Jump to content

Prijava poreza na dohodak za 2016.


ForumašicaAnja

Preporučene objave

Dragi svi,

 

koliko sam upućena došlo je do nekih promjena u svezi Prijave poreza na dohodak za 2016. godinu..za neke porezne obveznike koji su u obvezi podnošenja iste Porezna provodi poseban postupak, te takvi obveznici ne moraju nužno samostalno podnositi Prijavu, te se s druge strane uz već postojeći obrazac DOH sada spominje i poseban obrazac ZPP-DOH...postoji li mogućnost da mi netko objasni osnovne razlike??

 

Moje drugo pitanje je..postoji li osnova za povrat poreza ukoliko sam tijekom prošle 2015.god. radila samo u mjesecu siječnju, te ostatak godine provela na burzi rada uz određenu naknadu za nezaposlene odobrenu na 5 mjeseci..dakle ima li smisla da podnosim prijavu samostalno ili da ju podnese suprug, te navede mene uz 2 djece kao uzdržavane članove obitelji?? Znači li to da me, ukoliko su moji primitci u 2015.god.(jedna plaća i naknada s burze odobrena na 5 mjeseci) bili veći od 13 000,00 kn u toj godini, suprug ne može niti navesti kao uzdržavanog člana??

 

Zahvaljujem na odgovoru..:mase2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Poštovani,

molim Vas odgovor na pitanja:

Supruga je u prošloj godini ostala bez posla i u toj 2015. god., a primila ukupno 14.700,00 kn plaće.

1. Zanima me imam li pravo tražiti povrat poreza za 2015. god.?

2. Mogu li za 2015. god. prijaviti suprugu kao uzdržavanog člana i time ostvariti veći osobni

odbitak i povrat poreza za prošlu godinu?

3. Je li problem ako supruga na osobnoj iskaznici ima drugu adresu ali isto u Zagrebu?

4. Ukoliko imam pravo na povrat poreza, šta je potrebno od dokumenata i gdje se to predaje?

Srdačan pozdrav, Damir

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Prijavu podnosite na obrascu ZPP-DOH, uz uvjet da imate uplaćenog poreza. Prijavljujete sve oporezive primitke, u što ne ulazi naknada zbog nezaposlenosti.

Ne možete biti uzdržavani član, jer vam prihodi prelaze 13000,00 kn.

 

Ažurirano

 

Supruga može podnjeti prijavu na obrascu ZPP-DOH, te ostvariti povrat poreza, uz uvjet da istog ima uplaćenog.

Ne možete ju prijaviti za uzdržavanog člana.

Nadam se da ovdje svi pričamo o neto plaći :)

Prema Čl.53. Pravilnika o porezu na dohodak:

"(1) Uzdržavanim članovima uže obitelji i uzdržavanom djecom, u smislu Zakona i ovoga Pravilnika, smatraju se fizičke osobe čiji oporezivi primici iz članka 5. Zakona, primici na koje se ne plaća porez na dohodak iz članka 10. Zakona i drugi primici koji se u smislu Zakona ne smatraju dohotkom (članak 9. Zakona), ne prelaze 13.000,00 kuna na godišnjoj razini."

uređeno: od Danijela Lenac
Dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, molim vas pomoć oko prijave. Ovako, radila sam za švicarsku firmu od 3 mj 2014. do 8.1. 2015 godine (sezonski posao na brodu) i u to vrijeme nisam bila u Hr. Koliko znam oni su mi uzimali porez sa plače i sad me zanima moram li ja predati prijavu i mogu li uopće budući da se radi o 2014 god. i samo prvom mjesecu u 2015 godini? Rečeno mi je da ne moram jer Švicarska ulazi u one zemlje koje imaju ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja.

Hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija