Jump to content

Nasljeđivanje duga


minimi

Preporučene objave

Poštovani,

moje pitanje je vezano za nasljeđivanje duga. Majka mi je umrla prije tri godine. Na ostavinskoj raspravi iza nje je ostala imovina od petnaestak kuna na tekućem računu. Nasljeđa sam se prihvatila iz razloga što je netko trebao uplatili određenu sumu za zatvoranje tog račun u banci. Kuća u kojoj je majka živjela gruntovno je prepisana na mene temeljem ugovora o dosmrtnom uzdržavanju - kao davatelju uzdržavanja još 2005. godine.

Nedavno sam na majčinu adresu dobila rješenje od suda u kojem stoji da je majka izgubila sud , vezano za nekakvu šumu , koja se na ostavinskoj raspravi nije niti spominjala, niti sam ja znala za nju, a sud je pokrenut prije dosta godina. Istražujući saznala sam da je ta šuma gruntovno bila vlasništvo moje majka, a katastarski su se upisali nekakvi ljudi koji su tamo u blizini živjeli. Uz nekoliko svjedoka iz sela uspjeli su dobiti presudu u svoju korist , dosjelošću , iako šumu nikada nisu kupili. Uglavnom, radi se o nekakvih dvadesetak tisuća kuna sudskih troškova. Što napraviti? Da li mogu mene kao nasljednika teretiti iako se na ostavinskoj raspravi nije znalo za postojanje ikakve šume ili neke druge imovine? Zahvaljujem na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nasljeđa sam se prihvatila iz razloga što je netko trebao uplatili određenu sumu za zatvoranje tog račun u banci.

općenito postati nečiji nasljednik je pravo,no ne i obveza,glede čega citirani razlog nije obvezujući da bi se prihvatili nasljedstva.

Da li mogu mene kao nasljednika teretiti iako se na ostavinskoj raspravi nije znalo za postojanje ikakve šume ili neke druge imovine?

mogu,no treba napomenuti da Vi odgovarate za dugove ostavitelja samo do visine vrijednosti nasljeđene imovine,ali svakako da se u eventualnom sporu upravo vi morate pozvati na takvu pravnu činjenicu.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li mogu mene kao nasljednika teretiti iako se na ostavinskoj raspravi nije znalo za postojanje ikakve šume ili neke druge imovine? Zahvaljujem na odgovoru.

 

nasljednik odgovara za dug ostavitelja do vrijednosti nasljeđene imovione.

nasljedili ste tekući račun sa 15,00-ak kuna.trošak zatvaranja računa se računa kao vračen dug ostavitelja. trošak sahrane se takođe računa kao vračen dug ostavitelja (pribaviti račun). dugove ostavitelja su vračeni u večem iznosu od nasljeđene imovine.

 

pismeno se očitujte da ne priznajete dug iz razloga što je dug puno veči od nasljeđene imovine a dio duga ste vratili(sahrana i zatvaranje računa). pazite da ne priznate dug . ako priznate dug dužni ste ga i vratiti. vjerovnika uputite da u sudskom postupku vrši potraživanje duga(ništa više da nebi priznali dug).

 

imovina stečena ugovorom o doživotnom uzdržavanju nije nasljeđena imovina.

 

Ažurirano

 

Nasljeđa sam se prihvatila iz razloga što je netko trebao uplatili određenu sumu za zatvoranje tog račun u banci. .

da niste prihvatili nasljedstvo (15,00-ak kuna) banka bi zatvorila račun ako nebi bio aktivan više od godinu dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Poštovani,

 

nisam htjela otvarati novu temu pa zato pišem ovdje.

 

Iza pokojne bake koja me othranila ja sam postala nasljednik. Jasno mi je sve o nasljeđivanju i što sam dužna.

 

Kako je ostalo kredita iza nje, moje pitanje je:

 

što trebam odnesti u banku kako bi nasljedila dugova u visini nasljedstva? Izajvu ili što? Što napisati u toj izjavi.

 

Kredita je ostalo oko 40.000kn, a ja sam nasljedila grobno mjesto, novac od osiguranja i nešto i oko 4000kn na računu.

 

Svuda vidim da postoji taj članak da se nasljeđuje dugova u visni nasljedstva, ali nigdje ne mogu naći što sad trebam napraviti?

 

Moram napomenuti da ja kredite redovno plaćam od 12. mjeseca jer me bilo strah da mi ne bi nabili još i zatezne kamate. Oni u banci su mi rekli da kada budem imala rješenje o nasljeđivanju da im ga donesem.

 

Molim Vas za pomoć i unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Moram napomenuti da ja kredite redovno plaćam od 12. mjeseca jer me bilo strah da mi ne bi nabili još i zatezne kamate. Oni u banci su mi rekli da kada budem imala rješenje o nasljeđivanju da im ga donesem.

 

Molim Vas za pomoć i unaprijed Vam se zahvaljujem na odgovoru

 

kredit ne plaćaš ti nego pokojna baka. na nju glase uplatnice.

grobno mjesto nemožeš nasljediti. ono je vlasništvo grada.

nasljedila si grobnicu za koju imaš obveze a nemožeš je prodati(niko je neće kupiti ako je popunjena). od 4.000,00 kuna si platia troškove sahrane.

dakle ništa nisi nasljedila.

šta je sa djecom pokojne bake ? odrekla se nasljedstva?

 

nije mi jasno zašto preuzimaš dug ako nike koristi nisi imala od kredita (40.000,00 kuna i nije mali iznos).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kredit ne plaćaš ti nego pokojna baka. na nju glase uplatnice.

grobno mjesto nemožeš nasljediti. ono je vlasništvo grada.

nasljedila si grobnicu za koju imaš obveze a nemožeš je prodati(niko je neće kupiti ako je popunjena). od 4.000,00 kuna si platia troškove sahrane.

dakle ništa nisi nasljedila.

šta je sa djecom pokojne bake ? odrekla se nasljedstva?

 

nije mi jasno zašto preuzimaš dug ako nike koristi nisi imala od kredita (40.000,00 kuna i nije mali iznos).

 

Zato jer su u toj grobnici moji najmiliji..ne bi sad ulazila u dubine, prekomplicirano je..

 

Ako mi mozete reci sto trebam odnesti u banku bila bih vam zahvalna..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako mi mozete reci sto trebam odnesti u banku bila bih vam zahvalna..
da se razumijemo,banka će na svaki način gledati da vi platite dug u cjelosti,neovisno o činjenici vrijednosti nasljeđenog.

U smislu odredbi Zakona o nasljeđivanju koje uređuju odgovornost nasljednika za dugove ostavitelja,Vi i kad otplatite iznos za koji smatrate da je u visini vrijednosti nasljeđenog griješite ako mislite da će banka takvu činjenicu sama utvrditi i jednostavno reći da je vaša obveza prestala.

Ako već želite,onda odnesite banci pravomoćno rješenje o nasljeđivanju,jer nevidim što bi im to pored rješenja imali još predočiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija