Jump to content

sudar automobila i biciklista


ultragod

Preporučene objave

Pozdrav,

 

prije tjedan sam imao prometnu u kojoj je biciklist naletio na moj auto.

izlazio sam iz restorana Trnjanka i stao na zebri. nije nikoga bilo pa sam krenuo. odjednom se zabio biciklist u mene. imao je lakše ozlijede ali je bio ok pa nismo zvali policiju.

 

budući da je tamo bilo zebra, koliko sam upućen on je trebao stati i gurati bicikl, odnosno on je odgovoran za nesreću.

 

tjedan dana kasnije biciklist mi se javio i smatra da bi bilo korektno s moje strane da mu platim popravak bicikla?!

da li je u ovom slučaju sigurno on kriv a ne ja? da li može naknadno prijaviti to policiji? da li može dignuti privatnu tužbu i izmisliti da je pretrpio veće fizičke ozlijezde i materijalnu štetu? ima li argumenata da dobije tužbu u slučaju navedenog.

 

unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Ne "uglavnom" nego NEMA prednost.

Sivko krivo navodiš.

Biciklist (osoba koja vozi bicikl, ona koja ga gura je pješak) nema apsolutno nikakva prava u odnosu na automobil. Biciklistička staza na pješačkomprijelazu ima ulogu da omogući/dozvoli biciklisti prijelaz preko pješačkog, ako nema označene staze, biciklist je u prekršaju ako nije sišao s bicikla.

Po hrvatskim zakonima, biciklist nema nikad i ni u kojem slučaju prednost u odnosu na automobil. Otkud ti ideja Sivko, da ima jednaka prava??? Koji to zakon uređuje?? Imaš titulu "veterana" na forumu, i iskreno govoreći mislio sam da ste uvijek u pravu, ali bome, ovdje je kiks i to kakav (kakva je onda situacija sa kompliciranijim predmetima gdje daješ savjete?).

 

Inače, ovaj primjer - sudar auta i bicikliste koji je bio na biciklističkoj stazi na pješačkom, imao sam prilike proučiti i naučiti kad sam pisao diplomski na temu "Prometne nesreće u cestovnom prometu i očevid", pokazao mi ga je diplomirani kriminalist koji radi očevide (PP Heinzelova). Dakle, ne lupam bezveze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hi TomislavK,

Ako smatrate da nešto nije u redu, npr. jer netko nešto nije razumio, dovoljno je to ispraviti ili dati svoje mišljenje...

 

Ne "uglavnom" nego NEMA prednost.

Možda možete zamisliti situaciju (račvu) kad uz pješački prijelaz ide biciklistički prijelaz, koji je ujedno i biciklistička staza ili traka. Tada auto mora propustiti biciklistu, prema čl. 57 (6) Zakona

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

 

prije tjedan sam imao prometnu u kojoj je biciklist naletio na moj auto.

izlazio sam iz restorana Trnjanka i stao na zebri. nije nikoga bilo pa sam krenuo. odjednom se zabio biciklist u mene. imao je lakše ozlijede ali je bio ok pa nismo zvali policiju.

 

budući da je tamo bilo zebra, koliko sam upućen on je trebao stati i gurati bicikl, odnosno on je odgovoran za nesreću.

 

tjedan dana kasnije biciklist mi se javio i smatra da bi bilo korektno s moje strane da mu platim popravak bicikla?!

da li je u ovom slučaju sigurno on kriv a ne ja? da li može naknadno prijaviti to policiji? da li može dignuti privatnu tužbu i izmisliti da je pretrpio veće fizičke ozlijezde i materijalnu štetu? ima li argumenata da dobije tužbu u slučaju navedenog.

 

unaprijed hvala

 

Obostrana krivnja. Vi se niste smjeli vozilo zaustaviti na "zebri" (pješačkom prijelazu), a biciklist nije smio voziti bicikl preko pješačkog prijelaza (trebao je "gurati" bicikl).

 

Nikom ništa i stvar riješena. ;-)

 

Da je intervenirala policija, obojica bi bili kažnjeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sivko krivo navodiš.

Pročitaj navedeni članak i stavak zakona kako treba.U njemu se ne daje prednost pješaku prema automobili nego nešto drugo a isto vrijedi i za biciklista.

 

Svaka prometna ima svoje obilježja,činjenice....i nema univerzalnosti i zato se kod svake nezgode vrši očevid i skuplaju podaci,činjenice,dokazi i iz toga izvlači zaključak tko je kriv i koliko.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija