Jump to content

Porez


anaslash

Preporučene objave

Pozdrav,

 

molila bi Vas odgovor, čitam zakon i promjene u oporezivanju prometa nekretnina od 1.1.2015., pa nisam sigurna da li sam dobro shvatila.

 

Kupila bi nekretninu koja još nije korištena (novogradnja iz 2013), još je u roh bau izvedbi, prodavatelj je privatna osoba.

Već sam vlasnica jedne nekretnine (na koju onda nisam morala platiti porez).

 

Našla sam ovo (http://www.agenti.hr/promjene-u-oporezivanju-prometa-nekretnina-od-1-1-2015/):

Od 1.1.2015. za nekretnine koje isporučuje porezni obveznik upisan u registar obveznika PDV-a vrijedit će pravila:

b) za izgrađene nekretnine:

1. nekorištene nekretnine te nekretnine kod kojih od prvog nastanjenja odnosno uporabe nije prošlo više od dvije godine – isporučitelj će obračunati PDV

 

Da li to znači da ako kupim navedenu nekretninu ne plaćam porez? Tj prodavač/ isporučitelj plaća taj porez iz iznosa koji mu dam?

 

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega, provjerite dali je sve registrirano u zemljišnim knjigama i katastru i tko je vlasnik-vlasnički list..... Vezano za porez i PDV, možda je najbolje da se dogovorite sa osobom koja vam prodaje nekretninu ili nekom "agencijom" i da "korigirate" cijenu nekretnine-naravno u vašu korist. Prvo tražite svu dokumentaciju na uvid i nakon toga (ako je sve legalno) dogovarajte se oko cijene, nemojte zaboraviti i enegretski certifikat i ostalu dokumentaciju.... Budite oprezni ako kupujete nekretninu.... Malo ste podataka napisali i ne može se decidirano davati savjet ili informacija na osnovi vašeg upita....a iz vašeg upita-pitanja je razvidno da nemate iskustva glede kupnje nekretnina, zato, moj je savjet da budete jako oprezni i svu dokumentaciju koju budete nabavili tj. tražili dobro provjeriti. ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

molila bi Vas odgovor, čitam zakon i promjene u oporezivanju prometa nekretnina od 1.1.2015., pa nisam sigurna da li sam dobro shvatila.

 

Kupila bi nekretninu koja još nije korištena (novogradnja iz 2013), još je u roh bau izvedbi, prodavatelj je privatna osoba.

 

Ne kupujte takvu nekretninu! Ne dajte avanse investitiru!

Takvi vas najlakše prevare.

Taj investitor može za isti stan uzeti 30 % avansa od deset kupaca i odmagliti u nepoznato.

Ili može ostati dužan investitorima i oni naprave ovrhu nad nekretninom u gradnji.

 

Kolega Mrljavac vam je već objasnio da morate imati i svu dokumentaciju - uključivo i vlasnički list bez tereta i etažni elaborat i energetski certifikat.

Vi ne možete upisati vlasništvo dok nekretnina ne bude potpuno završena i ima svu dokumentaciju!

 

 

b) za izgrađene nekretnine:

1. nekorištene nekretnine te nekretnine kod kojih od prvog nastanjenja odnosno uporabe nije prošlo više od dvije godine – isporučitelj će obračunati PDV

 

Ako graditelj nije obveznik PDV-a i nije koristio odbitak pdv-a prilikom gradnje, onda prodaje nekretninu kao 'staru' nekretninu - samo sa 5% poreza na promet nekretnina.

Ali pazite!

Po zakonu, takav investitor ne bi smio otuđini nekretninu nekoliko godina (mislim da je 3 ili 5 godina, nemam vremena sada gledati) nakon gradnje. U protivnom potpada pod obavezu plaćanja dohotka na razliku iskazanih troškova gradnje i cijene prodaje. Pritom se kao početak tog roka gleda kada je za nekretninu ishođena uporabna dozvola, odnosno kada je upisana u zemljišne knjige.

Tako da bi prodavatelj mogao otezati sa prodajom ako ga ovo kvači.

 

Raspitajte se u poreznoj upravi za vaš slučaj!

Znam da poreznike i sada muče nedoumice u pogledu ovakvih situacija, i često traže mišljenja iz ministarstva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija