Jump to content

zastara porez na promet nekretnina


lumpi1

Preporučene objave

19.3.2012. prijavio sam u nadležnoj poreznoj upravi obvezu plaćanja poreza na promet nekretnina na osnovi ugovora o doživotnom održavanju.

Do danas nisam dobio nikakvo rješenje.

 

Kada nastupa zastara?

 

Radi li se o 'doživotnom' ili 'dosmrtnom' uzdržavanju?

 

Ako se radi o doživotnom uzdržavanju, vi nekretninu stičete tek po smrti uzdržavane osobe. Ako ste u odnosu na primatelja uzdržavanja srodnik koji imače ne plaća porez, onda ga ne plaćate ni na ovakav ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o doživotnom uzdržavanju sa ujakom.

Ujak je umro početkom 3. mjeseca 2012. (dva mjeseca nakon sklapanja ugovora kod javnog bilježnika).

Rečeno mi je da nisam oslobođen poreza na promet nekretnina i isti sam nakon smrti ujaka prijavio 19.3.2012. godine u nadležnoj poreznoj upravi.

Nisam dobio nikakvo rješenje... ni da trebam što platiti od poreza, niti da sam oslobođen plaćanja.

 

Kada nastupa zastara?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o doživotnom uzdržavanju sa ujakom.

Ujak je umro početkom 3. mjeseca 2012. (dva mjeseca nakon sklapanja ugovora kod javnog bilježnika).

Rečeno mi je da nisam oslobođen poreza na promet nekretnina i isti sam nakon smrti ujaka prijavio 19.3.2012. godine u nadležnoj poreznoj upravi.

Nisam dobio nikakvo rješenje... ni da trebam što platiti od poreza, niti da sam oslobođen plaćanja.

 

Kada nastupa zastara?

 

zakonski rok za određivanje porezne obveze (donošenje rješenja)je tri godine.

rok počinje teči od 1.1.2013. ako do kraja ove godine ne dobijete rješenje za porez nastupa zastara za utvrđivanje poreza (31.12.2015.).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
zakonski rok za određivanje porezne obveze (donošenje rješenja)je tri godine.

rok počinje teči od 1.1.2013. ako do kraja ove godine ne dobijete rješenje za porez nastupa zastara za utvrđivanje poreza (31.12.2015.).

 

Čitam objavljeni članak na Legalisu od Matrix76, 9.2.2016 na temu zastare porezne obveze.

Ja u svojem slučaju nisam još uvijek dobio rješenje porezne uprave, pa prema tumačenju bovu moj slučaj je u zastari.

No vezano na objavljen članak i situacija kada dolazi do prekida roka kojim teče zastara, iste 2012. nakon nasljeđene nekretnine, imao sam kupljenu i prvu nekretninu za stanovanje te sam dobio Rješenje porezne uprave da ne moram platiti porez na stan već samo na garažu, a što sam odmah podmirio. Također 2013. i 2014, imao sam povrat poreza na dohodak po poreznim prijavama.

Zanima me da li je u navedenim slučajevima dolazilo do prekida roka za zastaru plaćanja poreza vezano za nasljeđenu nakretninu za koji još uvijek nisam dobio rješenje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

...nastavak na opisanu problematiku u ovoj temi;

 

1. Danas sam primio porezno rješenje po prijavi poreza na promet nekretnina koje sam stekao temeljem ugovora o doživotnom uzdržavanju pok. ujaka.

2. Znači kao piše u rješenju, porez sam prijavio 23.3.2012. godine. Rješenje sam primio danas 17.3.2016. godine.

3. Po odgovoru koji sam dobio na ovu temu od bovu 26.10.2015., ovo porezno rješenje koje sam danas primio bi trebalo biti u zastari.

4. Želio bih provjeriti još jednom da li je stvarno došlo do zastare, a pitam zbog toga što sam 2012. u srpnju kupio prvu nekretninu za koju sam dobio porezno rješenje, te sam za svaku kalendarsku godinu nakon 2012. imao zahtjev za povrat poreza na dohodak te sam ostvarivao pravo na povrat poreza, odnosno zbog pitam zbog tumačenja Općeg poreznog zakona - čl. 95. / prekid zastare.

5. Da li je tim radnjama došlo do prekida roka zastare ?

6. Ako nije, sada bi trebao napisati žalbu na ovo porezno rješenje. Da li ima gdje špranca žalbe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija