Jump to content

Imam li pravo na braniteljsku mirovinu?


damir1111

Preporučene objave

Pozdrav,

Molio bih nekoliko informacija:

Prije nekoliko dana dobio sam rješenje HZMO-a o invalidskoj mirovini zbog bolesti - „potpuni gubitak radne sposobnosti“.

Kako sam kao branitelj (pričuvni policajac -MUP ) na ratištu proveo 720 dana (borbeni sektor) , zanima me da li imam pravo na braniteljsku mirovinu?

Ako imam, da li će to biti najniža braniteljska ili će se obračunati dani provedeni na ratištu+ čin policajac?

Da li moram pisati kakav zahtjev i kome?

Da li se mirovina može izračunati preko one tablice koju je postavio Esad?

Još nisam dobio pravomočno rješenje o mirovini pa ne znam one postotke koji se traže u tablici.

Imam 57 godina i 37 godina staža

Unaprijed zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Molio bih nekoliko informacija:

Prije nekoliko dana dobio sam rješenje HZMO-a o invalidskoj mirovini zbog bolesti - „potpuni gubitak radne sposobnosti“.

Kako sam kao branitelj (pričuvni policajac -MUP ) na ratištu proveo 720 dana (borbeni sektor) , zanima me da li imam pravo na braniteljsku mirovinu?

Ako imam, da li će to biti najniža braniteljska ili će se obračunati dani provedeni na ratištu+ čin policajac?

Da li moram pisati kakav zahtjev i kome?

 

imaš pravo na povečanje mirovine za 30% kao dragovoljac (ako si bio pričuvni policajac najmanje 100 dana prije 15.1.1992.

izvadi potvrdu da si dragovoljac (za HV je tu ured za obranu). potvrdu dostavi mirovinskom (nadležni HZMO) i traži izračun mirovoine po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja.

Članak 21. (ZOPHBDR)

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, i koja na temelju navršenoga mirovinskog staža iznosi manje od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu za 30%.

(2) Tako povećana invalidska mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dali to sto si kao branitelj (pričuvni policajac -MUP ) na ratištu proveo 720 dana (borbeni sektor) ima utjecaja na invalidsku mirovinu zbog bolesti - „potpuni gubitak radne sposobnosti“.

Dali je u ovih 37 godina staza uracunato i tih dodatnih 720 dana provedenih u domovinskom ratu.

mirovina je civilna, nisam je tražio kao branitelj (iako sam možda trebao, ali što je , tu je)

 

Ažurirano

 

imaš pravo na povečanje mirovine za 30% kao dragovoljac (ako si bio pričuvni policajac najmanje 100 dana prije 15.1.1992.

izvadi potvrdu da si dragovoljac (za HV je tu ured za obranu). potvrdu dostavi mirovinskom (nadležni HZMO) i traži izračun mirovoine po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja.

osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu za 30%.

(2) Tako povećana invalidska mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža.

Imam razne potvrde i koje vrijede i koje više ne vrijede.

Mislim da bi po ovome trebao imati povečanje od 15% jer imam 720 dana, što je manje od 24 mjeseca.

Pričekati ću najprije pravomočno rješenje da točno vidim što će pisati

Zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

- DODATAK na MIROVINU

 

 

Poštovani bovu,

 

Vaš savjet vrijedi samo za branitelje koji imaju status HRVI i koriste mirovinu po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata.

 

Primjeri kao što je poštovani damir1111,

 

branitelji bez statusa HRVI i koriste mirovinu po ZOMO (opći propis) trebaju izbjegavati traženje povećanje mirovine temeljem članka 21.

 

Takvim povećanjem mirovinskog staža, mirovina postaje MIROVINA PO POSEBNOM PROPISU a to dovodi do smanjivanje iznosa mirovine ???

 

 

PONAVLJAM

 

Povećanjem mirovinskog staža temeljem braniteljskog statusa, pa i dragovoljačkog, mirovina postaje manja.????

 

TO mogu smisliti samo diletanti u našem mirovinskom sustavu.

 

 

 

Zbog toga, od takve mirovine od 2007.g a posebno od 2010.g svi bježe.

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PONAVLJAM

 

Povećanjem mirovinskog staža temeljem braniteljskog statusa, pa i dragovoljačkog, mirovina postaje manja.????

 

TO mogu smisliti samo diletanti u našem mirovinskom sustavu.

 

 

Zbog toga, od takve mirovine od 2007.g a posebno od 2010.g svi bježe.

Lijep pozdrav

uz ovo treba napomenuti da se mirovine smanjuju ako su preko 3500kn po prvom smanjenju,a 5000kn po drugom smanjenju...

s obzirom da su civilne mirovine za 90% korisnika manje velikoj večini se isplati povećati takve mirovine...a pogotovo oni koji imaju i ispod najnjžih braniteljski mirovina...tražiti i tu najnižu braniteljsku......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

PONAVLJAM

 

Povećanjem mirovinskog staža temeljem braniteljskog statusa, pa i dragovoljačkog, mirovina postaje manja.????

 

TO mogu smisliti samo diletanti u našem mirovinskom sustavu.

 

 

 

Zbog toga, od takve mirovine od 2007.g a posebno od 2010.g svi bježe.

 

 

 

 

Veza teme:

 

- usporedni izračun mirovina

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

 

1. Formula za izračun ove invalidske mirovine po ZOMO (bruto):

 

- prosj. vrij.bod x mirov. staž x avm (61,10) x 1,27

 

Elementi za izračun; 57 g. života i 37 g. mirovinskog staža.

 

 

 

2. Formula za izračun ove invalidske mirovine po ZOMO + uvećanje po članku 21.

 

- prosj. vrij.bod x UVEĆANI mirov. staž x avm (61,10)

 

 

UVEĆANI mirovinski staž--37 g. + do 30 %------40 god.

 

 

 

Usporedba bruto invalidske mirovine za ovog branitelja po Zakonu o mirovinskom osiguranju (ZOMO) sa mogućim iznosima invalidske mirovine po Zakonu o mirovinskom osiguranju (ZOMO) + UVEĆANI mirovinski staž temeljem članka 21.

 

 

1. vrijednosni bod

 

2. Iznos invalidske mirovine po ZOMO

 

3. Iznos invalidske mirovine po ZOMO + UVEĆANI mir.staž po članku 21.

 

 

 

-1.---------------2.---------------3.------

 

0.85---------2.539 kn----------2.155 kn

 

0,95---------2.838 kn----------2.409 kn

 

1,2----------3.585 kn----------3.043 kn

 

1,4----------4.183 kn----------3.500 kn

 

1,8----------5.377 kn----------4.108 kn

 

2,0----------5.975 kn----------4.564 kn

 

2,4----------7.170 kn----------5.000 kn

 

 

 

Najljepše tek dolazi, korisnik mirovine iz kolone 3. dobije rješenje o razdvajanju mirovine temeljem članka 80. ZOMO, faktor preračuna 0,40, jer mu je mirovina po POSEBNOM PROPISU ????

 

 

To u naravi znači, kad korisniku mirovine iz kolone 2.(opći propis) mirovina poraste za 100 kn (rastom AVM), korisniku mirovine u koloni 3 (poseban propis) mirovina SKOĆI za 35 kn.

 

 

Nisu samo diletanti autori ovog.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

profesore,ajd' malo na primjerima da pojasnimo....ovo dvo i itd zbunjuje...čovjek koliko je napisao je otišao u civilnu mirovinu,a ne u dvo i slično....navodi samo da je bio branitelj....

i sad evo dva primjera...

čovjek dobije opču i recimo izračun civilne mu je 1500kn...on uzme najnižu i dobije 2400...po kojoj logici mu je to loše?

drugi primjer......

čovjek dobije opču i 3000kn i bio dragovoljac i uveća mu se 30% i dobije 3600kn.....po kojoj logici mu je to lošije ?

ima nekih graničnih slučajeva,ali u načelu nije da je večini lošije...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- usporedni izračun mirovina

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

Poštovani gorand,

 

 

Možda je ovako bolje, veze tema navodim da bi se tamo moglo pročitati ovo o čemu sada pišemo i da se zna kada je to bilo.

 

Kada čovjek dobije opču i recimo izračun civilne mu je 1500kn...on uzme najnižu i dobije 2400...po kojoj logici mu je to loše?

 

Tu nema ništa lošeg samo i civilna ima najnižu mirovinu koja je za cca 100 kn manja od najniže braniteljske mirovine.

 

Kad civilna najniža naraste za 100 kn, najniža braniteljska će SKOĆITI 35 kn. Taj nepovoljan odnos rasta mirovina samo će smanjivati najnižu braniteljsku mirovinu u odnosu na civilnu najnižu mirovinu.

 

Sve ostalo je kako sam već naveo.

 

 

Kad čovjek dobije opću i 3000 kn (a ima 57 g. i 37. g. mirovinskog staža) ova druga uz članak 21. i UVEĆANJE staža nije mu 3.600 kn nego iznosi 2.536 kn.

 

Uz nju dobije i rješenje o razdvajanju temeljem članka 80. ZOMO i ista mu raste 35 % rasta mirovine po općem propisu (na primjer ove od 3.000 kn).

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani bovu,

 

Vaš savjet vrijedi samo za branitelje koji imaju status HRVI i koriste mirovinu po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata.

 

tvrdnja nije točna. damir 1111 može otići u nadležni mirovinski ured radi informacije. može tražiti izračun mirovine po čl. 21. ZOPHBDR .

Članak 21.

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na invalidsku mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, i koja na temelju navršenoga mirovinskog staža iznosi manje od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu za 30%.

(2) Tako povećana invalidska mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža.

 

zbog odredbe iz st.2. bi trebalo razmisliti i provjeriti dali se isplati dobiti povlaštenu mirovinu za nekih možda par stotina kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- usporedni izračun mirovine

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

 

 

Poštovani bovu,

 

 

Slažem se da damir1111 može otići u nadležni mirovinski ured radi informacije, može tražiti izračun mirovine po čl. 21. ZOPHBDR .

 

Temeljem svojih spoznaja, pokušao sam mu napraviti samo uslugu, da se ne razočara, kada mu iz HZMO ne naprave izračun tražene mirovine ili mu izračun ne bude povoljan kako mu između ostalih i Vi sugerirate.

 

 

 

PS

 

Koliko je tisuća korisnika sada sugerirane mirovine uz puno teškoća prešlo na mirovinu po općem propisu – ZOMO (bez uvećanja mirovinskog staža, temeljem članka 21.) od 2007.g. do 2010.g.????

 

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Kada čovjek dobije opču i recimo izračun civilne mu je 1500kn...on uzme najnižu i dobije 2400...po kojoj logici mu je to loše?

 

Tu nema ništa lošeg samo i civilna ima najnižu mirovinu koja je za cca 100 kn manja od najniže braniteljske mirovine.

 

Kad civilna najniža naraste za 100 kn, najniža braniteljska će SKOĆITI 35 kn. Taj nepovoljan odnos rasta mirovina samo će smanjivati najnižu braniteljsku mirovinu u odnosu na civilnu najnižu mirovinu.

 

Sve ostalo je kako sam već naveo.

 

 

nije to baš kako ti sve navodiš....minimalna braniteljska je uvijek ista,a civilna nije i neke civilne nisu sto kuna manja.......npr.čovjek ode sa 10 ili 15 godina staža kolika će mu biti civilna?.......

a stalo govoriš da civilne rastu a ove ne.........

mirovine se razdvajaju i šta ima veze ako je jedan dio civilni a drugi vojni.....taj civilni će rasti..vojni neće.(ali i otom potom)....opet mu je isto,da nije tražio ovaj vojni dio ne bi ga imao uopće...imao bi samo civilni.........tako da šta se ima brinuti što mu vojni dio neće rasti kad po tvome ga ne bi trebao ni uzeti....

 

usput ,ovo što kažem je opčenite naravi,..za ovaj slučaj neznamo ni ja ni ti šta mu je bolje dok ne dobije obračun civilnog dijela......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije to baš kako ti sve navodiš....minimalna braniteljska je uvijek ista,a civilna nije i neke civilne nisu sto kuna manja.......npr.čovjek ode sa 10 ili 15 godina staža kolika će mu biti civilna?.......

Pa nema on 10 do 15 godina staza, vec 37 godina staza tako da ce mu civilna invalidska mirovina biti puno veca nego minimalna braniteljska..

Ali kao sto kazes ajdmo sacekati njegovo konacno rijesenje od HZMO-a i vidjeto o kolikom iznosu ce se raditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa nema on 10 do 15 godina staza, vec 37 godina staza tako da ce mu civilna invalidska mirovina biti puno veca nego minimalna braniteljska..

nisam ni rekao za njega...opčenito govorimo...prof je iznio stajalište da nije dobro uzimati te "braniteljske" mirovine jer je za večinu nepovoljno....ja mislim da ima slučajeva (podosta) kojima je bolje da zatraže braniteljsku....

 

što se tiće konkretnog slučaja potrebno je znati obračun civilne mirovine i tad možemo znati šta mu je bolje.......

a mislim da će i on sam znati...ako mu recimo kažu da je civilna mirovina 3000kn....ako uzme (ako bude imao pravo) dodatak od 15 % što će onda biti 3450kn....valjda će biti pametan šta je bolje......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo sam već pisao i ponavljam ja sam u išao u civilnu mirovinu kao invalid rada zbog profesionalne nesposobnosti za rad bez HRV-i ,znači išao sam kao "običan invalid " i imao sam mirovinu oko 1730 kuna i sa izlaskom zakona o najnižoj braniteljskoj mirovini (koja nema veze sa statusom HRV-i ,nego samo sa statusom branitelja) predao sam zahtjev na mirovinski za tu najnižu braniteljsku mirovinu i mirovina se podigla na 1930 kuna tako nešto,tako da ne stoji nikako to da je najniža braniteljska mirovina samo za one sa statusom HRV-i ona je za sve branitelje koji imaju niži iznos od 1974 kune,nemojte gledati u lipu uglavnom iznos je tu negdje,što se tiče one najniže braniteljske mirovine od 2490 kuna ili tako nešto ona je isto za sve branitelje bez obzira imali status HRV-i ili ne,sa jednom razlikom,za one branitelje koji napune 65 godina života imaju pravo (naravno ako primaju manju mirovinu od te)na tu mirovinu a oni koji nemaju 65 godina i nisu u mirovini zbog opće nesposobnosti oni nemaju pravo na tu mirovinu od 2490 kuna bez obzira na status HRV-i,moraju imati status branitelja i opću nesposobnost za rad i imaju pravo na tu najnižu braniteljsku mirovinu od 2940 kuna,tako je bilo jedino ako se mjenjao zakon,to sa usklađivanjem mirovina je druga priča,ovdje se radi o najnižoj braniteljskoj mirovini,to što piše prof stoji samo u vezi usklađivanja (meni su tako računali kako on piše,doslovno su okrenuli sve u posebne uvjete iako sam išao u mirovinu po općim propisima) valjda je najvažnije koliko primaš kuna a ne kako ti se računa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Molio bih nekoliko informacija:

Prije nekoliko dana dobio sam rješenje HZMO-a o invalidskoj mirovini zbog bolesti - „potpuni gubitak radne sposobnosti“.

Kako sam kao branitelj (pričuvni policajac -MUP ) na ratištu proveo 720 dana (borbeni sektor) , zanima me da li imam pravo na braniteljsku mirovinu?

Ako imam, da li će to biti najniža braniteljska ili će se obračunati dani provedeni na ratištu+ čin policajac?

Da li moram pisati kakav zahtjev i kome?

Da li se mirovina može izračunati preko one tablice koju je postavio Esad?

Još nisam dobio pravomočno rješenje o mirovini pa ne znam one postotke koji se traže u tablici.

Imam 57 godina i 37 godina staža

Unaprijed zahvaljujem

 

Prijatelju , da bi dobio invalidsku po ZOPHBDR moraš imati dokaz da je potpuna (koju navodiš)nesposobnost nastupila kao posljedica sudjelovanja u DR. Nadalje , čl.21 ZOPHBDR lijepo između ostalog kaže ....da st. (2) Tako povećana invalidska mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju osobnog boda za 40 godina mirovinskog staža.

Dakle , razlika do 40 godina staža , što je u tvom slučaju još tri godine . I to je to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- usporedni izračun mirovina

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani dalmatino-39,

 

Ne osporavam Vaše tvrdnje jer su one temeljene na Vašem životnom iskustvu.

 

Sva moja pisanja temeljena su na vlastitom iskustvu ili bogatom iskustvu mojih suboraca u svezi prava na mirovinu po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS, kao i odnosu istih sa mirovinama po ZOMO – općem propisu i višestruko puta su provjerena u praksi.

 

Kako mi je nepoznat učinak članka 80. ZOMO na najnižu braniteljsku mirovinu, molim Vas za podatke:

 

 

-kako je u praksi (u Vašem slučaju) izvršeno razdvajanje mirovine od 1.991,88 kn na:

 

1. dio mirovine temeljem staža osiguranja i

 

2. dio mirovine po posebnom propisu

 

 

- koliko Vam je bilo stvarno povećanje u kunama, prilikom posljednjeg rasta AVM za 0,3 %.

 

 

 

 

Zahvaljujem se na sudjelovanju u raspravi.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa nema on 10 do 15 godina staza, vec 37 godina staza tako da ce mu civilna invalidska mirovina biti puno veca nego minimalna braniteljska..

 

ko uopće traži minimalnu braniteljsku mirovinu?

po čl 21. kao dragovoljac ima pravo na povečanje svoje civilne mirovine za 30% ali taj iznos nemože biti veči od mirovine određene temeljem 40 godna staža.

 

upitno je to povećanje mirovine. zbog toga treba zatražiti izračun pa ako se isplati ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- usporedni izračun mirovina

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani dalmatino-39,

 

Ne osporavam Vaše tvrdnje jer su one temeljene na Vašem životnom iskustvu.

 

Sva moja pisanja temeljena su na vlastitom iskustvu ili bogatom iskustvu mojih suboraca u svezi prava na mirovinu po Zakonu o mirovinskom osiguranju DVO i PS, kao i odnosu istih sa mirovinama po ZOMO – općem propisu i višestruko puta su provjerena u praksi.

 

Kako mi je nepoznat učinak članka 80. ZOMO na najnižu braniteljsku mirovinu, molim Vas za podatke:

 

 

-kako je u praksi (u Vašem slučaju) izvršeno razdvajanje mirovine od 1.991,88 kn na:

 

1. dio mirovine temeljem staža osiguranja i

 

2. dio mirovine po posebnom propisu

 

 

- koliko Vam je bilo stvarno povećanje u kunama, prilikom posljednjeg rasta AVM za 0,3 %.

 

 

 

 

Zahvaljujem se na sudjelovanju u raspravi.

 

 

 

Lijep pozdrav

Samo da ponovim do "pretvaranja " moje invalidske mirovine iz "obične profesionalne " do najniže braniteljske sam imao oko 230 kuna manje(par kuna gore-dolje nije bitno)a razdvajanje su mi napravili na ovaj način,doslovno prepisujem rješenje :dio mirovine ostvaren po posebnom propisu .... iznosi:1286,45 kn mjesečno,dio mirovine ostvaren na temelju staža osiguranja na dan 30.lipnja 2015 ,iznosi 685,41kn. ukupna svota mirovine ... i dalje iznosi 1971,86 kn,mjesečno ,e tu se slažem da su me oštetili jer po ovom njihovom ispada da sam na sudjelovanje u HV dobio 1286.45 kn a ne oko 230 kuna,sada mi na novo rade obračun jer su mi priznali HRV-I pa čekam da vidim kako će sada to razdvojiti,moja trenutna "najniža braniteljska mirovina" je 1.973.88 kuna,znači niža je od zakonske najniže braniteljske mirovine,taj koji je računao moju mirovinu je računao po nekom svom zakonu i on to po svom zakonu ima pravo jer oni koji nam računaju mirovine imaju svoje zakone koji smo mi dužni poštivati,to što sam pisao o najnižoj braniteljskoj mirovini se odnosi na one koji imaju manju od nje,hvala bogu to se podrazumjeva da onaj ko je prelazi neće tražiti istu,čovjek je pitao za braniteljsku mirovinu i napisao sam koje su braniteljske mirovine i kako se dobivaju,nema obične braniteljske mirovine,nego te dvije najniže braniteljske mirovine,ajde da napišem i to, to su znači dvije najniže zagarantirane mirovine za branitelje koji imaju mirovine manje od istih,a sada ja imam manje pa opet nikome ništa... još da dodam branitelj koji ide u mirovinu i prelazi jednu od tih najžih mirovina ima još te pluseve za status dragovoljca naravno ako ga ima i taj dodatak na sudjelovanje u HV do 12 mjeseci ili više i znači opet ide u braniteljsku mirovinu drugim rječima ide u mirovinu po posebnim propisima,tako ja tumačim zakon,ako griješim ispravite me,prije se moglo birati ta braniteljska mirovina ili nazvaćemo je civilna mirovina sada neznam,ako se bira valjda je logika da biramo tamo gdje imamo više

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

možda nisam bio najjasniji

čuo sam da su civilne invalidske mirovine niske pa me zanima da li imam pravo na najnižu braniteljsku ako je veča od civilne

to je sve

Ako bude niža od 2489,85 kn ,možeš predati zahtjev na HZMO za najnižu braniteljsku mirovinu i dobićeš tu najnižu

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/Upravnovijece/sjednice/33_31032015/0238_001.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- usporedni izračun mirovina

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani dalmatino-39,

 

Zahvaljujem se na izuzetno brzom odgovoru.

 

Samo ste potvrdili moja promišljanja o našem mirovinskom sustavu za koja do sada nisam imao potvrdu.

 

U dokumentu u privitku (od 3 mjeseca 2015.g.) piše da najniža braniteljska mirovina u vašem slučaju treba iznositi 1991,88 kn.

 

Vi primate najnižu braniteljsku mirovinu od 1.971,86 kn (zašto???), što HZMO potvrđuje u rješenju o razdvajanju Vaše invalidske mirovine sa 30.06.2015.g.

 

Člankom 80. ZOMO, Vaša najniža braniteljska mirovina dijeli se na:

 

1. dio mirovine temeljem staža osiguranja koji iznosi 685,41 kn i

 

2. dio mirovine po posebnom propisu koji iznosi 1.286,45 kn.

 

 

Imate rješenje za invalidsku mirovinu temeljem (NEKOG i NEKAD) članka ZOMO – opći propis u iznosu od cca 1.740 kn, civilna mirovina.

 

 

Civilna mirovina, od 1.740 kn po NOVOM općem propisu ZOMO prelazi u 685,41 kn temeljem staža osiguranja u svezi članka 80. ZOMO – opći propis i raste rastom AVM (uf, uf, uf, uf)

 

 

Rastom AVM za 0,3 %, rastao je samo dio Vaše mirovine temeljem staža osiguranja i sada SAMO Vaša najniža braniteljska mirovina iznosi 1.973,88 kn i to je rast za 2,02 kn.

 

 

1.973,88

 

- 1.971,86

_______________

 

xxxx2,02 kn

 

 

Da je rasla cijela Vaša najniža braniteljska mirovina, iznosila bi 1.977.77 kn, to bi bio rast od 5,81 kn.

 

Ovako (SULUDIM) faktorom preračuna od 0,4 iz članka 80. ZOMO Vaša INDIVIDUALNA najniža braniteljska mirovina rasti će za 34,77 % ukupnog rasta AVM.

 

 

 

To znači da više nema jedinstvenih najnižih braniteljskih mirovina, ni onih od 1.991,88 kn kao ni onih od 2.489,85 kn.

 

 

 

Lijep pozdrav

Najniža braniteljska mirovina.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- usporedni izračun mirovina

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani dalmatino-39,

 

Zahvaljujem se na izuzetno brzom odgovoru.

 

Samo ste potvrdili moja promišljanja o našem mirovinskom sustavu za koja do sada nisam imao potvrdu.

 

U dokumentu u privitku (od 3 mjeseca 2015.g.) piše da najniža braniteljska mirovina u vašem slučaju treba iznositi 1991,88 kn.

 

Vi primate najnižu braniteljsku mirovinu od 1.971,86 kn (zašto???), što HZMO potvrđuje u rješenju o razdvajanju Vaše invalidske mirovine sa 30.06.2015.g.

 

Člankom 80. ZOMO, Vaša najniža braniteljska mirovina dijeli se na:

 

1. dio mirovine temeljem staža osiguranja koji iznosi 685,41 kn i

 

2. dio mirovine po posebnom propisu koji iznosi 1.286,45 kn.

 

 

Imate rješenje za invalidsku mirovinu temeljem (NEKOG i NEKAD) članka ZOMO – opći propis u iznosu od cca 1.740 kn, civilna mirovina.

 

 

Civilna mirovina, od 1.740 kn po NOVOM općem propisu ZOMO prelazi u 685,41 kn temeljem staža osiguranja u svezi članka 80. ZOMO – opći propis i raste rastom AVM (uf, uf, uf, uf)

 

 

Rastom AVM za 0,3 %, rastao je samo dio Vaše mirovine temeljem staža osiguranja i sada SAMO Vaša najniža braniteljska mirovina iznosi 1.973,88 kn i to je rast za 2,02 kn.

 

 

1.973,88

 

- 1.971,86

_______________

 

xxxx2,02 kn

 

 

Da je rasla cijela Vaša najniža braniteljska mirovina, iznosila bi 1.977.77 kn, to bi bio rast od 5,81 kn.

 

Ovako (SULUDIM) faktorom preračuna od 0,4 iz članka 80. ZOMO Vaša INDIVIDUALNA najniža braniteljska mirovina rasti će za 34,77 % ukupnog rasta AVM.

 

 

 

To znači da više nema jedinstvenih najnižih braniteljskih mirovina, ni onih od 1.991,88 kn kao ni onih od 2.489,85 kn.

 

 

 

Lijep pozdrav

Prof jel mogu očekivati ikakvo povećanje s obzirom da mi ide (po prvi put)obračun sa statusom HRV-i omjer 20% rat mir 80%? i dalje je profesionalna nesposobnost za rad, zahvaljujem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- usporedni izračun mirovina

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovani dalmatino-39,

 

Žao mi je ali izračun mirovina po Zakonu o pravima branitelja iz Domovinskog rata nisam nikad radio pa ne mogu niti nagađati.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dalmatino-39

 

sada ti ide potpuno drugačiji izračun.za tebe povoljniji.imat ćeš " osnovicu" za vojni dio (ako si dragovoljac,imaš čin ) što ti povećava osnovicu od koje ćeš dobiti 20%.za civilni dio izračunava ti se osnovica po godinama staža ( uplatama) i ako nemaš 40 godina staža slijedi umanjenje ali i uvećanje u zavisnosti o dužini provedenoj u DR ( vidi prijašnje postove).ulogu igra i vrsta mirovine (profesionalna/opča),vrijednosni bodovi,AVM.(sve će to pisati u rješenju).od tog " civilnog" izračuna dobiješ 80%.i to ti je to.

LP.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

pozdrav,imam pitanje a vidim da ovdje mnogi znaju puno,da skratim,imam 49god.staža29god,samo civilnog nikad nisam bio profesionalni vojnik,imam 183 dana borbenog sektora,nisam DDR,dijagnosticiran mi je ptsp 2013god.,f43.1,f62,f54,bio sam na bolničkom lječenju 2013,idem na redovne kontrole na kbc,zbog pogoršanja stanja naručen sam na ponovno bolničko lječenje,trenutno na bolovanju,ukupno oko 2 god,šta dalje?

hvala na odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trebate razgovarati sa vašim izabranim liječnikom glede procjene radne sposobnosti u HZMO i da vas liječnik uputi na procjenu radne sposobnosti, a u slučaju da vas ocijene rado nesposobnim, slijedi odlazak u invalidsku mirovinu.

 

Prije toga bi bilo pametno otići u HZMO i raspitati se o visini mirovine (ako vas proglase radno nesposobnim) te da im prilikom razgovora spomenete da imate 183 dana provedeno u ratu i da li vam se isplati da vam to uračunaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Kad sam već pokrenuo ovu temu, evo da se vidi kak to brzo kod mene ide:

Rješenje od 26.11.2015.:

-zbog bolesti, nastao je potpuni gubitak radne sposobnosti i priznaje se pravo na invalidsku mirovinu od 21.09.2015.

-čekam pravomoćno rješenje

-nakon poziva (04.02.2016.) na info tel. HZMO-a, saznajem da je rješenje napisano još prošle godine u 12. mjesecu, ali...valjda su zaboravili na njega

-danas, 09.02.2016. sam dobio pravomoćno rješenje i priznato mi je pravo na invalidsku mirovinu. Rješenje je pravomoćno od 15.12.2015.

 

Sada pretpostavljam da moram čekati novo rješenje kojim će se odlučiti o iznosu i početku isplate mirovine.

Koliko će to dugo trajati pitaj Boga?

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad sam već pokrenuo ovu temu, evo da se vidi kak to brzo kod mene ide:

Rješenje od 26.11.2015.:

-zbog bolesti, nastao je potpuni gubitak radne sposobnosti i priznaje se pravo na invalidsku mirovinu od 21.09.2015.

-čekam pravomoćno rješenje

-nakon poziva (04.02.2016.) na info tel. HZMO-a, saznajem da je rješenje napisano još prošle godine u 12. mjesecu, ali...valjda su zaboravili na njega

-danas, 09.02.2016. sam dobio pravomoćno rješenje i priznato mi je pravo na invalidsku mirovinu. Rješenje je pravomoćno od 15.12.2015.

 

Sada pretpostavljam da moram čekati novo rješenje kojim će se odlučiti o iznosu i početku isplate mirovine.

Koliko će to dugo trajati pitaj Boga?

Pozdrav

 

Ne traje baš dugo ja isto čekam novi obračun koji je u mom područnom uredu od 9-10 mjeseca 2015,njima stalno fale neki papiri pa oni to skupljaju,zadivljujuće je to što kada vide da u dokumentaciji nešto ne štima ili nedostaje zatraže pa kada to dobiju onda opet utvrde da nešto nedostaje pa opet zatraže i tako idu dani,ja im se divim znaju posao i gotovo,tako je najbolje umjesto odjednom da utvrdiš da nešto nije uredu da nedostaje pa zatražiš u jedan dan sve,bolje je zatražiti neku dokumentaciju svakih 2-3 mjeseca,bio sam kod moje pravnice u 1 mjesecu pa mi je rekla da je njoj moj predmet cijeli dan posao,ja je razumijem nije to lako

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....njima stalno fale neki papiri pa oni to skupljaju,zadivljujuće je to što kada vide da u dokumentaciji nešto ne štima ili nedostaje zatraže pa kada to dobiju onda opet utvrde da nešto nedostaje pa opet zatraže i tako idu dani,...

u pravu si

Najprije im je trebao oib, a sada službenim putem traže podatke koji nedostaju od poslodavaca kod kojih sam radio. Dužina trajanja postupka ovisi o ažurnosti poslodavaca u dostavi traženih podataka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

u pravu si

Dužina trajanja postupka ovisi o ažurnosti poslodavaca u dostavi traženih podataka.

 

Ne,dužina trajanja postupka isključivo ovisi o refrentu i pravniku koji te vodi,kada su meni rekli da mi za neke godine nedostaje radni staž a u mirovini sam od 1999. godine zvao sam moju bivšu firmu i zamolio ih ako je moguće da im to dostave što prije,gospođa mi je rekla :gospodine mi to šaljemo isti dana kada dobijemo zahtjev,ponavljam problem su refrenti i pravnici na mirovinskom,zar nije logčnije da su odmah uvidjeli da im treba tvoj OIB i podaci od tvojih poslodavaca pa to zatražili nego su zatražili tek kada su dobili OIB i zato naši predmeti traju toliko koliko traju a oni se žale da su preopterećeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
...dužina trajanja postupka isključivo ovisi o refrentu i pravniku koji te vodi

Pošto sam bio uporan i rekao da ću ja donijeti podatke od poslodavaca, dali su mi mail od moje referentice. Referentici uopće ne trebaju podaci od poslodavaca, kaže da treba potvrdu od ministarstva branitelja o mojem borbenom sektoru, a to kao mora zatražiti službenim putem i to traje 2-3 tjedna....naaaavodno. Rekao sam da imam ja te potvrde i poslao sam ih mailom da provjeri da li je to to, i da ću ih donijeti, ali više se ne javlja.

Inaće, kad se ulogiram preko e-građani u svoj osobni korisnički pretinac, vidi se da su svi podaci uneseni i ažurirani, unesen je i staž u dvostrukom trajanju koji sam riješio prije 7-8 godina, plaće, ma sve. Moj borbeni sektor može vidjeti i u registru branitelja, dovoljno joj je samo da upiše ime i prezime i god. rođenja....jedino ak referentica ne misli da sam to sam upisivao.

Nevjerojatno mi je da ako je imala moj predmet u rukama dok je pisala pravomoćno rješenje, zašto odmah nije napravila sve.

Jedino mi preostaje da odem tamo i tražim njenog pretpostavljenog, mada se bojim da od toga neće biti nikakve koristi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pošto sam bio uporan i rekao da ću ja donijeti podatke od poslodavaca, dali su mi mail od moje referentice. Referentici uopće ne trebaju podaci od poslodavaca, kaže da treba potvrdu od ministarstva branitelja o mojem borbenom sektoru, a to kao mora zatražiti službenim putem i to traje 2-3 tjedna....naaaavodno. Rekao sam da imam ja te potvrde i poslao sam ih mailom da provjeri da li je to to, i da ću ih donijeti, ali više se ne javlja.

Inaće, kad se ulogiram preko e-građani u svoj osobni korisnički pretinac, vidi se da su svi podaci uneseni i ažurirani, unesen je i staž u dvostrukom trajanju koji sam riješio prije 7-8 godina, plaće, ma sve. Moj borbeni sektor može vidjeti i u registru branitelja, dovoljno joj je samo da upiše ime i prezime i god. rođenja....jedino ak referentica ne misli da sam to sam upisivao.

Nevjerojatno mi je da ako je imala moj predmet u rukama dok je pisala pravomoćno rješenje, zašto odmah nije napravila sve.

Jedino mi preostaje da odem tamo i tražim njenog pretpostavljenog, mada se bojim da od toga neće biti nikakve koristi.

 

Od 12.02 mi stoji primopredaja spisa u rad i naravno čeka da nadležna pravnica pogleda predmet i da molim boga da je dokumentacija napokon kompletirana ako nije opet će pisati arhiviranje spisa u rok jer nešto nedostaje i onda opet kada dođe to što traže opet ista priča,tako je meni,tebi i manje više svima,dođe mi da odem kod te pravnice al se bojim da puknem i napravim piz.... jer sa tim neću ništa dobiti naprotiv samo mogu izgubiti ,imam već napisan email za upit što se čeka al opet kažem sebi onda ću tek nadrljati jer vjerovatno nema nikakvog roka do kada se mora napraviti novi obračun mirovine,tako da nam samo preostaje čekati i moliti boga da se to napokon rješi ja ukupno čekam oko 17 mjeseci,uopće me ne zanima dal je predmet kod vještaka,refrenta u kojoj je fazi,meni je svejedno ja samo znam da čekam oko 17 mjeseci da mi se napokon rjšei žalba od A-Ž,dobio sam rješenje da je žalba djelomično uvažena i što sam dobio ako nisam dobio novi obračun mirovine? nisam dobio ama baš ništa,naravno sada bi se mogli javiti oni sa komentarima tipa dobićeš zaostatke,bla,bla

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

damir i dalmatino ,da li ste se možda sjetili da vidite referenticu " uživo" i stavite na njen stol neku bombonjeru ? (možda vas pogleda drugim očima)

 

Bio sam kod pravnice uživo,molba očito nije pomogla,možda bi ponio bombonjeru al se bojim da je to odavno izišlo iz mode tj. da je potrebno nešto više ,pa bi me za bombonjeru i mogla tužiti za podmićivanje,ja sam konobario ne sjećam se baš da su mi nešto davali ili poklanjali da bi im što prije donio ono što su naručili,nesjećam se da bi me neko čekao u restoranu a da bi ja otišao na kavu kao što rade naši kancelarijski pacovi,znalo je biti manče nakon obavljenog posla al prije nikako,nekako sam to shvaćao kao svoju radnu obavezu da me čovjek ne smije dugo čekati pa mislim da i ostali tako misle al očito vremena se mjenjaju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako god ,dobit ćete rješenje.dal je to nekome dugo ili kratko to ovisi o službenicima.uglavnom dobit ćeš zaostatke.vrpica kunića i ljutnja nestaje.

 

evo kako se zaostaci vračaju

Stjepan Androić, dipl. pravnik

Mirovinska pravda - spora, ali ostvarljiva

Za pravednost i pravdu u skladu sa zakonom u mirovinskom području odgovarajuće mjere treba poduzimati ministarstvo mjerodavno za to područje.

Put do ostvarenja prava koja priznaje zakon često je pun otpora birokracije, koja zbunjuje ali i obeshrabruje umirovljenika. Ipak upornost se nagrađuje. Međutim, nitko ne odgovara. Evo konkretnog primjera:

Osiguranik je ispunio uvjete za starosnu mirovinu, prekinuo je radni odnos i priznato mu je pravo na mirovinu na osnovi ostvarenog mirovinskog staža od 42 godine s pravom na isplatu od mjeseca veljače 2003. godine. Kod izračuna visine mirovine uzeto je u obračun obračunsko razdoblje od 1970. do 2002. godine, tj. 14 godina, kako je tada bilo propisano prema važećem zakonskom propisu. Početna svota mirovine bila je utvrđena u visini od 3.000,00 kn mjesečno. To je relativno pristojna visina mirovine i osiguranik se ne bi ni žalio da nije prije odlaska u mirovinu zatražio informativni izračun buduće mirovine prema kojem je njegova mirovina trebala iznositi oko 3.250 kuna. Dakle, ostvarena mirovina bila je manja za 250 kn od predviđane predračunom. Zato je podnio žalbu i tražio objašnjenje zašto je tolika razlika u visini ostvarene mirovine i mirovine prema predračunu. Međutim, žalba je odbijena uz suhoparno obrazloženje da se odbija kao neosnovana jer je mirovina izračunata prema tada najpovoljnijem obračunskom razdoblju od 1970. do 2002. godine. U odbijanju se poziva i na okolnost da je žalitelj bio obaviješten već u informativnom izračunu da taj informativni izračun služi samo kao informacija o približnom iznosu mirovine, a da se podaci na osnovi kojih se rješava o pravu na mirovinu još jednom provjeravaju i utvrđuju u samom postupku ostvarivanja prava na mirovinu.

 

Protiv takve odbijenice podnio je tužbu Upravnom sudu Republike Hrvatske (2003. godine) te naveo da mu je pogrešno izračunat prosjek plaća i staža za 1992. godinu. Naime, primijetio je da je u prvostupanjskom rješenju kod izračuna staža za 1992. godinu utvrđeno samo 9 dana staža, što iznosi u toj godini samo 56 sati rada. Zbog toga je taj broj sati, odnosno plaća uzet kao pretpostavljeni godišnji prosjek, na temelju kojeg su utvrđeni njegovi vrijednosni bodovi za tu godinu u znatno nižoj vrijednosti od prosjeka plaća, za razliku od ostalih godina. Dakle, nije se uzelo u obzir činjenicu da je u 1992. godini ostvareno samo 56 sati rada i da plaća za tih 56 sati rada ne može biti godišnji prosjek. Upravni sud RH uzeo je u obzir tužbu 2007. godine, poništio je rješenje i upozorio HZMO da nije uopće odgovoreno na žalbene navode umirovljenika te da je mirovinska osnovica utvrđena pogrešno i da je time povrijeđen zakon na štetu umirovljenika.

 

U izvršenju presude Upravnog suda donosi Središnja služba HZMO, kao drugostupanjsko tijelo, rješenje kojim se žalba prihvaća, poništava prvostupanjsko rješenje Područne službe te predmet vraća toj službi radi donošenja novog rješenja i u nadopuni postupka pravilno utvrdi najpovoljnije vrijednosne bodove, pridržavajući se pravnog shvaćanja suda i njegovih primjedaba. Međutim, Područna služba donosi 2008. godine drugo rješenje kojim ponovno utvrđuje isti visinu mirovine (3.000,00 kn), koja je bila utvrđena pobijanim rješenjem donesenim 2003. godine. Dakle, uopće ne uzima u obzir rješenje Središnje službe niti presudu Upravnog suda niti njegovo pravno shvaćanje. Samo navodi da su najpovoljniji prosječni vrijednosni bodovi ostvareni u izračunati u razdoblju od 1970. do 2002. godine, a prema dostavljenim podacima o plaćama u matičnoj evidenciji službe HZMO, s time da za razdoblje od 1973. do 1992. godine podaci o plaćama nisu poznati.

 

Protiv takvog rješenja umirovljenik podnosi novu žalbu te ponovno iznosi da je pobijanim rješenjem ponovno utvrđena ista svota mirovine priznate počevši od 2003. godine, koja je bila utvrđena rješenjem iste službe, a bez ikakvog dodatnog obrazloženja i bez osvrtanja na presudu Upravnog suda RH, koji je povodom žalbe na prvo rješenje i tužbe protiv drugostupanjskog rješenja poništio prvo rješenje od 2003. godine i naredio donošenje novoga rješenja u kojem će se utvrditi i navesti razloge zašto je uzeta u obzir za izračun prosjeka plaća godine 1992, unatoč činjenici da je ostvareno samo 56 sati rada u toj godini, odnosno samo 9 dana staža.

 

U povodu te žalbe traži Središnja služba hitno rješavanje predmeta i dostavu spisa u Središnju službu. Nakon toga Područna služba donosi u listopadu 2010. godine svoje treće prvostupanjsko rješenje kojim se počevši od ožujka 2003. godine (a trebalo je od veljače) utvrđuje da osiguranik ima više od 43 godine i 6 mjeseci mirovinskog staža i da mu od mjeseca ožujka 2003. godine pripada nova svota mirovine od 3.380,00 kn, s pravom na isplatu svih pripadajućih zaostataka. Dakle više od 300 kn mjesečno više.

 

U opisanom konkretnom slučaju tek nakon proteka vremena od skoro osam godina od početka vođenja postupka (veljača 2003. godine – kad je podnesen zahtjev za mirovinu) i proteka 2,5 godine od donošenja presude Upravnog suda donosi Područna služba ispravno rješenje glede staža i visine mirovine, osim dana početka isplate.

 

Međutim, umirovljenik ipak ne zna koliki su njegovi pripadajući zaostaci za proteklo razdoblje niti je o tome službeno obaviješten. Sam je izračunao da bi to moglo biti više od 46.000 kuna. Da stvar bude još nejasnija, isplata zaostataka počela se obavljati parcijalno u ratama bez posebnih objašnjenja. Prema tome, moguće su i daljnje pogreške koje prosječan umirovljenik nije u stanju uočiti, ali ima pravo sumnjati. (Podaci o konkretnom slučaju, broju spisa i Područnoj službi poznati su uredništvu.)

 

Vezano uz opisani slučaj nameću se sljedeća pitanja: 1) umirovljeniku bi za pripadajuće zaostatke mirovine trebale pripasti i odgovarajuće kamate s posebnom potvrdom o visini njegova potraživanja, 2) neodgovornost i inaćenje Područne službe te bahatost referenta i njegova načelnika koji su ignorirali zakon, rješenje svoje Središnje službe i presudu Upravnog suda valjalo bi podvrći stegovnom postupku s osobnim materijalnim posljedicama, 3) da nije bilo upornosti umirovljenika i njegova usmjeravanja od stručnjaka uredništva Glasa Koncila, on bi bio trajno oštećen.

 

Koraci pravde su spori i teško ostvarljivi, a uzimanje kvalificiranog odvjetnika radi pretpostavljenog ali neizvjesnog budućeg prava ne može si priuštiti svaki umirovljenik. Za pravednost i pravdu u skladu sa zakonom u mirovinskom području odgovarajuće mjere treba poduzimati ministarstvo mjerodavno za to područje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

- usporedni izračun mirovina

 

 

Skidam kapu, upornosti umirovljenika a posebno njegovo usmjeravanje od stručnjaka uredništva Glasa Koncila, poštovanog Stjepana Androića, dipl. pravnika.

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

jeeeee, već mi je stiglo rješenje

 

Pretpostavljam da sam dobio najnižu braniteljsku, ali to se nigdje ne spominje

Piše da mi se priznaje pravo na inv. mir. u svoti od 1935,16kn, a umjesto te mirovine određuje se najniža mirovina u svoti od 2489,85 kn (to bi trebala biti najniža braniteljska za 2015-u- pretpostavljam)

Također ispod toga piše da od 1.1.2016. najniža mirovina iznosi 2499,02kn i da mi to pripada.

U mirovini sam od 16.2.2016.

 

Ja pronašao da: Najniža mirovina hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata određuje se od 1. siječnja 2016. u svoti od 2.569,95 kn mjesečno.

evo i link:

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2016_03_25_765.html

pitanje: koliko iznosi najniža braniteljska za 2016-u godinu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Veza teme:

 

- mirovina DVO i PS po Zakonu o umirovljenju DVO i PS

- iznos mirovine za policijske službenike

- Probni izračun mirovine?

 

 

Poštovana damir1111,

 

Iskrene čestitke,

 

Nije toliko važno kolika je, nego da je primate bar 60.g. u zdravlju.

 

Molim Vas koliko su Vam obračunali ukupnog mirovinskog staža zajedno sa pridodanim.

 

 

Odgovor: Baš onoliko koliko ste naveli, 2.569,95 kn ali samo za one umirovljene u 2016.g.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U kojoj je to državi taj zakon,kod nas u RH taj zakon ne vrijedi ili nije isti za sve,ja mislin da isto imam pravo na tu najnižu mirovinu,točnije ovu :

Članak 3.

 

Najniža mirovina određuje se hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata kojemu je priznato pravo na mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji uz primjenu mirovinskog faktora iz članka 87. stavka 1. točke 6. Zakona o mirovinskom osiguranju i od 1. siječnja 2016. iznosi 2.055,96 kn mjesečno.

 

Al problem je što neznam kako doći do nje,moj zadnji odrezak od mirovine,znam da je to od 1.05 al sumnjam da ću je dobiti

 

http://i.imgur.com/PO6HBci.jpg

 

Da ne pišem sve ,stariji članovi foruma znaju da imam tu najnižu braniteljsku mirovinu,bolje rečeno imam pravo na nju al je ne primam,trenutno iznosi 1989,55 kua to je par kuna manje od najniže dosadašnje ali koliko vidim od 1.05. je to već za mene velika razlika od 60-tak kuna.Uf tek sada vidi da je to od 1.siječnja 2016.bože sačuvaj ništa drugo,tu se spominje članak 87. stavka 1,točka 6 . kod mene piše članak 87.stavka 1.ZOMO jedino da je u tome caka,igrica slova da su me u tome zeznuli?kod mene nema u rješenju točka 6 nego samo članak 87,stavka 1

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani damir1111,

 

 

narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2015_04_38_796.html

 

 

HZMO

 

Odluka o visini najniže mirovine hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata

 

 

 

Najniža mirovina hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata određuje se od 1. siječnja 2015. u svoti od 2489,85 kn mjesečno.

 

 

Klasa: 041-01/15-02/2

Urbroj: 341-99-01/01-15-5

Zagreb, 31. ožujka 2015.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani dalmatino-39,

 

Rado bih o svemu ovome malo razgovarao uz kavu u Barbe a posebno o:

 

1. Tražite i dobijete invalidsku mirovinu po općem propisu.

 

2. Tražite i dobijete minimalnu invalidsku mirovinu po posebnom propisu.

 

( uveden je institut najniže mirovine na sve mirovine hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata ostvarene prema općem propisu ili prema Zakonu o pravima branitelja (najniža mirovina iznosi 45% od prosječne plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u godini koja prethodi godini ostvarivanja prava)

 

3. Ne tražite ali dobijete razdvajanje Vaše mirovine po posebnom propisu, temeljem članka 80. općeg propisa, na dio mirovine temeljem STAŽA OSIGURANJA i na dio mirovine po POSEBNOM PROPISU.

 

4. Zamrzne Vam se 60 % Vaše dosadašnje mirovine, onaj dio po POSEBNOM PROPISU.

 

5. U naravi Vaša mirovina je sada mirovina po općem propisu, regulira je članak 80. ali prilikom rasta AVM, raste samo 40 % Vaše mirovine ?

 

6. Ako ovakvog rješenja mirovina ima u TUNGUZIJI onda sam zadovoljan, nismo samo mi ludi.

 

 

 

 

Do viđenja na kavi

 

 

 

Vaša mirovina nije određena Vašim primanjima kroz radni vijek niti radnim stažom, već najniža mirovina iznosi 45% prosječne plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u godini koja prethodi godini ostvarivanja prava.

Umanjena je za 20 % jer je profesionalna invalidska a sve drugo je izvan razuma.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani dalmatino-39,

 

Rado bih o svemu ovome malo razgovarao uz kavu u Barbe a posebno o:

 

1.Tražite i dobijete invalidsku mirovinu po općem propisu.

 

2.Tražite i dobijete minimalnu invalidsku mirovinu po posebnom propisu.

 

( uvodi se institut najniže mirovine na sve mirovine hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata ostvarene prema općem propisu ili prema novom Zakonu (najniža mirovina iznosi 45% od prosječne plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u godini koja prethodi godini ostvarivanja prava)

 

3.Ne tražite ali dobijete razdvajanje Vaše mirovine po posebnom propisu, temeljem članka 80. općeg propisa, na dio mirovine temeljem STAŽA OSIGURANJA i na dio mirovine po POSEBNOM PROPISU.

 

4. Zamrzne Vam se 60 % Vaše dosadašnje mirovine, onaj dio po POSEBNOM PROPISU.

 

5.U naravi Vaša mirovina je sada mirovina po općem propisu, regulira je članak 80.

 

6. Ako ovakvog rješenja mirovina ima u TUNGUZIJI onda sam zadovoljan, nismo samo mi ludi.

 

 

 

 

Do viđenja na kavi

 

Prof samo ako nije problem mi odgovorite po vašem mišljenju imam li pravo na tu najnižu braniteljsku mirovinu od 2.055,96 kuna ili su mi to sa tim odvajanjem-razdvajanjem uredili da nemam? koliko znam postoje samo dvije najniže braniteljske koje bi trebale biti zagarantirane,jedna je za opću a druga za profesionalnu nesposobnost?mislim da ne idem na mirovinski ako nemam što tražiti,pravo da vam kažem ići kod njih mi je kao da idem na nekakvo suđenje za koje znam da sam osuđen

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani dalmatino-39,

 

Mislim da Vam je jasno iz svih mojih dosadašnjih objava, da je moje mišljenje o ovako lošim i nedorečenim zakonima i još goroj provedbi od strane HZMO negativno.

 

Nema više jedinstvenih najnižih braniteljskih mirovina, svaka je različita.

 

 

Sada ovise o faktoru preračuna, efektivnom stažu, stažu osiguranja, beneficiranom stažu za djelatne osobe tijekom Domovinskog rata, duljini mobilizacije (bolje što kraće, idealno samo jedan dan) kao i individualnom snalaženju u svemu navedenom ?

 

 

Zakone treba mijenjati.

 

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani dalmatino-39,

 

Mislim da Vam je jasno iz svih mojih dosadašnjih objava, da je moje mišljenje o ovako lošim i nedorečenim zakonima i još goroj provedbi od strane HZMO negativno.

 

Zakone treba mijenjati.

 

 

 

Lijep pozdrav

 

Hvala,ništa otići ću do njih pa vidjeti,mada sumnjam da će biti promjena,zakone donose oni koji imaju pa tako za nas obične smrtnike što god donesu neće biti ništa bolje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

37 god. 10 mj. i 15 dana (37,8751)

 

 

Poštovani damir1111 ,

 

 

Vaša najniža mirovina po općem propisu – ZOMO trenutno iznosi 2.253,57 kn.

 

 

37 god.10 mj. i 15 dana = 37,8751 X 59,5 kn = 2.253,57 kn

 

 

Držite se do daljnjeg ove najniže braniteljske ali se obavezno žalite na visinu iste.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani damir1111,

 

Mislim da se kod Vas radi o pogrešci referenta-ce.

 

Temeljno pitanje je od kojeg nadnevka Vam se priznaje invalidska mirovina.

Jeli je to u 2015. ili 2016.g.

 

Množenjem najniže braniteljske mirovine iz 2015.g. (2.489,85 kn) sa porastom AVM (0,46 %) u 2016.g dobio sam iznos od 2.501,30 kn.

 

Ni taj iznos ne odgovara iznosu u Vašem rješenju ?

 

Jeste li dobili Rješenje o razdvajanju Vaše najniže braniteljske mirovine (po POSEBNOM PROPISU) temeljem članka 80. OPĆEG PROPISA, ako jeste, što u njemu piše ?

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani damir1111,

 

Najniža mirovina hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata određuje se od 1. siječnja 2016. u svoti od 2.569,95 kn mjesečno, temeljem odluke Upravnog vijeća Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, koja je objavljena u Narodnim novinama 23.03.2016.g.

 

 

Znači također je važan i nadnevak Rješenja o mirovini, napišite ga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio sam kod pravnice,otvorila na kompu moje podatke i kaže vi imate najnižu braniteljsku mirovinu,pokazujem joj odluku o najnižoj mirovini ,koju ona naravno ni ne pogleda,kaže ako niste zadovoljni rješenjem žalite se i donjeće se opet isto rješenje kao i prije,pitam je kako nemam tu najnižu od 2.055,96 kuna,kaže nema te jer ste 80-tni invalid u profesionalnoj mirovini,po tome znači i ako si u profesionalnoj mirovini imaš pravo na tu najnižu jedino ako si u profesionalnoj kao 100% invalid,to do jutros nisam znao,uglavnom ovi na Zadarskom mirovinskom su " primjer" kako se odnositi sa strankama,nema kod njih zakon taj i taj nego samo ako vam ne odgovara žalite se,još malo pa će nas početi izbacivati kroz prozor ako ih nešto pitamo inače mislim da su zadarske javne službe primjer ophođenja sa strankama

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

uglavnom ovi na Zadarskom mirovinskom su " primjer" kako se odnositi sa strankama,nema kod njih zakon taj i taj nego samo ako vam ne odgovara žalite se,

 

Poštovani dalmatino-39 ,

 

Baš njima zahvaljujem na puno izgubljenog vremena (uzaludno) ali i na poznavanju svega ovog o čemu pišem.

 

O tome već dugo pišem, nema više jedinstvenih najnižih braniteljskih mirovina (po posebnom propisu) svaka je različita.

 

 

Sada ovise o:

 

1. faktoru preračuna, koji su ZNANSTVENO određeni

 

2. efektivnom stažu,

 

3. stažu osiguranja,

 

4. beneficiranom stažu za djelatne osobe tijekom Domovinskog rata,

 

5. duljini mobilizacije (bolje što kraće, idealno samo jedan dan)

 

6. godini umirovljenja ???????

 

7. rastu AVM

 

8. nepoznavanju zakona i štete koju rade od strane odgovornih osoba

 

9. kao i o individualnom snalaženju korisnika mirovina u svemu navedenom ?

 

 

Zbog djelovanja članka 80. općeg propisa (ZOMO) kao i Rješenja o razdvajanju mirovina po posebnom propisu, temeljem općeg propisa, došli smo do ove sulude situacije.

 

Rješenja o razdvajanju su tako diletantski SMIŠLJENA i NAPISANA (slijed postupaka, formula i elemenata koji određuju razdvajanje) da nisam imao volje pisati nikakav prigovor, jer nisam imao elemenata za isti.

 

Koji od prethodno navedenih elemenata se nalazi u Vašem Rješenju o razdvajanju, što Vam je jasno i na što bi se Vi žalili, što su pogriješili, kad ničega od toga nema u Rješenju.

 

Temeljni problem je STAŽ OSIGURANJA, kako su došli do njega i što on ima sa minimalnom braniteljskom mirovinom koja iznos 45 % prosječne plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj u godini koja prethodi godini ostvarivanja prava?

 

 

 

 

Zakone treba mijenjati, najprije ukinuti članak 80. ZOMO.

 

 

 

Lijep pozdrav

 

 

 

PS

 

Tvrdnja dotične pravnice o razlici bruto iznosa minimalne braniteljske invalidske mirovine – profesionalna nesposobnost (različito za 80 ili 100 %) je još jedna ali zaista originalna GLUPOST.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani dalmatino-39 ,

 

Baš njima zahvaljujem na puno izgubljenog vremena (uzaludno) ali i na poznavanju svega ovog o čemu pišem.

 

O tome već dugo pišem, nema više jedinstvenih najnižih braniteljskih mirovina (po posebnom propisu) svaka je različita.

 

 

Sada ovise o:

 

1. faktoru preračuna, koji su ZNANSTVENO određeni

 

2. efektivnom stažu,

 

3. stažu osiguranja,

 

4. beneficiranom stažu za djelatne osobe tijekom Domovinskog rata,

 

5. duljini mobilizacije (bolje što kraće, idealno samo jedan dan)

 

6. godini umirovljenja ???????

 

7. nepoznavanju zakona od strane odgovornih osoba

 

7. kao i individualnom snalaženju korisnika mirovina u svemu navedenom ?

 

 

Zbog djelovanja članka 80. općeg propisa (ZOMO) kao i Rješenja o razdvajanju mirovina po posebnom propisu, temeljem općeg propisa, došli smo do ove sulude situacije.

 

 

Zakone treba mijenjati.

 

 

 

Lijep pozdrav

 

 

 

PS

 

Tvrdnja dotične pravnice o razlici bruto iznosa invalidske mirovine – profesionalna nesposobnost (različito za 80 ili 100 %) je još jedna ali zaista originalna GLUPOST.

 

To čovjek nemože vjerovati,taj njihov odnos prema stranki baš zato ne violim ići kod njih jer se bojim svoje reakcije,pretanak sam sa živcima i bojim se da napravim kakvu glupost jer znam da sa tim neću ništa dobiti,pitam je ja za usklaćivanje,zašto mi ne ide i ako ide kako ide od 1.01 ili kada je usklađivanje mirovina za sve,kaže ona meni usklađivanje ide kada ide,pa je nebi čovjek uhvatio za vrat,al što se može ona mi daje iz svog džepa zato sam se borio pa moram šutjeti i trpjeti,zovem ZG da vidim što će mi oni reći,sa njima se bar može razgovarati,ako neko zna neki bropj da sigurno radi bio bi zahvalan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani dalmatino-39 ,

 

Uzalud Vam je zvati Zagreb dok su ovakvi zakoni.

 

U Zagrebu treba zvati samo one koji mogu i žele promijeniti ove ZAKONE kao i provedbu istih.

 

Trebate saznati brojeve, prvog čovjeka Vlade, njegovih zamjenika, ministara MORH-a, MUP-a i Ministarstva branitelja.

Također dobro bi bilo nazvati sve predsjednike stranaka u Saboru.

 

Bolji od telefonskih razgovora je osobni kontakt.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani damir1111,

 

Vama je priznato pravo na invalidsku mirovinu u 09. mjesecu 2015. i utvrđen je iznos mirovine po općem propisu.

Kako je isti manji od minimalne braniteljske mirovine za 2015.g . (2.489,85 kn) određena Vam je minimalna braniteljska mirovina.

 

Odmah je izvršeno razdvajanje temeljem članka 80. na dio mirovine temeljem staža osiguranja i na dio mirovine po posebnom propisu.

 

Od 01.01.2016.g. rastao Vam je samo dio mirovine temeljem staža osiguranja rastom AVM za 0,46 %.

 

Kako priznato pravo na invalidsku mirovinu u 2015.g. počinjete koristiti u 2016.g. (tek prestankom radnog odnosa i pravomoćnosti Rješenja o umirovljenju) djelatnici HZMO ispravno postupaju kad Vam određuju mirovinu u iznosu od 2499,02 kn.

 

 

Sve je u redu, provedba je izvršena korektno prema važećim zakonima, nemate potrebu pisati nikakve žalbe ili prigovore.

 

 

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Pozdrav svima. Evo novi sam ovdje i volio bih da mi netko pojasni neke stvari. Sudionik rata 14 mjeseci, borbeni sektor gulio u logoru Manjača. Dosada nisam ništa sredio niti sam imao vojnu mirovinu ili invalidsku mirovinu. Da skratim: temeljem zatocenistva imam 20% invalidnosti minimalno, 14 mjeseci borbeni sektor obični vojnik, i samo 4 godine civilnoga staža. Na šta ja imam pravo i ugrubo koliko bi to bilo kn. mjesecno. Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Škorpion,

Kako sada Zakon o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata regulira pravo na starosnu mirovinu ostvarujete je za svoj 65.rođendan.

Minimalna starosna braniteljska mirovina (prema trenutno važećim parametrima) iznosila bi Vam 2.770  kn.

Minimalna invalidska mirovina – profesionalna nesposobnost iznosila bi Vam 2.216  kn za omjer rat /civilna 20/80 %, nakon minimalno 2.g. intenzivnog ali mora biti i uspješnog druženja sa liječnicima, komisijama i  povjerenstvima HZMO.

Put do ostvarivanja prava na priznavanje invalidske mirovine po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata nije mi poznat ali čujem da je složen, na to pitanje morate čekati odgovor od onih korisnika Legalisa koji su prošli ili prolaze taj put.

Lijep pozdrav

Škorpion mirovine.jpg

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zaboravih vam reci profesore da sam ja bio vojnik HVO-a. Ali zivim u Hrvstskoj od kraja rata. Da li se ta tablica odnosi i na HVO zatocenike ili... Znam svi mi govore zasto to nisam rjesio u Bosni pa bi sad išlo lakse i Hr. Bio sam par puta nedavno kod pravnice za ta pitanja i zgadio mi se život od velike njene pristojnosti, profesionalnosti i na kraju ljudskosti. Odvratno i jadno. Ispao sam ja na kraju neki krivac i jado od čovjeka. Može odgovor profesore. PS. Sory na jadikovanju. Bolje tu nego groznim šalterašima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 15 minuta, Škorpion 974 je napisao:

Zaboravih vam reci profesore da sam ja bio vojnik HVO-a. Ali zivim u Hrvstskoj od kraja rata. Da li se ta tablica odnosi i na HVO zatocenike ili... Znam svi mi govore zasto to nisam rjesio u Bosni pa bi sad išlo lakse i Hr. Bio sam par puta nedavno kod pravnice za ta pitanja i zgadio mi se život od velike njene pristojnosti, profesionalnosti i na kraju ljudskosti. Odvratno i jadno. Ispao sam ja na kraju neki krivac i jado od čovjeka. Može odgovor profesore. PS. Sory na jadikovanju. Bolje tu nego groznim šalterašima.

Najiskreniji odgovor je, nemam pojma, nisam pravnik a novi zakon je od 01.01.2019.g. pa nemamo iskustva o provedbi istog prema pripadnicima HVO. 

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 15 sati , Škorpion 974 je napisao:

Pozdrav svima. Evo novi sam ovdje i volio bih da mi netko pojasni neke stvari. Sudionik rata 14 mjeseci, borbeni sektor gulio u logoru Manjača. Dosada nisam ništa sredio niti sam imao vojnu mirovinu ili invalidsku mirovinu. Da skratim: temeljem zatocenistva imam 20% invalidnosti minimalno, 14 mjeseci borbeni sektor obični vojnik, i samo 4 godine civilnoga staža. Na šta ja imam pravo i ugrubo koliko bi to bilo kn. mjesecno. Unaprijed hvala.

 

prije 13 sati , Škorpion 974 je napisao:

Rođen 1974. Nemam ama baš ništa od dokumentacije.Duga priča. Da dragovoljac.

 

prije 13 sati , Škorpion 974 je napisao:

Zaboravih vam reci profesore da sam ja bio vojnik HVO-a. Ali zivim u Hrvstskoj od kraja rata. Da li se ta tablica odnosi i na HVO zatocenike ili... Znam svi mi govore zasto to nisam rjesio u Bosni pa bi sad išlo lakse i Hr. Bio sam par puta nedavno kod pravnice za ta pitanja i zgadio mi se život od velike njene pristojnosti, profesionalnosti i na kraju ljudskosti. Odvratno i jadno. Ispao sam ja na kraju neki krivac i jado od čovjeka. Može odgovor profesore. PS. Sory na jadikovanju. Bolje tu nego groznim šalterašima.

Postovani najbolje da otidjete u najblizi podrucni ured HZMO-a kod njihovog pravnika i potrazite relevantne informacije, od dokumentacije  ponesite ono sto imate (nesto valjda imate) a sta vam je sve potrebno mozete vidjeti na ovom zahtjevu ciji link vam stavljam ovdje (procitajte si zahtjev):

http://www.mirovinsko.hr/UserDocsImages/tiskanice/HVO/2018/Tiskanica_zahtjeva_za invalidsku_mirovinu_HVO.PDF

http://www.mirovinsko.hr/default.aspx?id=16793

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bio dva puta. Gospodja me kultutno odj..ala. Neznam, nemam rijeci za takvo ponasanje. Naravno da imam sve papire. Kao i onaj najvazniji da sam bio logoras. Doticna ga nije htjela ni pogledati. Sve imam osim rjesenja iz Bosne. Konkretno sa vase tiskanice  pod brojem 4, 5, i 6. Nije mi jasno jeli to jedan dokument ili 3 zasebna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 55 minuta, Škorpion 974 je napisao:

Nije mi samo jasno ako je netko boravio u logoru samim time automatski ima  20%  trajno. Zašto traze ove dokumente iz BiH.

Vjerovatno zato što si bio pripadnik HVO ,a to je vojska Bosne i Hercegovine, znači druge države.pa samim time su Vam i papiri/dokumentacija u matičnoj državi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, Škorpion 974 je napisao:

Da bih mogao dobiti tu dokumentaciju morao bih imati BiH osobnu iskaznicu odnosno biti drzavljanin BiH. Živim u Hrvstskoj vise od 20 godina i imam Hr osobnu. Problem je sto osoba nemoze imati dvije osobne. Znam neki je imaju, a svi ti su lažnjaci sta se tiče mirovina i invalidnina.

Vjerovatno Ti je ime i prezime na HR osobnoj isto kao i na nekima dokumentima iz/u BiH (rodni list, upis u HVO,dokument o logoru, invalidninu koju primaš ...), pa samim time možeš izhodovati/prikupiti dokumentaciju potrebnu za ostvarivanje svojih prava.ništa ne možeš dobiti " na lijepe oči ".😉😉😉

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 32 minuta, Škorpion 974 je napisao:

A ako slucajno nemam lijepe oči, ništa od svega toga.😉😉😉

 

Neprimam invalidninu. Neprimam ništa...😂😂😂

Mogu Ti samo sada postaviti (  možda je i glupo ) pitanje : gdje si bio do sada cijelo ovo vrijeme ( dok su si drugi ishodovali mirovinu ) ???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaš da je 2006 godine bio rok samo mjesec dana za predavanje i sređivanje papira. Pošto u Bosni je sve naopako pa tako i te stvari: da budem iskren nisam imao 5, 6, 7 ili više tisuća maraka da bih dao određenim ljudima za papire. Od tada mi se to sve zgadilo. Moj otac živi u BiH i kaže mi da su ljudi velike kredite dizali da bi mogli ishodovati nešto, ili kao neki kojima je bilo malo 30% ili 40% invalidnosti pa su podmazali dobro i dobili šta su trazili. Eto ukratko...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O čemu ti pričaš--kakve marke kakvi ljudi kakvi papiri.Ili imaš papire ili nemaš.Koliko mi je poznato u HR nema vremenskog roka za ranjavanje ili logoraše.Tko zna koliko vrata moraš obići ali ti si lijen i udaraš po drugima.Gledaj sebe i skupi potrebnu dokumentaciju koju trebaš(znaš ti dobro koju) i predaj

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 44 minuta, Škorpion 974 je napisao:

Znaš da je 2006 godine bio rok samo mjesec dana za predavanje i sređivanje papira. Pošto u Bosni je sve naopako pa tako i te stvari: da budem iskren nisam imao 5, 6, 7 ili više tisuća maraka da bih dao određenim ljudima za papire. Od tada mi se to sve zgadilo. Moj otac živi u BiH i kaže mi da su ljudi velike kredite dizali da bi mogli ishodovati nešto, ili kao neki kojima je bilo malo 30% ili 40% invalidnosti pa su podmazali dobro i dobili šta su trazili. Eto ukratko...

Pitao sam Te gdje si Ti bio ( što si radio npr.) dok su drugi " obilazili" razne institucuje i skupljali dokumentaciju za invalidsku komradio.šta ima u Bosni i kako se "radi" uopće me ne zanima.bio si u HVO i u logoru ( da li si u to vrijeme bio u vojsci ili kao civil u zarobljeništvi ? ) i da se nisi pobrinuo za sebe svo ovo vrijeme.da li si zaposlenu u RH ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
prije 2 sati , ivo matic je napisao:

Dobar dan,

 

Imam 52g i nepunih 10g radnog staza.Imam i 300 dana borbenog sektora iz 1992g i 1995g.

Dali sada po ovom novom zakonu,imam pravo na najnizu braniteljsku mirovinu od 2550kn,bez obzira sta necu moci skupiti ukupno 30g staza?

Sa koliko godina starosti se moze ostvariti ta mirovina?

Sa 60 ili 65?

Poštovani Ivo,

Od 65. rođendana odbijate 300. dana borbenog sektora i na taj nadnevak imate pravo na priznavanje prava na starosnu braniteljsku mirovinu, bez obzira na Vaš tadašnji mirovinski staž.

Trenutni iznos minimalne starosne braniteljske mirovine za Vas bi bio  2.560 + cca 150 = 2.710 kn.

Lijep pozdrav

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bi mogli dobivati "najnizu braniteljsku mirovinu" prvi uvjet ja da imate 60 godina starosti i 35 godina radnog staza, u tom slucaju takva "najniza braniteljska mirovine" se penalizira (polazni faktor) prema clanku 26., stavku 3., prema navrseni godinama radnog staza.

Ako necete uspjeti sakupiti i imati potrebanih 35 godine radnog staza onda vam je drugi uvjet 65 godina zivota, kako ste u domovinskom ratu u borbenom sektoru proveli 300 dana prema clanku 26., stavak 2., tocka b)., potrebne godine zivota snizavaju vam se za 10 mjeseci, pa cete tako moci u "starosnu braniteljsku mirovinu" sa 64 godine i 2 mjeseca zivota i dobivati "najnizu braniteljsku mirovinu".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija