Jump to content

Uvjetni otpust - molim pomoc


aurora30

Preporučene objave

Pozdrav, ispričavam se unaprijed, vidim da postoji više ovakvih tema i pročitala sam većinu, no ipak mi je nekako najsigurnije iznijeti svoj slučaj i zamoliti konkretan odgovor.

 

Naime, pitanje je može li moj partner već sad pisati molbu za uvjetni otpust i kome je podnosi?

 

Činjenice su sljedeće:

Osuđen je po starom KZ-u po čl.292,293 i 311. Objedinjena kazna zatvora iznosi 5 godina i 8 mjeseci. Izdržavanju kazne je pristupio sam, u pritvoru nije bio, pristupio je sam 27.2.2013.g. i koristio 3 mjeseca odgode izvršenja. Krajnji izlazak bez ikakvog uvjeta bi mu bio u listopadu 2018.g. Njemu su rekli da može pisati molbu nakon 2/3 vremena izdržane kazne, no čitam ovdje da se može i nakon 1/2, tako da, može li sad pisati navedenu molbu? Kome ju upućuje?

 

E sad, subjektivno mišljenje ću Vas još zamoliti, čisto radi nekog mog mira ili pripreme na situaciju, kakve su šanse za uvjetni otpust? Naime, kao što napisah, pristupio je sam izdržavanju kazne, nije nikakav povratnik, trenutno je u poluotvorenom djelu Lepoglave, radi u restoranu, ima ocjenu naročito uspješan, dolazi na vikende, koristi godišnji odmor, završio je tečaj u kaznionici za pomoćnog kuhara, trenutno je upisan za zavarivača, vani ima OPG pčelarstva s kojim kad izađe planira osigurati egzistenciju i vraćati dug. Upoznali smo se na jednom njegovom vikendu kod kuće, sada živimo u izvanbračnoj zajednici, iako se po zakonu ne kvalificiramo još kao takva zajednica zbog proteka vremena. No da pojednostavim, on živi kod mene (barem u onom vremenu kad nije u kaznionici :)) Poanta je da ja radim u državnoj upravi, u sudstvu, bi li pomoglo da to navede? Dakle, stalna primanja od strane partnera u državnoj upravi? Ili ne? Uglavnom, suma sumarum, a obzirom na sve navedeno,ponašanje u kaznionici, rad, obrazovanje, izlaske na vikende, opg, mislite li da ima šanse da mu odobre molbu? I kao što pitah već, ponavljam se, znam, može li ju pisati već sad i kome, obzirom da je osuđen po starom KZ-u?

 

Hvala najljepša!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osuđen je po starom KZ-u po čl.292,293 i 311. Objedinjena kazna zatvora iznosi 5 godina i 8 mjeseci. Izdržavanju kazne je pristupio sam, u pritvoru nije bio, pristupio je sam 27.2.2013.g. i koristio 3 mjeseca odgode izvršenja. Krajnji izlazak bez ikakvog uvjeta bi mu bio u listopadu 2018.g. Njemu su rekli da može pisati molbu nakon 2/3 vremena izdržane kazne, no čitam ovdje da se može i nakon 1/2, tako da, može li sad pisati navedenu molbu? Kome ju upućuje?

 

I po starom i po novom KZ-u, prijedlog za uvjetni otpust može ići nakon polovice izdržane kazne (iznimka je jedino kazna dugotrajnog zatvora, ali ovo nije takav slučaj).

 

Obzirom na osudu po starom KZ-u, o prijedlogu će odlučivati peteročlano Povjerenstvo Ministarstva pravosuđa, a kojem i treba adresirati prijedlog. Napominjem kako te informacije vaš partner može dobiti i u Kaznionici.

 

E sad, subjektivno mišljenje ću Vas još zamoliti, čisto radi nekog mog mira ili pripreme na situaciju, kakve su šanse za uvjetni otpust?

 

To je vrlo nezahvalno za komentirati. Ovi podaci koje ste navela su definitivno veliki plus, no u prejudiciranje odluke se definitivno ne bih upuštao. Otegotna je kvantiteta nedjela koja su počinjena.

 

Poanta je da ja radim u državnoj upravi, u sudstvu, bi li pomoglo da to navede? Dakle, stalna primanja od strane partnera u državnoj upravi? Ili ne?

 

U takvom smislu to ne bih navodio na vašem mjestu odnosno njegovom, ali se svakako može spomenuti činjenica da je, da tako kažem, "sredio" svoj privatni život, da je u vezi sa vama, da provodi svo svoje slobodno vrijeme kod vas, da planirate zajednički život (možda i brak, obitelj ? ) - to definitivno navesti, jer će koristiti. Opet, da li će prevagnuti - ne znam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno Vam hvala na odgovoru. Znači, već sad se "bacamo" na sastavljanje molbe za uvjetni otpust. Adresirati na Povjerenstvo. Što u slučaju da ga odbiju, tada čekamo do 2/3 odslužene kazne kada kaznionica po službenoj dužnosti podnosi prijedlog?

 

Odnosno, ispravak, ne adresirati na povjerenstvo, to kaznionica šalje na povjerenstvu, skupa sa svojim mišljenjem, zar ne, a partner svoju molbu naslovljenu povjerenstvu predaje upravitelju kaznionice?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I, ispričavam se ukoliko sam dosadna, no uvijek se lakše nosim sa situacijom i snalazim u njoj ukoliko imam sve činjenice posložene. Je li olakotna okolnost ukoliko molbu sastavi odvjetnik ili to možemo i mi? Također, još jedno pitanje,trebam li u molbi, odnosno on, spominjati članke KZ-a i članke ZIKZ-a sukladno kojima molimo uvjetni otpust, ili to nije toliko bitno? Hvala unaprijed na svoj pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijedlog adresirate Ministarstvu pravosuđa, a podnosi se putem Kaznionice (ako vaš partner podnosi).

 

Prijedlog možete sastaviti i sami ili putem odvjetnika, razlike u nekom psihološkom smislu (ako na njega aludirate) nema, jedino bi odvjetnik kaznenjak to bolje sročio. Navođenje članaka nije nužno, bitno je da se iz sadržaja dade iščitati na što se prijedlog odnosi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Htjela sam jos na dodat da su poslane dvije pozurnice za pomilovanje 5.03.2016 i nista jos cekamo imam bebu od 4 mj i totalno sam ocajna majka sam 6 djece a imamo invalida dijete od 11g o svemu ja brinem ne znam sto uciniti zanima me koliko cesto se daju pomilovanja osudenim osobama muz mi je u osijeku na izvrsavanju kazne zatvora nesto su govorili da bi isao kuci vikendom i to bi mi bilo od velike koristi ali isto ne znamo nakon kojeg vremena daju dozvolu za kuc vikendom.citala sam puno na forumu o tom svemu i tesko pronalazim sto me zanima istog razloga sam se registrirala jer stvarno ludim.jel bi se moglo traziti izvaredno pustanje van ili

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste mi napisala po kojem je KZ-u suprug osuđen, pretpostavljam po aktualnom, no bilo kako bilo, to je procedura koja će potrajati mjesec dana najmanje i na to morate biti spremna.

 

Glede pomilovanja, ne znam je li Predsjednica imenovala novu Komisiju za ista, obzirom na recentne događaje, pa ukoliko nije onda su molbe za pomilovanja do daljnjeg "na hlađenju".

 

Što se tiče puštanja za vikend, to vam je najbolje provjeriti sa referentom zaduženim za vašeg supruga ili sucem izvršenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno ste mi pomogli moj suprug je osuden za drva.On to djelo nije pocinijo vodi se kao pod teska krada ali kako je moguce da se ne moze nista uciniti pisali smo i zamolbu za prekid kazne zatvora odbijena je neznam jel smo je mozda rano pisali jer tad nije bijo ni tocno mjesec dana tamo u rjesenju su naveli da je prerano za prekid mora stjeci dobro vladanje tamo oni se ocjenjuju ne znam sto da radim dal ponovno da pisem zamolbu ili da cekam da bude 2mj pa onda

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav muz mi je na izvrsenju kazne zatvora od 6mj zanima me kad bi mogli pisati uvjetno pustanje 1mjesec je vec odlezao

 

 

 

poštovana htio bih vam odgovoriti na ovaj vaš upit, ali ne iz pozicije pravnika već iz pozicije osobe koja trenutno služi zatvorsku kaznu ( dvogodišnju) u kaznionici valtura....i ovo što ću vam napisati govorim iz viđenih situacija unatrag godinu dana na primjerima drugih zatvorenika sa kraćim kaznama kao što je ova od vašeg supruga....točno je da zakonom možete tražiti otpust nakon 1/2 izdržane kazne ali to vam je samo slovo na papiru...bitna je i relevatna praksa sudaca, ali prema do sada viđenom u otvorenom tipu kaznionice poput valture svi sa da 10 mjeseci kazne išli su upravitelju od kojeg bi dobili dva mjeseca uvjetnog otpusta ili koji dan manje....tako da je realno da će o uvjetnom otpustu vašeg supruga s obzirom na visinu kazne odlučivati upravitelj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naj ljepsa vam hvala na pomoci ja cu svakako pisati. Za uvjetni odpust odmah cim bude 3mj odsluzene kazne nadam se da sva ta procedura nece dugo trajati i da ce sve dobro proci jer on u zatvoru ponasanje ima dobro radi prema tome u nadi sam

 

Ažurirano

 

A poslane su i pozurnice za pomilovanje koliko sam gledala na internetu jos nemaju novu komisiju tako da se za pomilovanje previse ne nadam

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A poslane su i pozurnice za pomilovanje koliko sam gledala na internetu jos nemaju novu komisiju tako da se za pomilovanje previse ne nadam

 

Na to slobodno zaboravite, jer do kada će se to riješiti, već će i proći cijela kazna.

 

Realno, institut pomilovanja vapi za legislativnom reformom, no u trenutnoj situaciji u zemlji, malo koga za to briga.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav evo dobila sam informaciju da bi mi suprug sad nakon dva mjeseca odsluzene kazne zatvora mogao kuci na vikende a onda bi mogao i uvjetno bit pusten sad mene zanima jel bi to bijo svaki vikend i kad oni to daju uvjetno pustanje nnakon kojeg vremena zaboravih dobijo je posao van u grad da radi to mi se cini pozitivno sto mislite otom svemu hvala u naprjed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Da se pohvalim prosla su dva mjeseca kako mi je suprug u zatvoru bijo je pustit na 24 sata kuci zbog prve pricesti radi u gradu u tzoloskom vrtu sad mene zanima nakon tri mj kad bude odvjetnik pisao za uvjetno pustanje van znam da je procedura mjesec dana al dali postoji mogucnost da to bude rjeseno prije tih mjesec dana i zanima me jos zasto to traje tako dugo sva ta procedura molim vas hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve vam zavisi o ažurnosti nadležnog suca izvršenja. I njegovoj zatrpanosti poslom. Može biti da će riješiti i prije, ali nekog jasnog prekluzivnog roka nema. Plus, mora se prikupiti i određena dokumentacija.

 

Osobno bih rekao ovako - ako odluka stigne vro brzo, veće su šanse da je pozitivna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Puno hvala na odgovoru i mi mislimo sve pozitivno jer dobijo je ipak i posao van u grad prije navrsenog dva mjeseca i premjesten je u sobu s radnicima koji svi znaci idu u grad raditi zbog tog svega me i zanimala sva ta procedura ipak nakon dva mjeseca i dva dana je pusten izvaredno. Zelim reci da mu sve ide na ruku jedino sto nas eto malo muci ta procedura kod odpustanja na uvjetno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Po ranije važećem KZ-u (onom po kojem ste i osuđeni, iz 1997.) - prijedlog za uvjetni otpust možete podnijeti protekom najmanje polovice izrečene kazne, što bi se reklo nakon 15 mjeseci, a kako ste 11 već izdržali kroz istražni zatvor, treba proći još 4 mjeseca. Dakle, u studenom najranije biste ga mogli podnijeti.

 

Vaš problem je sljedeći - za djela droge, ljudi koji odlučuju o tome nisu previše voljni da odobravaju uvjetni otpust, pogotovo ne odmah po sticanju zakonskih uvjeta za isti (nakon pola kazne). I druga otegotna okolnost je ta što će o vašem slučaju odlučivati peteročlano Povjerenstvo Ministarstva pravosuđa, a ne nadležno vijeće Županijskog suda (ovo iz razloga jer ste osuđeni prema ranijem KZ-u), a oni i nisu previše ažurni, odnosno nisu bili previše ažurni po ovim pitanjima (no možda se to promijenilo), pa će sve potrajati.

 

Osobno bih vam preporučio da pričekate 2/3 izdržane kazne (dakle još 9 mjeseci) i tada podnesete prijedlog, ali odluka je jasno samo i isključivo vaša.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Pozdrav...imam jedno pitanje...suprug mi je na izdrzavanju kazne u pozegi vec 2mj....osudjen je 2006g na 2g zatvora a toga je 1g i 4dana proveo u istraznom zatvoru u osijeku...imamo 5 mldb djece da li mi mozete reci kada bi on mogao podnijeti zajtvjev za uvjetni otpust??? Ja sam poslala u ministarstvo pravosudja zamolbu za pomilovanjem ali se ne nadam brzom rjesavanju...i jos jedno pitanje kada bi mogao dobiti izlazak kuci??? On tamo radi vec 1,5mj i ocjene su mu vrlo zadovoljavajuce...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...suprug mi je na izdrzavanju kazne u pozegi vec 2mj....osudjen je 2006g na 2g zatvora a toga je 1g i 4dana proveo u istraznom zatvoru u osijeku...kada bi on mogao podnijeti zajtvjev za uvjetni otpust???

 

Prema ovome, mogao bi već sada podnijeti prijedlog. Problem i dalje ostaje u vidu činjenice da, obzirom se radi o osudi prema ranijem KZ-u, o istom odlučuje peteročlano Povjerenstvo, a oni nisu (bili) previše ažurni po tim pitanjima.

 

Ja sam poslala u ministarstvo pravosudja zamolbu za pomilovanjem ali se ne nadam brzom rjesavanju...

 

Nije mi poznato je li Predsjednica imenovala novu Komisiju za pomilovanja zbog ranijeg debakla (mislim da nije), stoga vam se u molbu za pomilovanjem ne isplati uzdati. Plus to traje predugo.

 

...i jos jedno pitanje kada bi mogao dobiti izlazak kuci??? On tamo radi vec 1,5mj i ocjene su mu vrlo zadovoljavajuce...

 

To zavisi i o drugim karakteristikama, ali ovo što ste naveli svakako ide u prilog relativno brzom odobravanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poz imam pitanje suprugu mi je 04.06 bilo tri mjeseca tocno polovica odsluzene kazne zatvora. A osuden je na 6mj 06.06 je pisana molba za uvjetno pustanje i jos nije izasao pred suca a sad ce mu 04.07 bit ravno cetiri mj kako je u zatvoru sad me zanima sto je s otim postoji li mogucnost da izade iduci tj

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bijo je kuci na vikendu uredno je sve proslo on tamo radi vani u gradu ocjena mu je uspjesna sad nas jedino muci iscekivanje kad bi mogao kuci jer polovica kazne je odsluzena uvjetno je odvjetnik pisao na dijete invalida koji treba na bolnicko ljecenje suprug bi htjeo trazit ZIGIPS ako sam dobro napisala al nezna dal da ga trazi jer molba je poslana pa sad sta mislite

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vec sam ranije vam pisala za svog supruga koji je na izdrzavanju kazne zatvora u pozegi......tamo je vec skoro 3 mj.(04.07.2016g bit ce 3mj) odnosno bitce mu 15mj izdrzane kazner od 24mj....prije mjesec dana je podnio zahtjev za izlazak u grad i jos mu nije odobren pa me zanima koliko dugo traje proces odobravanja???? Zatvor je sam poslao upit za izvanzatvorske pogodnosti u centar za soc. skrb prije nego ke on podnio zahtjev za izlszak.....stogs jedno pitanje imam koliko dugo traje taj proces odobravanja???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Jedno pitanje...31.07.2016g mom ce suprugu biti 2/3 odsluzene kazne zatvora,osudjen je po starom zakonu tj.2006g.....povjerenstvo za uvjetni otpust se sastaje 19.09.2016g muz ce svakako pisati zamolbu preko kaznionice iako on tvrdi da nema sanse da ga puste u 9mj bas zbog toga sto je osudjen po stsrom zakonu....pitanje je da li postoji imalo nade da ga puste u 9mj???? Jos nije mu rijesena ni zamolba za izlaske u grad,zamolbu je pisao u 5mj...on tamo radi otkako je dosao u kaznionicu i ima vrlo zadovoljavajuce ocjene.....cemu da se nadam???? Pomozite mi sa odgovorom.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Vec sam vam ja prije pisala o problemu koji imam....suprugu ce 31.07.2016.g biti 2/3 kazne od 24mj na koliko je osudjen 2006.g u Osijeku...u pritvoru je bio 1.g i 4 dana a sad je u Pozegi 4mj...znaci da zajedno sa pritvorom ima 16mj..kaznionica mu jos uvijek tj.od 5mj.nije odobrila izlaske u grad a kamoli da su odobrili vikende kuci...osudjen je zbog kaznenog djela iz cl.333 st.1..sjednica povjerenstva za uvjetni otpust je 19.09.2016...moje pitanje glasi:da li je moguce da ga puste na uvjet na toj sjednici u 9.mj....suprug ce pisati zamolbu putem ksznionice iako njegova referentica kaze da za njega nema sta napisati!!!! Da li je moguce da za 4.mj.nema sta napisati o njemu??? Radi u metalcu tamo od prvog tjedna kako je dosao inace je miran i radisan....da li da pise zamolbu ili ne pomozite mi molim Vas pocinjem luditi zbog svega toga!!! Imamo 5-ero mldb.djece i zivimo na rubu siromastva!!! Pomozite mi s odgovorom sto da ucinimo s tom zamolbom!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...moje pitanje glasi : da li je moguce da ga puste na uvjet na toj sjednici u 9.mj....

 

Alma, ne mogu vam precizirati odgovor, jer nemam apsolutno nikakav uvid u predmet, ali moram napomenuti kako je kod kaznenog djela udruživanja vrlo teško očekivati da će uvjetni otpust biti odobren.

 

To mi dosada niste precizirala, a radi se o jednom od najtežih oblika kaznene odgovornosti i tu je tolerancija minimalna.

 

...suprug ce pisati zamolbu putem ksznionice iako njegova referentica kaze da za njega nema sta napisati!!!! Da li je moguce da za 4.mj.nema sta napisati o njemu???

 

Napisat će izvjašće o njegovu ponašanju tijekom izdržavanja kazne zatvora.

 

Radi u metalcu tamo od prvog tjedna kako je dosao inace je miran i radisan....da li da pise zamolbu ili ne pomozite mi molim Vas pocinjem luditi zbog svega toga!!! Imamo 5-ero mldb.djece i zivimo na rubu siromastva!!! Pomozite mi s odgovorom sto da ucinimo s tom zamolbom!!!

 

Ne razumijem o kakvoj "zamolbi" pričate? Jer koliko sam vas shvatio postupak odobravanja uvjetnog otpusta je iniciran i sjednica Povjerenstva određena ili ...? Mislite li na molbu za pomilovanjem Predsjednice?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Po čl. 158. Zakona o izvršavanju kazne zatvora, sudac izvršenja će u povodu urednog prijedloga u roku od mjesec dana od njegovog primitka zakazati sjednicu vijeća koje će raspravljati o prijedlogu (što istovremeno ne znači i da će u tom roku sjednica biti i održana), a ako prijedlog bude usvojen i uvjetni otpust bude određen izvršit će se u roku od 3 dana od dostave pravomoćnog rješenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vece.znam da je mozda nebitno ali ako je odvjetnik poslao zahtjev za uvjetni otpust direktno sudu kad za to treba saznati uprava zatvora jer konkretno u slucaju mog supruga 24.05 je poslano direktno sudcu izvrsenja a 23.06 mu je 2/3 kazne. Isto tako saznala sam da mu referent zeli sutra pisati za uvjetni otpust iako sam ja to vec pokrenula. On je cijeli vrijeme u radnoj sobi u zatvoru. A osuden je zbog neplacanja alimentacije. Tako da me bas zanima ocel ipak bit sto od tog uvjetnog otpusta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Teško je ovako na slijepo prognozirati (posebice jer se za uzdržavanje iznimno rijetko šalje čovjeka u zatvor, čak i kod opoziva uvjetne), no ponajviše sve ovisi o ponašanju supruga za vrijeme izdržavanja kazne zatvora, je li došlo do poboljšanja u ponašanju, je li možda platio nešto zaostataka uzdržavanja (naravno, ukoliko je u mogućnosti), a s druge strane opet, treba cijeniti i činjenicu da je njegovo dijete bez pomoći od njegove strane za svo ovo vrijeme.

Sve je stvar vaganja, osobno smatram da bi ga, ukoliko nije baš namjerno i svjesno uskraćivao plaćanje (a mogao je), trebalo pustiti, jer za svo vrijeme kad je u zatvoru neće moći platiti ništa, pa se time zapravo kažnjava i dijete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zbog nemogucnosti placanja i tesko bolesnog djeteta koje ima u braku samnom nije ni placao. U zatvoru ima najbolju ocjenu koju zatvorenik moze dobiti ali nikakav odgovor nije dobio ni on ni odvjetnica iako u zakonu pise da je rok 15 dana da se nesto sazna. Tako da mi vise nista nije jasno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovana, naprijed Vam je odgovorila poštovani Ruby (.... ako prijedlog bude usvojen i uvjetni otpust bude određen izvršit će se u roku od 3 dana od dostave pravomoćnog rješenja....), trebao bi izići u roku tri dana od kada to rješenje bude pravomoćno, tada će se donijeti taj posebni nalog o puštanju na uvjetni otpust....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija