Jump to content

Otkaz ugovora o radu


babus

Preporučene objave

Poštovani,

Namjeravam dati otkaz u ustanovi u kojoj radim više od dvadeset godina (na neodređeno) zbog prelaska na novo radno mjesto. Za tekuću godinu koristio sam svega dva tjedna godišnjeg odmora.

Moja pitanja glase:

1. u dopis za raskid ugovora o radu a koju namjeravam dostaviti poslodavcu, koju vrstu otkaza navodim da dajem (redovni, sporazumni...),

2. po novom zakonu o radu iz prošle godine mogu li u dane otkaznog roka tražiti da mi se uračunaju dani neiskorištenog godišnjeg odmora i slobodni dani, ako da na koji članak se pozivam,

3. da li je mjesec dana maksimalan broj dana otkaznog roka ako radnik daje otkaz?

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. u dopis za raskid ugovora o radu a koju namjeravam dostaviti poslodavcu, koju vrstu otkaza navodim da dajem (redovni, sporazumni...)

 

Ako se sa poslodavcem možete sporazumjeti o prestanku radnog odnosa na obostranu korist, onda vam sugeriram upravo to.

 

Ako ne možete, tada vam je bolja opcija redovni otkaz, za koji ne morate imati opravdan razlog niti ga obrazlagati, dok kod izvanrednog morate imati opravdan razlog i morate ga obrazložiti (pa ga poslodavac teoretski može i osporavati pred sudom).

 

Napominjem kako novi posao, sukladno našoj sudskoj praksi nije opravdan razlog za izvanredni otkaz.

 

2. po novom zakonu o radu iz prošle godine mogu li u dane otkaznog roka tražiti da mi se uračunaju dani neiskorištenog godišnjeg odmora i slobodni dani, ako da na koji članak se pozivam...

 

Čl. 121. st. 5. Zakona o radu -

 

"Otkazni rok teče za vrijeme godišnjeg odmora, plaćenog dopusta te razdoblja privremene nesposobnost za rad radnika kojeg je poslodavac u otkaznom roku oslobodio obveze rada, osim ako kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije drukčije uređeno."

 

3. da li je mjesec dana maksimalan broj dana otkaznog roka ako radnik daje otkaz?

 

Rok od mjesec dana je u slučaju da za to imate opravdan razlog. Opet, novi posao nije opravdan razlog.

 

Trajanje ovisi prije svega o tome što stoji po tom pitanju u ugovoru o radu odnosno Kolektivnom ugovoru. Ako tamo ne stoji ništa, minimalno trajanje otkaznog roka za vas, sukladno čl 122. ZR-a, bilo bi tri mjeseca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Potovani, molila bih Vas ako mozete savjetovati sto mi je ciniti. Naime, radim u firmi vise od 13 godina, u sijecnju 2014 potpisali smo nove ugovore zbog stecaja stare firme I prelaska u drugu. Opce stanje u firmi je lose, neisplata placa, mirovinsko, porez, nagodb I mirenje sa sindiatom.....

Vratila sam se sa porodiljnog dopusta 2.11.2015., placu je duzan po ugovoru isplatit do zadnjeg dana u mjesecu za predhodni mjesec, sto znaci jos mi ne kasni, ali ostalima je isplatio tek 9-ti mjesec.Nisam iskoristila ni jedan dan godisnjeg odmora.

Nasla sam novi posao I trebala bih pocet raditi sa 11.01.2016., mene zanima, kakav okaz dati,? Kako to najbezbolnije rijesiti sporazumno na zalost nije moguce!

 

Ažurirano

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potovani, molila bih Vas ako mozete savjetovati sto mi je ciniti. Naime, radim u firmi vise od 13 godina, u sijecnju 2014 potpisali smo nove ugovore zbog stecaja stare firme I prelaska u drugu. Opce stanje u firmi je lose, neisplata placa, mirovinsko, porez, nagodb I mirenje sa sindiatom.....

Vratila sam se sa porodiljnog dopusta 2.11.2015., placu je duzan po ugovoru isplatit do zadnjeg dana u mjesecu za predhodni mjesec, sto znaci jos mi ne kasni, ali ostalima je isplatio tek 9-ti mjesec.Nisam iskoristila ni jedan dan godisnjeg odmora.

Nasla sam novi posao I trebala bih pocet raditi sa 11.01.2016., mene zanima, kakav okaz dati,? Kako to najbezbolnije rijesiti sporazumno na zalost nije moguce!

 

Ažurirano

 

SPARROWW.d,

prethodno je G-man naveo kako radnik može inicirati Prestanak radnog odnosa. Da ponovimo:

1. Sporazumom sa poslodavcem.

2. Izvanrednim otkazom

3. Redovitim otkazom

4.Smrću....:tikvan:

 

Mogućnost pod 1. sami ste odstranili.

 

Mogućnost pod 2. nije izgledna jer i ako Vam poslodavac ne isplati plaću za 11 mjesec bilo bi "oštro" dati izvanredni otkaz,jer se temeljem sudske prakse, smatra se da kašnjenje jedne plaće i nije opravdan razlog za otkaz,ukoliko bi se poslodavac žalio Sudu na vaše obrazloženje otkaza. Tu situaciju Vi morate prosuditi. Inače rečena sudska praksa smatra opravdanim razlogom za izvanredni otkaz tri ne isplaćene plaće.

 

Mogućnost pod 3. Vama očito ne igra jer biste morali odraditi otkazni rok a našli ste novi posao koji bi trebao započeti prije isteka istog. To je za "najčišća" mogućnost prestanka vašeg radnog odnosa. Možda biste tu trebali pokušati dogovoriti sa novim poslodavcem mogućnost da dođete na novi posao po isteku vremena otkaznog roka kod starog poslodavca.

Da sam ja u Vašoj situaciji riskirao bih sa Izvanrednim otkazom, jer teško da će ga poslodavac sporiti na sudu i tražiti kakvu naknadu štete.

Ima još jedna mogućnost a ta je, da jednostavno ne dođete na posao pa će poslodavac Vama dati Izvanredni otkaz. A onda pak postoji mogućnost da vas poslodavac utuži za naknadu štete (u što sumnjam).

Eto,pa odlučite kako će te!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

postovani hurus,

hvala na odgovoru

evo izabrala sam 3.opciju koja je mislim najbezbolnija!! Uspjela sam u novoj firmi dogovorit da me cekaju do 18.01. tako da sam danas predala otkaz I odradit cu mj dan otkaznog roka. Bolje da se ne zezam sa izvanrednim, makar krsi radna prava, al eto nek mu bude,idu blagdni!!Samo mi naravno nije dao potpis I stambilj na izjavu ,al sam poslala postom preporuceno sa povratnicom jedan primjerak u sjediste firme. Da ne bi slucajno izignoriral otkaz.

hvala na savjetima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

postovani hurus,

hvala na odgovoru

evo izabrala sam 3.opciju koja je mislim najbezbolnija!! Uspjela sam u novoj firmi dogovorit da me cekaju do 18.01. tako da sam danas predala otkaz I odradit cu mj dan otkaznog roka. Bolje da se ne zezam sa izvanrednim, makar krsi radna prava, al eto nek mu bude,idu blagdni!!Samo mi naravno nije dao potpis I stambilj na izjavu ,al sam poslala postom preporuceno sa povratnicom jedan primjerak u sjediste firme. Da ne bi slucajno izignoriral otkaz.

hvala na savjetima

Eto. Dobro ste odlučili. Najbolje je "igrati" korektno. To je vjerojatno prepoznao i Vaš novi poslodavac. Baš mi je drago da ste uspjeli.

LP

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Poštovanje

ako bih mogla dobiti savjet, doduše možda je malo sada kasno jer sutra imam razgovor sa direktoricom oko prestanka radnog odnosa ali dobro, pokušat ću.

Naime u trenutnoj firmi sam izložena mobingy, verbalnom i od strane direktorice i kolega. Prije tjedna dana su me kolega i kolegica napali. Da se razumijemo ja nikad ne šutim u tim napadima ali sad mi je već dosta i htjela bih dati otkaz. Istina, tražim paralelno drugi posao već neko vrijeme ali bezuspješno i sjedim na ovom šugavom poslu eto zbog plaće naravno. Trenutno čekam 2 razgovora za posao ali ne mogu više biti u ovoj firmi jer se bojim da će sljedeći sukob biti fizički.

Moje pitanje je koji mi je najbolji način da dam otkaz a da dobijem na vremenu još što se tiče plaće ali da ne odrađujem otkazni rok od mjesec dana (nisam 2 godine u firmi)?

Jedan odvjetnik me je savjetovao da pokušam sklopiti sporazumni otkaz sa 2 mjeseca otkaznog roka ali sa oslobađanjem od radne obaveze (dakle primam punu plaću 2 mjeseca a ne idem u ured). Iskreno mislim da je to sa mojim poslodavcem nemoguće ali probat ću.

Kako vam se taj prijedlog čini? Imam li još koju opciju? Da li ih mogu tužiti za mobing?

Unaprijed hvala. Nadam se da ćete mi brzo odgovorit

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osim ove opcije koju ste sama iznijela (a ovisi o drugoj strani), druga opcija je izvanredni otkaz. Ali njega morate obrazložiti i može se osporavati pred sudom (iako realno to poslodavac gotovo nikad ne čini, jer ionako ne može radnika zadržati protiv njegove volje).

 

Glede mobinga, Zakon o radu specificira proceduru zaštite koju bi radnik morao proći - vidite si čl. 134. Zakona o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osim ove opcije koju ste sama iznijela (a ovisi o drugoj strani), druga opcija je izvanredni otkaz. Ali njega morate obrazložiti i može se osporavati pred sudom (iako realno to poslodavac gotovo nikad ne čini, jer ionako ne može radnika zadržati protiv njegove volje).

 

Glede mobinga, Zakon o radu specificira proceduru zaštite koju bi radnik morao proći - vidite si čl. 134. Zakona o radu.

 

Zahvaljujem na odgovoru.

Trenutno još čekam da me pozove na razgovor koji sam ja tražila.

Mislim da se namjerno oglušava.

 

Vidim da za izvanredni piše. "(2) Ugovor o radu može se izvanredno otkazati samo u roku od petnaest dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se izvanredni otkaz temelji."

 

Meni je to sada u petak. 15 dana od incidenta kada su me napali kolege.

Da li taj napad spada pod nešto što će sud prihvatiti kao razlog izvanrednog ili ne?

Što je uopće opravdano?

Hvala

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bi li to došlo do suda, pitanje je za poslodavca, ukoliko bi to išao osporavati (a što čine iznimno, iznimno rijetko). A ako dođe do suda, postavilo bi se pitanje ozbiljnosti napada, jeste li štogod poduzimali po pitanju sprečavanja, jeste li se obratikli poslodavcu sa zahtjevom za zaštitu, što je on po tome poduzeo i slično. Unaprijed decidirano reći da ili ne je nemoguće, jer zavisi o detaljima cijele situacije.

 

Praksa ima slučajeva gdje se takav razlog smatrao opravdanim, ali i nije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav i svaka cast svima koji pomazu svojim savjetima...

I ja bi vas molio za pomoc jer mi sada vec "gori pod nogama".

Dakle, poceo sam 11.1.2016. raditi u jednoj firmi, medjutim zbog ocajnih uvjeta zelim prekunit radni odnos, a i postoji realna mogucnust da cu biti primljen u firmi koja se bavi bas mojom strukom (za razliku od trenutne)... Trenutni ugovor mi je do 30.5. s mjesec dana probnog rada, pa kako tih mjesec dana uskoro istice zanima me da li imam obvezu otkaznog roka ili mogu samo prekuniti radni odnos 11.2.?

Ako moram odraditi otkazni rok to je pretpostavljam 2 tjedna (u ugovoru se nista ne navodi)?

 

Najvise me strah da cu u medjuvremenu dobiti posao u struci, a da ce mi zbog tog potencijalno otkaznog roka sve propasti, pa vas stvarno molim za pomoc jer sam bas u panici...

 

Ukratko, kako da najlakse dam otkaz? :)

 

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

molim Vas pomoć vezano za situaciju u kojoj se nalazim. Naime potpisala sam nedavno ugovor na određeno na godinu dana po 4.put. Međutim zbog nekih bitnih privatnih razloga ne mogu više uskladiti obveze i posao i želim dati otkaz (ni uvjeti na poslu nisu neki ali ne bih davala otkaz da ne moram). u ugovoru o radu navodi se da se primjenjuju odredbe zakona i pravilnika vezano za zaposlenikova prava i obveze. da li ja mogu dati redovan otkaz i odraditi otkazni rok ili mi poslodavac može praviti probleme?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Redoviti otkaz ugovora o radu

 

Članak 115.

 

 

 

2) ako radnik nije u mogućnosti uredno izvršavati svoje obveze iz radnog odnosa zbog određenih trajnih osobina ili sposobnosti (osobno uvjetovani otkaz)

 

 

 

 

 

(4) Radnik može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok, ne navodeći za to razlog

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

molim Vas pomoć vezano za situaciju u kojoj se nalazim. Naime potpisala sam nedavno ugovor na određeno na godinu dana po 4.put. Međutim zbog nekih bitnih privatnih razloga ne mogu više uskladiti obveze i posao i želim dati otkaz (ni uvjeti na poslu nisu neki ali ne bih davala otkaz da ne moram). u ugovoru o radu navodi se da se primjenjuju odredbe zakona i pravilnika vezano za zaposlenikova prava i obveze. da li ja mogu dati redovan otkaz i odraditi otkazni rok ili mi poslodavac može praviti probleme?

 

Malo pojasnite to sklapanje Ugovora o radu 4. puta . Da li ste i do sada ima li ugovore koji su trajali po godinu dana , odnosno da li radite tri godine na određeno ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav!

Dobila sam posao na drugom radnom mjestu i sada želim sklopiti sporazumni raskid ugovora i prijeći na novo radno mjesto. Moj poslodavac, kod kojeg imam ugovor na nodređeno je bio obaviješten da se javljam na drugo radno mjesto i sada kada sam primljena tamo ne da mi sporazumni otkaz, što je njegovo pravo, ali mi i ne daje informacije zasto mi to odjednom uskraćuje niti koliko bi otkazni rok mogao trajati. Podnijela sam zamolbu za sporazumnim raskidom ugovora s navedenim datumom, ali još nisam dobila odgovor pa me zanima

1.imam li zakonsko pravo i na koji nacin tražiti da me pisano obavijesti o zaključnom datumu završetka ugovora, odnosno otkaznog roka ako ga moram odraditi kako bih obavijestila poslodavca kod kojeg namjeravam prijeći te ima li poslodavac pravo mene zavlaciti mjesecima ako mu se prohtije

2.je li bolje pribjeći nekoj drugoj opciji otkaza, a da nemam zakonskih problema poslije

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Koliko dugo radite kod tog poslodavca? Imate li Pravilnik o radu ili KU? Ima li u ugovoru o radu štogod po pitanju trajanja otkaznog roka?

 

Kod tog poslodavca radim nešto manje od 4 godine pod ugovorom o radu na neodređeno.

U ugovoru piše samo da se otkaz provodi sukladno važećim zakonskim propisima i KU.

U KU pise: Kad otkazuje zaposlenik, otkazni rok iznosi najviše mjesec dana ako se zaposlenik i poslodavac drukčije ne dogovore, a kada otkazuje poslodavac otkazni rok se utvrđuje sukladno Zakonu o radu.

A u ZOR se spominje nekih 15 dana.

Sada me još zanima je li bolja i brza varijanta da dam otkaz (redoviti/izvanredni) ako kao odgovor na zamolbu za sporazumnim raskidom dobijem krajnje dugi otkazni rok, s ciljem da smanjim to odugovlačenje.

Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, u slučaju vašeg otkaza ugovora o radu otkazni rok je mjesec dana (kao što i zakon kaže, jasno ukoliko se drugačije ne dogovorite), a u slučaju otkaza od strane vašeg poslodavca, otkazni rok je mjesec i dva tjedna, sukladno Zakonu o radu.

 

U interesu oboje vam je dogovor, a za izvanredni otkaz, prvo morate imati opravdan razlog i drugo, morate ga obrazložiti (te se može pobijati od strane poslodavca, iako to izuzetno rijetko rade).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači, u slučaju vašeg otkaza ugovora o radu otkazni rok je mjesec dana (kao što i zakon kaže, jasno ukoliko se drugačije ne dogovorite), a u slučaju otkaza od strane vašeg poslodavca, otkazni rok je mjesec i dva tjedna, sukladno Zakonu o radu.

 

U interesu oboje vam je dogovor, a za izvanredni otkaz, prvo morate imati opravdan razlog i drugo, morate ga obrazložiti (te se može pobijati od strane poslodavca, iako to izuzetno rijetko rade).

 

Zahvaljujem na odgovoru i korisnim informacijama!

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Dakle, na vas se onda primjenjuju odredbe Zakona o državnim službenicima, i vi svoj radni odnos možete bez problema otkazati redovnim putem, i prije isteka probnog roka.

 

Morate prezentirati cjelokupnu priču, jer inače korisnici koji će vam odgovarati moraju pogađati, pogotovo kada je nešto čudno u vašem opisu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani,

Jučer sam potpisala ugovor o radu na određeno vrijeme (8 mjeseci). Ugovor je potpisan za radno mjesto na kojem je tražena VŠS a za koje se ja još obrazujem, odnosno imam još 2 ispita i obranu diplomskog rada. U vrijeme potpisivanja ugovora poslodavac je sa svime bio upoznat te na temelju toga sklopio ugovor. Međutim, danas me je zvao da me ipak ne može zaposliti jer nemam diplomu te da dođem potpisati sporazumni raskid ugovora. Zanima me da li mogu nešto učiniti da to spriječim, s obzirom da je poslodavac od dana podnošenja molbe bio sa svime upoznat te je na temelju toga samnom potpisan ugovor o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija