Jump to content

Napravljen ugovor o dozivotnom


Ivan2907

Preporučene objave

Pozdrav. Brat i ja smo sa djedom napravili ugovor o dozivotnom uzdrzavanju prije mjesec i pol i djed prosli tjedan umire. Ostavio nam je kucu. Brinemo se o njemu vec tri godine. On nije napravio nista protiv svoje volje bas naprotiv to je zelio al smo stalno odgadali. Bio je sasvim normalan sto je biljeznik i procjenio.

E sad mene stricevi nazivaju dvojica su u pitanju i prijete mi da ce mi oduzeti kucu da di smo brat i ja to zaradili a oni nisu pricali sa svojim ocem dobrih 20 godina. Mi smo upisani u gruntovnicu i sutra sa smrtnim listom ce biti pokrenuti postupak da budemo i vlasnici.

Ponavljam to je bila dedina zelja imbrinuli smo o njemu prije i nakon sto je potpisano umro je iznenada od srcanog udara.

jednostavno sam isfrustriran sa nepravdom. Oni se sad grebu za nesto i ispituju a nisu pricali godinama uopce nisu u kontaktu bili.

recite mi sto mogu ocekivati?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako ste napravili Ugovor o doživotnom uzdržavanju i "postupali" po tom dogovoru, tj. uzdržavali djeda, "lešinari" će "slabo omastiti kljun".

 

Svjedoci (susjedi i ostala rodbina) vam ne bi bili "naodmet" da potvrde vaše navode (ako se budete "sudakali").

 

U koje vrijeme-kada ste napravili Ugovor o doživotnom uzdržavanju?

 

Dali je djeda bio svjestan (pri zdravoj svjesti i pameti) dok ste "sklapali" Ugovor o dož. uzdržavanju ?

 

 

 

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma bio je 100 posto pri svijesti a i biljeznik to procjenjuje. On je funkcionirao sasvim normalno fizicki i psihicki do srcanog udara. Ugovor smo napravili odmah pocetkom 9 mjeseca a umro je prije par dana i ovi mi vec prijete. Znam da kuca nece biti na ostavinskoj raspravi ali onimi to kao mogu osporavat. Cak su mi i prijetili da ce me izbacit iz kuce da nemam pravo biti unutra. Inace na katastarskoj cestici pise da je kuca pod ugovorom o dozivotnom uzdrzavanju a sutra se tamo nosi smrtni list.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

što žurnije u gruntovnicu i podnijeti prijedlog za upis vlasništva. priložit ugovor +250,00 sudske pristojbe.

vlasnik nekretnine je onaj ko je upisan kao vlasnik u zemljišnim knjigama.

dali ima druge imovine za nasljediti?

ugovor je sa uspjehom mogao osporavati korisnik prava. nasljednici mogu pokušati osporavati ugovor ali trebaju imati dokaz da niste izvršavali ugovorenu obvezu. šta kaževaš otac

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

što žurnije u gruntovnicu i podnijeti prijedlog za upis vlasništva. priložit ugovor +250,00 sudske pristojbe.

vlasnik nekretnine je onaj ko je upisan kao vlasnik u zemljišnim knjigama.

dali ima druge imovine za nasljediti?

ugovor je sa uspjehom mogao osporavati korisnik prava. nasljednici mogu pokušati osporavati ugovor ali trebaju imati dokaz da niste izvršavali ugovorenu obvezu. šta kaževaš otac

 

Nema vise prakticki nicega. Ima grob koji si mogu uzeti ako zele.

imao je nesto sitno novaca na racunu ali sam ja imao punomoc i dignuo ih kad je zavrsio u bolnici jer smo radi toga i napravili punomoc u banci. Platio sam pogreb u kojeg sam ja kompletno orgarnizirao oni nisu pomogli niti malo i ostalo mi je nesto malo novaca.

jedan stric se prijeti da nismo mi nista zasluzili a drugi da je on pravi nasljednik posto je najstariji a na moje pitanje gdje je bio 20 godina me poslao u PM.

koliko vremena treba da se mi upisemo kao vlasnici od trenutka kad donesemo smrtni list na gruntovnicu? Da ponovim na gruntovnici za tu kucu,cesticu ili kako se god to strucno kaze pise da je pod ugovorom o dozivotnom uzdrzavanju. Valjda je to brzo gotovo?

eh da i hvala svima na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jedan stric se prijeti da nismo mi nista zasluzili a drugi da je on pravi nasljednik posto je najstariji a na moje pitanje gdje je bio 20 godina me poslao u PM.

 

nema prvi drugi n-ti nasljednik. svi nasljednici jednako dijele ostavinu (osim ako se drugačije dogovore).

prvi nasljedni red su djeca i bračni partner (ako je živ).

ugovor o doživotnom uzdržavanju isključuje nasljeđivanje pa i nužni dio.

 

traži da ti ovjere kopiju prijedloga za uknjižbu vlasništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro i kolke su njihove sanse da me zezaju sa tom kucom?

 

Kolege su vam već sve napisali.

 

Ugovor o doživotnom uzdržavanju je općenito izuzetno teško pobijati.

U vašem slučaju ti stričevi nemaju apsolutno nikakve šanse, jer ste vi o djedu brinuli i godinama prije nego je ugovor sklopljen. I za to imate desetak vrlo vjerodostojnih svjedoka - susjeda. Istovremeno, ti stričevi zadnjih 20 godina jedva da su znali da im otac postoji.

Tako da , osim što je pravno neupitan, nije sporan ni u moralnom pogledu.

 

U takvim uvjetima, jako je malo vjerojatno da bi oni pokretali kakav spor. Svaki odvjetnik će im reći da su im šanse jednake nuli.

U slučaju da ipak imaju namjeru pokrenuti spor, objasnite im da ćete angažirati najskupljeg odvjetnika kojeg će oni na kraju platiti zajedno sa svim drugim troškovima kad izgube spor.

A za cijelu priću mogli bi se zainteresirati i mediji kad ih kontaktirate (tako recite tom stricu) - neka pučanstvo vidi gakvo je on 'g..no od čovjeka' - dvadeset godina nije pitao za oca, a sad bi htio sve naslijediti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Čitam post i kao da vidim svoj slučaj;

djedova kćer(moja majka)30 godina nije obilazila djeda niti mu pomagala,mene kao malu bebu ostavila djedu i baki,oni me othranili,bio sam uz njih čitav život...

Djed napravio Ugovor o dož. samnom,nakon teške operacije bio kod mene,kad je majka nanjusila da djedu nije dobro i da imamo Ugovor,uspjela ga prevuć k sebi sa pričom o pokajanju i oprostu.....

Zajedno sa djedom se uselila nazad u djedovu kucu,meni zabranili pristup,ja odlazio i odnosio hranu djedu nudio pomoć,djed odbijao svaku pomoć,bacao hranu i rekao neka vise ne dolazim jer ce imat problema sa kćerkom...

Nagovborili ga da podigne tuzbu za raskid,izgubiuo spor,ulozio zalbu,zalba odbijena...nakon nekog vremena opet podize tuzbu koja stoji na sudu još i danas,nisu nas zvali na ijedno ročište.....djed završava u bolnici,2tjd odlazim k njemu hranit ga,pojit ga,njegovat,drzat za ruku....bio je u teskom stanju,oštečenje mozga,pun modrica i starih lomova jer su ga ostavili samog kod kuce pa je padao kojekuda,dok je bio koliko toliko priseban kroz razgovor sam vidio da mu je zao zbog svega,oprostili smo se,umro je prije dva dana...

Dok su mi javili na posao o smrti i dok sam dosao do bolnice kćer je već dogovorila sve detalje oko sahrane,tako da sam i tu izguran,ona se uselila u kuću (na jedan dio ima pravo po ostavini iza bake jer još tad nismo napravili Ugovor)

Čekam da prođe vrijem da mogu otić po Smrtni list pa se otić uknjižit u Grunotvnicu,a što ce biti dalje vidjet ću

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čekam da prođe vrijem da mogu otić po Smrtni list pa se otić uknjižit u Grunotvnicu,a što ce biti dalje vidjet ću

 

ako čekaš mogao bi ostati kratkih rukava.

odmah po smrtni list. sa ugovorom i smrtnim listom u gruntovnici i podnijeti prijedlog za upis vlasništva + 250.00 kuna za sudsku pristojbu.poreznoj prijavi nastanak porezne obveze(u roku od 30 dana). poreza nema ali postoji zakonska obveza. ako nekretninu upišu pa se održi ostavinska možeš ostati bez nje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako čekaš mogao bi ostati kratkih rukava.

odmah po smrtni list. sa ugovorom i smrtnim listom u gruntovnici i podnijeti prijedlog za upis vlasništva + 250.00 kuna za sudsku pristojbu.poreznoj prijavi nastanak porezne obveze(u roku od 30 dana). poreza nema ali postoji zakonska obveza. ako nekretninu upišu pa se održi ostavinska možeš ostati bez nje.

 

Danas sam podigao Smrtni list i predao Prijedlog za uknjižbu vlasništva......čekam Riješenje

Jedino ne znam kako cu ostvariti pravo vlasništva na pokretninama,očito cu morat radit Tužbu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija