Jump to content

Troškovi odvjetnika u sporu itd.


Ana_Banana

Preporučene objave

Inače, radi se o obliku internetskog zlostavljanja.

Zbog izraženog vlastitog mišljenja, puno ime jedne osobe (dakle ništa nije cenzurirano!) je u obliku članka izašlo na jednu novinsku stranicu popraćeno uvredama od strane novinara te je čitateljstvo potaknulo na vrijeđanje pa čak i na prijetnje. Broj (uvredljivih) komentara ima više nego na ijednom članku iste stranice.

 

Gospođa iz državnog odvjetništa je odgovorila kako je to moguće rješiti jedno pokretanjem privatne tužbe, što se podrazumijeva da oštećena osoba treba odvjetnika.

Kakvi su troškovi, kako to funkcionira?

 

Hvala unaprijed :)

 

(naziv novina je cenzuriran, eto iz pristojnosti ;) )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Primjer Odvjetničke Tarife. Zavisi govorite li o kaznenom ili građanskom postupku.

 

Inače, možete se izdavaču obratiti sa zahtjevom za uklanjanjem članka i objavom demantija, ukoliko se radi o laži.

 

Ne, ne radi se o laži.

Radi se o javnom blaćenju osobe i pozivanju na javni linč.

Tako da vjerujem da to spada u građanski postupak?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I kazneni (teško sramoćenje) i građanski (naknada neimovinske štete zbog povrede prava osobnosti - čast i ugled).

 

Krasnoo.....znači puno bi me došlo? :(

Što se tiče ove naknade neimovinske štete koju ste napisali, možete li mi to malo detaljnije objasniti? Hvala.

 

Postoje li kakve novčane sankcije ako tužitelj izgubi spor?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Krasnoo.....znači puno bi me došlo? :(

 

Ovisi, predložite odvjetniku da radi za postotak uspjeha. Doduše, većina vam na to neće pristati ili će tražiti prek 50%, a onda se postavlja pitanje računice, isplati li vam se uopće.

 

Što se tiče ove naknade neimovinske štete koju ste napisali, možete li mi to malo detaljnije objasniti? Hvala.

 

RH nije SAD, i ne možete očekivati neku veliku lovu, u pravilu su to simbolični iznosi od po par tisuća kuna. Osim ako ste poznata osoba ili osoba koja trpi neku drugu vrstu štete zbog objavljenog članka (npr. trpite gubitke u poslovanju zbog tog članka, izgubili ste poslovne partnere i slično).

 

Postoje li kakve novčane sankcije ako tužitelj izgubi spor?

 

U parnici je "kazna" naknada koju vam mora platiti, a u kaznenom ga se kažnjava novčanom kaznom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U parnici je "kazna" naknada koju vam mora platiti, a u kaznenom ga se kažnjava novčanom kaznom.

Znači ja kao tužitelj ako izgubim spor, ja u biti financijski "sudjelujem"?

 

Zavisi govorite li o kaznenom ili građanskom postupku.

Moram onda pokrenuti i kazneni i građanski postupak? Ili mogu birati? Što bi bilo bolje?

Što mi se više isplati?

 

Nisam se nikad našla u ovakvoj situaciji pa mi oprostite ako vas gnjavim :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači ja kao tužitelj ako izgubim spor, ja u biti financijski "sudjelujem"?

 

Ako izgubite bilo kakav postupak kojeg ste inicirali - snosite njegove troškove. To je vaša "kazna".

 

Moram onda pokrenuti i kazneni i građanski postupak? Ili mogu birati? Što bi bilo bolje?

Što mi se više isplati?

 

Nisam se nikad našla u ovakvoj situaciji pa mi oprostite ako vas gnjavim :)

 

Nema gnjavaže.

 

Ako je riječ o kaznenom djelu teškog sramoćenja (čl. 148. KZ-a), po mom mišljenju, bolje je ići s kaznenim postupkom, nakon kojeg, ukoliko osoba bude osuđena, parnica za naknadu štete ide po čistoj inerciji, jer je parnični sud vezan pravomoćnom kaznenom presudom i u toj parnici se tada raspravlja isključivo o visini štete koju treba naknaditi.

 

Ne trebam naglašavati posebno da je najbolje da vam to napravi odvjetnik, po mogućnosti onaj koji je specijaliziran u kaznenom pravu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija