Jump to content

Na koji način da stupim u posjed koji sam stekao putem Ugovora o dož.uzdržavanju


SUNRISE08

Preporučene objave

Nakon što je djed preminuo ostale su mi nekretnine i pokretnine po Ugovoru o dož.uzdržavanju.

Na nekretnine sam se uknjižio na gruntovnici,a do pokretnina ne mogu jer se još za djedova zivota na silu uselila njegova kćer koja koristi pokretnine.

Postoji li neki način (da dođem s policijom .... ) osim Tužbe da ja preuzmem ,sada svoje pokretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Danas sam osim kod svoje odvjetnice,na još dva odvjetnička ureda postavio isti upit i svi su mi rekli da temeljem Ugovora mogu otici po svoje stvari

Njihova je greška što nisu dali zabilježbu da je spor u tijeku

Naravno kao što sam i očekivao otisao sam na djedov posjed zatekao tamo zeta od pokojnog djeda kako punom parom radi na imanju izvlači sve pokretnine na dvoriste (traktor,priključke ....)

Rekoh mu da sam došao po svoje pokretnine iz Ugovora da bi me fino otpravio rekavši kako nemam nikakava prava išta odvoziti sa imanja (a on koji je zajedno sa djedovom kcerkom 30 godina pljuvao po djedu i nigdje ga nije bilo dok se imanje stvaralo i skrbilo,ima pravo sada biti i djedovu i bakinu muku razvlačiti

Izasao sam van na ulicu,zovem policiju sve objasnim da bi mi rekli kako oni ne mogu intervenirati,da to sve putem suda moram rijesavati

Sada bih trebao pokrenuti zurni postupak za izlaskom sudskog vjestaka (platiti 3000kn kojih nemam) da ustvrdi što sve se nalazi tamo i da se to sve zamrzne i čekati dok krenu sudske radnje po otvorenom sudskom postupku.

Eto ti nase pravne drzave,pravice i pravde.

Dok se to sve porješava oni ce pola poprodati i potrajati,bas kao sto je nekada pokojna baka rekla (ako ona umre prva da cu ostati bez svega)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Da li mi netko može pokazati/poslati šprancu za gore navedenu tužbu.

Dakle posjednik/osoba koja se trenutno koristi pokretninama , a koje su navedene u Ugovoru o doživotnom uzdržavanju između mene i vlasnika koji je preminuo čime te pokretnine prelaze u moje vlasništvo.

Da li trebam čekati ostavinski postupak ili mogu odmah tražiti pokretnine.

Predpostavka je da će nasljednik(koji zbog ugovora ne dobiva ništa)tužbenim putem osporavati Ugovor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bi uspjeli u parnici,nužno je da u skladu sa odredbama čl.162.st.1.ZV,dokažete ;

-da je stvar koju zahtijevate vaše vlasništvo

-da se stvar nalazi u tuženikovu posjedu.

,kao i u smisu stava drugog čl.162.ZV.,da stvar koju zahtijevate opiše te po njezinim osobinama koje je razlikuju od istovrsnih stvari.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li trebam čekati ostavinski postupak ili mogu odmah tražiti (raditi tužbu) pokretnine.

 

- posjedujem Ugovor o dož.uzdržavanju + smrtni list

- sve pokretnine jesu u tuženikovom posjedu na koji mi ne dozvoljava prići

- pokretnine su u ugovoru opisane + za svaku pokretninu akođer mogu osobno je i opisati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bilo bi poželjno da se u ostavinskom postupku pokretnine obuhvaćene ugovorom izdvoje iz ostavine,budući da ostavinski sud nema uvida u ugovor,što bi u suprotnom dalo za učinak da rješenje o nasljeđivanju obuhvati pokretnine iz ugovora,glede čega bi onda trenutni posjednik imao zakoniti temelj posjedovanja,a vi bi tužbom morali dokazivati svoje jače pravo na stvar.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Nakon bakine smrti njenu imovinu nasljeđuju kćer i suprug (djed).

Ubrzo djed radi Ugovor o dož.uzdržavanju sa svojim unukom te u njega navodi kako ce njegova imovina nakon smrti prijeći u vlasništvo unuku (znači djedova cijela polovina i dio koji je naslijedio po smrti supruge/bake).

Nakon djedove smrti unuk predaje prijedlog za uknjižbom prava vlasništva u gruntovnici te ubrzo dobiva i pozitivno riješenje;udovoljuje se prijedlogu.

Problem je sljedeći;nekoliko mjeseci prije djedove smrti njegova se kćer useljuje u kuću/imanje te sada onemogučuje zakonskom suvlasniku korištenje njegovog dijela nekretnina.

Što je u ovom slučaju najbolje riješenje kako bi unuk stupio u posjed svog suvlasničkog (večinskog) dijela .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nakon bakine smrti njenu imovinu nasljeđuju kćer i suprug (djed).

Ubrzo djed radi Ugovor o dož.uzdržavanju sa svojim unukom te u njega navodi kako ce njegova imovina nakon smrti prijeći u vlasništvo unuku (znači djedova cijela polovina i dio koji je naslijedio po smrti supruge/bake).

Nakon djedove smrti unuk predaje prijedlog za uknjižbom prava vlasništva u gruntovnici te ubrzo dobiva i pozitivno riješenje;udovoljuje se prijedlogu.

Problem je sljedeći;nekoliko mjeseci prije djedove smrti njegova se kćer useljuje u kuću/imanje te sada onemogučuje zakonskom suvlasniku korištenje njegovog dijela nekretnina.

Što je u ovom slučaju najbolje riješenje kako bi unuk stupio u posjed svog suvlasničkog (večinskog) dijela .

 

ako se nemogu dogovoriti podnijeti prijedlog za razvrgnuće suvlasništva.

 

izvadi novi vlasnički list. u policiji prijavi prebivalište(ako je punoljetan). uselit u svoj dio nekretnine(koji ?)

tetki(ili se radi o majci) poslati ponudu za sklapanje ugovora o najmu za njegov suvlasnički dio(pismeno preporučeno sa povratnicom).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija