Jump to content

Nasljeđeni dugovi bez nasljedstva


gogi72

Preporučene objave

Poštovani,

suprug je preminuo a djeca i ja dobili smo njegovu mirovinu (hrvi,4 djece).Mirovina ide na račun najstarije kćeri.Naslijedili smo 2 računa u banci ,gdje je na jednom bila samo (zaštićenom računu)trećina zaostale mirovine i na drugom 2 invalidnine (900kn) i ostalo su krediti u tri banke.U banci na kojoj je zaštićeni račun od invalidnine ima duga po tekućem i traže da pokrijem s invalidninom jedan dio i da potpišem da ću vratiti ostalo.Ostale banke su mi slale opomene ,pa sam svim bankama poslala smrtni list i rješenje sa ostavinske.Jedan kredit ima životno osiguranje koje me je kontaktiralo i tražili su smrtni list,potvrdu o smrti i liječnički karton.Druga banka traži da im dostavim ispis nasljeđenih računa,znači koliko je naslijeđenog novca.Treća se nije oglasila...još.Zanima me sljedeće da li moram sve to poslati bankama i da li te kredite moram vratiti s obzirom da nema nikakve imovine.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

III. Odgovornost nasljednika za ostaviteljeve dugove

 

Opseg nasljednikove odgovornosti za dugove

 

 

Članak 139. (NN 127/13)

 

 

(1) Nasljednik odgovara za ostaviteljeve dugove.

 

 

(2) Nasljednik koji se odrekao nasljedstva ne odgovara za ostaviteljeve dugove.

 

 

(3) Nasljednik odgovara za ostaviteljeve dugove do visine vrijednosti naslijeđene imovine, s time da na visinu vrijednosti naslijeđene imovine i vrijednost ostaviteljevih dugova koje je nasljednik već podmirio sud pazi samo na prigovor nasljednika.

 

 

(4) Kad ima više nasljednika, oni odgovaraju solidarno za ostaviteljeve dugove, i to svaki do visine vrijednosti svoga nasljednog dijela, bez obzira je li izvršena dioba nasljedstva.

 

 

(5) Među nasljednicima dugovi se dijele razmjerno njihovim nasljednim dijelovima, ako oporukom nije drukčije određeno.

 

 

(6) Predmet ovrhe radi ostvarenja ili osiguranja tražbina ostaviteljevih vjerovnika prema općini, odnosno gradu na koje je prešla ošasna ostavina mogu biti samo stvari i prava koja su sastavni dio ostavine.

 

 

(7) Odredba stavka 6. ovoga članka ne primjenjuje se ako je stvar ili pravo koje je sastavni dio ostavine otuđeno prije podnošenja ovršnog prijedloga, odnosno prijedloga za osiguranje.

uređeno: od Lex Legis
dodano
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana, nemojte ni slučajno potpisivati ništa što vam banke ponude, jer time ćete priznati cijeli dug i odgovarati za njega, neovisno o visini nasljedstva. Kada vas idući puta banke kontaktiraju, recite im lijepo da, ukoliko smatraju da imaju osnovan zahtjev, neka ga izvole potraživati u sudskom postupku. Ovo su prljavi trikovi kojima se služe, a sve da "navuku" jadne ljude da im priznaju i odgovaraju za cijeli dug. Njihova "žeđ" za profitom je neutaživa.

 

Glede odgovornosti za dug preminulog supruga, vrijedi da za njega odgovarate do visine nasljednog dijela, i ni lipe više. No to ne vrijedi ako priznate dug na što vas pokušaju "navući" banke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Hvala Vam od srca na brzom odgovoru .Izgubljena sam u svim tim pravnim stvarima,pa ste mi olakšali.Imam samo još jedno pitanje da li se to odnosi i na osiguranje koje je vezano za jedan od kredita ,a čija je kuća tražila smrtni list,potvrdu o smrti i liječnički karton pokojnog supruga? Hvala puno još jednom i pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Hvala Vam od srca na brzom odgovoru .Izgubljena sam u svim tim pravnim stvarima,pa ste mi olakšali.Imam samo još jedno pitanje da li se to odnosi i na osiguranje koje je vezano za jedan od kredita ,a čija je kuća tražila smrtni list,potvrdu o smrti i liječnički karton pokojnog supruga? Hvala puno još jednom i pozdrav

 

sa bankam se ne dopisujete (ne potpisujete ponuđeni papir) niti razgovaraje o dugovima i povratu duga (da nebi nehotice priznali dug.banke mogu razgovore snimati). uputite ih da u sudskom postupku vrše potraživanja. ako dođe do suda na sudu priložite rješenje o nasljeđivanju i osporavati potraživanje veče od nasljeđene imovine. mirovina nije nasljedstvo. obiteljska mirovina se ostvaruje po ispunjenju zakonskih odredbi.

iznosi na računima su nasljedstvo. minus po tekućem računu podmirite do visine iznosa koji sta nasljedili (i za to tražite potvrdu).

liječnički karton im ne dostavljajte. sad nakon smrti bi našli da je osiguranje nevažeče zbog bolesti koje je imao.

liječnički karton nije vam dostupan (navedite u dopisu, kojeg ne potpisujete ) i neka ga traže od liječnika.

smrtni list mogu tražiti od nadležne institucije (vi nemate interes dostaviti im tražene podatke)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani,

molim vas, ako netko zna da mi odgovori na pitanje što je s dugovima u slučaju da nasljedstvo ne postoji?!

Naime, moji roditelji su rastavljeni, s ocem nemam nikakav odnos, alkoholičar je, u vlasništvu nema nikakvu imovinu,ali je ratni invalid i ima mirovinu , ali koliko sam upućena ne dobije od nje ništa, jer tko zna kod koga se sve i koliko zadužio... bojim se da ću morat plaćati njegove dugove poslije njegove smrti.. ne znam da li je bitno, ali da napomenem da imam brata koji zivi s njim, a ja sam udana i zivim s mužem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

molim vas, ako netko zna da mi odgovori na pitanje što je s dugovima u slučaju da nasljedstvo ne postoji?!

Naime, moji roditelji su rastavljeni, s ocem nemam nikakav odnos, alkoholičar je, u vlasništvu nema nikakvu imovinu,ali je ratni invalid i ima mirovinu , ali koliko sam upućena ne dobije od nje ništa, jer tko zna kod koga se sve i koliko zadužio... bojim se da ću morat plaćati njegove dugove poslije njegove smrti.. ne znam da li je bitno, ali da napomenem da imam brata koji zivi s njim, a ja sam udana i zivim s mužem.

 

nasljednik vrača dug ostavitelja do vrijednosti naslijeđene imovine.

ako ništa ne nasljedite niste dužni vračat dug oca.

ali pazite kad vas pozovu vjerovnici (banke, oni od kojih je posudio novac) da ne priznate dug. ako dug priznate dužni ste ga i vratiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani,

budući da nisam našla sličniju raspravu postavit ću ovdje pitanje (slobodno me preusmjerite ako sam na krivom mjestu :-) ).

 

Prije 10 god. mi je umro otac, na ostavinskoj raspravi sestra i ja smo se nasljedstva odrekle u ime majke te je majka proglašena jedinom nasljednicom.

 

Iza oca je majka naslijedila samo tri tekuća računa (na njima je stanje bilo 0 ili možda koja kuna u minusu ili plusu).

 

Nije bilo naslijeđene imovine.

 

Par mjeseci nakon smrti oca majka je od strane jedne kreditne kuće (čitaj Diners :-)) dobila obavijest da su sve očeve kredite u iznosu od 45,000.00 kn prebacili na majku, temeljem rješenja o nasljeđivanju).

 

Jedan jedini Dopis s njihove strane, majka nije ništa potpisivala.

 

Ja sam, budući da nisam znala ništa o tome da se dugovi nasljeđuju u visini imovine, digla kredit i podmirila taj dug.

 

Budući da sam nedavno, uslijed sudjelovanja u drugom postupku, saznala da se dugovi nasljeđuju u visini imovine, moje pitanje glasi postoji li ikakva zakonska mogućnost da od te kuće tražimo povrat novca, budući da zakonski majka nije bila dužna podmiriti taj dug jer nije naslijedila imovinu?

 

Unaprijed hvala,

Srdačan pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala, uvijek brz i od pomoći :-)

 

Članak 1112.

 

(1) Tko izvrši isplatu znajući da nije dužan platiti, nema pravo zahtijevati vraćanje, osim ako je zadržao pravo na povrat, ako je platio da bi izbjegao prisilu ili ako isplata duga zavisi od ispunjenja uvjeta.

 

-Moram reći da nisam sigurna da razumijem: izvršila sam isplatu ali nisam znala da nisam dužna platiti (možda je moja obaveza bila da budem upoznata s zakonskim odredbama..., ako mi možeš molim te pojasniti) niti sam izbjegavala prisilu (ako se misli na ovrhu) mislim da je to bio Dopis u kojem su obavijestili majku o dugovanju pa onaj princip ako prođe, prođe... tko nam je kriv što smo neuki :-(

:tikvan:

 

(2) Ali ako je dug bio bezuvjetan, ne može se zahtijevati povrat plaćenog iznosa stoga što je isplata izvršena prije dospjelosti.

 

Bezuvjetan dug? Malo sam se pogubila... Ne razumijem iz ovog članka imamo li pravo tražiti povrat ili ne....

 

:tupan:

 

Ažurirano

 

Hvala na odgovoru, preduhitrili ste me s traženjem objašnjenja čl. 1112 :-)

 

Ažurirano

 

Ne postoji.

Dug ste priznali i platili.

 

Skupo ste platili pravnu neukost.

 

 

Hvala na odgovoru :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija