Jump to content

Prekoracenje brzine u naselju


Hiponimus

Preporučene objave

Dobar dan, imam sljedeći problem. Mladi sam vozac i kamera me "uhvatila" u naselju gdje je ogranicenje 50, sa brzinom od 137, umanjeno na 123,3. Znaci 72,3 kmh vise od dozvoljenog. Kazna je po cl 53. str 1 i cl 53. str 3.

Danas je tek doso papir u kojem se trazi identited osobe koja je to pocinila. Ako u roku od 15 dana ne predam identitet, placam samo kaznu od 2000-5000kn ili obije, (2000-5000 za identitet + 5000-15 000kn zbog brzine)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oprostite na ponovom pitanju, no dobio sam informaciju da ako se ne kaze tko je vozio placa se 2000-5000 za sutnju, + da osoba na kojoj je vozilo dobija bodove i oduzimanje vozacke + jos kaznu za prekrsaj. Dali prekrsni postupak onda ipak ode dalje i dali ga snosi osoba na kojoj je vozilo. Vozilo nije na mene a nezelim da ta osoba nadrapa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko nije utvrđen identitet vozača, kako ćete vlasnika vozila moći teretiti za prekršaj? Slažem se da vlasnik mora voditi računa kome daje vozilo na uporabu, ali isto tako ovlašteni tužitelj mora dokazati tko je počinio prekršaj, a ne ići linijom manjeg otpora odnosno svoditi prekršajnu odgovornost na objektivnu razinu. To nije ispravan put i zato vlasnik neće imati problema, a vi ćete mu refundirati kaznu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema gubljenja vozačke ni bodova.

 

Ako napiše da ne zna tko je vozio ili napiše 2-3 koji su možda vozili ili ne javi podatke doma će mu doći prekršajni nalog na 2000 kn a na njega će izjavit prigovor na način da nije mogao znat tko je vozio pa se ne smatra odgovornim za prekršaj ili će priznat prekršaj i tražit smanjenje kazne.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znaci ako ne posaljem nista 100% je kazna od 2000.

Ako se navede vise vozaca moze se proc bez kazne, ali se moze biti i osuden za prekrsaj.

Nisam naveo da postoi slika prekrsaja, dali ona mjenja stvari? (nitko ju nije vidio za sad, jer je u drugoj zupaniji) . Dali u ova gore dva navedena slucaja se moze ikako desit da netko bude osuden za prekrsaj?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam naveo da postoi slika prekrsaja, dali ona mjenja stvari? (nitko ju nije vidio za sad, jer je u drugoj zupaniji) .

 

Slika u našem prekršajno-pravnom sustavu nije dokaz identiteta vozača. Samo vozila kojim je počinjen prekršaj.

 

Zašto je tome tako, dalo bi se raspravljati, ali nije vrijeme ni mjesto za to.

 

Dali u ova gore dva navedena slucaja se moze ikako desit da netko bude osuden za prekrsaj?

 

Za počinjeni prekršaj nikako, jedino moguće za nedavanje podataka, za što će odgovarati vlasnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Sličnu situaciju imam i ja.

Vozio sam motocikl 128 gdje je dozvoljeno 50.

Snimila me kamera sa stupa u Žerjavincu/Sesvete.

Nisam se dobro informirao i dostavio sam podatke u policiju.

Sad sam dobio prekršajni nalog u kojem stoji 5000kn kazne,500 kn troškovi i 3 mjeseca B kategorija.

Podnio sam prigovor jer osim što mi je puno 5000 kn nije mi jasno zašto B kategoriju kad je prekršaj napravljen vozilom A kategorije.

Radim u hitnoj i B mi je egzistencija.

Nemam nikakvih prekršaja do sada.

Šta da očekujem i kaj da kažem ako i kada me pozovu na sud?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Prekršaj je brzina, kazna od 5000 do 15000, znači ja nedam nikakve podatke oni me kazne za to i stvar gotova ??? Tko mi garantira da mi onda opet ne zatraže podatke za istu stvar za recimo 3 mjeseca,

 

Ažurirano

 

Da li ste vi odvjetnik? Ako ću trebat neku pravnu pomoć, ili znate nekog za preporučit

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Preleti malo ovaj forum, jer je ovo pitanje koje se stalno javlja.

 

Uglavnom, ako ne daš podatke, kaznit će te kao vlasnika vozila koji je odbio dati podatke sa 2000 kuna (bez obzira što je propisan raspon), bez zabrane upravljanja i bodova. Neće te više tražiti podatke, a prekršaj brzine ide u arhivu bez ikakve kazne za ikoga. I to je to, s obzirom da su takva pravila.

 

Stvar je vrlo jednostavna i upravo je ovakva. Ako želiš savjet odvjetnika uživo, na stranicama Komore imaš popis svih, pa izaberi.:palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...
  • 1 godina kasnije...
, drot13 je napisao:

Preleti malo ovaj forum, jer je ovo pitanje koje se stalno javlja.

 

Uglavnom, ako ne daš podatke, kaznit će te kao vlasnika vozila koji je odbio dati podatke sa 2000 kuna (bez obzira što je propisan raspon), bez zabrane upravljanja i bodova. Neće te više tražiti podatke, a prekršaj brzine ide u arhivu bez ikakve kazne za ikoga. I to je to, s obzirom da su takva pravila.

 

Stvar je vrlo jednostavna i upravo je ovakva. Ako želiš savjet odvjetnika uživo, na stranicama Komore imaš popis svih, pa izaberi.:palac:

Evo malo update i pitanje novo.

Nakon dobivene obavijesti o počinjenom prekršaju nisam poslao tražene podatke o vozaču niti sam na bilo kakav način reagirao na dobivenu pisanu obavijest, i sada nakon godinu dana dobio sam Obavijest da će protiv mene biti podnijet optužni prijedlog ( u samoj obavijesti piše da sam ja počinitelj prekršaja iako ja nisam dao nikakve podatke o vozaču) .

Zanima me o čemu se tu radi tj.koji je daljnji postupak te što sada mogu očekivati ??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Do sada nisam čuo za takav slučaj, a koliko vidim na sličnim temama, niti drugi korisnici. U međuvremenu se nisu mijenjali nikakvi propisi koji to reguliraju, a niti policijska niti sudska praksa. S obzirom na to, stvarno ne znam kako su se odlučili na takav potez...

Na ovu obavijest se ne možeš žaliti, ali sa suda ćeš dobiti poziv na raspravu i svoj primjerak tog optužnog prijedloga, pa ćeš u njemu vidjeti kako su se na to odlučili i što predlažu/prilažu kao dokaz, tj. na čemu temelje da si baš ti počinitelj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

evo update. danas sam dobio Poziv okrivljeniku i Optužni prijedlog, u kojem piše: pod činjenični opis radnje - prijavljeni je upravljao osobnim automobilom ( ne znam na osnovu čega su to ustanovili?

Provedenim izvidima prikupljeni su dokazi iz kojih proizlazi postojanje osnovane sumnje da je okrivljenik počinio prekršaj opisan u Optužnom prijedlogu te se predlaže:

1.da se protiv okrivljenika provede prekršajni postupak

2.da se izvrši uvid u Obavijest broj ....

3. da se u postupku provedu dokazi: - Izvješće o počinjenom prekršaju

                                                           - Ovjernica br.....

                                                           - fotografije

eto i još je prijedlog da se okrivljenik proglasi krivim i kazni i kazni sa 7000,00 kuna i 7 mjeseci bez vozačke

eto molim savjet kako se ponašati na raspravi koja je btw za 7 dana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I na službenim stranicama stoji tako. Fotografija je uvijek bila dokaz o vozilu i brzini, ali ne i identitetu vozača. U čl. 20. Pravilnika i dalje stoji da se uređajem utvrđuje brzina vozila, a ne i identitet vozača...

Da se radi o meni, tako bih i rekao na sudu (na fotografiji nisam ja, to može biti bilo tko, a nisu zaustavili vozača i utvrdili njegov identitet, vozilo koristi više članova obitelji i prijatelja i stvarno ne znam tko je tada upravljao...), ali ne mogu mirne savjesti to reći tebi jer stvarno ne znam kako će sutkinja/sudac reagirati...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nikad nisam čuo za ovakav slučaj, a već iz niza slučajeva naših korisnika ovdje, kao i članova obitelji i prijatelja - nitko nikad nije kod nedavanja podataka odgovarao za prekršaj za koji su se podaci tražili, već samo za nedavanje podataka. A govorim o preko 20-ak slučajeva. Što je posrijedi ovdje da se tužitelj inati, tko će ga znati.

U svakom slučaju, molio bih korisnika da nas obavještava o tijeku postupka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, borko50 je napisao:

Nakon dobivene obavijesti o počinjenom prekršaju nisam poslao tražene podatke o vozaču niti sam na bilo kakav način reagirao na dobivenu pisanu obavijest,

Čini se da je tvoj slučaj utoliko drugačiji što nisi ni na koji način reagirao. 

Stoga oni imaju razloga pretpostavti da si ti kao vlasnik vozila bio vozač.trebao si odgovoriti da ne znaš tko je vozio.

Kako kažu - APP.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , felixx je napisao:

Čini se da je tvoj slučaj utoliko drugačiji što nisi ni na koji način reagirao. 

Stoga oni imaju razloga pretpostavti da si ti kao vlasnik vozila bio vozač.trebao si odgovoriti da ne znaš tko je vozio.

Kako kažu - APP.

 

Ne trebaš reagirat, ako nisi poslao ide nedavanje. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 sati , felixx je napisao:

Čini se da je tvoj slučaj utoliko drugačiji što nisi ni na koji način reagirao. 

Stoga oni imaju razloga pretpostavti da si ti kao vlasnik vozila bio vozač.trebao si odgovoriti da ne znaš tko je vozio.

Nema pretpostavke, za ovo isto ide kazna za nedavanje podataka, ništa se nije promijenilo.

Bit će da je APP, ali teško je sad savjetovati čovjeka kad nema takvih iskustava...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , borko50 je napisao:

Ja to ne kužim, ako po zakonu ta slika nije dokaz identiteta vozača u čemu je onda problem, kako će sudac reagirati na moje negiranje da je slika moja, pa takav je zakon zar može reagirati suprotno zakonu ???

"U Republici Hrvatskoj nitko ne može biti kažnjen ako mu se ne dokaže krivnja za počinjeni prekršaj.

U slučaju da na mjestu izvršenja prekršaja nije utvrđen identitet prekršitelja, policijski će službenik od vlasnika vozila zatražiti podatke o identitetu osobe kojoj je vozilo dao na upravljanje. Sukladno članku 229. stavku 3. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, vlasnik, odnosno osoba kojoj je vozilo povjereno dužna je na zahtjev policijskog službenika ili službene osobe jedinice lokalne samouprave koja obavlja poslove iz članka 5. stavka 4. tog Zakona dati vjerodostojan podatak o identitetu osobe kojoj se vozilo dalo na upravljanje.

Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vlasnik vozila, osoba kojoj je vozilo povjereno ili odgovorna osoba u pravnoj osobi ako u roku od 15 dana ne da vjerodostojan dokaz o osobi koja je upravljala vozilom u vrijeme počinjenja prekršaja."

Reagirat će po čl.88

Nisi siguran tko je vozio pa ni ne znaš da li si ti napravio prekršaj.Nit si priznao nit si negirao prekršaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo na savjet odvjetnika priznao krivnju dobio kaznu 3500 kuna na rate bez oduzimanja vozačke. Želim napomenuti da je slika bila dosta mutna tako da sam mogao reči da nisam ja, ali ponavljam na savjet odvjetnika priznao sam krivnju, jer mi je savjetovao da ako negiram ne garantira mi kako može to sve završit, moglo bi otići na viši sud i onda ko zna šta bi bilo. Pa eto molim da netko od vas svih koji imate iskustva da se izvuče samo sa kaznom za nedavanje podataka da slikaju papir sa takvom presudom i podijele ti sa svima nama, baš me zanima koliko ima takvih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , borko50 je napisao:

Evo na savjet odvjetnika priznao krivnju dobio kaznu 3500 kuna na rate bez oduzimanja vozačke. Želim napomenuti da je slika bila dosta mutna tako da sam mogao reči da nisam ja, ali ponavljam na savjet odvjetnika priznao sam krivnju, jer mi je savjetovao da ako negiram ne garantira mi kako može to sve završit, moglo bi otići na viši sud i onda ko zna šta bi bilo. Pa eto molim da netko od vas svih koji imate iskustva da se izvuče samo sa kaznom za nedavanje podataka da slikaju papir sa takvom presudom i podijele ti sa svima nama, baš me zanima koliko ima takvih.

Veoma slab odvjetnik pogotovo ako ste prije imali pravo vidjet mutnu sliku. 

Nije stvar u iskustvu nego je to stvar da je policija išla jedinim pravnim putem, ako se ne dostave podaci ili se napiše više osoba ili ne znam ide prekršaj nedavanja vjerodostojnih podataka.I zakonodavac je tako tumačio taj stavak kod izmjene zakona. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, borko50 je napisao:

A tko mi garantira da kazna za nedavanje podataka ne bi bila veča od 2000 kuna ???

Zakon.Policija bi napisala min kaznu 2000 i u slučaju priznanja prekršaja (a nema razloga za nepriznat) može bit ista ili manja a plaća se 2/3 od do suđenje. 

A i odvjetnik ti je trebao savjetovat da kažeš ne znam tko je taj dan vozio pa time ne bi negirao ali niti priznao prekršaj a policija neka dokaže suprotno. A i rečeno je već prije da slika nije dokaz o identitetu vozača. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, sivko je napisao:

"U Republici Hrvatskoj nitko ne može biti kažnjen ako mu se ne dokaže krivnja za počinjeni prekršaj.

U slučaju da na mjestu izvršenja prekršaja nije utvrđen identitet prekršitelja, policijski će službenik od vlasnika vozila zatražiti podatke o identitetu osobe kojoj je vozilo dao na upravljanje. Sukladno članku 229. stavku 3. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, vlasnik, odnosno osoba kojoj je vozilo povjereno dužna je na zahtjev policijskog službenika ili službene osobe jedinice lokalne samouprave koja obavlja poslove iz članka 5. stavka 4. tog Zakona dati vjerodostojan podatak o identitetu osobe kojoj se vozilo dalo na upravljanje.

Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vlasnik vozila, osoba kojoj je vozilo povjereno ili odgovorna osoba u pravnoj osobi ako u roku od 15 dana ne da vjerodostojan dokaz o osobi koja je upravljala vozilom u vrijeme počinjenja prekršaja."

Reagirat će po čl.88

Nisi siguran tko je vozio pa ni ne znaš da li si ti napravio prekršaj.Nit si priznao nit si negirao prekršaj.

Piše u zakonu kazna 2000 do 5000 kuna ako u 15 dana ne daš vjerodostojan podatak, pa ja im 2 godine nisam dao vjerodostojan podatak pa me nisu kaznili nego poslali na sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , sivko je napisao:

Veoma slab odvjetnik pogotovo ako ste prije imali pravo vidjet mutnu sliku. 

Nije stvar u iskustvu nego je to stvar da je policija išla jedinim pravnim putem, ako se ne dostave podaci ili se napiše više osoba ili ne znam ide prekršaj nedavanja vjerodostojnih podataka.I zakonodavac je tako tumačio taj stavak kod izmjene zakona. 

Nije policija išla jedinim pravnim putem i nije mi izdala prekršaj nedavanja vjerodostojnih podataka nego me je poslala na sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, sivko je napisao:

A na sudu si mogao tražit dokaze tužitelja da si ti vozio, a ti si priznao.Kao što je već rečeno ti si nam prvi takav slučaj. Preleti temu o ne davanju podataka pa ćeš vidjet odgovore od nekih prijavljenih. 

E pa u tome i je štos šta sam prvi takav slučaj jer na sudu sam imao nekoliko opcija, ili priznati ili reći da ne znam tko je vozio tog dana ali onda bi me tražili podatke od osoba koje još koriste moj auto , pa bi onda vjerojatno i njih sve zvali na sud, ili ako sam dobro shvatio savjete od vas tu trebao sam na sudu reči da ne znam tko je vozio, i da ne želim dati podatke od drugih osoba koje su mogle biti vozači, šta bi onda bilo ne znam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 45 minuta, sivko je napisao:

Nebitno, bitno je kao i kod svakog "slanja" na sud oni moraju dat dokaze krivice a ako ne daju ti ih imaš pravo tražit. To je tvoj odvjetnik trebao znati. 

Pa čekaj malo znači sud nikad nikoga ne bi mogao kazniti za prekoračenje brzine ako si uslikan Multanovom, jer slika nije dokaz identiteta vozača, znači ako se ne prizna na sudu svaka kazna bi išla za nedavanje vjerodostojnih podataka ???? Ako je to tako znači slobodno možeš kraj multanove proči i sa 300 km/h i ako te ne zaustave nemaš brige uvijek znaš da je kazna 2000 do 5000 kuna, i ako imaš novaca možeš to radit svaki dan jer murija nikad neće imat dokaz protiv tebe, jer slika nije dokaz.???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa i trebao si reći da ne znaš da li si ti počinio prekršaj ni da li si ti uopće vozio.. Time nisi ni priznao ali ni negirao prekršaj. Sud služi da vidi ima li tužitelj dokaza za ono za što tuži. Ako nema dokaza ni priznanja nema ni osude. 

Točno za multanovu.Poštovani Drot13 je to odavno objasnio vezano za identitet. 

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , sivko je napisao:

Pa i trebao si reći da ne znaš da li si ti počinio prekršaj ni da li si ti uopće vozio.. Time nisi ni priznao ali ni negirao prekršaj. Sud služi da vidi ima li tužitelj dokaza za ono za što tuži. Ako nema dokaza ni priznanja nema ni osude. 

Točno za multanovu.Poštovani Drot13 je to odavno objasnio vezano za identitet. 

Slažem se, mogao sam reči da ne znam da li sam ja vozio, ali ponavljam sud bi imao legalno pravo me pitat za druge osobe kojima sam auto dao na korištenje, e sad da li sam i na to pitanje mogao odgovoriti da ne znam koje su to osobe ???

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, mogao si odgovoriti da se ne sjećaš, a na slici ne prepoznaješ nikoga.

Međutim, bilo je što je bilo, lako je sad biti general poslije bitke. Na žalost, bio si prvi s takvim iskustvom i nismo ti mogli ništa konkretno reći, tako da si bio prepušten sam sebi (dobro, i odvjetniku, ali i njemu je to vjerojatno bilo potpuno nova situacija).

 

Što se tiče onih 300 km/h, da, postupak je isti kao za mala prekoračenja. Ako vlasnik ne da podatke, ide mu kazna za nedavanje. Imaš i tu na Legalisu primjera gdje su neki izbjegli oduzimanje vozačke nedavanjem podataka...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 49 minuta, drot13 je napisao:

Da, mogao si odgovoriti da se ne sjećaš, a na slici ne prepoznaješ nikoga.

Međutim, bilo je što je bilo, lako je sad biti general poslije bitke. Na žalost, bio si prvi s takvim iskustvom i nismo ti mogli ništa konkretno reći, tako da si bio prepušten sam sebi (dobro, i odvjetniku, ali i njemu je to vjerojatno bilo potpuno nova situacija).

 

Što se tiče onih 300 km/h, da, postupak je isti kao za mala prekoračenja. Ako vlasnik ne da podatke, ide mu kazna za nedavanje. Imaš i tu na Legalisu primjera gdje su neki izbjegli oduzimanje vozačke nedavanjem podataka...

Ok sve, ali mene samo zanima da sam na sudu odgovorio da se ne sječam i da na slici ne prepoznajem nikoga na koji način bi sutkinja reagirala tj. koje opcije su moguće ? Da li netko to zna ili može to saznati, da podijelimo nekome za ubuduće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 31 minuta, drot13 je napisao:

Ili ti ne bi vjerovala i dala bi ti veću kaznu od ove koju si dobio. Vjerujem da je izglednija solucija koju sivko navodi, ali kao što sam prije rekao, ne bit ti mirne savjesti mogao to savjetovati...

E pa to me zanima na osnovu čega bi mi mogla dati veču kaznu, po kojoj osnovi? Po kojem zakonu ili čemu več?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije 35 minuta, borko50 je napisao:

E pa to me zanima na osnovu čega bi mi mogla dati veču kaznu, po kojoj osnovi? Po kojem zakonu ili čemu več?

Ako bi i dala (jer tako smatra) imaš pravo žalbe VPS-u jer si osuđen a nije bilo dokaza.Ti nisi priznao a slika ne vrijedi.

pu-1split.jpg

https://www.slobodnadalmacija.hr/novosti/hrvatska/clanak/id/111491/trikovi-za-prekrsitelje-vozaci-kamere-vas-ne-moraju-odvesti-na-sud

https://sljeme.usud.hr/usud/praksaw.nsf/24ba570488fdc25ec1256e2e005768ff/c12570d30061ce54c1257db7003008e3/$FILE/U-I-19909-2009.pdf

ovim gornjim su tražili od Ustavnog da ukine stav 3 čl.229 o davanju podataka (imaš i mišljenje MUP-a)

http://legalis.hr/topic/74123-ročište-za-nedavanje-podataka-o-vozaču/

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , drot13 je napisao:

Po istom članku po kojem si sad kažnjen sa 3500 kuna. Propisana je kazna u rasponu od 5000 do 15000 kuna i sud može odrediti bilo koju. Priznanje je osnova za ublažavanje kazne, pa može ići i ispod tog minimuma, a u najgorem slučaju može biti i punih 15000 kuna...

Ma znam al glupo mi to ak nema dokaza

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, borko50 je napisao:

Pa cijelo vrijeme je riječ o tome što bi bilo da nisam priznao, a to sad kažeš tvoje priznanje je dokaz, pa ne pričamo o mom priznanju.

Ne bi bilo ništa jer nemaju dokaza (policija) da si ti vozio.a ako tužitelj nema dokaza sud te ne može kaznit. U ekstremnim okolnostima može al zato postoji VPS.

uređeno: od sivko
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo nije navodno

"Nitko ne može biti kažnjen niti se prema njemu može primijeniti druga prekršajnopravna sankcija ako nije kriv za počinjeni prekršaj"

"(1) Okrivljenik mora već na prvom ispitivanju biti obaviješten o prekršaju za koji se tereti i dokazima koji ga terete"

"(1) Sud je dužan na temelju izvedenih dokaza potpuno i točno utvrditi činjenice koje su od važnosti za donošenje zakonite odluke i s jednakom pažnjom utvrđuje činjenice koje terete okrivljenika i koje mu idu u korist."

 a i MUP sam kaže

"U slučaju prometnog prekršaja koji je ustanovljen pomoću službenog fotoaparata MUP-a, a gdje se sa sigurnošću ne može utvrditi identitet vozača, tko je dužan platiti kaznu za počinjeni prekršaj? 

 

U Republici Hrvatskoj nitko ne može biti kažnjen ako mu se ne dokaže krivnja za počinjeni prekršaj.

U slučaju da na mjestu izvršenja prekršaja nije utvrđen identitet prekršitelja, policijski će službenik od vlasnika vozila zatražiti podatke o identitetu osobe kojoj je vozilo dao na upravljanje. Sukladno članku 229. stavku 3. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, vlasnik, odnosno osoba kojoj je vozilo povjereno dužna je na zahtjev policijskog službenika ili službene osobe jedinice lokalne samouprave koja obavlja poslove iz članka 5. stavka 4. tog Zakona dati vjerodostojan podatak o identitetu osobe kojoj se vozilo dalo na upravljanje.

Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vlasnik vozila, osoba kojoj je vozilo povjereno ili odgovorna osoba u pravnoj osobi ako u roku od 15 dana ne da vjerodostojan dokaz o osobi koja je upravljala vozilom u vrijeme počinjenja prekršaja."

http://stari.mup.hr/1158.aspx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija