Jump to content

aktivna legitimacija-oštećenik


lola86

Preporučene objave

Lp,

 

imala bih jedno pitanje.. osoba koja se pojavljuje u kaznenom postupku kao oštećenik je aktivno legitimirana protiv optuzenog pokrenuti gradjanski postupak..

ukoliko se samo jedna osoba pojavi u kazn.postupku kao ostecena (npr.samo otac ali ne i brat žrtve kazn.djela-zrtva je umrla prilikom pocinjenja djela) da li je moguće da brat uz oca bude tuzitelj u gradjanskom postupku, odnosno da li i za njega vrijedi isti zastarni rok, u konkretnom slucaju dulji rok buduci se radi o steti nastaloj kazn.djelom?

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Aktivnu legitimaciju na tužbu zbog duševni boli usljed smrti bliske osobe imaju bračni drug, djeca, roditelji, vanbračni partner (u slučaju postojanja vanbračne zajednice po odredbama OZ) braća i sestre (u slučaju da je između njih i umrlog postojala trajnija zajednica života).

 

znaci ima pravo iako se brat ne pojavljuje kao ostecenik u kazn.postupku (i na njega se primjenjuje dulji zastarni rok kao i na oca), samo treba utvrditi trajniju zajednicu.. hvala Vam..lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E sad je ovo za diskusiju,budući da postavljeni imovinsko-pravni zahtjev u kaznenom postupku daje učinak duljeg zastarnog roka radi naknade štete,odnosno se postavlja pitanje;

dali postavljeni imovinsko pravni zahtjev od strane jednog oštečenog ima učinak u pogledu duljeg zastarnog roka i na eventualne oštečene koji u kaznenom postupku nisu nastupili kao oštećeni,odnosno nisu istaknuli imovinsko - pravni zahtjev........

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...odnosno se postavlja pitanje;

dali postavljeni imovinsko pravni zahtjev od strane jednog oštečenog ima učinak u pogledu duljeg zastarnog roka i na eventualne oštečene koji u kaznenom postupku nisu nastupili kao oštećeni,odnosno nisu istaknuli imovinsko - pravni zahtjev........

 

Nije bitno, jer se primjenjuje odredba čl. 231. ZOO-a, no i dalje svakako stoji odredba o dokazivanju postojanja trajnije životne zajednice između umrle osobe i brata.

 

Napominjem kako brat, ukoliko su ispunjeni uvjeti trajnije životne zajednice, može postaviti prijedlog za ostvarivanje imovinsko-pravnog zahtjeva do završetka dokaznog postupka pred kaznenim sudom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odg..ja smatram da se i prema bratu moze primijeniti dulji zastarni rok..kazneni postupak vec dosta dugo traje, pokrenut je po sluzb.duznosti od strane drzavnog odvjetnistva i nikada nisu pozivali brata da da iskaz ni prije ni tijekom kazn.postupka, tako da se samo otac pojavljuje koji je i dao iskaz..kako da se sad brat pridruzi kazn.postupku?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na odg..ja smatram da se i prema bratu moze primijeniti dulji zastarni rok..kazneni postupak vec dosta dugo traje, pokrenut je po sluzb.duznosti od strane drzavnog odvjetnistva i nikada nisu pozivali brata da da iskaz ni prije ni tijekom kazn.postupka, tako da se samo otac pojavljuje koji je i dao iskaz..kako da se sad brat pridruzi kazn.postupku?

ili to ipak nije potrebno kao sto G-man tvrdi? nego da ceka kraj kazn.postupka i zajedno s ocem pokrene gradjanski..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i sad sam tek vidjela, u ovom slučaju nije postavljen imovinskopravni zahtjev u kazn.postupku, samo je oštećenik tj. otac izjavio da ce ga ostvarivati u parnici (rok od 3 g. je prosao)..jer vidim da Vi Matrix navodite :postavljeni zahtjev u kazn.postupku....? a nije postavljen.. da li se bez obzira na to moze primijeniti ovaj dulji rok? mislim da postavljanje zahtjeva u kazn.postupku nema utjecaja hoce li se primijeniti dulji rok, jer optuzeni ce biti osudjen a zastara po novom KZ za progon a time i za naknadu stete je puno dulja nego prije?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ne kompliciramo - otac i brat (brat pod uvjetom da dokaže trajniju životnu zajednicu sa umrlom osobom) neka postave imovinsko-pravni zahtjev već u sklopu kaznenog postupka.

 

Već ste to trebali i napraviti, jer nemojte zaboraviti što ako osoba ne bude osuđena? Tada vam vrijedi zastarni rok od 3 (subjektivni) odnosno 5 (objektivni) godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ne kompliciramo - otac i brat (brat pod uvjetom da dokaže trajniju životnu ozajednicu sa umrlom osobom) neka postave imovinsko-pravni zahtjev već u sklopu kaznenog postupka.

 

Već ste to trebali i napraviti, jer nemojte zaboraviti što ako osoba ne bude osuđena? Tada vam vrijedi zastarni rok od 3 (subjektivni) odnosno 5 (objektivni) godina.

 

problem je sto su njih dvojica propustila postaviti imov.zahtjev tako da je rok od 3 g prosao( otac rekao da ce ga postaviti u parnici)..pa im i preostaje samo dulji zastarni rok, pod uvjetom da se ovog osudi.. zato me i zanimalo da li je postavljanje im.zahtjeva, a ne samo cinjrnica da ce ga postaviti u parnici, uvjet za primjenu duzeg roka zastare kao i to da li svi osteceni moraju biti u kazn.postupku( jer sto bi bilo da ima 10 brace, oba roditelja itd, sta ce svi)..? hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to svakako..po svemu sudeci, mislim da ce ga se osuditi tako da ce se primijeniti dulji rok zastare, rok od 20 g od dana pocinjenja, sto znaci da istice tek 2030.g. obzirom je djelo pocinjeno 2010..

 

pitanje je koliko je uopce sigurno i ici u gradjanski postupak ukoliko se optuzenoga oslobodi, buduci je oslobodjen kazn.odgovornosti sto bi bio dobar osnov za tuzbu u parnici ..u svakom slucaju, hvala ;)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pitanje je koliko je uopce sigurno i ici u gradjanski postupak ukoliko se optuzenoga oslobodi, buduci je oslobodjen kazn.odgovornosti sto bi bio dobar osnov za tuzbu u parnici ...

 

Može se ići itekako.

 

Samo primjer - ja vama u stanu slučajno, jer sam se popiknuo, razbijem neki predmet, vrlo vrijedan. Za kazneno djelo oštećenja tuđe stvari me ne mogu osuditi, jer se to djelo može napraviti isključivo sa namjerom, koje u mom slučaju nema - dakle, ja kazneno-pravno ne odgovaram, ali i dalje odgovaram u građansko-pravnom smislu, za naknadu štete, koju sam vam nanio.

 

Jasno, da je kaznena osuda, u vašem slučaju, daleko bolja opcija.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija