Jump to content

Posudba


Mira1962

Preporučene objave

Prije par godina posudila sam prijateljici novce. Iznos sam uplatila na njezin tekuci racun. Nismo pisale nikakav ugovor o posudbi. Dio novaca mi je vratila, no na ostatak do zatvaranja duga jos uvijek cekam. Neki dan sam ju nazvala kako bi cula kada mi misli vratiti dug, pa mi je poklopila slusalicu. Ima li pravne osnove za tuzbu, buduci da ne postoji nikakav dokument (osim prebacivanja sredstava sa tekuceg na tekuci) o posudbi? :( :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Novac se nemože posuditi,već dati u zajam,no u vezi konkretnog upita je jasno kako možete dokazati činjenicu izvršene transakcije u korist računa dotične osobe,ali je problem dokazivanja osnova prenosa,odnosno dali se radi o zajmu,daru ili jednostavno isplati za neku određenu uslugu,glede čega vam preporučujem da pokušate od iste osobe ishoditi pismeno priznanje,na način da joj uputite dopis i pozovete na mirno rješenje spora,a u istom dopisu ponudite određene ustupke u vidu oprosta određenog dijela duga,ili pak ostavljate primjereni rok za izmirenje duga,pa ako vam odgovori,postoji mogućnost da prizna dug,što bi vam uveliko olakšalo da tražbinu ishodite sudskim putem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko ne uspijem ishoditi pismeno priznanje ima li smisla pokrenuti tuzbu?

 

Šanse su vam 50:50.

 

Matrixova sugestija neka vam bude prvi korak, a slobodno taj dopis "podebljate" i isticanjem upozorenja kako ćete biti prisiljena podnijeti i kaznenu prijavu protiv druge strane, ukoliko vam ne vrati dugovano. Čisto kao "psihološki" faktor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Dobar dan! U kolovozu 2015 dala sam "prijatelici" 4000 kn u zajam. Dogovoreno je bilo da vrati u 11 mjesecu. Kad sam nju nazvala u 12 mj., rekla je da sada ne moze vratiti sve, ali u 1mj. će dati 1000 kuna. Od toga ništa, ali znam da redovito dobiva plaću i znam koliko troši na sebe.

U 2 mj. ja sam pitala sms-porukom što je s dugom. Odgovor - nemam sad, javit ću u 3mj. i platit ću te 500 kn. Napisala sam da mogu pričekati s dugom ako ona napiši priznanicu, što je odbila i počela prijetiti da prijavi mene policiji zbog kamatarenja (?!). Daljnije sms-prepisivanje došlo do uvreda, ogovaranja, psovanja itd. s njezinoj strane.

U njezinim sms-porukama piše iznos duga, kada pozaimljen i kada trebala vratiti. Osim toga nemam pismenog dokaza. Imam samo prijatelicu koja od mene zna cijelu situaciju ali naravno, nije bila prisutna predaje novaca.

Pitanje - mogu li ja zamoliti Tele2 isprintati i ovjeriti (pečatom, npr.) našu sms-

komunikaciju i na osnovi toga sudski tražiti povrat duga? Postoje li druge mogučnosti?

Zahvaljujem unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštom preporučeno s povratnicom pošaljite dopis "prijateljici" naziva "Opomena pred tužbu i podnošenje kaznene prijave", kojim tražite od iste da vam u roku od 8 dana vrati dugovani iznos ili ćete u protivnom protiv nje podnijeti tužbu radi isplate te kaznenu prijavu zbog prijevare nadležnom DORH-u. Pa ako ne vrati u tom roku, tako i postupite, a onda nek se "vadi" kako znade.

 

SMS-ovi su vam dokaz i bez njihova printanja, samo ih čuvajte.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poslušaj G-mana, sve je dobro rekao.

 

A iz iskustva, ako se osoba ogluši i podnesete kaznenu prijavu, prijavu

će DORH odbaciti..odbacio ju je i za puno veći iznos.

Jer osoba u startu nije imala prijevarne namjere i vidi se iz komunikacije da

ne opovrgava dugovanje i govori da će vratiti ali trenutno ne može.

 

No, kaznenu prijavu svakako podnesite bez obzira na gore navedeno jer nitko ne voli

kada mora na policiju davati iskaz-to je vrsta pritiska, pa moguće da se negdje u tijeku

toga dogodi i povrat pozajmice.

 

Ti osobno ne možeš otići kod tele operatera po ispis. Tj. možeš ali ga nećeš dobiti.

Ako će biti potrebno, sud će naložiti operateru da službeno dostavi te podatke.

Ali neće biti potrebno, samo čuvaj poruke i isprintaj ih iz mobitela na papir.

Sudac voli u ruci držati papir a i može se priložiti u spis za razliku od mobilnog uređaja.

 

Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzim i korisnim odgovorima! Pričekat ću do kraja 3mj. i prosljedit ću toj osobi njezin sms gdje piše o 500 kn. Dalje ovisno o odgovoru. Znam da ona ne namjerava išta vratiti al moram imati taj dokaz za policiju ili sud.

 

Tuznibranitelj, kad sam ja bila kod osobe doma, tada još smo normalno družili, početkom 10 mj., ona mi je sa zadovoljstvom demonstrirala novi sat (1000 kn) i suknu (600 kn). Nakon toga išla na pumpanje usana za 1000 kn i obraza za 2200 kn. Ja sam šutjela - dogovoreno je da mene isplati dug u 11 mj. Zato teško je vjerovati u sve te isprike - nemam sad...

 

Samo nije mi jasna njezina prijetnja "Sada tražiš još kao kamatar...pa ćes imat sa policijom posla." Čitam na ovom forumu da puno dužnika prijeti upravo istim. O ćemu je to? Osoba mi je sama nazvala u kolovozu, rekla je da kčerka joj završila u bolnici i kad ona vozila doma imala je sudar i nema novaca za popravak auta. Molila za 4000 kn, i stalno govorila: ja ću ti zahvaliti, vratit ću ti i više, dat ću te 5000. Nisam ja to ni tražila niti spominjala, to je bila njezina ponuda i njezino obečanje. Ako bi ja od nekog uzela 4000 i obečala vratiti 5000 tako bi i postupila, to su uvjeti dogovora. Ima li tu nešto protuzakonito?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tuznibranitelj, kad sam ja bila kod osobe doma, tada još smo normalno družili, početkom 10 mj., ona mi je sa zadovoljstvom demonstrirala novi sat (1000 kn) i suknu (600 kn). Nakon toga išla na pumpanje usana za 1000 kn i obraza za 2200 kn.

 

Gospođa ulaže u sebe, što je pohvalno, samo neka to čini na svoj račun.

 

Samo nije mi jasna njezina prijetnja "Sada tražiš još kao kamatar...pa ćes imat sa policijom posla." Čitam na ovom forumu da puno dužnika prijeti upravo istim. O ćemu je to?

 

Klasičan pokušaj diverzije i izbjegavanja povrata.

 

Molila za 4000 kn, i stalno govorila: ja ću ti zahvaliti, vratit ću ti i više, dat ću te 5000. Nisam ja to ni tražila niti spominjala, to je bila njezina ponuda i njezino obečanje. Ako bi ja od nekog uzela 4000 i obečala vratiti 5000 tako bi i postupila, to su uvjeti dogovora. Ima li tu nešto protuzakonito?

 

Nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzim i korisnim odgovorima! Pričekat ću do kraja 3mj. i prosljedit ću toj osobi njezin sms gdje piše o 500 kn. Dalje ovisno o odgovoru. Znam da ona ne namjerava išta vratiti al moram imati taj dokaz za policiju ili sud.

 

Mislim da niti ne moraš čekati daljnju komunikaciju jer koliko sam shvatio već sada imaš njeno priznanje i komunikaciju oko te pozajmice u obliku sms poruka.

Za sud dovoljno.

Tuznibranitelj, kad sam ja bila kod osobe doma, tada još smo normalno družili, početkom 10 mj., ona mi je sa zadovoljstvom demonstrirala novi sat (1000 kn) i suknu (600 kn). Nakon toga išla na pumpanje usana za 1000 kn i obraza za 2200 kn. Ja sam šutjela - dogovoreno je da mene isplati dug u 11 mj. Zato teško je vjerovati u sve te isprike - nemam sad...

Nebitno...mogla je ona i jahtu kupiti...sud ne zanima gdje,kako,koliko i na što je potrošila novac,kako svoj tako i posuđeni. Pozajmica je pozajmica i mora se vratiti.

 

Ljudski te razumijem. Ona se hvali,kupuje i troši a tebi ne vraća.

 

Samo nije mi jasna njezina prijetnja "Sada tražiš još kao kamatar...pa ćes imat sa policijom posla." Čitam na ovom forumu da puno dužnika prijeti upravo istim. O ćemu je to? Osoba mi je sama nazvala u kolovozu, rekla je da kčerka joj završila u bolnici i kad ona vozila doma imala je sudar i nema novaca za popravak auta. Molila za 4000 kn, i stalno govorila: ja ću ti zahvaliti, vratit ću ti i više, dat ću te 5000. Nisam ja to ni tražila niti spominjala, to je bila njezina ponuda i njezino obečanje. Ako bi ja od nekog uzela 4000 i obečala vratiti 5000 tako bi i postupila, to su uvjeti dogovora. Ima li tu nešto protuzakonito?

 

Budi mirna.

Ok, svaka budala može svakoga prijaviti policiji za svašta.

Ako te ova i prijavi,a neće, može si tu prijavu objesiti mačku o rep.

Za što će te prijaviti? Zato jer si joj poslala par poruka i par puta nazvala i pitala kada ti misli vratiti posuđeni novac ?

Smiješno.

Evo imaš na nekoj drugoj temi...EOS Matrix kada otkupi nečiji dug, zovu dužnika po dvadesetak puta dnevno...ljudi prijavljivali policiji i ništa.

Druga priča bi bila da ti stvarno želiš iznuditi dug koji je nepostojeći.

 

I još nešto. Sigurno si pričala nekome o tome, bratu,roditeljima,prijateljici ili slično.

Razmisli o tome da ako dođe do suda pozoveš tu osobu kao svjedoka.

Nije neophodno ali bude uvjerljivije. Iako taj svjedok nije vidio trenutak primopredaje novca, može posvjedočiti da ima saznanja o događaju/posudbi ;.)

 

Ako imaš još nejasnoća,pitaj.

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I još nešto. Sigurno si pričala nekome o tome, bratu,roditeljima,prijateljici ili slično.

Razmisli o tome da ako dođe do suda pozoveš tu osobu kao svjedoka.

Nije neophodno ali bude uvjerljivije. Iako taj svjedok nije vidio trenutak primopredaje novca, može posvjedočiti da ima saznanja o događaju/posudbi

 

Hvala, dragi konzultanti! Moj suprug i prijateljica znaju cijelu situaciju od početka, šokirane su, kao i svi normalne ljudi. Da li može suprug svjedočiti na sudu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo me opet. Poslala sam osobi još jedan SMS, odgovor je "Nazvat ću te cim mi počnu plačat za 3mj." Isto kao i u 12, 1, 2 itd. Pripremam "Opomenu", hvala svima na savjetima.

Ako osoba živi i prijavljena u Zaprešiću, novac je primila u svom stanu, gdje ja trebam podnjeti kaznjenu prijavu nadležnom DORHu? PP Zaprešić? Unaprjed zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštom preporučeno s povratnicom pošaljite dopis "prijateljici" naziva "Opomena pred tužbu i podnošenje kaznene prijave", kojim tražite od iste da vam u roku od 8 dana vrati dugovani iznos ili ćete u protivnom protiv nje podnijeti tužbu radi isplate te kaznenu prijavu zbog prijevare nadležnom DORH-u.

Hvala, G-man, baš sam uživala kad sam prije 10 min. doslovno prepisivala Vaše rijeći u Opomenu.

Što ako ona ne dođe na poštu po preporučeno pismo?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što ako ona ne dođe na poštu po preporučeno pismo?

 

preporučenu pošiljku pošalji sa povratnicom (što čuvaš sa potvrdom o preporuci i kopijom pismena). na povratnici bi trebao biti njen potpis (kao potvrda da je primila poštu) ili primjedba poštara(odbila preuzet ili nije preuzela pošiljku).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

"iz iskustva, ako se osoba ogluši i podnesete kaznenu prijavu, prijavu

će DORH odbaciti..odbacio ju je i za puno veći iznos.

Jer osoba u startu nije imala prijevarne namjere"

 

Ista osoba (zove se VF) u listopadu 2014 pozajmila od svog tadašnjeg dečka (recimo X) 6500 kn. Naravno, bez dogovora o pozajmici i kamata. Dogovoreno je bilo da vrati max. za 3 mjeseca. U prosincu 2014 oni su prekinuli. U veljaći 2015 X je poslao VF broj svog tekučeg računa i lijepo zamolio da čim prije riješi dug. Odgovor citiram "Vratit ću, ne brini, nemoj mi daviti. Ni sam ja pala na to da te ne vratim. Javit ću kad imam, smiri se..." Dalje - tišina.U lipnju 2015 X salje VF SMS "halo,... bude kaj?"

Prvi odgovor je bio: " Krivi broj", za 10 minuta drugi, koji ispričavam se, ali moram citirati da se razumjemo o kakvoj osobi je cijela prića: "Kako si usuđuješ me pitati za takvo nešto? S dečkom sam na moru! Neću ti vratiti ni lipe, zaista si đ...e, trebao si mi platiti što sam bila s tobom! Od...bi i nemoj mi smetati da uživam... Ne željim da mi ikada nazoveš. Primitivac si i sirovina! Ako se željiš fajtat - izvoli, pa da vidimo..." (Oprostite!)

Ja sam kao njena bivša prijatelica znala od VF o zajmu od 6500 kn, ali mi s VF nismo bili u kontaktu od 12.2014 do 08.2015. Tek sam u rujnu saznala da ona još ostala duzna X, a tada već sam njoj dala 4000 kn.

Sada, kad sam konačno skužila s kim imam posla ja sam kontaktirala X i dobila odgovor da ništa nije vraćeno. I sve te SMS-ovi.

Da li je stvarno moguće da DORH odbaci naše prjave? Mislim, ako nas dvoje prijavimo VF? Ili da ja podnesem prijavu na zapisnik i priložim isprintane SMS-ovi VF i X?

Zar nije to očita prjevara, čak i recidiv?

Da, u VF-ovim SMS-ovima nigdje se ne piše iznos duga. Mogu li ja svjedočiti za to?

 

uređeno: od Roxolana
Citata
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slučaj bivšeg dečka vaše "prijateljice" s vama nema nikakve veze, i ukoliko on sam ne želi podnositi kaznenu prijavu, bolje to ne spominjati u vašoj prijavi, jer ćete odati dojam nekakvog revanšizma, a to nikad nije dobro.

 

Glede prijevarne namjere, činjenica da netko kaže "vratiti ću ti" ne isključuje prijevarnu namjeru, čak ni uplata dijela iznosa to ne znači, jer bilo je baš ljudi koji su ciljano platili cca 10%, a ostatak ne, ali su to napravili više puta. Jasno da ih se gonilo i osudilo. U vašem slučaju postupite kako je sugerirano, a tada će DORH reći svoje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...ukoliko on sam ne želi podnositi kaznenu prijavu, bolje to ne spominjati u vašoj prijavi

 

X nije podnio kaznenu prijavu zato što mislio da nema dokaza, nje znao da sud prizna SMS kao dokaz.

 

...bilo je baš ljudi koji su ciljano platili cca 10%, a ostatak ne, ali su to napravili više puta. Jasno da ih se gonilo i osudilo. U vašem slučaju postupite kako je sugerirano, a tada će DORH reći svoje.

 

Zato sam i pitala da li 2 prijave povečavaju vjerojatnost toga da DORH to prizna prijevarom.

Može li primjer kada DORH prihvatio kaznjenu prijavu za prijevaru. Hvala!

 

Da, Opomenu sam poslala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

X nije podnio kaznenu prijavu zato što mislio da nema dokaza, nje znao da sud prizna SMS kao dokaz.

 

Teoretski još uvijek stigne, ali prvo što će ga pitati je zašto je toliko dugo čekao.

 

Zato sam i pitala da li 2 prijave povečavaju vjerojatnost toga da DORH to prizna prijevarom.

Može li primjer kada DORH prihvatio kaznjenu prijavu za prijevaru.

 

U ovakvim slučajevima šanse su vam 50:50 otprilike. Uglavnom, bolje probati nego ne poduzeti ništa. I dalje vam kao zadnja opcija ostane tužba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Rekli su da 17.03. poštar ostavio obavijest ali nitko nije preuzeo pismo, povratnica bi trebala doći sutra.

Pitala sam da li samo jednom pokušavali dostaviti, možda VF ili kcerka nisu primjetili obavijest i bacili zajedno s reklamom? Rekli da samo jednom.

Međutim 25.03. dobila sam sms od VF "Napiši mi svoj broj žiroračuna i banku da ti pošaljem novac". U odgovoru ja nisam spomenula da to piše u Opomeni, samo ponovno napisala svoj tekući račun. Ona "OK, poslat ću idući tjedan. Ne brini". Klassika.

Mislim pričekati do ponedjeljka i ako ne dobijem ništa ili samo 500 kuna ponovno ću poslat Opomenu za preostali iznos. Samo bih upisala drugu adresu za povratnicu, da ona ne skuži po nazivu mjesta tko je pošiljatelj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav

Molim vas za pravnu pomoc

Naime 2014 godine je sestra bratu digla pozajmicu u iznosu od 30000 eura i za to digla hipotekarni kredit na kucu u kojoj živi s bratom.

Kuca je troetazna, sestra je vlasnik jednog stana,brat drugog i majka treceg stana.Sastavili su ugovor i ovjerlili kod javnog bilježnika.

U ugovoru je:

Ime prezime i ostalo....

Za iznos pozajmice sestra je digla hipotekarni kredit.

Napisano je da ce brat u roku od 5 godina od dana isplate pozamjice vratiti sav novac u mjesecnim ratama.

Brat ne vraca vec nekoliko mjeseci novac.

U ugocoru je napisano da ukoliko ne bude vracao kredit da se moze sestra uknjiziti na svoje ime na dijelu nekretnine koja je na ime brata.

Molim vas savjet di se javiti i kome? Da li se sestra moze uknjiziti nakon banke na stan od brata?

U slucaju nevracanja kredita da li se moze pokrenuti ovrha? Kome se treba javiti?

Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav

Sama je sastavila sestra ugovor koji je brat (duznik) potpisao i ovjeren je od strane javnog bilježnika.

Problem je u tome što se sestri skida kredit za pozajmicu s tekućeg računa i banka je podmirena, ali brat je prestao vracati mjesecne rate sestri napisane i dogovorene ugovorom.

Za sva pitanja slobodno pitajte

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U ugovoru je napisano da ukoliko ne bude vracao kredit da se moze sestra uknjiziti na svoje ime na dijelu nekretnine koja je na ime brata.

pod ovim vi mislite da se upišete kao vlasnik na dijelu nekretnine u vlasništvu brata,što neće ići,budući da takav ugovor nije usmjeren na stjecanje prava vlasništva.

U slucaju nevracanja kredita dali se moze pokrenuti ovrha?

brata nemožete vezati za ugovor o kreditu između banke i vas,već samo za pravni posao između vas dvoje,a koji po opisanom ima obilježja ugovora o zajmu sa dosta manjkavosti,budući da je trebalo sklopiti valjan ugovor o zajmu sa založnim pravom na nekretnini kao sredstvom osiguranja http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/73368-Primjer-Ugovora-o-zajmu-novca-upis-na-nekretninu?highlight=ugovor+zajmu+zalogom i isto pravo upisati u zemljišne knjige.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pod ovim vi mislite da se upišete kao vlasnik na dijelu nekretnine u vlasništvu brata,što neće ići,budući da takav ugovor nije usmjeren na stjecanje prava vlasništva.

 

Pozdrav

Hvala na odgovorima.ma sastavili su slican ugovor.

Mogu kasnije poslati cijeli tekst.

Samo me Ineteresira da li se moze upisati sestra nakon banke na vlasništvo nekretnine koja je u vlasništvu brata?

S obzirom da je banka sada prva upisana radi hipoteke.da li se setra moze upisati odmah nakon banke?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:tilt: Danas sam dobila 500 kuna na račun. Možda VF ipak je vidjela obavijest o preporučenoj pošiljke u svom sandučiću i zato reagirala. Inače moja Opomena je vračena meni 01.04. sa primjedbom poštara "Obaviješten, nije podigao pošiljku". I sa zaljepljenom povratnicom bez potpisa.

Sutra ću poslati njoj novu Opomenu za preostali iznos od 4500 kuna. Izgleda da jedino to nekako djeluje.

Hvala svima na savjetima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija