Jump to content

Povećanje postotka invalidnosti HRVI i prelazak na opće oboljenje


Milan Šapit

Preporučene objave

Siguran sam da je već negdje otovrena ova tema, ali nećete mi zamjeriti što je otvaram ponovno.

 

Naime, pišem u očevo ime. Pokušat ću biti što konkretniji u postavljanju pitanja, pa bi molio i takav odgovor.

 

Otac je HRVI od 2007. i ima 57 godina

 

- 20% vojno i 80% civilno oboljenje

- 40 godina radnog staža

- 1219 dana provedenih u ratu, borbeni sektor

- težak moždani udar 2013., ( moždani kao posljedica stresa i visokog krvnog tlaka, a ne zbog zakrčenja krvnih žila i nezdravog života, po mišljenju specijalista neurologa u KBC Split, između ostalog davali su mu 10 min života nakon prijema na KBC). Nisu ga niti pokušali operirati zbog mjesta puknuća vene (centar mozga).

 

- 2 operacije mokraćnih kanala, kao posljedica teške infekcije zbog katetera ugrađenih na intezivnoj.

 

Sada je samostalan, ali usporen u kretanju, te mu je suženo vidno polje oba oka (medicinska dokumentacija)

 

 

U 10. mjesecu 2014., pozvan na komisiju da mu se utvrdi eventualno povećanje invalidnost. U 2. mjesecu 2016. dobio odbijenicu, odnosno zadržavanje iste invalidnosti uz profesionalno oboljenje.

 

Napominjem, komisija u Splitu povećala na 50%-50%, dok je Zagreb poništio mišljenje Splita.

 

Molim Vas za mišljenje, koliko je realno očekivati da može dobiti veću invalidnost i opće oboljenje, te postoji li nekakva pravna osnova, na kojoj bi se temeljio daljnji trud oko ostvarivanja nekakvih prava, koja po subjektivnom mišljenju ima?

 

Postoji li konkretno ime odvjetnika koji se bavi ovakvim predmetima?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Siguran sam da je već negdje otovrena ova tema, ali nećete mi zamjeriti što je otvaram ponovno.

 

Naime, pišem u očevo ime. Pokušat ću biti što konkretniji u postavljanju pitanja, pa bi molio i takav odgovor.

 

Otac je HRVI od 2007. i ima 57 godina

 

- 20% vojno i 80% civilno oboljenje

- 40 godina radnog staža

- 1219 dana provedenih u ratu, borbeni sektor

- težak moždani udar 2013., ( moždani kao posljedica stresa i visokog krvnog tlaka, a ne zbog zakrčenja krvnih žila i nezdravog života, po mišljenju specijalista neurologa u KBC Split, između ostalog davali su mu 10 min života nakon prijema na KBC). Nisu ga niti pokušali operirati zbog mjesta puknuća vene (centar mozga).

 

- 2 operacije mokraćnih kanala, kao posljedica teške infekcije zbog katetera ugrađenih na intezivnoj.

 

Sada je samostalan, ali usporen u kretanju, te mu je suženo vidno polje oba oka (medicinska dokumentacija)

 

 

U 10. mjesecu 2014., pozvan na komisiju da mu se utvrdi eventualno povećanje invalidnost. U 2. mjesecu 2016. dobio odbijenicu, odnosno zadržavanje iste invalidnosti uz profesionalno oboljenje.

 

Napominjem, komisija u Splitu povećala na 50%-50%, dok je Zagreb poništio mišljenje Splita.

 

Molim Vas za mišljenje, koliko je realno očekivati da može dobiti veću invalidnost i opće oboljenje, te postoji li nekakva pravna osnova, na kojoj bi se temeljio daljnji trud oko ostvarivanja nekakvih prava, koja po subjektivnom mišljenju ima?

 

Postoji li konkretno ime odvjetnika koji se bavi ovakvim predmetima?

 

Hvala

 

A nisi napisao gdje je išao na procjenu,sada se to nešto od 1.01. mjenjalo jel išao na procjenu za HRV-i ili je išao na mirovinski na procjenu radne sposobnosti,ako nije išao na mirovinski na procjenu radne sposobnosti može ići pa da eventualno dobije opću nesposobnost tako bi vjerovatno dobio veću mirovinu tu je najniža zagarantirana za branitelje oko 2400 kuna,ajde molim te napiši kolika mu je trenutna mirovina jer ja isto imam omjer 20-80% profesionalnu mirovinu a čekam novi izračun mirovine,ako je već bio na procjeni radne sposobnosti u HZMO,može ići opet nakon 6 mjeseci,vjerovatno može ići na procjenu postotka za HRV-i to su ti dva različita postupka da nebi bilo zabune,neznam sada možda se i tu što promjenilo od 1-01.2015

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A nisi napisao gdje je išao na procjenu,sada se to nešto od 1.01. mjenjalo jel išao na procjenu za HRV-i ili je išao na mirovinski na procjenu radne sposobnosti,ako nije išao na mirovinski na procjenu radne sposobnosti može ići pa da eventualno dobije opću nesposobnost tako bi vjerovatno dobio veću mirovinu tu je najniža zagarantirana za branitelje oko 2400 kuna,ajde molim te napiši kolika mu je trenutna mirovina jer ja isto imam omjer 20-80% profesionalnu mirovinu a čekam novi izračun mirovine,ako je već bio na procjeni radne sposobnosti u HZMO,može ići opet nakon 6 mjeseci,vjerovatno može ići na procjenu postotka za HRV-i to su ti dva različita postupka da nebi bilo zabune,neznam sada možda se i tu što promjenilo od 1-01.2015

 

 

Oko 2200 + 150 invalidnine.

 

Bio je na HZMO, no njegov predmet je u 16 mjeseci čekanja prebacivan nekoliko puta na relaciji HZMO - Zavod za vještačenje. A u 50% odbijenici mu stoji da je Split dao 50% invalidnosti vojne bez općeg oboljenja. Ima li smisla da su tu pokrenuta oba postupka? Postoji li kakav odvjetnik koji se bavi takvim predmetima?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oko 2200 + 150 invalidnine.

 

Bio je na HZMO, no njegov predmet je u 16 mjeseci čekanja prebacivan nekoliko puta na relaciji HZMO - Zavod za vještačenje. A u 50% odbijenici mu stoji da je Split dao 50% invalidnosti vojne bez općeg oboljenja. Ima li smisla da su tu pokrenuta oba postupka? Postoji li kakav odvjetnik koji se bavi takvim predmetima?

 

Nema ti odvjetnik ništa sa tim ,ja čekam oko 17-18 mjeseci i još nisam dobio konačni obračun,jedino što je mogao je žaliti se na upravni sud a mislim da je to samo gubljenje vremena,ništa skupljati novu liječničku dokumentaciju i za 6 mjeseci opet predati na HZMO za vještačenje pa kako bude,tako nam je manje više svima,vjerovatno je u Splitu kao i u Zadru ako imaš nekog znaš kako već ide......

 

Pazi ono što ti Split riješi Zagreb može i ne mora to priihvatiti,zadnja je odluka Zagreba tj. tog zavoda za vještačenje,tako da ti to nisu dvije odluke nego jedna tj. zadnja i konačna odluka je Zagreba,još što može je ići u ured za branitelje pa opet zatražiti novo vještačenje za HRV-i (ono što se ide na križine)pa ako mu podignu postotak invalidnosti možda bi dobio opću poslije na HZMO.ponavljam to su dva različita postupka,jedan ide preko ureda za branitelje taj za HRV-i a drugi ide preko HZMO-procjena radne sposobnosti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema ti odvjetnik ništa sa tim ,ja čekam oko 17-18 mjeseci i još nisam dobio konačni obračun,jedino što je mogao je žaliti se na upravni sud a mislim da je to samo gubljenje vremena,ništa skupljati novu liječničku dokumentaciju i za 6 mjeseci opet predati na HZMO za vještačenje pa kako bude,tako nam je manje više svima,vjerovatno je u Splitu kao i u Zadru ako imaš nekog znaš kako već ide......

 

Pazi ono što ti Split riješi Zagreb može i ne mora to priihvatiti,zadnja je odluka Zagreba tj. tog zavoda za vještačenje,tako da ti to nisu dvije odluke nego jedna tj. zadnja i konačna odluka je Zagreba,još što može je ići u ured za branitelje pa opet zatražiti novo vještačenje za HRV-i (ono što se ide na križine)pa ako mu podignu postotak invalidnosti možda bi dobio opću poslije na HZMO.ponavljam to su dva različita postupka,jedan ide preko ureda za branitelje taj za HRV-i a drugi ide preko HZMO-procjena radne sposobnosti

 

Znam da Zagreb moze odbiti i da to nisu dva postupka. Upravo mu je Zagreb i odbio ovih splitskih 50-50. No ocito je to nešto novo sa Uredom za branitelje jer 2014. kad je on bio HZMO u Splitu je pokusao dignuti invalidnost prije zagrebačkog odbijanja. Znaci po novom Ured za branitelje - invalidnost, HZMO i Zavod za vještačenje - sposobnost za rad? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da Zagreb moze odbiti i da to nisu dva postupka. Upravo mu je Zagreb i odbio ovih splitskih 50-50. No ocito je to nešto novo sa Uredom za branitelje jer 2014. kad je on bio HZMO u Splitu je pokusao dignuti invalidnost prije zagrebačkog odbijanja. Znaci po novom Ured za branitelje - invalidnost, HZMO i Zavod za vještačenje - sposobnost za rad? Hvala

Oduvijek je predavanje zahtjeva za HRV-i (postotak invalidnosti i obnova postupka tj. nova procjena za HRV-i) išlo preko ureda za branitelje ,tako je bilo do 1.1.2015 a HZMO procjena radne sposobnosti nemoj da te buni taj centar za vještačenje,ti predaješ zahtjev za procjenu radne sposobnosti u svom područnom uredu HZMO a oni nakon svoje procjene ako ti zahtjev prođe kod njih šalju u taj zavod za vještačenje u Zagrebu,koji opet nakon svoje procjene radne sposobnosti šalje na reviziju u ministarstvo branitelja koji opet može a i ne mora prihvatiti odluke vještačenja u Splitu i centru za vještačenje u ZG,znači ukratko mora proći sve te provjere-vještačenja da bi se donijelo konačno riješenje koje donosi taj centar za vještačenje u ZG,on ima godina,ima staža,bolesti nema mu druge ako nema eura nego svakih 6 mjeseci ići na procjene radne sposobnosti na HZMO,ta nova vještačenja za HRV-i mislim da je samo gubljenje vremena jer i to potraje,može on dobiti i 100% na HRV-i pa opet dobiti smanjenu a ne opću radnu sposobnost,neznam kako je u Splitu u Zadru daš posredniku oko 1000 Eura jer nesmiješ dati direktno vještaku on mora biti čist pa kada dobiješ mirovinu daš mu još 1000 eura i dobiješ opću,raspitaj se možda je i u Splitu tako

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

 

- težak moždani udar 2013., ( moždani kao posljedica stresa i visokog krvnog tlaka, a ne zbog zakrčenja krvnih žila i nezdravog života, po mišljenju specijalista neurologa u KBC Split, između ostalog davali su mu 10 min života nakon prijema na KBC).

 

Ovo tek treba nedvojbeno dokazati da je posljedica sudjelovanja u DR. Ako to uspijete , dobit ćete 100% vojni dio, ali ponavljam to treba dokazati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo tek treba nedvojbeno dokazati da je posljedica sudjelovanja u DR. Ako to uspijete , dobit ćete 100% vojni dio, ali ponavljam to treba dokazati.

 

Neurolog u Splitu je u svojim dijagnozama povezao PTSP sa moždanim udarom. Ništa mu drugo ne preostaje nego ponavljanje postupka sa "dobrim" nalazima koje već ima. Ima li smisla raditi žalbu na odbijenicu koju je sad dobio i ako da, na šta se pozvati u njoj?

 

Ažurirano

 

A na ideju o posredniku... Nudili su mu i tu opciju. Dobro da ga u tom trenutku nije udario još jedan moždani. Jedan je od onih koji tvrdi da se nije borio za ovo što ga okružuje... Mrzi korupciju, lopovluk i nepravdu. Ali to je stvarno tako

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Ažurirano

 

A na ideju o posredniku... Nudili su mu i tu opciju. Dobro da ga u tom trenutku nije udario još jedan moždani. Jedan je od onih koji tvrdi da se nije borio za ovo što ga okružuje... Mrzi korupciju, lopovluk i nepravdu. Ali to je stvarno tako

To je za one koji tvrde da toga nema u RH,ja ponekad mislim da ne živimo svi u istoj državi:

ja,ti i još poneki izgleda da buncamo a i ovi novinari:

https://www.google.hr/#q=dr+rubalo

nakotilo se rubala ko u priči

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To je za one koji tvrde da toga nema u RH,ja ponekad mislim da ne živimo svi u istoj državi:

ja,ti i još poneki izgleda da buncamo a i ovi novinari:

https://www.google.hr/#q=dr+rubalo

nakotilo se rubala ko u priči

 

 

krivi savjet,krivi savjeti!

 

za postotak HRVI-ured za branitelje!

za opća ili profesionalna i postotak rat-mir-povjerenstvo preko HZMO a šalje lječnik obiteljske medicine( izabrani lječnik).

dakle,lječnik obiteljske popunjava tiskanicu (mislim IN2-nisan siguran) i to se predaje na HZMO. njihov vještak poziva i temeljem pregleda i uvida u med.dokumentaciju određuje da li je prof ili opća nesposobnost te omjer rat-mir.

s obzirom na opisano zdr.stanje-opća bi trebala biti, a omjer-to je stvar ratnoga puta,med.dokumentacije i starosne dobi,te obrazovanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Siguran sam da je već negdje otovrena ova tema, ali nećete mi zamjeriti što je otvaram ponovno.

 

Naime, pišem u očevo ime. Pokušat ću biti što konkretniji u postavljanju pitanja, pa bi molio i takav odgovor.

 

Otac je HRVI od 2007. i ima 57 godina

 

- 20% vojno i 80% civilno oboljenje

- 40 godina radnog staža

- 1219 dana provedenih u ratu, borbeni sektor

- težak moždani udar 2013., ( moždani kao posljedica stresa i visokog krvnog tlaka, a ne zbog zakrčenja krvnih žila i nezdravog života, po mišljenju specijalista neurologa u KBC Split, između ostalog davali su mu 10 min života nakon prijema na KBC). Nisu ga niti pokušali operirati zbog mjesta puknuća vene (centar mozga).

 

- 2 operacije mokraćnih kanala, kao posljedica teške infekcije zbog katetera ugrađenih na intezivnoj.

 

Sada je samostalan, ali usporen u kretanju, te mu je suženo vidno polje oba oka (medicinska dokumentacija)

 

 

U 10. mjesecu 2014., pozvan na komisiju da mu se utvrdi eventualno povećanje invalidnost. U 2. mjesecu 2016. dobio odbijenicu, odnosno zadržavanje iste invalidnosti uz profesionalno oboljenje.

 

Napominjem, komisija u Splitu povećala na 50%-50%, dok je Zagreb poništio mišljenje Splita.

 

Molim Vas za mišljenje, koliko je realno očekivati da može dobiti veću invalidnost i opće oboljenje, te postoji li nekakva pravna osnova, na kojoj bi se temeljio daljnji trud oko ostvarivanja nekakvih prava, koja po subjektivnom mišljenju ima?

 

Postoji li konkretno ime odvjetnika koji se bavi ovakvim predmetima?

 

Hvala

 

 

razmisli o običnoj invalidskoj mirovini! ona se usklađuje,a ako je riječ o HRVI,vojni dio je do daljnjega zamrznut. dobro bi bilo sačiniti kalkulaciju o iznosima mirovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo tek treba nedvojbeno dokazati da je posljedica sudjelovanja u DR. Ako to uspijete , dobit ćete 100% vojni dio, ali ponavljam to treba dokazati.

 

hasko ,odkud ti to da bi dobio 100% vojnog dijela ? Koliko branitelja iz gardijskih postrojbi ,koji su otišli davno,davno prije u mirovinu ( ranjavanje) ima 100% vojnog udjela ( 0 civilnog)?.mislim da je sada prekasno za taj omjer.da li su te/ta bolest(i) vezana uz DR ? Odakle ta paušalna ocjena?

Ako se ide na povečanje postotka RVI gleda se samo pogoršanje bolesti temeljem koje je branitelj i dobio status.u ovom slučaju PTSP.a sada je najveći postotak 40% ( ako sam u pravu).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Split mu je dao 50-50 uz profesionalno, a Zagreb sve odbio, odnosno ostavio 20-80 uz profesionalno. Ma njegovo stvarno stanje je bar za opće oboljenje, jer nije sposoban niti auto voziti, ima totalno suzeno vidno polje, usporene i nesigurne pokrete... Necu spominjati općenito nezadovoljstvo, odnosno psihičko stanje, nervozu. Radit će žalbu pozivajuci se na odluku Splita, trazeci barem priznanje općeg oboljenja. Vidjet ćemo ima li sreće u nesreći.

 

Razno-razni savjeti su i da napomene da je pismeno pohvaljivani dragovoljac od strane zapovjednika brigade i dr. Franje Tuđmana. Ima li smisla? Svaka informacija i dobar savjet pomaze, a virujem da će ga ovdje pronaći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Platiti odvjetnika da piše žalbu?! Tko ima novaca neka plaća..... :-) A na što ćete se žaliti? Pročešljajte malo temeljitije ovaj podforum pa će vam sve biti jasno. Ova tema je višestruko "opetovana" ali mnogima nije jasno da ŽALBE UGLAVOM NE PROLAZE u HZMO_u, ali, eto vi pokušajte. Bolje nastaviti liječenje....dostaviti novu medicinsku dokumentaciju, dnevna bolnica, dokazati da je oboljenje posljedica ratnih aktivnosti, ako je došlo do pogoršanja zdravstvenog stanja liječnici specijalisti bi to trebali upisati (ukoliko je pogoršanje bolesti posljedica rata) Ratni put, vrijeme provedeno u Domovinskom ratu, .......ranjavanje (da li je na prvoj crti obrane ili.....). Razmislite. Korisnici su vam već napisali opcije, a ja vam samo želim dati do znanja da je u mirovinu teško otići temeljem statusa HRVI (ovisno o ratnom putu) jer prošlo je od DR-a 25 ..godinu ili dvije godina. Nije to više tako kao što je nekad bilo..... ;-) A, uostalom i kriteriji su sada drugačiji. Ionako drugostupanjsko povjerenstvo u Zagrebu donosi konačnu odluku, a pročitajte na portalima kako bi to objektivno moglo da bude. Sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...
Vjerojatno bi bilo bolje da nastavi sa liječenjem pa za 8-9 mjeseci opet na novu procjenu radne sposobnosti. Žalbe jako rijetko "prolaze".

Neće komisija sama sebe "demantirati".

 

;-)

 

I ne samo to. Ima već neko vrijeme kada mi je suborac bio teško obolio ( u međuvremenu i umro), osobno sam pokušavao iskamčiti bolji tretman, razgovarao s vrlo moćnim ljudima i u Hrvatskoj i izvan sve dok mi jedan mudar čovjek nije rekao : "Pusti." Tada mi je tek postalo kristalno jasno da je gotovo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija