Jump to content

Nužnost ovjere kupoprodaje vozila


magna

Preporučene objave

Kupio vozilo. Ovjerili ugovor kod javnog biljeznika kod kojeg se odvio i razgovor

Oprostite ali moram li ja ovjeriti kupoprodajni ugovor kod vas

Pa to svi rade

Dobro ali po kojem zakonu je to obavezno

Nemam pojma. Ali to svi rade.....

 

 

 

 

Odem na poreznu s ovjerenim ugovorom i pitam

Oprostite mora li se ugovor ovjeriti kod javnog biljeznika

Pa to svi rade

Da znam ali mora li se po zakonu

Mene to nije briga. Ja samo oderdim porez i lupim pecat. Sto se nas tice nije bitno. Glavno da se plati porez

 

 

 

 

Na telefon zovem u policiju

Oprostite mogu li registrirati vozilo s kupoprodajnim ugovorom koji nije ovjeren kod javnog biljeznika

Mora biti ovjeren

Mozete li mi reci po kojem zakonu ili pravilniku

Pa to se uvik tako radi, neznam po kojem zakonu

A sto ako kupim auto u Njemackoj. Tamo se ugovori ne ovjeravaju a vi ih takve prihvacate

Drugo je kod njih.....kod njih su takva pravila

Da ali vi registrirate vozilo. Znaci po vasim pravilima. Ako kupim vozilo u Njemackoj onda ugovor ne treba biti ovjeren a od strica s gornjeg kata mora

Neznam ......

 

 

 

Bio i na MUPU (usput mi bilo u drugom gradu) i sve objasnio. Kaze gospođa da su nedavno imali takav slucaj di je stranka imali zahtjev kao i ja. Zahtjev je bio upucen na visu instancu MUPa odakle su poslali odgovor da je obavezna ovjera ali ne pozivajuci se na nijedan zakon ili pravlinik. na šaletru MUPa za ovjeru registracija nesmiju raditi kontra naputaka s više instance. Sad ostaje jedino tužba.

 

malo sam se dao u pretragu pa sam zaključio da se nigdje u zakonskim aktima ne spominje zakonska obveza ovjere kupoprodajnog ugovora

 

npr

Zakon o vlasnistvu st 116

(1) Vlasništvo pokretne stvari stječe se predajom te stvari stjecatelju u samostalan posjed na temelju valjano očitovane volje dotadašnjega vlasnika usmjerene na to da njegovo vlasništvo prijeđe na stjecatelja, ako zakonom nije određeno drukčije.

 

sa stranica MUPa

 

3. Vlasnik vozila se zatim obraća nadležnoj policijskoj upravi/postaji za registraciju vozila uz prilaganje:

  • dokaza o vlasništvu vozila
  • jedinstvene carinske deklaracije*
  • račun proizvođača ili trgovca u Republici Hrvatskoj s iznosom posebnog poreza*
  • rješenja carinskog ureda o obračunatom, odnosno plaćenom posebnom porezu na vozila*
  • dokaza o plaćenim propisanim davanjima (obvezno osiguranje, godišnja naknada za ceste, posebna naknada za okoliš, naknada gospodarenja otpadnim vozilima*)
  • registracijskog lista
  • prometne dozvole
  • dokaz o identitetu i prijavljenoj adresi prebivališta, boravišta, privremenog ili stalnog boravka ili sjedišta
  • potvrdu u OIB-u ili drugu javnu ispravu koja sadrži podatak o OIB-u, osim u slučaju registracije vozila u vlasništvu pravne ili fizičke osoeb koja vozilo daje u leasing ili najam, a koja nema prebivalište, sjedište ili podružnicu u Republici Hrvatskoj.

u nijednom zakonu se niti ne spominje javni bilježnik tako da ispada da je to neko tradicijsko pravo iako ni na takvu stavku nisam naišao

 

molio bih za pomoć kome se i s kojim argumentima dalje obratiti

uređeno: od Matrix
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Općenito ugovorne odnose uređuje Zakon o obveznim odnosima,koji odredbama članka 247.određuje da je ugovor sklopljen kad su se ugovorne strane suglasile o bitnim sastojcima ugovora,no isti zakon uopće ne propisuje ovjeru ugovora.

Međutim,ako se radi o prenosu prava vlasništva za koji je nužan upis u nekakav javni registar,npr kako je to slučaj kod nekretnina,za čiji upis u zemljišne knjige je potrebna ovjera potpisa,što određuje Zakon o zemljišnim knjigama a ne Zakon o obveznim odnosima,to je vrlo moguće da određeni propis(neznam koji)propisuje i ovjeru potpisa kupoprodajnog ugovora koji za cilj ima prenos vlasništva nad vozilom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo pitanje je bilo određeno Pravilnikom o registraciji vozila na motorni pogon i priključnih vozila iz 1993, u čl.17.

 

No, kasnijim izmjenama i dopunama Pravilnika taj članak je izmjenjen. Je li izmjenom članka to regulirano nekim drugim Zakonom, Pravilnikom ili je prestalo važiti, to trenutno i ja pokušavam otkriti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 godina kasnije...

Da ne otvaram novu temu ako mogu postavio bih ovdje svoje pitanje.

Planiram sa kupcem potpisati predugovor o kupoprodaji motornog vozila i našao sam na ovim stranicama obrazac za to ali me zanima jeli taj ugovor pravovaljan samo osobnim potpisom ili ga je potrebno ići ovjeriti kod javnog bilježnika.

Za kupoprodajni ugovor znam da ga po novom nije potrebno ovjeravati.

Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija