Jump to content

Legalizacija gradnje


dtadijanovic

Preporučene objave

Poštovani,

u situaciji sam gdje je suvlasnik parcele i zgrade osuđen po KZ-u zbog opasne gradnje.

Osuđen je novčano (2007) ali je po novom KZ za zakvu vrstu radnje namijenjena zatvorska kazna.

 

U međuvremenu je graditelj dao zahtjev za legalizacijom za što je dobio nepravomoćno Rješenje o legalizaciji.

 

Imam dva pitanja.

 

Može li se legalizirati nešto što je nastalo na osnovu kaznenog djela?

 

Da li je sam postupak podnošenja Zahtjeva za legalizacijom kazneno djelo, s obzirom da zakon predviđa da se ono što se steklo kaznenim djelom ne može zadržati?

 

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li je sam postupak podnošenja Zahtjeva za legalizacijom kazneno djelo, s obzirom da zakon predviđa da se ono što se steklo kaznenim djelom ne može zadržati?

 

Po mom mišljenju - ne.

 

A što se legalizacije tiče, imam svoje mišljenje o tome, ali neću ga iznositi ovdje, uglavnom nije pozitivno, jer ono što je tim zakonom dopušteno je čak i ustavno dvojbeno, o čemu se već dosta pisalo i na našem Portalu, a i od strane struke, pa možete prosurfati malo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gledam i ne vjerujem. U situaciji sam da se cijela zgrada raspada. Cigle ispadaju iz nosivog zida, pucaju nosivi stupovi i meni ploča iznad glave.

Graditelj i podnositelj zahtjeva je osuđen po KZ-u zbog opasne gradnje.

Pravnik je donio rješenje o legelizaciji u kojeg je upisao da podneske o trajnosti i stabilitetu nije uzimao u obzir i u MGIPU me uvjeravaju da čl 221 KZ-a se ne odnosi na tu nego neke druge službene osobe i da je to s pravom legalizirano.

 

Jel to stvarno istina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema suglasnosti, nema građevinske dozvole postoji pravomoćno rješenje o uklanjanju (za koje mi je više pravnika reklo da sada više nije bitno)

 

i jasno mi je da ako graditelj ishoduje građevinsku dozvolu, a kasnije se dogodi nešto u gradnji da je građevina opasna da građevinska još uvijek vrijedi.

 

međutim ovdje je bila gradnja bez dozvole, kazneno djelo i tek onda legalizacicaja. U tom poredku stvari legalizacijom se ozakonjuje nešto čemu je prethodilo kazneno djelo.

 

ja bi to usporedio s dvojbom. ako netko ukrade 100 kuna i s tim novcima plati porez. jel se računa da je porez plaćen?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nema suglasnosti, nema građevinske dozvole postoji pravomoćno rješenje o uklanjanju

 

To je onda druga stvar.

 

Ovo ćete riješiti ili sami preko suda zbog povrede pravila koja se tiču suvlasništva ili eventualno preko građevinske inspekcije, iako ako ima rješenje o legalizaciji, ne znam što oni mogu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je onda druga stvar.

 

Ovo ćete riješiti ili sami preko suda zbog povrede pravila koja se tiču suvlasništva ili eventualno preko građevinske inspekcije, iako ako ima rješenje o legalizaciji, ne znam što oni mogu.

 

 

To rješenje koje imaju je nepravomoćno.

 

Ja sam podigao kaznenu prijavu protiv donositelja nepravomoćnog Rješenja koja je na našu veliku sreću usvojena, odrađena od PU i poslana na ODO.

 

Mene zanima jel se može tvrditi po ZOUP-u da, ako se donositelj rješenja osudi po KZ-u, da je to Rješenje nastalo na osnovu kaznenong djela te da se može tražiti da se proglasi ništavnim.

 

Isto tako jel se može gledati na legalizaciju da je nastala kao posljedica kaznenog djela opasne gradnje.

 

Možda se nekom čini čudnim što Zakon o ozakonjenju ovdje uopće ne spominjem, ali čini mi se da je taj zakon pisan tako da se legalizira baš sve, a one koji se protive legalizaciji u agenciji AZONIZ i MGIPU smatraju kverulantima.

 

Međutim čini mi se da bi pozivanje na KZ moglo dati rezultate, pogotovo stoga što sam primjetio da u DORH-u nemaju baš sluha za to što u tim institucijama zanemaruju KZ.

 

Ja sam sve ove radnje već poduzeo, samo bi čisto teoretski htio vidjeti što drugi misle o tome, a možda čuti i neki koristan savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija