Jump to content

izvadak iz knjige položenih ugovora


anonimno

Preporučene objave

Što znači kad prodavatelj stana ima vlasnički list - izvadak iz Knjige položenih ugovora? Znam da to znači da zgrada nije etažirana, a zanima me nosi li kupnja takvog stana neke rizike, može li se vlasništvo takvog stana osporavati? Daje li banka kredit i hipoteku na takav stan?

Prodavatelj mi kaže da je veći dio Zagreba tako upisan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kupnja takvog stana nosi jednake rizike kao i kupnja etažiranog stana koji je upisan u zemljišne knjige, dakle ista vam je stvar! Knjiga položenih ugovora sastoji se od posjedovnice, vlastovnice i teretovnice, isto kao i zemljišna knjiga. To konkretno znači da će banka dati kredit za takav stan i upisati svoje pravo zaloga u teretovnicu (ili fiducijarno ako bude tražila fiducijarno vlasništvo - to će se upisati u vlastovnicu). Dakle sve Vam je isto, a dobro ste čuli... u tim se knjigama nalaze neetažirani stanovi, to je također situacija s većinom zgrada u Osijeku. Ako niste sigurni jesu li papiri "čisti" konzultirajte odvjertnika neka ode u gruntovnicu i ispita stvar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno na odgovoru. Još jedno pitanjce: kako i gdje se može provjeriti ima li zgrada građevinsku dozvolu? Radi se o zgradi u ZG , građenoj početkom osamdesetih, znam samo adresu. Naime, čula sam da neke zgrade iz tog razdoblja nisu imale građ. dozv., a da pri upisu stanova u KPU nije bilo potrebno dokazivati postojanje iste.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Hvala puno na odgovoru. Još jedno pitanjce: kako i gdje se može provjeriti ima li zgrada građevinsku dozvolu? Radi se o zgradi u ZG , građenoj početkom osamdesetih, znam samo adresu. Naime, čula sam da neke zgrade iz tog razdoblja nisu imale građ. dozv., a da pri upisu stanova u KPU nije bilo potrebno dokazivati postojanje iste.

 

pitajte u grunt. referenta da vam potraži zgradu po adresi, a onda da pogleda u poduloške na temelju kojih isprava su upisani odnosno ako se u više poduložaka pozivaju na jednu zbirku isprava koja ima oznaku E. nek vam donese na uvid tu zbirku. ako građ.postoji naći ćete ju u toj zbirci kao i sve ostalo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija