Jump to content

Zastara Relevantna - Apsolutna


Encijan

Preporučene objave

Pozdrav svima na forumu !

 

 

Evo čitam tu po forumu danima i nikako da razjasnim tu dilemu koja se zove relevantna i apsolutna zastara. Ja bi molio da mi netko objasni ako sam ja to lose svato. Znači recimo naprimjer nečega gdje je relevantna zastara 3 god i apsolutn zastara 5 godina. Ako u 3godine ne pokrene se spor može se pozvat na zastaru , ako u toku tih tri godine recimo nešto se poduzme onda se taj rok produžuje tj. teče ispočetka za relevantnu zastaru sa datumom otkad je to nešto pokrenuto, ali kad prođe 5 godina nastupa apsolutna zastara kad se obustavljaju sve radnje po pitanju tog predmeta ili čega več.

Hvala unaprijed na odgovoru.

 

 

PS.

 

Neznam u koji dio foruma da postavim svoje pitanje kako ovdje ima najvise o zastarama pa sam postavio ovdje molim moderatore ako post pripada negdje drudje da ga premjeste

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, da vam ne premještam temu pojasnit ću vam na osnovu poreznog duga.

 

Dakle, u proteku relatinvne zastare (3 god) porezno tijelo više nema pravo utvrđivati porezne obveze, kamate, pokrenuti prekršajni postupak, naplatiti porez, kamate, troškove ovrhe i novčane kazne.

 

No, pokrenutim postupkom prije isteka tri godine zbog npr. utvrđnja porezne obveze, apsolutni rok se ne prekida te prava poreznog tijela na naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe te prava poreznog obveznika na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe nastupa za šest godina računajući od dana kada je zastara počela prvi put teći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

No, pokrenutim postupkom prije isteka tri godine zbog npr. utvrđnja porezne obveze, apsolutni rok se ne prekida te prava poreznog tijela na naplatu poreza, kamata i troškova ovrhe te prava poreznog obveznika na povrat poreza, kamata i troškova ovrhe nastupa za šest godina računajući od dana kada je zastara počela prvi put teći.

 

Hvala na brzom odgovru radilo se o tome da sam trebao sa jedne strane izganjat neka potrazivanja ali je spletom okolnosti ne mojom krivicom (visa sila + odvjetnicka pogreska ) otislo u zastaru apsolutnu, a drugo je bilo slicno ali nije moje pa cisto informativo jer se radi o dugu na tekucem racunu od neznam 98-99.-2000 ni osoba sama nezna al je neki dan dobila nesto od odvjetnicke kuce da se javi na dogovor oko dogovora za podmirenje tog navodnog duga. tako da vise nisam znao stalno sam se vrtio u krug apsluto - relevantno . Hvala

 

PS.

 

Apsolutna zastara se racuna od nastanka duga ili utvrđivanja duga

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija