datum i mjesto kod pisane oporuke pred svjedocima?

 

Navedite.

 

Također ako se i dogodi da potpiše oporuku, da li ju je nužno pohraniti kod odgovorajućeg tijela i tko bi to trebao pohraniti; oporučitelj ili mi koji primamo ili možemo i oboje?

 

Nije nužno, vidite čl. 68. st. 5. ZN-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

može, hvala vam puno. I za kraj budite ljubazni i strpljivi za još jedan odgovor :)

 

npr. Mi smo mislili unaprijed sastaviti pisanu oporuku sa imenima i podacima svjedoka tj. susjeda i prijatelja oporučnog ostavitelja, ali ne bi napisali konkretan datum iz razloga iz razloga kad bude dobre volje da mu je samo predamo pa da je pročita i potpiše pred svjedocima. Da li je konkretan datum ili godina uvjet za valjanost ovakve oporuke pred svjedocima?

 

još jednom od srca hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija