Jump to content

Povrat nacionalizirane imovine


anonimno

Preporučene objave

Molio bih da mi netko tko je dobro upućen odgovori_

do kada je bilo potrebno podnijeti zahtjev za povratom nacionaliziranog zemljišta ?

 

Naime, na predmetnom zemljištu stoji naziv društveno, a moji prethodnici nisu podnijeli zahtjev za povratom, nego su ga kao takvog prodali.

Kupac želi raskid kupoprodajnog ugovora, jer je u međuvremenu odbijen naš zahtjev za brisanjem naziva društveno vlasništvo?

 

Da li to zemljište sada pripada gradu?

 

Zahvaljujem na pomoći i sugestijama.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje je vrlo kompleksno.

 

Neki su zatražili povrat još prije 15 godina i samo ih štaju od ureda do ureda jer ne postoji politička volja da se izvrši zakon.

No jedno je sigurno, Država mora vratiti ili ovce ili novce međutm novaca nema sve ga je manje, a ovce su pocrkale (osobito one iz Australie i NZ).

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o zemljištu koje se u gruntovnici vodi kao šuma, dok u katastru kao vočnjak.

Zemljište ja nacionalizirano rješenjem o nacionalizaciji 1958, koje je u zemljišnim knjigama evidentirano 1961.

 

Dobili smo informaciju da s obzirom da do nekog datuma nije podnesen zahtjeva za povratom imovine, zemljište sada pripada gradu i vodi se kao društveno vlasništvo.

Zanima nas da li je to točno i do kojeg je datuma bilo potrebno podnijeti zahtjev za povrat imovine?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako se radi o zemljištu koje je bilo oduzeto za vrijeme komunističke Juge, trebalo je podnijeti zahtjev za povrat imovine do 1997. godine, nisam siguran do kojeg mjeseca.

Ali i ovi što im se vraća imovina nisu zadovoljni. Ako je zemljište privedeno namjeni (nešto izgrađeno npr. škola) vraćaju ti u novcu za smiješnu cijenu po kvadratu (nekih 40-50 kuna /m2) i to u državnim obveznicama i to kroz nekih 15-20 godina. Na kraju puno vike nizašto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poanta je u tome da moji nisu podnijeli zahtjev za povratom oduzete imovine, a s druge strane nismo dobili nikakvu nadoknadu, niti ikakvu obavijest.

Zanima nas da li je stvarno grad sada vlasnik tog zemljišta i da li moramo raskinuti kupoprodajni ugovor? Ponavljam da nismo podjeli zahtjev za povratom.

Što sada?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo zemljište je oduzeto 1958-1961g. Molio bih još nekog da mi kaže koji je člankom gore spomenutog zakona regulirano podnošenje zahtjeva za povratom imovine. Pročitao sam zakon i ono 6 mjeseci od objave, ali nisam našao članak koji kaže da ako se ne podnese zahtjev do određenog dana, da zemljište pripada gradu, odnosno državi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

to je bo zakonu o vlasništvu.

ako je nešto nacionalizirano postalo je društveno vlasništvo.

kako nitko nije podnio zahtjev presumira se da je vlasnik RH.

obzirom da ste prošišali rok nemate nikakva prava, a drugog vlasnika nema pa sukladno tome RH se upisuje kao vlasnik temeljem rješenja nadležnog tijela kojim utvrđuje da je RH vlasnik

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema veze što u knjigama stoji društvenio vlasništvo, vi ste kao što je gore rečeno imali rok do 31. lipnja 1997. podnijeti zahtjev za povrat nacionalizirane imovine, budući ste rok propustili, sada je to vlasništvo RH. A to što vas nitko nije obavijestio, nije ni bio dužan, izglasan je zakon, objavljen je u NN i vjerovatno u medijima, a to što vi niste znali za to ne opravdava vas,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Puno bi prostora trebalo da se Vama objasne svi rokovi koji su bili za podnošenje prijava za povrat imovine kao i nekoliko Zakona koji su regulirali taj problem.

Zadnji rok bio je 27.06 1997 znam po tome što sam svoj zahtijev predao predzadnji dan i sada sam na tom zahtijevu pogledao datum predaje istog.

Još uvijek nisam završio postupak.

Ali mislim da nemate nikakvih šansi da išta napravite, ne trošite novac uzalud. Niste podnijeli zahtijev i nitko nemože ništa pomoći. Zaboravite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Djedu od mog muza oduzeta jezgrada i zemljiste.Njegovi sinovi, konkretno moj svekar potrosio je vrijeme i novac ali bez uspjeha. Zivimo van Hrvatske i nismo znali za neke rokove.Zar nije normalno da opcina ili tko je vec odgovoran obavijeste pojedinacno. 2003 bili smo u Hrvatskoj. Svi su govorili kasno je, puno troskova itd.Zahvaljujuci internetu i novim stranicama vidim da je objekt prodan 2004.Sto se moze napraviti.

Zahvalno cekam odgovor

je napisao:

u proceduri je novi zakon koji će regulirati imovinu koja je oduzeta od 41-45, otvoriti novi rok strancima s kojima RH ima međ. ugovor a možda i hrvatima...

 

strpljen spašen, inače ima kanc. u zg. koje su specijalizirane za povrat...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rok je bio točno do 30.06.1997.

 

Nakon toga je bilo nekih produžavanja rokova,ali samo za strane državljane.

Međutim,što se tiče samog povrata moja su iskustva krajnje negativna.O detaljima ne bi jer ne želim biti dosadan,ako baš koga interesira mogu),ali ukratko moju su imovinu (neizgrađeno građevinsko zemljište) čak i prodali,iako je postojao uredan zahtjev za povrat,a nekretnina nije bila ni unijeta u temeljni kapital.

je napisao:

Djedu od mog muza oduzeta jezgrada i zemljiste.Njegovi sinovi, konkretno moj svekar potrosio je vrijeme i novac ali bez uspjeha. Zivimo van Hrvatske i nismo znali za neke rokove.Zar nije normalno da opcina ili tko je vec odgovoran obavijeste pojedinacno. 2003 bili smo u Hrvatskoj. Svi su govorili kasno je, puno troskova itd.Zahvaljujuci internetu i novim stranicama vidim da je objekt prodan 2004.Sto se moze napraviti.

Zahvalno cekam odgovor

je napisao:

u proceduri je novi zakon koji će regulirati imovinu koja je oduzeta od 41-45, otvoriti novi rok strancima s kojima RH ima međ. ugovor a možda i hrvatima...

 

strpljen spašen, inače ima kanc. u zg. koje su specijalizirane za povrat...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pronasla sam vlasnicki list, 1934.uknjizeni su roditelji svekra;1950 je na ime Opce narodne imovine ministarstva socijalnog staranja N.R.H i 1963.zanimljivi detalj-odbijanje molbe za uknjizbu organa upravljanja na cesticu zgrade i zemlje. Prakticno nikad nije bilo pravno nacionalizirano.Ovaj vlasnicki list je izdan 1980.Ponavljam svekar se dugo borio za povrat, njegova sestricna,isto tako. Godinama je to trajalo. Pitanja i odgovori su bili svakakvi-kako povratiti nesto sto nije nikad formalno oduzeto. Nije mi jasno kako se to moglo prodati.Postoje li na internetu stranice koje davaju na uvid postupke denacionalizacije. Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gospodjo.

upis u zemljisne knjige nacionalizacije je deklaratoran.

 

temeljem raznih zakona donosilo se rjesenje koje je jedino moralo biti objavljeno na oglasnoj ploci da bi imalo ucinka.

ako upis slucajno nije proveden ili je odbijen iz nekog formalnog razloga to ne znaci da nekretnina nije nacionalizirana.

ako niste podnijeli zahtjev za povrat nacionalizirane imovine gubite sva prava i to bi bilo to.

nadam se da vam je sada jasnije

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Narodnim novinama(svibanj.91) data je uredba o evidenciji prijasnjih vlasnika. Poslali smo ispunjene razlicite obrasce.(EDN-0;EDN-2i EDN-3).Samim tim mislili smo da smo kao takvi registrirani plus hrpa papira po sudovima do 1980 koja isto predstavlja

evidenciju.Vec godinama smo digli na jedan nacin ruke i prestali sanjariti o povratu zgrade i zemljista.

Mislili smo da ce doci do nekog dogovora.Jos jedno pitanje, kako zivimo van Hrvatske da li mozda upadamo u grupu "strani drzavljani" .Preko prijatelja smo saznali za rok prijave od 2003, ne sjecam se do kojeg mjeseca i za to smo kasno saznali.Pisem Vam i sama se sebi smijem.Objavi se neki datum i neki zakon pa ko je procitao super . Hrpa ostecenih ljudi zivi van svoje zemlje i bez mogucnosti pracenja vijesti i zakona jednostavno se brisu sa liste, pocinje prodaja (nadam se bar javna) i gotovo.

Hvala na strpljenju i odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja vam ponavljam.

Moja je obitelj uredno predala zahtjev u zakonski predviđenom roku.Zemljište nije bilo privedeno svrsi,te nije bilo ni unijeto u temljni kapital poduzeća,koje je navodno koristilo to neizgrađeno građevinsko zemljište.Čak je nositelj prava korištenja bila skupština općine,odnosno poslije grad kao pravni slijednik općine.

Poduzeće tuži grad tražeći tabularnu ispravu za zemljište,grad gubi parnicu,ne ulaže žalbu na rješenje suda,te umjesto da se to zemljište vrati prijašnjem vlasniku,ono biva prodano trećem.I sve po zakonu.I što činiti?I kome se obratiti?

je napisao:

U Narodnim novinama(svibanj.91) data je uredba o evidenciji prijasnjih vlasnika. Poslali smo ispunjene razlicite obrasce.(EDN-0;EDN-2i EDN-3).Samim tim mislili smo da smo kao takvi registrirani plus hrpa papira po sudovima do 1980 koja isto predstavlja

evidenciju.Vec godinama smo digli na jedan nacin ruke i prestali sanjariti o povratu zgrade i zemljista.

Mislili smo da ce doci do nekog dogovora.Jos jedno pitanje, kako zivimo van Hrvatske da li mozda upadamo u grupu "strani drzavljani" .Preko prijatelja smo saznali za rok prijave od 2003, ne sjecam se do kojeg mjeseca i za to smo kasno saznali.Pisem Vam i sama se sebi smijem.Objavi se neki datum i neki zakon pa ko je procitao super . Hrpa ostecenih ljudi zivi van svoje zemlje i bez mogucnosti pracenja vijesti i zakona jednostavno se brisu sa liste, pocinje prodaja (nadam se bar javna) i gotovo.

Hvala na strpljenju i odgovorima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako niste hrvatski državljani onda ste strani državljanin.

 

ponavljam, ako niste podnijeli zahtjev izgubili ste sva prava.

taj zakon i da ste podnijeli zahtjev nebi dobili ono sto vam je oduzeto vec neku naknadu koju drzava nudi.

sve je to jedna velika nepravda a drzava nije htjela stati na stranu ostecenih jer ima znatno vise onih koji zive kao bivsi stanari nego samih vlasnika. to vam je cista politicka odluka...neki jalov kompromis koji je ustvari vise na strani stanara koji su velika glasacka skupina kojoj su se politicari dodvorili

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svi koji ovim putem traže savjet trebaju znati samo jedno: ako NISU podnijeli zahtijev u roku tj. do 30.06.1997 nemaju šta tražiti, bolje da zaborave!

je napisao:

ako niste hrvatski državljani onda ste strani državljanin.

 

ponavljam, ako niste podnijeli zahtjev izgubili ste sva prava.

taj zakon i da ste podnijeli zahtjev nebi dobili ono sto vam je oduzeto vec neku naknadu koju drzava nudi.

sve je to jedna velika nepravda a drzava nije htjela stati na stranu ostecenih jer ima znatno vise onih koji zive kao bivsi stanari nego samih vlasnika. to vam je cista politicka odluka...neki jalov kompromis koji je ustvari vise na strani stanara koji su velika glasacka skupina kojoj su se politicari dodvorili

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postovani!

 

Vise puta pisalo je u novinama in Vlada je također potvrdila, da se sprema novi zakon o postupku denacionalizacije. Svi prijasnji zakoni o povratu imovine bili su diskriminacijski in kontra hrvatskom ustavu.

 

Dali se zna, kada ce ovaj zakon doci u saborsku proceduru. Govorilo se, da ce to biti vec u listpadu 2006, a do sada jos nista.

 

Svi oni koji imaju oduzetu imovinu i dokumente u vezi sa tom, nemoje zaboraviti na to i cuvajte dokumente. Hrvatska mora to srediti sa ulazkom u EU i puno europskih zemalja ima nerjesenih zahtjeva sa Hrvatskom i sigurno ce biti u buduce jos puno u medijima i politickih konflikta.

 

Novi zakon govori o novom roku za ulaganje od 6 mjeseci. Opet postane problem degresivne lestvice kod naknade. stvarno su budale. Vise su ti ukrali manje dobivas natrag...?!

 

Mi imamo pravo, da dobimo to sto su nam pokrali. Tuđe ne želimo, svoje želimo nazad!

 

dakle, koji su odvjetniki specializirani na tom podrucju u RH? ima li kojos koje informacije o novom zakonu?

 

 

pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

ja imam vlasnicke dokumente od pokojne prabake da je bila vlasnica dviju parcela u gornjem graberju opcina stupnik

u velicini 6200 kvadratnih metara i odluku u ime naroda o oduzimanju tog zemljista u svrhe nekog vojnog rejona tadasnje vojne oblasti i nemogu nista ucinit jer kako ovi odgovaraju krajnji rok je isteko 1996 godine za predaju dokumenata i sad sam gledo u gruntovno jos se vodi kao vlasnik nepostojeca drzava neka sfrnj.ali zato mozete tuzit republiku hrvatsku privatnom parnicom i naravno u 3 stupnja na koju ste osudjeni u samome startu na gubitak i onda sa tim rjesenjima kako ste izgubili sud odlazite na europski sud u strasburgu i tamo pokrecete parnicu opet protiv rep hrvatske i tek onda se mozete stvarno pocet nadat necemu

Pravda u Hrvatskoj je jednostavno ono sto odgovara jacem

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija