Jump to content

Savjet oko poziva Policije


avelegalis

Preporučene objave

Svima veliki pozdrav, prije svega unaprijed vam hvala sto ovakav forum uopce postoji i sto imate volje pomagati ljudima svojim strucnim znanjem.

 

ovako , imam jedno pitanje, , tokom isparkiravanja , nesvijesno smo udarili auto ,prijatelj koji je vozio je mislio da je udario u visoki nogostup nije se culo posebno jako niti osjetilo , medutim , kad smo dosli na drugo mjesto vidjeli smo da nam je branik ogreban. Ja kao vlasnik auta se nisam previse uzbudivao oko toga s obzirom da je auto star i imao je odredene probleme sa motorom koji se nisu isplatili popravljati.U međuvremenu, ja sam auto dao odvesti u cios 6 dana nakon toga zbog njegove dotrajalosti i ne isplativosti ulaganja u isti, da bi na moje iznenadenje 15 dana poslije odvoza auta , i uredne odjave u PP, dosla policija na moja vrata sa papirom na kojem pise da me se poziva temeljem odredbi čl.29.st1. zakona o policiji čl 177.st.3. zakona o kaznenom postupku da u svojstu vlasnika vozila dostavim vjerodostojni podatak o identitetu osobe kojoj je vozilo dato na upravljanje u vrijeme prometne nesrece , clanak 229 stavak 3 zakona zspc-a. Sad moja situacija je dosta slozena, ja trenutno ne posjedujem vozacku dozvolu ali polazem ,auto je kupljen i napisan na mene da bi moj otac koji radi vani , kad dode imao neki prijevoz.Medutim moj prijatelj koji je vozio auto i koji ima vozacku dozvolu nikako nije u financijskoj situaciji da podnese ovo , i ne bih zelio ugrozavat njegovo stanje dodatno. Postoji li mogucnost da se ja na ovaj poziv ne odazovem to jest da se pozovem na svoje pravo da se branim sutnjom ,jer sam procitao da ako ne dostavim podatke da je kazna od 2000 do 5000 kn sto bi de facto znacilo da je obrana sutnjom kaznjiva ?, i drugo pitanje , postoji li ikakva sansa da se na sudu obranim ? zahvaljujem

uređeno: od Matrix
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a vrata sa papirom na kojem pise da me se poziva temeljem odredbi čl.29.st1. zakona o policiji čl 177.st.3. zakona o kaznenom postupku
Nemam pojma odakle je ovo ali uopće nije točno.

 

 

Postoji li mogucnost da se ja na ovaj poziv ne odazovem to jest da se pozovem na svoje pravo da se branim sutnjom ,jer sam procitao da ako ne dostavim podatke da je kazna od 2000 do 5000 kn sto bi de facto znacilo da je obrana sutnjom kaznjiva ?, i drugo pitanje , postoji li ikakva sansa da se na sudu obranim ? zahvaljujem
Donijeli su ti obavijest a na koju ne moraš odgovorit pa će poslat prekršajni nalog po čl.229 i na njega ćeš se žalit i tražit smanjenje kazne jer si zaboravio/nisi stigao javit.

 

 

Šeme sa šutnjom ne prolaze a uostalom nije ti rođak daljnji/bliži.

 

 

Nitko te ne pita za vozačku nego od vlasnika traže podatke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemam pojma odakle je ovo ali uopće nije točno.

 

 

Donijeli su ti obavijest a na koju ne moraš odgovorit pa će poslat prekršajni nalog po čl.229 i na njega ćeš se žalit i tražit smanjenje kazne jer si zaboravio/nisi stigao javit.

 

 

Šeme sa šutnjom ne prolaze a uostalom nije ti rođak daljnji/bliži.

 

 

Nitko te ne pita za vozačku nego od vlasnika traže podatke.

 

 

Vlasnik sam ja , a podatke vozaca im ne zelim dati zbog gore navedenih razloga...znaci vi mi preporucujete da se ne odazovem na ovaj poziv policije , te da cekam prekrsajni nalog čl 229 , na koji cu se odmah zaliti ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

s time da bih napomenuo da se ovdje radi o kaznenom postupku ,na papiru Pise: poziv kojim se temeljem odredbi čl29.st.1.Zakona o policiji (N,N, br129/00), čl 177.st3. Zakona o Kaznenom postukpu , (N.N.br 62/03) poziva gradanin....itd...i jos je dolje upozorenje na kojem pise :osobi osumnjicenoj za pocinjenje kaznenog dijela ukoliko se ovom pozivu ne odazovete,a izostanak ne opravdate , biti cete prisilno dovedeni

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odazovi se, da ne bi bilo nekih problema (čitaj, privođenja) i da vidiš o čemu se radi, a kada ti tamo kažu zašto su te zvali, možeš odbiti razgovarati i odgovarati na pitanja (ako je riječ samo o ovome). Ako se radi samo o ovome što si naveo, tj. o prekršaju, možeš dobiti samo tu kaznu po čl. 229. za nedavanje podataka.

 

 

Što se tiče tih članaka na pozivu, to je standardni obrazac i nemoj se oko toga sekirati previše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

s time da bih napomenuo da se ovdje radi o kaznenom postupku ,na papiru Pise: poziv kojim se temeljem odredbi čl29.st.1.Zakona o policiji (N,N, br129/00), čl 177.st3. Zakona o Kaznenom postukpu , (N.N.br 62/03) poziva gradanin...i

Pošto ti članci zakona oba ne važe jer su mjenjani više puta a uz njih nisu navedeni ni drugi brojevi NN-a mislim da je poziv/obrazac poziva upitan.

 

Trebalo bi u pozivu pisat o kojem kaznenom djelu se radi.

 

Trebalo bi pisat po čl.208 ZKP-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što je sivko napisao, poziv je stari, a način na koji oni traže ove podatke je smiješan. Ovo je poziv, a ti se tu ne pozivaš na razgovor, nego na ustupanje podataka za što postoji drugi (ispravni) obrazac.

 

S obzirom na ovo, vrijedi ono što ti je sivko napisao - ako se ne odazoveš, poslat će ti prekršajni nalog za nedavanje podataka i to je to. Nema privođenja niti ičeg sličnog. A kad dođe taj prekršajni nalog, napišeš prigovor i čekaš odluku. Ja bih eventualno nazvao postaju i tražio sobu br. 5 da si to potvrdim.

 

I da, riječ je o prekršaju, a ne kaznenom djelu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno vam hvala na pomoci,sutra cu zvati u sobu br 5 da provjerim da je u pitanju prekrsaj da budem siguran da me nece privoditi, u principu ako je u pitanju prekrsaj i ja se ne odazovem primiti cu kaznu za nedavanje podataka zaliti se na nju te je eventualno platiti i nece biti poziva na sud ili placanja nekih drugih kazni ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno vam hvala na pomoci,sutra cu zvati u sobu br 5 da provjerim da je u pitanju prekrsaj da budem siguran da me nece privoditi, u principu ako je u pitanju prekrsaj i ja se ne odazovem primiti cu kaznu za nedavanje podataka zaliti se na nju te je eventualno platiti i nece biti poziva na sud ili placanja nekih drugih kazni ?

U pitanju je prekršaj i ne bi te smjeli privodit jer obrazac poziva ne odgovara stvarnosti.

Nisam siguran da li li bi se prekršajni nalog mogao i pobit zbog krivog poziva jer se ne radi o kaznenom djelu nego prekršaju a i poziv je odavna zastario i za pozivanje radi kaznenih djela.

 

A šteta na drugov vozilu je već drugi par opanaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U pitanju je prekršaj i ne bi te smjeli privodit jer obrazac poziva ne odgovara stvarnosti.

Nisam siguran da li li bi se prekršajni nalog mogao i pobit zbog krivog poziva jer se ne radi o kaznenom djelu nego prekršaju a i poziv je odavna zastario i za pozivanje radi kaznenih djela.

 

Znaci mislite da bi mi se isplatilo unajmiti odvijetnika , pa da pokusam pobiti cijelu stvar zbog krivog obrazca pozivanja u PP ? ...u meduvremenu sam i zvao u PP ali sluzbenika kojeg trebam nisam mogao dobiti kako bi mi pojasnio , da li me imaju pravo privoditi ako se ne javim u PP...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo ne drži me za riječ jer ekipa koja šalje ni po čemu važeće pozive u kojima se pozivaju na članke zakona koji u tim zakonima (bar po broju članka) ne postoje može izgleda radit svašta.

 

Trebali su poslat obavijest o izvršenom prekršaju u kojemu se teretiš kao počinitelj prekršaja a u kojem na dnu stoji

", odnosno sukladno članku 229. st.3. Zakona osigurnosti prometa na cestama ovoj PP dužni ste dostaviti vjerodostojan podatako osobi kojoj ste dali vozilo na upravljanje."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija