Jump to content

Pravo služnosti prolaza (nsaljeđivanje)


marg

Preporučene objave

Vlasnik sam stana i polovine potkrovlja u obiteljskoj kući te polovine dvorišta.

Do stana se dolazi preko dijela dvorišta kojeg je vlasnik brat, a isto tako i stubištem koje je u njegovom vlasništvu. Do mog dijela potkrovlja također moram prolaziti preko polovine koja je u njegovom vlasništvu.

To je sve ista katastarska čestica i sad etažiranjem želimo potvrditi raspodjelu vlasništva na k.č.

Kako ostvariti pravo služnosti prolaza kroz dvorište, stubište i dio potkrovlja (do mog dijela), a da se to pravo služnosti prolaza prenosi na nasljednike i eventualne buduće kupce?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnik sam stana i polovine potkrovlja u obiteljskoj kući te polovine dvorišta.

Do stana se dolazi preko dijela dvorišta kojeg je vlasnik brat, a isto tako i stubištem koje je u njegovom vlasništvu. Do mog dijela potkrovlja također moram prolaziti preko polovine koja je u njegovom vlasništvu.

To je sve ista katastarska čestica i sad etažiranjem želimo potvrditi raspodjelu vlasništva na k.č.

Kako ostvariti pravo služnosti prolaza kroz dvorište, stubište i dio potkrovlja (do mog dijela), a da se to pravo služnosti prolaza prenosi na nasljednike i eventualne buduće kupce?

 

Vi ste suvlasnici, i ostajete u pravnom smislu suvlasnici nekretnine i nakon etažiranja.

Ako već etažirate zgradu, onda odredite da je stubište zajednički prostor. Dvorište koje pripada građevini se i nemože etažirati kao djelovi građevine jer je neodvojivo od građevine i pripada svima u suvlasničkim omjerima kao i građevina. Može definirati isključivo pravo korištenja djela okućnice. Odredite koji djelovi okućnice su zajednički i služe za prolaz.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po tome bi trebalo i potkrovlje odrediti kao zajedničko (sada je određeno da je svaki od nas vlasnik po jedne polovine potkrovlja, ali ja moram prolaziti njegovim dijelom do svog).

Druga strana ne želi da bude zajedničko već da ostane njegovo vlasništvo, a ja da imam pravo služnosti prolaza pa zbog toga i pitam kako ostvariti pravo služnosti prolaza kroz dvorište, stubište i dio potkrovlja (do mog dijela), a da se to pravo služnosti prolaza prenosi na nasljednike i eventualne buduće kupce?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kako ostvariti pravo služnosti prolaza kroz dvorište, stubište i dio potkrovlja (do mog dijela), a da se to pravo služnosti prolaza prenosi na nasljednike i eventualne buduće kupce?

ugovorom o osnivanju stvarnog prava služnosti i upisom tog prava u zemljišne knjige,odnosno u vlasnički list uspostavljenog posebnog dijela nekretnine(etažnog dijela) na kojem je osnovana služnost.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem.

A da li se to pravo služnosti prolaza, (kroz dvorište, stubište i dio potkrovlja, a da se to pravo služnosti prolaza prenosi na nasljednike i eventualne buduće kupce) može regulirati u rješenju o nasljeđivanju (po dogovoru u ostavinskoj raspravi)?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Meni samo nije jasno čemu pravo služnosti ako bi se provodilo etažiranje. Naime, pri etažiranju je potrebno dokazati da je dio na kojima se uspostavlja vlasništvo određenog posebnog dijela samostalna uporabna cjelina. Dakle, etažnim elaboratom bi se morao odrediti (kao što je Felixx natuknuo) stepenište i nekakav hodnik kao zajednički a stanovi s točno određenom korisnom površinom, sadržajem i položajem kao vlasništvo određenog posebnog dijela i tako bi bilo upisano u vlasničkom listu.

 

Trenutno ste oboje suvlasnici neodređenog dijela pokrovlja u idealnom dijelu od 1/2 svaki i bez etažiranja tako će i ostati, što baš i ne vjerujem da će privući kupce. A uspostaviti pravo služnosti na neodređenom dijelu potkrovlja baš i nije izvodivo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stvarno pravo služnosti prati nekretnine a ne njihove vlasnike,što će reći da će pravni sljednici vlasnika poslužne i povlasne nekretnine i dalje trpiti odnosno uživati služnost.

 

Ažurirano

 

Meni samo nije jasno čemu pravo služnosti ako bi se provodilo etažiranje.

nije ni meni,al očito da je ovaj drugi zapeo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pri etažiranju je potrebno dokazati da je dio na kojima se uspostavlja vlasništvo određenog posebnog dijela samostalna uporabna cjelina.

Čl.43.ZV

(1)………

(4) Suvlasnici nekretnine mogu suglasno odlučiti da će svoja suvlasnička prava ograničiti tako da će s određenim suvlasničkim dijelom povezati vlasništvo određenoga posebnoga dijela (etažno vlasništvo) suvlasničke nekretnine,PA MAKAR taj suvlasnički dio i nije toliko velik KOLIKO SE INAČE TRAŽI za odgovarajući suvlasnički dio po odredbama članka 74. stavka 1. i 2. ovoga Zakona.

(5) Suglasno očitovanje volje svih suvlasnika da će uspostaviti vlasništvo određenoga posebnoga dijela nekretnine ukorist nekoga suvlasničkoga dijela, smatra se do uspostave vlasništva toga posebnoga dijela njihovim SPORAZUMOM o podjeli posjeda stvari i izvršavanju suvlasničkih ovlasti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi baš jasno navođenje članka, ali ako sam nešto krivo shvatio ispričavam se.

Pod "samostalnim" se ne misli na veličinu, nego na pristup (zasebno ili zajedničko stepenište, hodnik). Dakle, međuvlasničkim ugovorom stepnište i hodnik postaju zajednički (brat dobija nesmetani pristup), napravi se etažni eaborat, upiše se u ZK vlasnišvo određenog posebnog dijela i dijela u suvlasništvu, i "mirna Bosna".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stvarno pravo služnosti prati nekretnine a ne njihove vlasnike,što će reći da će pravni sljednici vlasnika poslužne i povlasne nekretnine i dalje trpiti odnosno uživati služnost.

 

U ovom slučaju ne možemo govoriti o stvarnom pravu služnosti, jer se to pravo odnosi na slučaj kada postoje dva vlasnika dvije različite nekretnine - povlasne i poslužne.

Ovdje se radi o suvlasnicima iste nekretnine. Oni korištenje definiraju etažnim elaboratom ili nekom formom suvlasničkog ugovora o korištenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnik sam stana i polovine potkrovlja u obiteljskoj kući te polovine dvorišta.

Do stana se dolazi preko dijela dvorišta kojeg je vlasnik brat,

 

kuća nije etažirana i nisi vlasnik stana nego korisnik.

suvlasnik si i kuće u idealnom djelu (predpostavljam. šta piše u vlasničkom listu?).

kao i zemlješta nakomje izgrađena kuća.

na suvlasništvu nemožeš tražiti i ostvariti pravo služnosti. sve je stvar dogovora suvlasnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ovom slučaju ne možemo govoriti o stvarnom pravu služnosti, jer se to pravo odnosi na slučaj kada postoje dva vlasnika dvije različite nekretnine - povlasne i poslužne.

Ovdje se radi o suvlasnicima iste nekretnine.

da,sve dok postoji suvlasništvo,no sukladno čl. 53.ZV,ako suvlasnici suglasno odluče da će umjesto diobe nekretnine svoja suvlasnička prava ograničiti tako što će s određenim idealnim dijelom povezati vlasništvo posebnoga dijela suvlasničke nekretnine (uspostaviti etažno vlasništvo), uzima se da je to njihova odluka o načinu razvrgnuća, pa se na odgovarajući način i na nju primjenjuju PRAVILA O RAZVRGNUĆU,pa glede odredbi

čl.55.ZV,da svaki suvlasnik koji je sudjelovao u razvrgnuću stječe na temelju sporazuma o razvrgnuću ili pravomoćne odluke suda o razvrgnuću, a na zakonom određeni način,PRAVO VLASNIŠTVA ili/i neko drugo pravo, izvodeći ga iz onoga svoga suvlasničkoga dijela s kojim je sudjelovao u tom razvrgnuću, a koji mu istodobno PRESTAJE,slijedom čega bi analogno odredbi čl.50 st.3.ZV postojala mogućnost osnivanja služnosti na ostalim njezinim dijelovima, ako je to nužno za uporabu ili iskorištavanje dijela koji se diobom odvaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija