Jump to content

Stjecanje HR državljanstva na osnovu...


superseller

Preporučene objave

Ne mora da znaci sto je otac Srbin..moj poznanik je predao prije 3 godine samo s maminom domovnicom a otac mu je Srbin..kao i kod mene slucaj..imao je samo s fakulteta od semestara gdje mu pise narodnost..i to mu je novijeg datuma i opet je dobio pozitivno rjesenje..ocito  da nema nekih pravila, a mozda zavisi i od ostalih dokaza, dokumentacije...i od toga kod koga je dopao tvoj slucaj.. uglavnom srecno svima koji cekaju :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

rođen sam 1976. godine u Beogradu, upisan u knjigu državljanja u Pančevu (Vojvodina) (tadašnjem mestu prebivališta). Otac državljanin Hrvatske ima domovnicu, rođen 1941. u Hrvatskoj. Majka rođenja u Srbiji.

Koliko sam shvatio na mene se odnosi zakon iz 1965. godine. 

Da li imam neke šanse da se dobije hrvatsko državljanstvo na osnovu toga?

Na izvodu mi piše državljanstvo SFRJ...

 

Da li je dovoljnja neka izjava o pripadnosti hrvatskom narodu od strane oca?

Jedino mogu dobiti izvod sa popisa iz 2011. godine o izjašnjavanju kao pripadniku hrvatskog naroda za mene i oca. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Molio bih i ja  odgovor 

Rodjen sam u BIH 1977 od oca,majke srba.Iste te godine 1977. moji roditelji,pa tako i ja,doseljavamo iz BiH u HR,Slav.Brod.Od 1977,do 1991,dakle svojih prvih 14 godina zivota ,zivim i zavrsavam osnovnu skolu u Slav.Brodu,odnosno u HR.

Otac mi 1990 odlazi u mirovinu,koju i danas koristi od Hrvatskog mirovinskog zavoda

1991 usljed ratnih dejstava moja obitelj donosi odluku da iselimo u BiH,gdje i dan danas zivim u opstini Bosanski Brod

ucesca u ratovima nemam

......pitanje je mogu li dobiti HR drzaljanstvo,odnosno putovnicu.

hvala

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 1 mjesec kasnije...

Svaka pomoc bi mi bila dobrodosla. Ja imam 38 godina, majka mi ima dvojno drzavljanstvo HR-BH, a HR drzavljanstvo je stekla rodjenjem u RH tj Hrvatica je i Katolik. Otac mi je Srbin, ja rodjen u BiH. Rubrika u Rodnom listu mi je prazna, nigdje se nisam izjasnio kao Hrvat, fakultet sad poodavno zavrsio. Jesam, 2-3 godine clan HKD Napredak u Derventi gdje zivim. Ako ko ima iskustva/savjet da li ima smisla da predajem zahtjev

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , Ina90 je napisao:

Evo još koji dan i tačno godinu dana kako sam predala dokumenta za primitak u HR drzavljanstvo. Od tada niti ko zvao niti sam ja koga zvala u vezi dokumentacije :-) Čula sam da zovu u vezi nadopune u prvih pola godine ali kod mene sve za sada stoji. Čekamo i dalje

Ukoliko ste podnijeli putem Konzulata diljem Europe čekat ćete do dvije-dvije i pol godine.
Nadopunu predmeta ne moraju niti tražiti, nije uvjet ukoliko imaju sve što im treba.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 38 minuta, Ina90 je napisao:

@sivko ne znam kako uopšte i kome poslati u kom formatu i na kojoj adresi... ili jednostavno i dalje da čekam.

@bob25274 podnela putem konzulata u Subotici.. Ok, hvala na odgovoru :-)

Ok,samo se naoružajte strpljenjem, doći će i vaš slučaj na red, a požurnicu još nemojte, to tek za oko još 6 mjeseci ako se do tada ništa "ne dogodi".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

Molim o savjet.Moj suprug je rodjen u Hrvatskoj 1978 godine u Pozegi.Ima izvod iz maticne knjige rodjenih kde stoji drzavjljanstvo SR.Hrvatska,Sfrj.On sad ima makedonsko drzvjanstvo isto i roditelji.U Hrvatskoj ambasadi kazu da nema osnov za stjecanja hrvatskog drzavjanstva jer je zapisan u Hrvatsku kao makedonac a to sto stoji u izvod je greska.Molim vas dali postoji neki osnov za stjecanja drzavjanstva R.Hrvatske?Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim za pomoc. Rodjena sam na teritoriji danasnje Republike Srbije 1991.u momentu mog rodjenja rubrika nacionalnosti nije postojala. Otac mi ke Hrvat rodjen u Slavoniji ,majka mi je ukrajinka . Udata sam u Bih , gde su mi na osnovu drzavljanstva i izvoda iz maticne knjige rodjenih u pravni promet upisali kao srpkinju, iako se samo za to nisam izjasnila (prvi put su me odbili radi toga) ceo zivot se izjasnjavam kao Hrvatica , ali nemam validna jaka dokumenta, imam na papiru za popis stanovnista iz Zavoda za statistiku iz 2012 te godine, imam na pptvrdama sa biroa, alk kroz citavo skolpvanje nemam nigde rubrike o izjasnjavanju o nacionalnosti. Zelela bih ponovo da pokrenem postupak , mojo svi imaju Hrvatsko drzavljanstvo jedino ja nemam. Svaka pomoc bi dobro dosla, ili mozda neka pravna komora na teritriji R.Srboje koja se bavi ovim problemom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Primljen sam u HRVATSKOJ državljanstvo 18.1.2019 znali netko koliko bi trebao čekati dok riješenje o primitku stigne u Mostar. 

 

Također teta mi u veleposlanstvu kaže da nakon primanja riješenja opet moram čekati mjesec dana pa tek onda predati zahtjev za putovnicu... WTF zašto čekati mjesec dana. 

 

Ako sam Fulao temu sorry

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče državnih matica, te knjiga državljana nije se ništa mijenjalo skoro.

 

Ukoliko Vaše prebivalište, niti rođenje  nije na teritoriju RH po pozitivnom rješenju o primitku u HR državljanstvo, a nakon prijema istog po proteku od 30 dana možete podići domovnicu u vama najbližem matičnom uredu.

 

Upis vrši Matični ured Centar - Zagreb, Ilica 25, a a informaciju da li su izvršili upis možete dobiti putem tel. 01/610-15-44, ali nakon navedenog roka /30 dana od prijema rjšenja*. Prvo provjerite, pa idite u matični ured.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam na informacijama...

ali eto još me jedna stvar zanima..kako funkcioniraju veleposlanstva i Zagreb

kojim načinom oni šalju dokumente jedni drugima.. poštom možda ili faxom

stvar je u tome da 1.4.2019 bi morao imati putovnicu u svojim rukama radi posla u RH ... a sad kako nije došlo još ni to riješenje o primitku u Mostar...

Mup šalje riješenje o primitku u državljanstvo?

pa nakon primanja riješenja čekati mjesec dana...pa putovnicu još mjesec ili ići u zagreb po žurnom postupku...

sve je to gnjavaža ali shvatam dobivanje državljanstva je složen proces..

:tikvan::tikvan:

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako nemate rješenje o primitku u rukama suludo je pričati o bilo kojim drugim tadnjama koje predstoje iza primitka pozitivnog rješenja. 

Dostava se vrši diplomatskim putem,u originalnim dokumentima,nilakav fax, mail itd se ne primjenjuju. 

 

Ne može vam se uručiti fax rješenje već isključivo izvornik. 

 

To što Vama treba putovnica 01.04. je "drugi par rukava". Budite sretni i pozitivnom rješenju makar ono prispijelo i za npr.5 mjeseci. 

Stiže se sve u životu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, pajdo1234 je napisao:

Primljen sam u HRVATSKOJ državljanstvo 18.1.2019 znali netko koliko bi trebao čekati dok riješenje o primitku stigne u Mostar. 

 

Također teta mi u veleposlanstvu kaže da nakon primanja riješenja opet moram čekati mjesec dana pa tek onda predati zahtjev za putovnicu... WTF zašto čekati mjesec dana. 

 

Ako sam Fulao temu sorry

Pozdrav, samo da vas pitam koliko ste dugo cekali na prijem u drzavljanstvo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo i ja da se javim i upitam za mišljenja. Žensko, rođena 1984 godine u Beogradu, gde i živim.

- Oca nemam, u izvodu iz matične knjige stoje crtice.

- Ne pamtim ni jedan dokument sa rubrikom narodnost ili da me je neko to ikada pitao.

- Majka takođe veoma mlada i od trenutka njenog rođenja nije odštampan ni jedan dokumenat sa rubrikom narodnost.

- Imam od dede rodni list iz BIH da se izjasnio kao Hrvat. Rodni list jeste nov ali upis je od pre par decenija. Deda umro odavno.

- Upisana sam u birački spisak hrvatske nacionalne manjine - 2017 godine.

- Članica jedne hrvatske stranke u Srbiji - 2015 godine

- Članica hrvatskog kulturnog društva u Srbiji - 2016 godine

- Tek od pre 42 dana u Srbiji su počeli da izdaju dokumenta s rubrikom narodnost. Otišla sam i izjasnila se kao Hrvatica. Pažljivo sam čitala prethodne postove i shvatila da su poželjni što stariji rodni listovi jer se narodnost izmeni u sekundi. Ali napominjem da do ove godine rodni listovi u Srbiji nisu uopšte imali narodnost. Tako da mi i ti stariji ništa ne vrede.

- Majka ne želi da bude deo priče i da se sad i ona izjašnjava na ovom novom rodnom listu kao Hrvatica (ako to išta i znači) Pretrpela je strašna šikaniranja s ocem (mojim dedom čiji imam rodni list) početkom 90-ih. I ona je van priče.

- Naravno, nisam osuđivana nikada.

Vredi li pokušati i ulaziti u celu priču? I ako neko zna koliko sve to košta u Srbiji. I da li se odmah plati pun iznos ili nakon eventualnog pozitivnog rešenja? Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
, Zeljkec je napisao:

Pozdrav, samo da vas pitam koliko ste dugo cekali na prijem u drzavljanstvo

godinu dana s tim da sam slao e-mail uredu kolinde

i oni iz ureda presjednice su poslali moj e-mail ministru unutrašnjih poslova rh... 

primio sam riješenje ... ovih dana predajem za putovnicu tako da je sve ok,,

hvala svima na ovom forumu na pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, girl1984 je napisao:

Evo i ja da se javim i upitam za mišljenja. Žensko, rođena 1984 godine u Beogradu, gde i živim.

- Oca nemam, u izvodu iz matične knjige stoje crtice.

- Ne pamtim ni jedan dokument sa rubrikom narodnost ili da me je neko to ikada pitao.

- Majka takođe veoma mlada i od trenutka njenog rođenja nije odštampan ni jedan dokumenat sa rubrikom narodnost.

- Imam od dede rodni list iz BIH da se izjasnio kao Hrvat. Rodni list jeste nov ali upis je od pre par decenija. Deda umro odavno.

- Upisana sam u birački spisak hrvatske nacionalne manjine - 2017 godine.

- Članica jedne hrvatske stranke u Srbiji - 2015 godine

- Članica hrvatskog kulturnog društva u Srbiji - 2016 godine

- Tek od pre 42 dana u Srbiji su počeli da izdaju dokumenta s rubrikom narodnost. Otišla sam i izjasnila se kao Hrvatica. Pažljivo sam čitala prethodne postove i shvatila da su poželjni što stariji rodni listovi jer se narodnost izmeni u sekundi. Ali napominjem da do ove godine rodni listovi u Srbiji nisu uopšte imali narodnost. Tako da mi i ti stariji ništa ne vrede.

- Majka ne želi da bude deo priče i da se sad i ona izjašnjava na ovom novom rodnom listu kao Hrvatica (ako to išta i znači) Pretrpela je strašna šikaniranja s ocem (mojim dedom čiji imam rodni list) početkom 90-ih. I ona je van priče.

- Naravno, nisam osuđivana nikada.

Vredi li pokušati i ulaziti u celu priču? I ako neko zna koliko sve to košta u Srbiji. I da li se odmah plati pun iznos ili nakon eventualnog pozitivnog rešenja? Zahvaljujem!

girl1984, podnesite zahtjev za primitak u državljanstvo prema pripadnosi hrvatskom narodu.Uz zahtjev detaljno obrazložite vaš životni tok u životopisu /autobiografiji/ da ste i zaista odgajani u duhu katoličanstva, te da je majka trpjela posljedice iz tih razloga 90-tih godina. Vaša matična zemlja je RH i vašem zahtjevu se može pozitivno udovoljiti.

 

Ukoliko zahtjev predajete putem GK RG Beograd taksa se plaća kod podnošenja zahtjeva.
Predlažem da pokušate, uvjeti su vam solidni a dokumenti su starijih datuma osim r.lista Srbijeprema novom Zakonu o matičnim knjigama Srbije od 01/2019.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Do izmjene zakonskih odredbi ove godine , a po pitanju apliciranja po osnovu iseljeništva iz RH neće doći.

Pema trenutno vrijedećem Zakonu potomci iseljenika i sada  mogu za isto aplicirati a ukoliko ispunjavaju odrešene uvjete kao što su iseljenje prije 08.10.1991.godine, te da se iseljenje ne odnosi na bivše republike SFRJ uz ostale dokaze i činjenice  koje nalaže predmetni zakon, te propisi.

Za dodatna pojašnjenja pregledajte Zakon o hrv.državljanstvu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Poz. Za sve na forumu. Bio bih zahvalan ako neko može da mi pošalje što opširniji životopis koji bih mogao da iskoristi. Unapred hvala. 

, bob25274 je napisao:

Poštovani,

Do izmjene zakonskih odredbi ove godine , a po pitanju apliciranja po osnovu iseljeništva iz RH neće doći.

Pema trenutno vrijedećem Zakonu potomci iseljenika i sada  mogu za isto aplicirati a ukoliko ispunjavaju odrešene uvjete kao što su iseljenje prije 08.10.1991.godine, te da se iseljenje ne odnosi na bivše republike SFRJ uz ostale dokaze i činjenice  koje nalaže predmetni zakon, te propisi.

Za dodatna pojašnjenja pregledajte Zakon o hrv.državljanstvu.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav svima. Zamolila bih za komentar. Poslije 3 mjeseca od predavanja zahtjeva za hrv. državljanstvo dobila sam poziv da upotpunim podatke: izvod iz matične knjige iz osnovne škole i zapisnik namjere sklapanja braka. U pozivu je bila rečenica: "Poštovana, u svezi Vašeg zahtjeva za stjecanje hrvatskog držvljanstva do MUP-a RH dobili smo obavijest da Vas upoznamo s činjenicom da je u tijeku postupka stjecanja hrvatskog državljanstva zaključeno da pozovemo kako biste upotpunili Vaš zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva".
Da li ovo može da se protumači optimistično ili je ovo više standardizirana rečenica??

Također su tražili da li sudjelujem u radu hrvatskih udruga. Sudjelujem i poslala sam potvrdu uz zahtjev pa me sad ovo zabrinulo da je nisu zagubili. I poslala sam upit na pitanja@mup.hr. Nadam se uskoro odgovoru, ako je zagubljena da šaljem opet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 18 sati , mamaZD je napisao:

Pozdrav svima. Zamolila bih za komentar. Poslije 3 mjeseca od predavanja zahtjeva za hrv. državljanstvo dobila sam poziv da upotpunim podatke: izvod iz matične knjige iz osnovne škole i zapisnik namjere sklapanja braka. U pozivu je bila rečenica: "Poštovana, u svezi Vašeg zahtjeva za stjecanje hrvatskog držvljanstva do MUP-a RH dobili smo obavijest da Vas upoznamo s činjenicom da je u tijeku postupka stjecanja hrvatskog državljanstva zaključeno da pozovemo kako biste upotpunili Vaš zahtjev za stjecanje hrvatskog državljanstva".
Da li ovo može da se protumači optimistično ili je ovo više standardizirana rečenica??

Također su tražili da li sudjelujem u radu hrvatskih udruga. Sudjelujem i poslala sam potvrdu uz zahtjev pa me sad ovo zabrinulo da je nisu zagubili. I poslala sam upit na pitanja@mup.hr. Nadam se uskoro odgovoru, ako je zagubljena da šaljem opet.

To je optimistički, a tu dopunu šalju šablonski, nije važno dali su neka dokumenta predat ili ne. 

 

Tako je,dopuna ,tj.poziv je tipski. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , nevena.arsic44@gmail.com je napisao:

molim Vas,imam pitanje,u braku sma sa drzavljaninom HR 6 godina ,no medjutim,ne boravimo u Republici Hrvatskoj 4 godine..Moje pitanje je imam li pravo na trajnu hr iskaznicu ili stalni boravak na osnovu braka...

Ne. Morate živjeti u RH 5-8 godina kontinuirano i stalno  da bi dobili državljanstvo po braku sa HR državljaninom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje!

S obzirom da sam novi član, pozdrav cijelom forumu te imam jedno pitanjce.

Naime, supruga je ruski državljanin sa stalnim boravkom u RH, predali smo kompletnu dokumentaciju u listopadu 2018. godine te su tražili nadopunu nakon par mjeseci s originalnim prijevodima potvrde o nekažnjavanju i rodnog lista, to smo dostavili te su pozvali suprugu prije par dana u Sisak na razgovor s dvojicom službenika te je na kraju potpisala Izjavu. Po vašem iskustvu, u kojoj je fazi slučaj kada te zovu na razgovor i davanje Izjave? Da li je po vašim iskustvima slučaj pri kraju ili je sve još uvijek neizvjesno?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , hb6 je napisao:

Poštovanje!

S obzirom da sam novi član, pozdrav cijelom forumu te imam jedno pitanjce.

Naime, supruga je ruski državljanin sa stalnim boravkom u RH, predali smo kompletnu dokumentaciju u listopadu 2018. godine te su tražili nadopunu nakon par mjeseci s originalnim prijevodima potvrde o nekažnjavanju i rodnog lista, to smo dostavili te su pozvali suprugu prije par dana u Sisak na razgovor s dvojicom službenika te je na kraju potpisala Izjavu. Po vašem iskustvu, u kojoj je fazi slučaj kada te zovu na razgovor i davanje Izjave? Da li je po vašim iskustvima slučaj pri kraju ili je sve još uvijek neizvjesno?

Kako i navodite, sve je još neizvjesno. Ukoliko su ispunjeni svi vjeti očekujte rješenje za max 6 mjeseci.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sivko je napisao:

Odgovorit će.

I stigao je odgovor. Ali sam se sledila! Pitala sam da li su dobili dokument i da li je postupak i dalje u tijeku a odgovor je:

Poštovana, 

zaprimili smo Vašu zamolbu kojom požurujete donošenje odluke u svezi zahtjeva za stjecanje hrvatskog državljanstva.

Provodi se upravni postupak i nakon što se potpuno utvrdi činjenično stanje ovo Ministarstvo će žurno donijeti odluku.

Ali nisam ništa požurivala. Zbog odgovora nisam smjela ni mail zahvale poslati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 21 minuta, mamaZD je napisao:

I stigao je odgovor. Ali sam se sledila! Pitala sam da li su dobili dokument i da li je postupak i dalje u tijeku a odgovor je:

Poštovana, 

zaprimili smo Vašu zamolbu kojom požurujete donošenje odluke u svezi zahtjeva za stjecanje hrvatskog državljanstva.

Provodi se upravni postupak i nakon što se potpuno utvrdi činjenično stanje ovo Ministarstvo će žurno donijeti odluku.

Ali nisam ništa požurivala. Zbog odgovora nisam smjela ni mail zahvale poslati.

Šta god Vi napisali oni imaju šemsku poruku za odgovaranje, jer , niste jedini koji im se obraćaju,primaju dostav upita,molbi,požurnica i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje!

Novi sam član na forumu s toga vas sve srdaćno pozdravljam.

Naime, imam 30 godina i rođen sam u BiH. Od dokumenata imam samo domovnicu od dede koji je zivio u Puli.

Roditelji nemaju HR domovnice, a po nacionalnosti su oboje Bosanci.

Kada sam gledao uvjete dobivanja HR drzavljanstva uvidio sam da je ova dedova domovnica malo dokumenata te da članak 16. ovoga zakona nije ono što bi meni išlo u prilog.

Onda sam naišao na članak 12. zakona (osoba od interesa za Republiku Hrvatsku).

- Po struci sam profesor tjlelesne kulture

- majstor sam karate i aktivno se bavim 23 godine (dokumenti)

- bio sam  reprezentativac BiH u karateu (kadetski, juniorski, seniorski - dokumenti)

- osvajač sam mnogih medalja na natjecanjima kako u R Hrvatskoj tako i šire.

- učesnik sam Svjetskih i Europskih natjecanja (reprezentativnih - dokument)

- nalazim se u bazi podataka Svjetske karate federacije (WKF - dokument)

- od tri kluba iz Republike Hrvatske imam dokument da sam vodio karate seminare i na taj način doprinio razvoju karate sporta u R. Hrvatskoj, isto tako i za jedan klub iz R. Slovenije.

- član sam Hrvatskog kulturnog društva Napredak od 2013 godine gdje sam kroz njihov program djelovao u sportskom pogledu.

Zanima me Vaše mišljenje, da li da pokušam sa člankom 12 i šta bi to još pomoglo pomoći da bude uspješna procedura?

Unaprijed Vam zahvaljujem!

Srdačan pozdrav

 

 

uređeno: od Admir255
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Rodjen sam 1998. u Beogradu imam državljanstvo Srbije. Majka je Hrvatica iz Bosne sa državljanstvom Srbije i Hrvatske,  hrvatsko državljanstvo je dobila u osmom mjesecu 2018. otac je Srbin mada to ne piše ni u jednom papiru koji predajem .Ja sam se izjasnio kao Hrvat tek pri upisu na fakultet, to je prvi put da sam napisao negjde svoju nacionalnost jer ranije nisam imao gdje. Prvi put u 10. mjesecu 2017,  taj papir imam samo kopiju koju nisu hteli da mi pečatiraju a potvdu iz zavoda za statistiku nisam mogao da dobijem jer oni te papire čuvaju samo godinu dana. Drugi put u 10. mjesecu 2018, dobio sam potvrdu iz zavoda za statistiku. Od 11. mjeseca 2018. sam član Društva hrvatske mladeži Zemuna iz Beograda, imam papir zahtjeva za prijem sa mojim podacima i rednim brojem pod kojim sam upisan.

Ujak i 2 tetke imaju hrvatsko državljanstvo, imam ujakovu domovnicu.

Djed je bio pripadnik HVO-a i učestvovao u ratu od 1992-96, piše u maticnoj knjizi rodjenih iz 1996 da je hrvat, u matičnoj knjizi vjenčanih iz 1960. da su i on i baka Hrvati, oni su preminuli ali imam sve te papire i djedovu ratnu knjižicu.

Planiram krajem mjeseca da odem u veleposlanstvo da predam zahtjev za državljanstvo. Kakve su mi šanse i imate li neki savjet? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Pozdrav svima, ukratko da opisem svoju situaciju: majka mi je Hrvatica rodjena u RH i posjeduje domovnicu. Na rodnom listu iz nekog razloga nisu upisali narodnost, ali se na popisima izjasnjavala kao Hrvatica. Ja sam rodjen u BiH, takodjer se izjasnjavam kao Hrvat (na popisu iz 2013., ciju potvrdu ne mogu dobiti) Ranije se nisam imao priliku nigdje izjasniti. Izvodi iz maticnih knjiga osnovne i srednje skole nemaju opciju narodnost. Dokumente sa fakulteta nemam jer sam studirao u Americi, jedino sto imam je naknadno upisano u rodnom listu da sam Hrvat zbog novog zakona o maticnim knjigama. Clan sam HKD Napredak od 2004. pa sve do danas, aktivno sam ukljucen u mnoge kulturne aktivnosti. Dodat cu da posljednjih pet godina zivim u Kataru, pa me zanima da li imam sanse za apliciranje za domovnicu?

Obzirom da mi je kompletna obitelj izmijesana, otac je Bosanac, majka Hrvatica iz RH. Ali pokojni baba i djed sa majcine strane su bili drzavljani RH, ali su se izjasnili bili kao Srbi. 

Hvala vam na odgovoru, mnogo bi mi olaksalo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da se cesto desava da se napise sta netko ima od dokumentacije, pa bih napisao sto ja imam od dokumentacije, pa da mi neko na temelju svojega iskustva napise misljenje da li bih mogao dobiti drzavljanstvo. Bitno je istaci da jos uvijek prikupljam dokumente, pa bih mogao jos uvijek upotpuniti buduci zahtjev :)

Imam sljedece:

- od oca rodni list gdje pise da mu je otac Hrvat,

- svoj upisni list za fakultet i svih osam prijavnih semestralnih listova gdje takodjer pise da sam Hrvat (od 2009. g. pa nadalje),

- prijavu upisa dva djeteta gdje pise da sam Hrvat,

- svoj rodni list koji je novijeg datuma sa upisanom rubrikom nacionalnosti,

- osobnu ovjerenu izjavu o pripadnosti narodu i izjavu dva svjedoka koji ce isto potvrditi. 

Nadalje planiram objasniti kako promoviram RH kroz preporuke udruga iz RH s kojima sam radio na zajednickim projektima, izvadak iz svog magistarskog rada gdje sam za uporednu praksu koristio iskustva RH. 

Pored toga planiram priloziti i dokumente gdje ne pise nacionalnost, a isktaknuto je da mogu posluziti u procesu dokazivanja, kako bih pokazao da u istima doista ne postoji rubrika: indeks, radna knjizica, namjera sklapanja braka.

Isticem i da mi je supruga Srpkinja, pa ne znam koliko to eventualno utjece na zahtjev, buduci da se prilaze i vjencani list?

Hvala unaprijed svima koji mogu pruziti bilo kakvu relevantnu informaicju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Pelegrini85 je napisao:

Pozdrav svima, ukratko da opisem svoju situaciju: majka mi je Hrvatica rodjena u RH i posjeduje domovnicu. Na rodnom listu iz nekog razloga nisu upisali narodnost, ali se na popisima izjasnjavala kao Hrvatica. Ja sam rodjen u BiH, takodjer se izjasnjavam kao Hrvat (na popisu iz 2013., ciju potvrdu ne mogu dobiti) Ranije se nisam imao priliku nigdje izjasniti. Izvodi iz maticnih knjiga osnovne i srednje skole nemaju opciju narodnost. Dokumente sa fakulteta nemam jer sam studirao u Americi, jedino sto imam je naknadno upisano u rodnom listu da sam Hrvat zbog novog zakona o maticnim knjigama. Clan sam HKD Napredak od 2004. pa sve do danas, aktivno sam ukljucen u mnoge kulturne aktivnosti. Dodat cu da posljednjih pet godina zivim u Kataru, pa me zanima da li imam sanse za apliciranje za domovnicu?

Obzirom da mi je kompletna obitelj izmijesana, otac je Bosanac, majka Hrvatica iz RH. Ali pokojni baba i djed sa majcine strane su bili drzavljani RH, ali su se izjasnili bili kao Srbi. 

Hvala vam na odgovoru, mnogo bi mi olaksalo.

Uvjeta nema, otac nije hr narodnosti. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 14 minuta, bob25274 je napisao:

Možete pokušati ali će se insistirati na vašim osobnim dokumentima u kojima je izjašnjavanje. To nemate. 

Nepisano pravilo i  uvjet  je narodnost oca,a koja nije hrvatska....

 

Rado bih predao sve dokumente, ali mnoge na zalost ili nemaju narodnost ili sa popisa stanovnistva se ne smatraju relevantnim. Da li imate neke savjete sta raditi u ovakvoj situaciji?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani forumaši,

 

imam pitanje, moja baba je rođena 1939. za vreme Banovine Hrvatske, sadašnja Hercegovina, izjašnjavala se kao Hrvatica a preselila se u Vojvodinu 1963. Moj ujak je bio u ratu 1992. gde je i poginuo, a ja sam nova u svemu ovome. Zanima me da li mogu na osnovu nečega da pokrenem za državljanstvo? Imam 25 godina.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Zanima me da li mogu na osnovu toga sto je pokojna baba (i njeni roditelji) imala domovnicu dobiti i ja? Rodjena je u Zagrebu od oba roditelja Hrvata ali se doselila jos kao beba u Srbiju jer su joj roditelji dobili premestaj na poslu.

Zivim od rodjenja 1988.god u Srbiji i imam srpsko drzavljanstvo, kao i moji roditelji. Majka se izjasnjavala kao Hrvatica dok nije pocela imati problema zbog toga.

Da li moze da igra ulogu sto su pradeda i prababa bili istaknuti Hrvatski umetnici (postoje i dokazi za to) ?

uređeno: od ivan.o
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li neko ima iskustva sa slicnim? Moja majka je Hrvatica(i Katolik) rodjena u Hrvatskoj sa dvojnim drzavljanstvom Hrvatske i BiH. Otac mi je Srbin. Ja sam rodjen u BiH. U rodnom listu se nisam izjasnio. Clan sam HKD Napredak 3-4 godine. Da li je usvojen novi “laksi” Zakon o hrvatskom drzavljanstvu? I da li ja imam smisla podnesem zahtjev za upis u hrvatske drzavljanje po osjecaju pripadnosti hrvatskom narodu? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo sad, radenkoma je napisao:

Da li neko ima iskustva sa slicnim? Moja majka je Hrvatica(i Katolik) rodjena u Hrvatskoj sa dvojnim drzavljanstvom Hrvatske i BiH. Otac mi je Srbin. Ja sam rodjen u BiH. U rodnom listu se nisam izjasnio. Clan sam HKD Napredak 3-4 godine. Da li je usvojen novi “laksi” Zakon o hrvatskom drzavljanstvu? I da li ja imam smisla podnesem zahtjev za upis u hrvatske drzavljanje po osjecaju pripadnosti hrvatskom narodu? 

Po mom idkustvu, skoro pa isti slučaj, odbijen sam 2x, bez obzira na upis u poseban biracki spisak. Mada to zavisi od slucaja do slucaja, vi probajte pa ako bude bude.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

rođena sam 1986.god u Rijeci. Otac je došao u Rijeku 1972, gdje se školovao i radio sve do kraja 1992.god. Mama se pridružila 1980.

Od 1992. živimo u Banja Luci, s tim da je otac u Periode od 93-97 živio u Njemačkoj.

Otac je upisan u knjigu državljana 1956. god. kao BiH-SFRJ.

Ja sam upisana u knjigu državljana BIH u Banja Luci 1996. godine. S tim da mi u rodnom listu iz 1986.godin stoji isto sto i tata, BIH-SFRJ, otac je preminuo tako da se ne znamo šta je bilo prilikom upisa u KD.

 

Stoga bih vas molila kao poznavaoce prava i zakona RH da mi kažete imam li ja pravo na HR državljanstvo i mogu li da podnesem zahtjev?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Bilja01 je napisao:

Poštovani,

rođena sam 1986.god u Rijeci. Otac je došao u Rijeku 1972, gdje se školovao i radio sve do kraja 1992.god. Mama se pridružila 1980.

Od 1992. živimo u Banja Luci, s tim da je otac u Periode od 93-97 živio u Njemačkoj.

Otac je upisan u knjigu državljana 1956. god. kao BiH-SFRJ.

Ja sam upisana u knjigu državljana BIH u Banja Luci 1996. godine. S tim da mi u rodnom listu iz 1986.godin stoji isto sto i tata, BIH-SFRJ, otac je preminuo tako da se ne znamo šta je bilo prilikom upisa u KD.

 

Stoga bih vas molila kao poznavaoce prava i zakona RH da mi kažete imam li ja pravo na HR državljanstvo i mogu li da podnesem zahtjev?

Hvala

Ne. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav, zivim u Beogradu rodjen sam u BIH 1990 godine i tamo zivio do 17-te godine otac mi je hrvat majka srpkinja, planiram da predam za drzavljanstvo po clanu 16.pripadnost hr narodu, od dokumenata imam rjesenje o upisu u poseban biracki spisak hr nac.manjine iz 2014 godine,potvrdu sa biroa rada od prije godinu ipo da sam se izjasnio kao hrvat i rodni list Srbije u kom pise da sam hrvatske nacionalnosti,takodje uz to imam i potvrdu o clanstvu i funkciji u jednoj hrvatskoj udruzi..interesuje me kakve su mi sanse za stjecanje drzavljanstva sa tim dokumentima???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 9 sati , Herceg91 je napisao:

Pozdrav, zivim u Beogradu rodjen sam u BIH 1990 godine i tamo zivio do 17-te godine otac mi je hrvat majka srpkinja, planiram da predam za drzavljanstvo po clanu 16.pripadnost hr narodu, od dokumenata imam rjesenje o upisu u poseban biracki spisak hr nac.manjine iz 2014 godine,potvrdu sa biroa rada od prije godinu ipo da sam se izjasnio kao hrvat i rodni list Srbije u kom pise da sam hrvatske nacionalnosti,takodje uz to imam i potvrdu o clanstvu i funkciji u jednoj hrvatskoj udruzi..interesuje me kakve su mi sanse za stjecanje drzavljanstva sa tim dokumentima???

Slabe šanse, ali uz dokaz da ste neosuđivani /MUP,sud/, dokazima /što više/ d je otac hrv narodnosti /javne isprave-vojna,radna knjižica, svjedodžbe, šk.diplome, indexi, razna uvjerenja, rodni-vjenčani listovi/  šanse su obećavajuće. Pored toga dokazi koji su nužni su vaša osobna deklaracija iz osnovne i srednje škole /matične knjige učenika iz škola/, prijava vašeg rođenja su nužni i obavezni dokumenti kao i sve naprijed navedeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 28 minuta, bob25274 je napisao:

Slabe šanse, ali uz dokaz da ste neosuđivani /MUP,sud/, dokazima /što više/ d je otac hrv narodnosti /javne isprave-vojna,radna knjižica, svjedodžbe, šk.diplome, indexi, razna uvjerenja, rodni-vjenčani listovi/  šanse su obećavajuće. Pored toga dokazi koji su nužni su vaša osobna deklaracija iz osnovne i srednje škole /matične knjige učenika iz škola/, prijava vašeg rođenja su nužni i obavezni dokumenti kao i sve naprijed navedeno.

U ocevim iskaznicama i dokumentima vojnoj,radnoj knjizici,indexu,svjedozbama rodnom listu uopce nema rubrike nacionalnost,narodnost..ocito da na teritoriji Sr BiH nije praktikovana nac.deklaracija u tom periodu a covjek je 1956 godiste..tako da mogu samo za sebe da prilozim ovo..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 2 minuta, Herceg91 je napisao:

U ocevim iskaznicama i dokumentima vojnoj,radnoj knjizici,indexu,svjedozbama rodnom listu uopce nema rubrike nacionalnost,narodnost..ocito da na teritoriji Sr BiH nije praktikovana nac.deklaracija u tom periodu a covjek je 1956 godiste..tako da mogu samo za sebe da prilozim ovo..

Moguće je da nije bilo, ali da nigdje nije bilo je nemoguće. Matična knjiga učenika osnovne i srednje škole za oca pribaviti, isto i za vas, od njegovog oca prilog vojne-radnje knjižice, svjedodžbe i sl.....

Svakako prilažete i te dokumente da se vidi da nije bilo rubrike o izjašnjavanju + dedini dokumenti u kojima isto ima....

uređeno: od bob25274
dopuna
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 38 minuta, bob25274 je napisao:

"srpski" rodni list vam služi samo na teritoriji Srbije,dok iz države rođenja se koristi u inozemstvu. 

Pored toga,a s obzirom na dvojno državljanstvo iz BiH vam je potrebno pored r lista državljanstvo te uvjerenje o neosuđivanosti,a iz mjesta rođenja. 

Uf komplikacija, nazalost ne posjedujem ni osobnu BiH koja je istekla davno a ni putovnicu BiH moram vidjeti dal moze bez toga da se u ambasadi BiH u Beogradu izvadi rodni..mozda sa srpskom osobnom il sa starijim rodnim BiH..hvala na info

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 48 minuta, Herceg91 je napisao:

Ljudi moji dal je nekom od vas trazeno da prilozite prijavu rodjenja iz arhiva maticne knjige za oca?? Dal je moguce da tamo ima upisana nacionalnost a u rodnom listu iz tog vremena nema uopste rubrike nacionalnost covjek je rodjen sredinom 50 tih godina u Bosni..

Bila je rubrika nacionalnosti i roditelja i djece, barem 1964. g. u BiH, a u rodnom listu također je pisala nacionalnost roditelja, ali ne i djeteta. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija