Jump to content

Porez na promet nekretnina - zamjena za veći stan


sax58

Preporučene objave

Trenutno sam u vlasništvu stana od 67 m2 i namjeravam ga zamijeniti za veći ili najprije kupiti veći pa onda prodati postojeći. Cilajmna cca 90-100 m2. U obitelji nas je troje (supruga, dijete i ja) i još jedno dijete na putu. Zanima me da li kod kupovine novog stana moram platiti porez na promet nekretnina za kompletnu kvadraturu ili psotoji opcija da se plati samo na razliku 80 m2 do pune kvadrature (kao što je za prvu nekretninu), s obzirom da postojeći stan u svakom slučaju mislim prodati u roku 3 mjeseca, ako ne uspijem pronaći satn za zamjenu.Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kod zamjene stanova ne možeš koristiti poreznu olakšicu.

kod zamjene svaki stjecatelj stana plaća porez za stan koji je stekao.

nekad se kod zamjene plaćao porez na stečenu razliku kvadature/vrijednost stana.

 

ali ako bi prodao sadašnji stan i kupio veči bio bi oslobođen poreza na razliku kavadrature. (67m2 do 80m2)

ako bi stan kupila suprug (nakn prodaje prvog stana) mogla bi(ako nema druge vrijedne nekretnine) biti oslobođena djela poreza (do 80m2 za 3 člana obitelji djete na putu se ne računa ak se ne rodi do kupovine večeg stana).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

Ako bi najprije kupio novi stan, a nakon par mjeseci prodao ovaj, jel postoji u tom slučaju mogućnost da ne plaćam porez na cijeli iznos? Ili da mozda trazim povrat dijela plaćenog poreza nakon prodaje prvog stana?

Ostalo mi je u sjećanju da sam negdje pročitao da psotoji i ta opcija, samo se ne mogu sjetiti gdje...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

Ako bi najprije kupio novi stan, a nakon par mjeseci prodao ovaj, jel postoji u tom slučaju mogućnost da ne plaćam porez na cijeli iznos? Ili da mozda trazim povrat dijela plaćenog poreza nakon prodaje prvog stana?

Ostalo mi je u sjećanju da sam negdje pročitao da psotoji i ta opcija, samo se ne mogu sjetiti gdje...

 

ako si vlasnik odgovarajuče nekretnine za stanovanje nemaš pravo na poreznu povlastici.

kupuješ veči stan od onog predviđenog za tročlanu obitelj.

traži mišljenje od porezne (pismeno a tako bi treba dobiti odgovor).

kod usmenug odgovora tvrde jedno a naprave drugo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija