Jump to content

Donacija fizičkoj osobi za liječenje


annia

Preporučene objave

Poštovani,

 

molila bih za pomoć vezano za porezni tretman donacije. Naime, dijete će mi ići na liječenje (operaciju) u inozemstvo te mi je pravna osoba, poslodavac, voljna podmiriti dio troškova.

 

Da li tko zna koji uvjeti moraju biti ispunjeni kako bi navedena donacija bila porezno priznati trošak?

 

Klinici se unaprijed mora izvršiti uplata na temelju ponude. Da li je moguće da firma meni naknadno (po ispostavi konačne fakture) na žiroračun isplati donaciju u vidu dijela troška?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima,

Ana

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana,

 

Da li tko zna koji uvjeti moraju biti ispunjeni kako bi navedena donacija bila porezno priznati trošak?

 

kako bi donacija bila porezno priznati trošak, s aspekta poreza na dobit, iznos iste ne smije biti veći od 2% prihoda ostvarenog u prethodnoj godini. Na primjer, firma XY je u 2015. godini ostvarilo ukupni prihod u iznosu od 1.000.000 HRK. U 2016. godini firma XY je darovala fizičku osobu za dio troškova liječenja u iznosu od 30.000 HRK. Iz navedenog proizlazi da je firmi XY porezno priznati trošak u iznosu od 20.000 HRK (1.000.000 HRK x 2%) dok preostali iznos od 10.000 HRK nije porezno priznati trošak.

 

Klinici se unaprijed mora izvršiti uplata na temelju ponude. Da li je moguće da firma meni naknadno (po ispostavi konačne fakture) na žiroračun isplati donaciju u vidu dijela troška?

 

Nadalje, darovanja koje nije plaćeno osnovnim, dopunskim, dodatnim i privatnim zdravstvenim osiguranjem niti na teret sredstava fizičke osobe, porezno priznati trošak nastaje pod uvjetom da je darovanje odnosno plaćanje troškova obavljeno na žiroračun u tuzemstvu primatelja dara i vjerodostojne isprave tj., Odluke ovlaštenog tijela (uprava trgovačkog društva, poslodavac pojedinac) o doniranju. Odgovora na pitanje prije ili naknadno nema ni u Zakonu i Pravilniku o dobiti, Općem poreznom zakonu, a jedino sa stajališta poreza na dohodak sve što pravna osoba donira direktno fizičkoj osobi, a ne odnosi se na zdravstvene potrebe, smatra se oporezivim dohotkom. Kako bi se gledalo na fakturu (koju darovatelj prilaže u porezno priznati trošak) i naknadnu uplatu, ja bih vas uputio da postavite upit u područnoj ispostavi PU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija