Jump to content

Krovna teresa


Split2

Preporučene objave

Molim vas za hitan savjet!

Dvojna kuća spojena u jednu funkcionalnu cjelinu ima ukupno 24m2 i u mojem je vlasništvu. Građena je prije 1968.godine. 8m2 je od ranije imalo nepokrivenu terasu (betonsku ploču), a 16m2 (bez betonske ploče )

je bilo pokriveno azbestnim krovom.

Mi smo izvršili sanaciju krova 16m2 i stavili kupe. Dozvoljen nam je krovni prozor. 8m2 smo izolirali i popločali te stavili stol i suncobran. Na terasu izlazimo kroz krovni prozor. Susjedi iz druge kuće su nas prijavili Građevinskoj inspekciji. Molim vas, recite mi da li kroz krovni prozor imamo pravo izlaza i korištenja terase, te stavljanja montažnih stvari. Treba li nam dozvola i kome se obratiti za tih 8m2 terase. Savjetovali smo se s nekim stručnjacima, ali je od svih odgovor isti, a to je da za suncobran ne postoji dozvola. Molim Vas vaše mišljenje i hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

je li ta terasa legalna? Pretpostavljam da nije jer bi bila upisana, ušla bi u bruto građ.površinu i plaćene naknade po koef.

 

Prema tome, vi imate i dalje samo ravni krov (beton ploću), na koju, i da je oznaćena kao terasa ne možete imati pistup s prozora. "Terasa je ravna površinski obrađena natkrivena ili nenatkrivena površina uz neku zgradu ili na njoj, koja ima pristup iz ili sa strane građevine (stepenište).

 

Obratite se za početak upravnom odjelu za prostorno planiranje i gradnju da li je moguće to prenamjeniti u terasu, pa će vas nadam se i uputiti što i kako dalje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

je li ta terasa legalna? Pretpostavljam da nije jer bi bila upisana, ušla bi u bruto građ.površinu i plaćene naknade po koef.

 

Prema tome, vi imate i dalje samo ravni krov (beton ploću), na koju, i da je oznaćena kao terasa ne možete imati pistup s prozora. "Terasa je ravna površinski obrađena natkrivena ili nenatkrivena površina uz neku zgradu ili na njoj, koja ima pristup iz ili sa strane građevine (stepenište).

 

Obratite se za početak upravnom odjelu za prostorno planiranje i gradnju da li je moguće to prenamjeniti u terasu, pa će vas nadam se i uputiti što i kako dalje.

 

 

Hvala na odgovoru.Bio sam u upravnom odjelu za gradnju i prostorno planiranje i razgovarao sa bivsom procelnicom. Ona tvrdi da moramo dobiti dozvolu za izlaz na terasu. Nazalost, sadasnji procelnik je bio odsutan. Koliko smo misljenja trazili,toliko smo dobili razlicitih odgovora. Po njoj, to je nase pravo buduci da imamo izlaz. Nazalost, zakonske norme se mogu interpretirati na razlicite nacine. Nadam se uspjehu.

Hvala jos jednom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mi smo izvršili sanaciju krova 16m2 i stavili kupe. Dozvoljen nam je krovni prozor. 8m2 smo izolirali i popločali te stavili stol i suncobran. Na terasu izlazimo kroz krovni prozor. Susjedi iz druge kuće su nas prijavili Građevinskoj inspekciji.

 

A što zapravo susjedima smeta?

To što ih gledate s terase, ili možda navečer feštate i stvarate buku?

 

Gledajte, stvar je u tome da su vama problem ti susjedi, a ne status vaše terase. Da oni nisu prijavljivali, nitko vas ne bi dirao.

I ako želite riješavati svoj problem, imajte to na umu.

 

 

Molim vas, recite mi da li kroz krovni prozor imamo pravo izlaza i korištenja terase, te stavljanja montažnih stvari. Treba li nam dozvola i kome se obratiti za tih 8m2 terase. Savjetovali smo se s nekim stručnjacima, ali je od svih odgovor isti, a to je da za suncobran ne postoji dozvola.

 

Kroz prozor biste mogli izaći na terasu da ju održavate, ali ne i da ju koristite. Ne znam kakav je to prozor i prilaz, pa ne mogu više reći. Ali možete li odnekud probiti zid i napraviti kakva, makar uska normalna vrata?

 

Za suncobrane, ili čak za postavljanje montažnih tendi ne trebate nikakvu dozvolu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je li ta terasa legalna? Pretpostavljam da nije jer bi bila upisana, ušla bi u bruto građ.površinu i plaćene naknade po koef.

 

Pitanje je - je li ta terasa nelegalna?

Kuća je sagrađena prije 1968, nije etažirana, terasa postoji - po čemu bi bila nelegalna?

Da sam ja vlasnik te kuće, napravio bi izlaz na terasu, zauzeo stav da je legalna time što je sagrađena prije '68. a protiv susjeda bi podnio nekoliko prijava raznim inspekcijama (jer sigurno bi se nešto našlo) i lijepo poručio svima da me ostave na miru.

 

'Make a stand' i protunapad je najbolja obrana. Kad počneš popuštati, samo te svi gaze.

 

 

Obratite se za početak upravnom odjelu za prostorno planiranje i gradnju da li je moguće to prenamjeniti u terasu, pa će vas nadam se i uputiti što i kako dalje.

 

To je po mom mišljenju pogrešan pristup.

Tako se građanin sam stavlja u podređen položaj, bez potrebe prihvaća da mu je ta terasa 'nelegalna', i dozvoljava da ga zafrkavaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje je - je li ta terasa nelegalna?

Kuća je sagrađena prije 1968, nije etažirana, terasa postoji - po čemu bi bila nelegalna?

Da sam ja vlasnik te kuće, napravio bi izlaz na terasu, zauzeo stav da je legalna time što je sagrađena prije '68. a protiv susjeda bi podnio nekoliko prijava raznim inspekcijama (jer sigurno bi se nešto našlo) i lijepo poručio svima da me ostave na miru..

 

Uopće nije pitanje. Nelegalna je sve dok ne postoji dokaz da je legalna. Za to i postoji Uporabna za građevine građene prije '68. Ili bilo koji prijašnji akt. Koju korisnik ne znamo da li posjeduje. A i da posjeduje, ne vjerujem da je referent koji je izašao na teren pretvorio betonsku ploču u terasu kad funkcionalno to i nije. Pa kad Građevinska pokuca na vrata možete vi zauzimati stav kakav god hočete, pa i stoj na trepavicama.

 

To je po mom mišljenju pogrešan pristup.

Tako se građanin sam stavlja u podređen položaj, bez potrebe prihvaća da mu je ta terasa 'nelegalna', i dozvoljava da ga zafrkavaju.

 

A koji je ispravan? Postaviti pločice na betonsku ploču, "zabit zastavu", i reći "ja smatram da je ovo legalno i nitko mi ništa ne može"? Ili s potrebom prihvatiti da je terasa nelegalna i pokušati rješiti to zakonski kroz nadležne institucije, te imati crno na bijelo da je legalno pa se susjedi mogu žaliti "upravi vodovoda".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na sugestijama. I inspektor je rekao da susjed povuce prijavu- nikom nista. Nazalost, susjed se s time hrani, nije moguc nikakav razgovor. Nismo smjeli dizati krov jer smo pod GUP-om, dozvoljen je otvor i mi smo stavili krovna vrata 120x70 za izlaz na terasu. Na terasu smo stavili sve montazno. Tu kucicu iznajmljujemo ljeti, mi tu ne zivimo. Kuca je legalna jer je starija od 1968. ali koristenje terase???? Trazimo bilo koji legalan nacin jer nam inspektor prijeti kaznom od 20000kn . Isuvise smo novaca i truda ulozili u to da odustanemo

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uopće nije pitanje. Nelegalna je sve dok ne postoji dokaz da je legalna. Za to i postoji Uporabna za građevine građene prije '68. Ili bilo koji prijašnji akt. Koju korisnik ne znamo da li posjeduje.

 

I da korisnik ima uporabnu dozvolu, na njoj bi bilo definirano da je građevina ostala u gabaritima koji su bili u veljači 1968. , zar ne? Nigdje ne bi bio definiran način korištenja te terase niti otvori iz kojih se pristupa terasi.

Dakle - budimo realni - to je u pravnom smislu doslovno 'siva zona' podložna proizvoljnom tumačenju.

 

A i da posjeduje, ne vjerujem da je referent koji je izašao na teren pretvorio betonsku ploču u terasu kad funkcionalno to i nije.

 

Sada jest. A dokazi je li bila ili ne su rekla-kazala. Vlasnik kuće će reći da su terasu oduvijek koristili kad su ljetovali, a susjed će reći da nisu.

 

 

Pa kad Građevinska pokuca na vrata možete vi zauzimati stav kakav god hočete, pa i stoj na trepavicama.

 

I što je tu nadograđemo da bi se građevinska inspekcija time bavila - u državi sa preko dva milijuna bespravnih objekata?!!!

Ne trebam se postavljat na trepavice. Samo bi ih pitao žele li da ministar nazove njihove šefove i pita ih zašto mora čitati u novinama kako u inspekciji rade nadobudni bedakki koji se bave time je li netko na terasu postavio suncobran dok milijuni bespravnih građevina mirno stoje. A zapisao bi si i njihova imena, 'tako da budu točno napisana u novinama'.

Ne znam za druge, ali moje iskustvo je da u ovakvim trivijalnim slučajevima ovo 'djeluje'.

 

 

 

A koji je ispravan? Postaviti pločice na betonsku ploču, "zabit zastavu", i reći "ja smatram da je ovo legalno i nitko mi ništa ne može"? Ili s potrebom prihvatiti da je terasa nelegalna i pokušati rješiti to zakonski kroz nadležne institucije, te imati crno na bijelo da je legalno pa se susjedi mogu žaliti "upravi vodovoda".

 

Nemojte me krivo shvatiti, i ja sam legalist.

Ali problem je što kad bi čovjek i prihvatio da to rješava na 'legalan i propisan' način, to je procedura sa beskrajnim zafrkancijama koja bi trajala godinama i koštala 20000 kuna.

Da se radi o potvrdi od 1000 kn i mjesec-dva, postavljatelj teme bi to već davno i obavio.

 

Dakle, problem je što smo dozlaboga izbirokratizirana i korumpirana država u kojoj je sve postavljeno tako da se poštene građane gazi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na sugestijama. I inspektor je rekao da susjed povuce prijavu- nikom nista. Nazalost, susjed se s time hrani, nije moguc nikakav razgovor.

 

Gledajte - stvar je u tome da inspektor i sam znade da je to siva zona, u kojoj se može reći da je čaša napola prazna ili napola puna. On vidi da je susjed prgavac koji će i dalje prijavljivati, a vi ste mekani i ne znate se braniti. Pa bira lakši put. Sigurno se ni on ne želi baviti takvim trivijalnim sporom, ali boji se da će ga susjed prijaviti ako ne bude reagirao. Ali ako mu pokažete da ni u slučaju da vas bude gazio neće samo tako mirno proći...

Prva stvar je da i inspektoru i susjedu pokažete da nećete 'leći i umrijeti'. Pročitajte moje prethodne postove.

 

 

 

Nismo smjeli dizati krov jer smo pod GUP-om, dozvoljen je otvor i mi smo stavili krovna vrata 120x70 za izlaz na terasu. Na terasu smo stavili sve montazno. Tu kucicu iznajmljujemo ljeti, mi tu ne zivimo. Kuca je legalna jer je starija od 1968. ali koristenje terase????

 

Budite konstruktivni u razgovoru s inspektorom. Recite mu otvoreno da sa susjedom očito razgovora nema, i pitajte ga što bi sada njega zadovoljilo. Nije realna neka opcija da idete legalizirati cijelu kuću zbog par kvadrata terase koja postoji, samo ste stavili pločice.

 

Predložite da napravite etažni elaborat kuće u kojem će ta terasa biti navedena, i to onda provedete u gruntovnici. Tako bi ta površina terase bila evidentirana kao korisna površina, a inspektor bi se toga najbrže riješio.

 

 

 

 

Trazimo bilo koji legalan nacin jer nam inspektor prijeti kaznom od 20000kn .

 

Kaznom za što, točno?

Što ste vi to 'nadogradili'? Ništa. Sanirali ste krov i terasu.

 

Je li građevinski inspektor ovlašten da vam zabrani izlazak na terasu koja se nalazi na vašem objektu? Pa i da se tamo sunčate, ili postavite suncobran? Zar će svakom tko izađe na neki ravni krov zgrade ili garaže naplatiti kaznu 20000 kuna jer se tamo sunča?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na podršci i razumijevanju. Susjedima ovo nije prva prijava, imaju već iskustva s drugima, a po riječima inspektora, stalno su tamo. Inspektor traži da sklonimo sve s terase jer je ne smijemo koristit, u protivnom slijedi kazna. Nismo se povukli, nisam želio potpisati zapisnik, odmah smo uputili mail ministarstvu u Zg. Ne bi mi bilo žao dati 20000kn za papir, ali bi za kaznu. Istina je da smo mala, poštena obitelj koja od te kućice živi. U krajnjem slučaju, od neugledne i zapuštene kuće, kakvih je u susjedstvu mnogo, napravili smo malu oazu . Svi bi od toga trebali imati koristi, i grad, i država. Tražimo papir kojim možemo koristiti terasu, a ne je samo gledati. Pitali smo u upravi da nam je daju u u zakup, a odgovor je : kako će nam je dati kad je to naše. Da nije žalosno, bilo bi smiješno.

Što sadrži etazni elborat?? Netko nam je spominjao mali projekt. Svaki savjet nam je dobrodosao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nismo se povukli, nisam želio potpisati zapisnik, odmah smo uputili mail ministarstvu u Zg.

Takav dopis ministarstvu treba znati napisati, pozvati se i na odgovarajuće zakone i norme, ubaciti malo i otrovni sarkazam, ... u protivnom dobijete suhoparni birokratski odgovor.

 

Tražimo papir kojim možemo koristiti terasu, a ne je samo gledati.

Pitali smo u upravi da nam je daju u u zakup, a odgovor je : kako će nam je dati kad je to naše. Da nije žalosno, bilo bi smiješno.

 

Pa naravno da je to vaše. Tu i jest apsurd.

 

Kažete mali projekt? A za što? Što ste sagradili?

Možda da tražite 'prenamjenu prostora' terase... stvarno ne znam ... pitajte vi njih što bi bilo rješenje, ali nemojte pristajati na bilo kakve skupe nebuloze.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I da korisnik ima uporabnu dozvolu, na njoj bi bilo definirano da je građevina ostala u gabaritima koji su bili u veljači 1968. , zar ne? Nigdje ne bi bio definiran način korištenja te terase niti otvori iz kojih se pristupa terasi.

Dakle - budimo realni - to je u pravnom smislu doslovno 'siva zona' podložna proizvoljnom tumačenju..

 

Skoro. Zato jer bi pisalo i da je npr.: Stambena građevina s dvije etaže (prizemlje i potkrovlje), kosoga krova u večem dijelu maksimane visine cca xy m i ravnoga krova u manjem dijelu (krovna terasa) maksimalne visine cca xx m, razvedenog tlocrta maksimalne dužine i širine xy X yx m, utvrđeno očevidom i izvodom iz kat.plana klasa:, URBROJ:, od xx.xx.2016 područne uprave za katastar.

 

Sada jest. A dokazi je li bila ili ne su rekla-kazala. Vlasnik kuće će reći da su terasu oduvijek koristili kad su ljetovali, a susjed će reći da nisu..

 

Bez papirnatog dokaza to je još uvijek betonska ploča ravnog krova..nema rekla-kazala

 

I što je tu nadograđemo da bi se građevinska inspekcija time bavila - u državi sa preko dva milijuna bespravnih objekata?!!!

Ne trebam se postavljat na trepavice. Samo bi ih pitao žele li da ministar nazove njihove šefove i pita ih zašto mora čitati u novinama kako u inspekciji rade nadobudni bedakki koji se bave time je li netko na terasu postavio suncobran dok milijuni bespravnih građevina mirno stoje. A zapisao bi si i njihova imena, 'tako da budu točno napisana u novinama'.

Ne znam za druge, ali moje iskustvo je da u ovakvim trivijalnim slučajevima ovo 'djeluje'..

 

Super, odakle ste samo to izvukli. Službena procjena iz 2013 je da se na području RH nalazi između 350 000 i 500 000 bespravno sagrađenih objekata. Nismo mi baš Italija.

 

A ovo o ministru vam je još "superiškije". Da vam ja dođem kao inspektor, na to vaše pitanje, bih vam "rebnio" još 2 000 kn zbog ometanja rada inspektora, te izdao rješenje o uklanjanju pločica i ograde uz pripadajuču kaznu. Pa zovite onda novinare.

 

Nemojte me krivo shvatiti, i ja sam legalist.

Ali problem je što kad bi čovjek i prihvatio da to rješava na 'legalan i propisan' način, to je procedura sa beskrajnim zafrkancijama koja bi trajala godinama i koštala 20000 kuna.

Da se radi o potvrdi od 1000 kn i mjesec-dva, postavljatelj teme bi to već davno i obavio.

Dakle, problem je što smo dozlaboga izbirokratizirana i korumpirana država u kojoj je sve postavljeno tako da se poštene građane gazi.

 

Ne znam baš, zakon je zakon koliko god to vama bilo trivijalno. A već smo nekoliko puta utvrdili da se držite zakona kad vam odgovara, a kad ne, idu izjave da je problem prihvatiti rješavati stvari na legalan i propisan način. Koliko god to bilo trivijalno.

 

Pa onda nije problem u državi, nego smo mi naviknuti napraviti nešto mimo zakona, pa kad susjedi (bili pošteni ili gadovi) iskoriste svoja zakonska prava, e onda je država izbirokratizirana i korumpirana.

 

No, da remiziramo, poštovani Split2, borbom sa inspekcijom ne vjerujem da će te puno postići, a na što će vas uvjeriti i odgovor iz ministarstva.

Mišljenja sam da bi trebali to rješiti kroz institucije, zatražite lokacijsku informaciju u upravnom odjelu je li moguča prenamjena u terasu, ako je, zatražite dozvolu za promjenu namjene dijela građevine, odnesite to inspektoru pa da se "trivijalnost" rješi na opće zadovoljstvo, neka vam izda rješenje o usklađivanju građevine, odite u ovl.arhitektonski ured ako je zahtjevan glavni projekt itd..

 

Lp&sretno

 

Odgovori su tu, ne vidim smisao daljnje rasprave, tema zaključana.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.
  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija