Jump to content

Godišnji odmor


LordSpirit

Preporučene objave

Poštovani,

 

Pročitao sam dio zakona ali i dalje mi je jedna stvar nejasna pa bih Vam bio zahvalan kada bi ste mi ju razjasnili.

Zaposlio sam se 01.07.'15 i pošto sam od zadnjeg zaposlenja imao prekid veći od 8 dana na novom poslu imam pravo na GO tek nakon 6 mj. tj. od 01.01. To mi je jasno. Godišnje imam pravo na 21 dan GO i to mi je jasno.

Dio koj mi nije sasvim jasan jel se GO vodi po kalendarskoj godini ili po mom radnom odnosu.

Ako je po kalendarskoj onda ja tek u cijeloj 2016 imam pravo za iskoristiti 21 dan GO? (to tvrdi poslodavac)

Ako je po radnom odnosu ja do 01.07 imam pravo na 21 dan GO, a od 01.07 mi kreće teći novi GO? (meni ima više smisla jer u suprotnom nije fer jer bi kolege koje su počele raditi samo mj. dana prije imale dupli GO?)

 

Hvala Vam unaprijed na odg.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle, za 2015. imate pravo na razmjerni dio GO-a u trajanju od, ovisno o radnom tjednu, 10 odnosno 12 dana. Ukoliko vam poslodavac u 2015. nije omogućio korištenje tog GO-a, isti imate pravo iskoristiti do 30/06 ove godine, inače ga gubite.

 

Za 2016., pod uvjetom da radni odnos neće prestati, imate pravo na puni GO, koji iznosi 20 odnosno 24 dana, a kada ćete ga iskoristiti, ovisi o dogovoru s poslodavcem i njegovu planu GO-a koji mora donijeti do kraja lipnja.

 

Jedna stvar mi nije jasna - otkuda vam ova brojka od 21 dana? To je tako precizirano Pravilnikom o radu ili ugovorom o radu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

 

Molim Vas da mi izađete u susret i ukažete mi na moja prava nakon ne produživanja ugovora o radu.

 

Naime, radim u jednoj firmi donjeg rublja već 2 godine i cijelo vrijeme sam bila na ugovoru od 6 mjeseci.

 

Zadnji ugovor sam dobila 1.11.2015. Do 30.4.2016. U firmi su mi odlučili ne produžiti ugovor, pa me zanima da li po zakonu imam pravo na isplatu punog godišnjeg odmora ili samo na razmjerni dio, obzirom da u tekućoj 2016 godini nisam odradila 6 mjeseci, a zaposlena sam više od 2 godine.

 

Najljepša hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije bilo nikakvih prekida radnog odnosa u ove dvije godine? Dakle, samo se produžavao ugovor svakih 6 mjeseci?

 

I pitate samo za 2016. ili i za 2015.?

 

Tako je. Nikakvog prekida radnog odnosa nije bilo, ugovor su mi samo produzivatli pred istekom.

Da zanima me samo za 2016 god, jer u firmi tvrde da nemam pravo na puni godišnji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da zanima me samo za 2016 god, jer u firmi tvrde da nemam pravo na puni godišnji.

 

U pravu su za 2016., kao što je i Hasko napisao, a Zakon o radu u čl. 78. st. 2. to najbolje specificira -

 

"Iznimno od članka 77. ovoga Zakona, radnik kojem prestaje radni odnos, za tu kalendarsku godinu ostvaruje pravo na razmjeran dio godišnjeg odmora."

 

Za 2015. imate pravo na puni GO, i ako ga niste iskoristili, mora vam se isplatiti naknada, ovisno o broju dana neiskorištenog GO-a.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija