Jump to content
ivana74

zastupanje pred sudom

Preporučene objave

ljubazno molim za odgovor...ako trgovačko društvo ima spor pred sudom da li to trgovačko društvo može zastupati u parnicama bilo koji poslovno sposobni djelatnik ili to mora biti isključivo diplomirani pravnik ?

 

puno hvala

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Npr.ako netko trgovackom drustvu duguje 20 tisuca kuna jer nije platio usluge i predmet zavrsi na općinskom sudu? Tko u ime drustva smije ići na sud od djelatnika?

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

hvala Vam gmam najljepša. Da li to znači da pred sudom u takvom sporu može biti opunomoćen i djelatnik sa srednjom stručnom spremom , samo na osnovu toga što je poslovno sposoban čl. 89a. st. 2. Dakle, nije bitno da bude pravnik iz tvrtke?

 

još jedom hvala lijepa

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

hvala najljepša G man. Dakle, iz odredbe 89a. proizlazi da to može biti djelatnik bilo koje spreme samo da je potpuno poslovno sposoban. Osim pretpostavljam u iznosima iznad 50 tisuća kn u kojima se već traži ispit....

 

Ako sam u krivu, ljubazno molim za ispravak

 

Još jednom najljepša hvala

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Koje su posljedice zastupanja putem nezakonitog punomoćnika? Npr. ako pravnu osobu u parnici gdje je vrijednost predmeta spora preko 50.000,00 kn zastupa zaposlenik te pravne osobe ali nema položen pravosudni ispit.

Načelno, to je bitna povreda odredaba parničnog postupka, ali čl. 354. st 3. propisuje da takav nedostatak kod ovlaštenika na zastupanje, u žalbi može istaknuti samo stranka na koju bi se taj nedostatak odnosio. Iz te odredbe proizlazi da za nezakonito zastupanje stranka može snositi posljedice jedino tijekom parnice, ako npr. protustranka na parnici istakne takav prigovor pa sudac udalji nezakonitog zastupnika s ročišta i bude smatrano kao da nije niti pristupio, a uredno je pozvan. Točno?  

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama
, Andrija Katalenić je napisao:

Npr. ako pravnu osobu u parnici gdje je vrijednost predmeta spora preko 50.000,00 kn zastupa zaposlenik te pravne osobe ali nema položen pravosudni ispit.

dužnost je suda po službenoj dužnosti da pazi na takve stvari(čl.82 i čl.81 st.2 ZPP)

Podijeli ovu objavu


Link to post
Podijeli na drugim stranicama

Registrirajte se kako bi mogli sudjelovati u raspravi

Da bi postavili pitanje ili objavili komentar trebate biti naš korisnik.

Izradite korisnički račun

Izradite korisnički račun na našoj stranici. Lako je!

Registrirajte se

Prijavite se

Već imate korisnički račun? Prijavite se ovdje.

Prijavite se sad




×