Jump to content

civilna dioba nekretnine


goran_n

Preporučene objave

Dobio sam rješenje Općinskog suda u Zlataru kojim se određuje civilna dioba nekretnine. U rješenju se navodi da se dioba provodi prodajom nekretnine na javnoj dražbi ili na drugi prikladan način, a da se dobiveni iznos podijeli razmjerno suvlasničkim dijelovima. Moja pitanja su slijedeća:

- da li mogu sam prodati nekretninu, odnosno koji je drugi prikladan način

- ako ne mogu, na koji se način pokreće postupak javne dražbe

- u kom roku to moram učiniti

- ako trebam čekati da rješenje suda postane pravomoćno, da li će me o pravomoćnosti rješenja obavijestiti sud, odnosno ako neki od suvlasnika uloži žalbu da li će me sud o tome obavijestiti

- kolika je sudska pristojba za navedeni postupak pokretanja javne dražbe (da li se pristojba određuje prema vrijednosti nekretnine)

- da li moram u tom postupku navesti vrijednost nekretnine i da li to ima veze s cijenom nekretnine na javnoj dražbi

- da li imam pravo na naknadu troškova (budući je u rješenju o civilnoj diobi navedeno da stranke nisu tražile naknadu troškova, a nitko me nije upozorio ako imam na to pravo)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nekretnina će biti prodana usmenom javnom dražbom prema pravilima

Ovršnog zakona,koja će biti održana na posebnom ročištu na kojem mogu sudjelovati i suvlasnici i drugi stvarnopravni ovlaštenici.

Na prvom ročištu nekretnina ne mož e biti prodana ispod dvije trećine utvrđene vrijednosti nekretnine, dok na drugom ročištu koje je ujedno i posljednje, nekretnina ne može biti prodana ispod jedne trećine njezine utvrđene vrijednosti. Od prvog do drugog ročišta mora proći najmanje trideset dana,a licitirati mogu i suvlasnici predmetne nekretnine te mogu postati samostalni vlasnici ako daju najvišu ponudu,pa ako suvlasnik bude najbolji ponuditelj, iznos njegove ponude bit će umanjen u omjeru njegovog suvlasničkog dijela.

Nakon prodaje sud donosi rješenje kojim dosuđuje nekretninu najboljem

ponuditelju i u kojem mu se određuje rok za isplatu kupoprodajne cijene,a nakon uplate iz nosa i podijele suvlasnicima, sud donosi rješenje na temelju kojeg se novi vlasnik upisuje u zemljišnu knjigu.

Troškove postupka suvlasnici snose u jednakim omjerima osim ako sporazumom o troškovima među njima nije drugačije određeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru, ali jo uvijek ne znam slijedeće

- na koji se način pokreće postupak javne dražbe (da li to pokrećem ja ili sud automatski)

- da li trebam čekati da rješenje suda postane pravomoćno (da li će me o pravomoćnosti rješenja obavijestiti sud, odnosno ako neki od suvlasnika uloži žalbu da li će me sud o tome obavijestiti)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Postovanje,

mozeli mi netko odgovorit, sto je sa situacijom ako je predmet civilne diobe nekretnina u kojoj zivi jedan od suvlasnika te mu je to jedina nekretnina?

Prema prijedlogu novog ovrsnoga zakona, nece se moci ovrsit jedina nekretnina u kojoj obitelj zivi.

Moze li se takva nekretnina prodat na drazbi prema prijedlogu novog ovrsnog zakona?

Naravno jedan od suvlasnika ne zeli prodaju.

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mozeli mi netko odgovorit, sto je sa situacijom ako je predmet civilne diobe nekretnina u kojoj zivi jedan od suvlasnika te mu je to jedina nekretnina?

 

Takva nekretnina se vrlo teško prodaje, i taj koji živi u nekretnini ima priliku da kupi tuđe udjele po povoljnijoj cijeni.

 

Prema prijedlogu novog ovrsnoga zakona, nece se moci ovrsit jedina nekretnina u kojoj obitelj zivi.

 

Prijedlog zakona je zasad isključivo u smislu da se spriječi da se nekretnina može ovršiti i prodati zbog vrlo malog duga u odnosu na vrijednost nekretnine, što naravno ima smisla. Jednako kao što ima smisla da se uvede reda u Ovršni zakon.

 

To vam je inače uobičajena čista politička demagogija tipa 'briga za malog čovjeka'.

To uvijek završi tako da puno više sirotinje živi u još većoj bijedi.

Kada bi se takav takon usvojio, banke bi jednostavno prestale davati kredite, a država bi dobila besetke tisuća tužbi za nakbnadu štete od banaka. Nakon što se ne bi isplatile plaće i mirovine, zakon bi bio ekspresno stavljen van snage.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se s felixxom, i pitanje je što će se u praksi događati s razvrgnućima suvlasništava, koja uopće nisu regulirana Ovršnim zakonom, već Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (a koji kaže da će se razvrgnuće isplatom provesti putem javne dražbe ili na drugi prikladan način).

Stoga se ta populistička intervencija u Ovršni zakon po meni uopće ne odnosi na izvanparnični postupak razvrgnuća suvlasništva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kao što su već komentatori napisali - jedno je ovrha, a drugo izvanparnični postupak razvrgnuća suvlasničke zajednice.

 

Treba uopće i vidjeti što će na kraju u Ovršni zakon biti uvedeno od novina koje se najavljuju, shodno tome i mediji bi trebali biti malo oprezniji u prezentiranju tih potencijalnih novina, jer se ljudima daje iskrivljena slika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jedan od suvlasnika ne zeli prodaju.
treba imati u vidu da Ustav jamči pravo na imovinu,u konkretnom slučaju svaki od suvlasnika ima pravo na svoj suvlasnički dio i činiti od njega što ga volja,pa ako je naumio svoj dio unovčiti,Vi nebi smjeli dopustiti da dođe do javne dražbe,već jednostavno u sporazumu izvršiti isplatu.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...
, Matrix je napisao:

Vaše je sad da čekate,stranka ste u postupku i sve što se događa u istom postupku,obavjestiće Vas sud.

 

, Matrix je napisao:

Nekretnina će biti prodana usmenom javnom dražbom prema pravilima

Ovršnog zakona,koja će biti održana na posebnom ročištu na kojem mogu sudjelovati i suvlasnici i drugi stvarnopravni ovlaštenici.

Na prvom ročištu nekretnina ne mož e biti prodana ispod dvije trećine utvrđene vrijednosti nekretnine, dok na drugom ročištu koje je ujedno i posljednje, nekretnina ne može biti prodana ispod jedne trećine njezine utvrđene vrijednosti. Od prvog do drugog ročišta mora proći najmanje trideset dana,a licitirati mogu i suvlasnici predmetne nekretnine te mogu postati samostalni vlasnici ako daju najvišu ponudu,pa ako suvlasnik bude najbolji ponuditelj, iznos njegove ponude bit će umanjen u omjeru njegovog suvlasničkog dijela.

Nakon prodaje sud donosi rješenje kojim dosuđuje nekretninu najboljem

ponuditelju i u kojem mu se određuje rok za isplatu kupoprodajne cijene,a nakon uplate iz nosa i podijele suvlasnicima, sud donosi rješenje na temelju kojeg se novi vlasnik upisuje u zemljišnu knjigu.

Troškove postupka suvlasnici snose u jednakim omjerima osim ako sporazumom o troškovima među njima nije drugačije određeno.

 

 

Kako na drazbi mogu sudjelovati suvlasnici? Ja sam u sličnoj situaciji ali po ovršnom zakonu, ja kao ovršenik nemam pravo kupiti nekretninu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...
, Matrix je napisao:

Na prvom ročištu nekretnina ne mož e biti prodana ispod dvije trećine utvrđene vrijednosti nekretnine, dok na drugom ročištu koje je ujedno i posljednje, nekretnina ne može biti prodana ispod jedne trećine njezine utvrđene vrijednosti. Od prvog do drugog ročišta mora proći najmanje trideset dana,a licitirati mogu i suvlasnici predmetne nekretnine te mogu postati samostalni vlasnici ako daju najvišu ponudu,pa ako suvlasnik bude najbolji ponuditelj, iznos njegove ponude bit će umanjen u omjeru njegovog suvlasničkog dijela.

Ako suvlasnik bude najbolji ponuditelj, uplacuje samo vrijednost drugih udjela, a njegov se prebija i ne isplacuje sam sebe?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija