Jump to content

Darovanje nasljednog dijela drugim nasljednicima


Hrlee

Preporučene objave

Zivim u Zagrebu s majkom, nakon smrti oca naslijedio sam 1/5 pola kuće u Glini (ukupno 1/10 kuče).

Drugi nasljednici, polubrat (2/10) i polusestra (2/10) oboje su maloljetni.

U razdoblju ostavinske rasprave, ja se nisam mogao odreći (prihvatiti u korist polubrata i polusestre) jer sam bio maloljetan i nasljedstvo sam morao prihvatiti.

Sada bih taj svoj dio (1/10) poklonio njima (ili jednom od njih). Za njih bi to potpisao zakonski zastupnik (njihova majka).

 

Koji je najjednostavniji način prijenosa nasljedstva, bez puno vrmeneskih i novčanih troškova.?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ugovorom o darovanju, ili ugovorom o kupoprodaji?

već rećeno,ugovor o darovanju

Kome sve idu primjeri ovjerenog ugovora?

bitno je da osoba koja stječe nekretninu(obdarenik)ima po jedan primjerak za poreznu i z.k.ured.

Može li se kako izbječi plačanje poreza na nekretnine od 5% na ovu moju 1/10?

u konkretnom slučaju,ne.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radim li onda više istih ugovora te svaki pojedinacno ovjeravam, ili napravim samo 1 ugovor pa to biljeznik nekako drugacije ovjerava?

Treba mi onda 4 kopije ukoliko sam razumio, jedan za mene, jedan za obdarenika, jedan za poreznu i jedan za z.k.ured?

 

Sve sa poreznom i katastrom rješava obdarenik ili moram i ja nešto napravit.

 

Nakon ovjere ugovora, imali se pravo obdarenik žaliti na ugovor ili na bilo koji način odustati ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja sam se kao maloljetnik morao prihavtiti nasljedstva. Tada u tom trenutku je majka morala pristati na prihvat, jer nije bilo moguće odbiti.

Postoji li kakva mogučnost potpisivanja ugovora u prijenosu cijelog naslijednog dijela na određenu osobu, tako da ja više nisam upisan kao nasljenik?

 

Na rješenju o nasljeđivanju se uopće ne spominju dugovi. Samo piše da sam ja nasljednik 1/5. A prema tome, valjda i pravne osobe koje potražuju od preminulog, potražuju moju 1/5 duga

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nasljedio sam 1/5 polovice kuće nakon smrti oca. (ukupno 1/10 kuće).

Ostao je i određeni iznos dugova.

Za dugove odgovaram, prema zakonu, do visine nasljeđenog dijela.

 

Kako procijeniti koliko kuća vrijedi, kako bih ja mogao znati do koje granice sam odgovoran za dugove.

 

Navršio sam 18 godina, i još nemam nikakvih prihoda ( slj. 6 mjeseci sigurno).

Što ako netko mene potražuje za dugove, a ja nemam od kuda platiti. Mogu li im kako ponuditi ovu 1/10 kuće da se iz toga naplate (putem javne dražbe)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

Hvala, a dali onda mogu moju unuku teretiti, potraživati, moje privatno dugovanje, fizičkoj osobi? Nema hipoteke, nego bi se treća osoba htjela upisati, zbog mog osobnog duga, a, ako se na ostavinskoj odreknem u korist unuke, znači, da ja više ne posjedujem ništa, što mi ide u korist.....malo je dugovanje, ali opet....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija