Jump to content

Poziv sa porezne..pomoć


M.EB.

Preporučene objave

Pozdrav....trebam pomoć...

suprug mi je radio prošle godine za hrvatsku firmu ali je bio na terenu u inozemstvo (točnije Nizozemska i Škotska). Tamo se isplačivala plača i tamo je plačen porez. Sad je prije mjesec dana došlo sa porezne iz Hrvatske da da mora donesti izvod za prošlu godinu da mora platiti porez i ovdje.... Dali imaju pravo to tražiti...napominjem porez je uredno plačen vani..... Šta učiniti sada? Plačat porez na dva mjesta..to mi nema smisla...hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

suprug mi je radio prošle godine za hrvatsku firmu ali je bio na terenu u inozemstvo (točnije Nizozemska i Škotska).

RH ima ugovore o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja sa Ujedinjenim kraljevstvom od 1991. i sa Nizozemskom od 2002. godine.

 

Plačat porez na dva mjesta..to mi nema smisla...

 

Kod nas su porezne stope poreza na dohodak znatno više nego u tim državama, točnije velike porezne stope primjenjuju se na znatno manje iznose plaće.

Vrlo vjerojatvo se radi o tome da vaš suprug neće morati ponovo platiti što je platio tamo, ali će mu se naplatiti razlika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To su Ugovori o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, znači u RH i drugoj zemlji gdje je ostvaren dohodak.

Vaš suprug je dužan podnijeti godišnju poreznu prijavu prema Čl.39.st.2. Zakona o porezu na dohodak

"Godišnju poreznu prijavu obvezno podnosi rezident ako dohodak iz stavka 1. ovoga članka (plaća) ostvari izravno iz inozemstva i/ili ako dohodak iz članka 5. )plaća) ovoga Zakona ostvari izravno iz inozemstva pri čemu predujmovi poreza na dohodak od tog dohotka nisu u tuzemstvu plaćeni i/ili su u tuzemstvu plaćeni u iznosu manjem od iznosa koji bi se obračunao prema odredbama ovoga Zakona, osim ako u skladu s ugovorom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja Republika Hrvatska izuzima taj dohodak od oporezivanja.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija