Jump to content

Gruntovno upisivanje stana


Mario2667

Preporučene objave

Pozdrav svima,

 

Ja zivim vani - i kupujen stan u kojem moja mama vec zivi 40 |+ godina, og dana izgradnje...stan nam je bijo dodjelen u komunizmu of firme za koje je moj stari radijo...ta firma sada propada pa stan kupujemo.

 

Danas mi je bilo receno od tipa kojeg mi placamo da sredi papire - da stan nije uveden u gruntovni katastar... i da ce to kostati 2.000 Eura da se sredi.

 

Meni je cudno da jedna ogromna zgrada u Karlovcu ima taj problem - i da je to tocno meni 2.000 Eura da se to sredi zvuci preskupo - ja sam pitao i taj tip mi je rekao da jedno 700Eura ide njemo i 1300 za troskove oko sredivanje toga.

 

Dali netko moze dati savjet koliko se obicno placa neko kao estate agent da sredi papirilogiju prilikom kupnje stana.

 

Mi smo mu vec dali 2.000 Kuna a sada kada je ovaj navodni problem iskocijo on sada trazi 2.000 Eura.

 

Gdje i kako ja mogu dobiti kopiju od gruntovnog registra i katastra.

 

Hvala :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Spitfire - nije mi poznata katastarska cestica.

Dali je mozda dobra ideja d akupim stan i sredjujem gruntovni dijo poslje jer to ce trajati dosta vrijemena....ujedno koliko uoabicajno u prosjeku uzimaju advokati za kupnju stana? Hvala za sve

 

pokušaj sa goportzalom.

nađi grad. nađi ulici i zgradu.

 

Ažurirano

 

 

Danas mi je bilo receno od tipa kojeg mi placamo da sredi papire - da stan nije uveden u gruntovni katastar... i da ce to kostati 2.000 Eura da se sredi.

tu radnju upravitelj je obvezan izvršiti po zakonu.

Upraviteljeve dužnosti i ovlasti

 

ako zgrada nije ucrtana u katastarski plan i upisana u gruntovnici ne stanovo pojedinačno nemogu biti ucrtani i upisani.

 

imate upravitelj kom plaćate pričuvu pa sa njime dogovorite (svi suvlasnici) da se zgrada ucrta i etažira ili izvrši povezivanje knjiga vlasništava i položenih ugovora.

 

Zakon o vlasništvu

Članak 379.

(1) Upravitelj je dužan osobito:

- brinuti se da se zajednički dijelovi nekretnine održavaju u graditeljskom i funkcionalnom stanju, nužnom za normalno korištenje,

- obavljati povremeni i godišnji pregled nekretnine i o tome sačiniti zapisnik,

- utvrditi visinu sredstava zajedničke pričuve koju snosi pojedini suvlasnik,

- raspoređivati i druge troškove nekretnine na suvlasnike, naplaćivati dugovanja te redovno podmirivati te troškove prema trećima, sukladno sredstvima kojima raspolaže,

- obavještavati suvlasnike na prikladan način o obavljenim poslovima,

- obavljati i druge poslove u skladu s obvezama preuzetim ugovorom iz članka 378. ovoga Zakona,

- položiti svakom suvlasniku uredan račun o poslovanju u prethodnoj kalendarskoj godini i staviti mu na prikladan način na uvid isprave na kojima se temelji, i to najkasnije do 30. lipnja svake godine,

- izraditi pregled predviđenih poslova za održavanje i poboljšice, kao i predvidivih troškova i opterećenja u narednoj kalendarskoj godini (godišnji program) ili za višegodišnje razdoblje, te to na prikladan način objaviti u kući najkasnije do isteka tekuće kalendarske godine,

- prikupiti više ponuda za poslove održavanja koji se ponavljaju u razmacima duljim od jedne godine kao i za veće radove radi poboljšice,

pokrenuti sve potrebne postupke pred nadležnim tijelima državne uprave i sudovima u svrhu upisa zgrade na građevinskoj čestici i svih njezinih posebnih dijelova u zemljišnim knjigama.

(2) Suvlasnici, u čije ime upravitelj upravlja nekretninom,

(3) Upravitelja koji postupa suprotno obvezama iz ovoga članka, suvlasnici mogu razriješiti dužnosti te im je dužan naknaditi štetu koja nastane radi njegove nemarnosti ili propusta

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija