Jump to content

Ustavnost Zakona o pravima branitela


borish

Preporučene objave

Poštovani,

kako pokrenuti provjeru ustavnosti Zakona o pravima branitelja zbog ovog članka?

Članak 14.

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji na temelju navršenoga mirovinskog staža ostvari pravo na starosnu mirovinu manju od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

(2) Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju 40 godina ukupnoga mirovinskog staža.

(3) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, tako određena mirovina povećava se za odgovarajući postotak iz stavka 1. točke 1. – 6. ovoga članka, ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu.

 

Dragovoljac sam iz Domovinskog rata i prema članku 14. ovog zakona, ako sam radio 40 godina, ne pripada mi nikakva naknada za sudjelovanje u Domovinskom ratu. Da sam proveo život poslije Domovinskog rata plandujući mene bi pripadalo povećanje od 30% mog osobnog boda za mirovinu.

Zar moram biti kažnjen zato što sam radio do mirovine?

Gdje je tu Ustavom zagarantirana ravnopravnost pred zakonom? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako planduješ , nećeš dobiti plaću pa tako ni mirovinu. Gledaj, mi stalno govorimo o nekakvoj minimalnoj mirovini , ali šta ako si radio nekakvoj dobroj firmi i imaš npr. 37 godina staža , a za 40 godina bi ti pripala mirovina od 5000 kuna ? Kroz navedene odredbe Zakona će ti se pokriti te tri godine koje ti nedostaju i to je u redu. U svakom slučaju imao si sreće ako si radio 40 godina , mnogi nisu bili te sreće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani hasko,

ja sam konkretno otišao u prijevremenu mirovinu sa 39 godina staža i 60 godina života. Za to sam dobio samo čistu mirovinu za 39 godina rada sa uračunatom penalizacijom od 9%. Zato smatram da sam zakinut i da se povećanje vrijednosti boda ne može vezati za vrijeme provedeno na radu jer se to odnosi na vrijeme provedeno u ratu.

Lp borish

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani hasko,

ja sam konkretno otišao u prijevremenu mirovinu sa 39 godina staža i 60 godina života. Za to sam dobio samo čistu mirovinu za 39 godina rada sa uračunatom penalizacijom od 9%. Zato smatram da sam zakinut i da se povećanje vrijednosti boda ne može vezati za vrijeme provedeno na radu jer se to odnosi na vrijeme provedeno u ratu.

Lp borish

 

Zar nisi podnio pritužbu na rješenje kako smo i govorili ? Moje je mišljenje da si zakinut , ali isto tako bi izgleda trebao sam nositi te potvrde kako bi ti obračunali ispravno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hasko rijetki su takvi većina odlazi u mirovinu da im se ništa ne priznaje od 1do 6 do\biju mirovinu oko 2400 pa ti usporedi dali su prošli bolje oni koji su radili 40 godina ili oni koji su sa 40 godina starosti otišli u braniteljsku a ovaj koji je radio bio dragovoljac imao

čin ima manju mirovinu nekažem da su ti ljudi krivo ali onda bi trebalo i tu grupaciji branitelja vrednovati jer oni stvaraju državu u ratu i miru a !! prvi stvarali su u ratu i ubiru plodove u miru

 

Ažurirano

 

Hasko rijetki su takvi većina odlazi u mirovinu da im se ništa ne priznaje od 1do 6 do\biju mirovinu oko 2400 pa ti usporedi dali su prošli bolje oni koji su radili 40 godina ili oni koji su sa 40 godina starosti otišli u braniteljsku a ovaj koji je radio bio dragovoljac imao

čin ima manju mirovinu nekažem da su ti ljudi krivo ali onda bi trebalo i tu grupaciji branitelja vrednovati jer oni stvaraju državu u ratu i miru a !! prvi stvarali su u ratu i ubiru plodove u miru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

kako pokrenuti provjeru ustavnosti Zakona o pravima branitelja zbog ovog članka?

Članak 14.

(1) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji na temelju navršenoga mirovinskog staža ostvari pravo na starosnu mirovinu manju od mirovine koja bi mu pripadala za 40 godina mirovinskog staža osobni bod povećava se ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu, i to:

1. hrvatskom branitelju do 12 mjeseci za 10%

2. hrvatskom branitelju od 12 do 24 mjeseci za 15%

3. hrvatskom branitelju od 24 do 36 mjeseci za 20%

4. hrvatskom branitelju od 36 do 48 mjeseci za 25%

5. hrvatskom branitelju od 48 i više mjeseci za 30%

6. dragovoljcu iz Domovinskog rata za 30%.

(2) Tako povećana mirovina ne može iznositi više od mirovine određene na temelju 40 godina ukupnoga mirovinskog staža.

(3) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, tako određena mirovina povećava se za odgovarajući postotak iz stavka 1. točke 1. – 6. ovoga članka, ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu.

 

Dragovoljac sam iz Domovinskog rata i prema članku 14. ovog zakona, ako sam radio 40 godina, ne pripada mi nikakva naknada za sudjelovanje u Domovinskom ratu. Da sam proveo život poslije Domovinskog rata plandujući mene bi pripadalo povećanje od 30% mog osobnog boda za mirovinu.

Zar moram biti kažnjen zato što sam radio do mirovine?

Gdje je tu Ustavom zagarantirana ravnopravnost pred zakonom? :-?

 

U pripremi je novi zakon o pravima hr branitelja.

Uskoro će prijedlog istoga biti predstavljen javnosti .

 

Tako da za ovaj stari ionako neće biti upitno je li ustavan ili ne jer neće više biti na snazi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidi Stubi , već 1992. u jesen su oformljene nove Gardijske brigade , a popunjavale se stare. Zvuči patetično ali mnogi su si time potpisali smrtnu presudu i to iz jednostavnog razloga jer posla nije bilo pa su računali kakav takav prihod i nadali se kako će imati sreće i ostati neokrznuti. Nemojmo se zavaravati , nije puno pješadinaca započelo i završilo rat neokrznuti ili živi. Zato kažem da su oni koji su dočekali 40 godina staža sretnici.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(3) Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata koji ostvari pravo na prijevremenu starosnu mirovinu prema Zakonu o mirovinskom osiguranju, tako određena mirovina povećava se za odgovarajući postotak iz stavka 1. točke 1. – 6. ovoga članka, ovisno o vremenu provedenom u Domovinskom ratu.

 

Gdje je tu Ustavom zagarantirana ravnopravnost pred zakonom? :-?

Tebi se radi o st.3.

 

Dobio si mirovinu pa se radi o ravnopravnosti.To što ti želiš zove se pravda a toga u zakonu nema.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani hasko, Stubi, Kompa, sivko i ostali forumaši, drago mi je da ste se uključili u ovu raspravu. Ja sam podnio prigovor na rješenje drugostupanjskoj komisiji i čekam odgovor. Međutim, poznavajući naš sustav, ne očekujem ništa a pogotovo ne 30% povećanje boda. Zato i istražujem sve mogućnosti kako da "sluga Jernej" izbori svoje pravo. Napominjem da sam i ja bio pješadinac i sve što sam proveo u ratu proveo sam na prvoj crti. Zato se i ne mogu pomiriti sa činjenicom da nema pravde a ni mirovina mi nije takova da mi taj novac baš i ne treba.

Lp svima, borish

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne znam , ali mislim kako ne možeš dobiti povećenje od 30% , nego onoliko koliko ti nedostaje do punog staža , a to je ,pretpostavljam, manje od 30%.

Što se tiče sustava , pa vidiš i sam kakvo se ozračje stvara oko branitelja , a i sigurno si pročitao šta se spitfireu dogodilo.

To je posljedica dugogodišnjeg manipuliranja braniteljima , odnosno nezdravog odnosa od samog početka tako da si možda i s pravom sumnjičav ....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad odlaziš u mirovinu " obračunske godine " su 40 mirovinskog staža.pošto velika većina nema pri odlasku u mirovinu 40 mirovinskog staža, onda mu se umanjuje izračun civilnog dijela mirovine

a ovim uvečanjem se "kompenzira" donekle smanjenje iste.pošto imaš skoro 40 godina ( a malo je takvih) nemaš povećanja za smanjenje godina do punog izračuna.trebao si zadnju godinu biti na bolovanju pa te ne bi napenali sa 9%.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidi Stubi , već 1992. u jesen su oformljene nove Gardijske brigade , a popunjavale se stare. Zvuči patetično ali mnogi su si time potpisali smrtnu presudu i to iz jednostavnog razloga jer posla nije bilo pa su računali kakav takav prihod i nadali se kako će imati sreće i ostati neokrznuti. Nemojmo se zavaravati , nije puno pješadinaca započelo i završilo rat neokrznuti ili živi. Zato kažem da su oni koji su dočekali 40 godina staža sretnici.

 

znam prijatelju mislio sam na one muljatore što su otišli sa vezama a takvih ima barem u mom okuženju priličan broj i uživaju u rasponu od 3500 do 5500 kuna već desetlječima a još i danas rade na crno nisam mislio na sirotinju koju su potjerali da nas se rješe ,i kad usporedim muljatore sa ljudima koji su radili četrdeset godina nisu dobili ništa osim staž rata u dvostrukom trajanju i mirovinu 2500 kuna a ono 1do 6 zakon je tako izmanipulirao da je stvarno pitanje ustavnosti istog tako da je borish ispravno postavio pitanje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija