Jump to content

Članak 11 o stjecanju hrvatskog državljanstva


spa100

Preporučene objave

Pozdrav,

 

ovo pitanje sam pitao u ovoj temi:

http://www.legalis.hr/forum/showthread.php/63179-Stjecanje-hrvatskog-drzavljanstva?p=714158&viewfull=1#post714158

 

Pošto vidim da ima dosta osoba koja pitaju pitanja 'kako steći hrvatsko državljanstvo' u istoj temi te je tema postala dosta ne pregledna radi toga sam odlučio otvoriti novu temu vezano za moje pitanje stjecanja HR državljanstva po članku br. 11

 

Citirao bi članak 11 stjecanja hrvatskog državljanstva:

Iseljenik, njegovi potomci do 3. stupnja srodstva u ravnoj liniji i njihovi bračni drugovi mogu prirođenjem steći hrvatsko državljanstvo iako ne udovoljavaju pretpostavkama iz članka 8. stavka 1. točke 1., 2. i 3. ovoga Zakona.

 

 

 

Moje pitanje je sljedeče:

 

Naime, iseljenik sam iz republike hrvatske preko 10 godina i imam hrvatsko državljanstvo (rodjen sam u RH).

 

 

Živim i radim u Južnoj Americi, oženjen sam i imam dvoje djece te sa mojom suprugom sam u braku preko 7 godina. Djeca su maloljetna te su dobila hrvatsko državljanstvo (upisani su u knjigu rođenih u RH i dobili su domovnicu RH). Moja supruga je iz južne amerike.

 

 

Htjeo bi da moja supruga isto dobije hrvatsko državljanstvo, interesira me da li je to moguče po članku 11 zakona o hrvatskom državljanstvu ?

 

Unaprijed se zahvaljujem na svakom odgovoru.

 

Lp.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

mislim da vam je Sivko odgovorio na prvo postavljeno pitanje

 

 

 

vjerovatno aludirajući na moguća ograničenja st.4 i 5 čl.8.

 

Svakako bi se valjalo informirati u konzularnom predstavništvu RH.

 

 

Poštovani Spitfire,

Prije svega zahvaljujem se na vašem odgovoru i pomoči. Moj bračni drug poznaje latinično pismo i hrvatski jezik sasvim dovoljno. Isto tako moj bračni drug poštuje pravni poredak i običaje u Republici Hrvatskoj. Čl. 8 st.4 i 5 su najmanji problem za mog bračnog druga.

 

Želio bi ako je moguče da 'sivko' odgovori zbog čega misli da po članku 11 stjecanja hrvatske državnosti moj bračni drug ne može dobiti hrvatsko državljanstvo.

 

Svaki odgovor je dobro došao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...
  • 2 godina kasnije...

Pozdrav,

Braćni drug jednog hrvatskog iseljenika normalno i logično da ima veća prava nego bračni drug jednog potomka.

Iseljenik je izravna linija dok potomak može biti 2,3 ili 4 koljeno. U slučaju kada bi bračni drug hrvatskog potomka mogao tražiti hrvatsko državljanstvo preko zakona o stjecanju HR državljanstva 'članak 11' dok bračni drug samog iseljenika ne može, onda bi to značilo (pročitajte sada ovaj dio dobro):

 

... da žena moga sina (potomak) ima pravo pozvati se na članak 11 stjecanja HR državljanstva dok majka moga sina tj. moja žena (iseljenik) nema to pravo. Pa gdje je tu logika molit ću ljepo ?!

Zakon o stjecanju HR državljanstva članak 11 govori:

Iseljenik, njegovi potomci do 3. stupnja srodstva u ravnoj liniji i njihovi bračni drugovi mogu prirođenjem steći hrvatsko državljanstvo...

Obratite pažnju na zarez, znači "Iseljenik, njegovi potomci i njihovi bračni drugovi.

Znaci ne piše "njegovi" već "njihovi".

 

Pametnom dosta!

Svi koji se nalaze u istoj situaciji kao što sam se nalazio ja ISELJENIK neka preda sve potrebne papire u MVP da njegov bračni drug stekne HR državljanstvo. 

uređeno: od spa100
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav,

Molim vas za informaciju da li imam ikakvu osnovu za podnosenje zahtjeva za hrvatsko drzavljanstvo.

Naime, djed i baka su Srbi iz BiH. Proveli su vecinu radnog vijeka u Hrvatskoj i stekli od firme u kojoj je djed radio stan tamo. Od 60-tih do 1990. Rat nije bio počeo, kada su zamjenili nekretninu za Sarajevo i vratili se u BiH nakon sto je djed otisao u mirovinu. Imaju dokumentaciju o boravku prijavama/odjavama iz Hr i ostalu dokumentaciju da su zivjeli tamo. (Ako bi gledali po godinama provedenim u Hr po novom zakonu su najmanje mogli steci drzavljanstvo 3 puta). Ima li baka koja je ziva pravo na Hr drzavljanstvo? Da li se mogu smatrati iseljenicima iz Hr? Imam li ja ikakvo pravo na osnovu njih?

Ja sam iz mjesanog braka ali mi se roditelji nisu izjasnjavali ni prije ni poslije rata a od 1993. zive u inozemstvu u 3. zemlji. Znaci nijedno nije Hrvat. Meni takodjer u prijeratnoj dokumentaciji ne stoji nigdje nacionalna pripadnost osim drzavljanstvo pri rođenju, jugoslovensko. Rodjena sam i provela djetinjstvo u hrvatskom dijelu BiH. Sada zivim u Sarajevu. U slucaju da se sada izjasnjavam kao Hrvatica, imam li osnovu za aplikaciju za hrvatsko drzavljanstvo?

Hvala unaprijed na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 5 sati , sb2018 je napisao:

Pozdrav,

Molim vas za informaciju da li imam ikakvu osnovu za podnosenje zahtjeva za hrvatsko drzavljanstvo.

Naime, djed i baka su Srbi iz BiH. Proveli su vecinu radnog vijeka u Hrvatskoj i stekli od firme u kojoj je djed radio stan tamo. Od 60-tih do 1990. Rat nije bio počeo, kada su zamjenili nekretninu za Sarajevo i vratili se u BiH nakon sto je djed otisao u mirovinu. Imaju dokumentaciju o boravku prijavama/odjavama iz Hr i ostalu dokumentaciju da su zivjeli tamo. (Ako bi gledali po godinama provedenim u Hr po novom zakonu su najmanje mogli steci drzavljanstvo 3 puta). Ima li baka koja je ziva pravo na Hr drzavljanstvo? Da li se mogu smatrati iseljenicima iz Hr? Imam li ja ikakvo pravo na osnovu njih?

Ja sam iz mjesanog braka ali mi se roditelji nisu izjasnjavali ni prije ni poslije rata a od 1993. zive u inozemstvu u 3. zemlji. Znaci nijedno nije Hrvat. Meni takodjer u prijeratnoj dokumentaciji ne stoji nigdje nacionalna pripadnost osim drzavljanstvo pri rođenju, jugoslovensko. Rodjena sam i provela djetinjstvo u hrvatskom dijelu BiH. Sada zivim u Sarajevu. U slucaju da se sada izjasnjavam kao Hrvatica, imam li osnovu za aplikaciju za hrvatsko drzavljanstvo?

Hvala unaprijed na odgovoru.

 

Pozdrav,

Prvo trebas znati na koji clanak o stjecanju HR drzavljanstva se pozivas. Zakon o stjecanju HR drzavljanstva imas ovdje:

https://www.zakon.hr/z/446/Zakon-o-hrvatskom-državljanstvu

Uzmi si vremena i procitaj svaki zarez i tocku zakona i tek onda mozes vidjeti na koji clanak se mozes pozvati.

Mislim u tvom konkretnom slucaju je pitanje, tvoja baka koje drzavljanstvo ima sada, ako nema HR onda isto tako se ne mozes pozvati na nju da bi ti dobila HR drzavljanstvo. Znaci nekog moras imati tko ima HR drzavljanstvo bio to djed, baka, mama, tata. Tek onda mozes vidjeti kako se mozes ti pozvati da dobijes HR drzavljanstvo.

uređeno: od spa100
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, spa100 je napisao:

 

Pozdrav,

Prvo trebas znati na koji clanak o stjecanju HR drzavljanstva se pozivas. Zakon o stjecanju HR drzavljanstva imas ovdje:

https://www.zakon.hr/z/446/Zakon-o-hrvatskom-državljanstvu

Uzmi si vremena i procitaj svaki zarez i tocku zakona i tek onda mozes vidjeti na koji clanak se mozes pozvati.

Mislim u tvom konkretnom slucaju je pitanje, tvoja baka koje drzavljanstvo ima sada, ako nema HR onda isto tako se ne mozes pozvati na nju da bi ti dobila HR drzavljanstvo. Znaci nekog moras imati tko ima HR drzavljanstvo bio to djed, baka, mama, tata. Tek onda mozes vidjeti kako se mozes ti pozvati da dobijes HR drzavljanstvo.

Hvala na odgovoru.

Zakon sam procitala a iscitat cu jos dodatno.

Iz ove starije genercija samo je baka ziva, pa me zanima da li ona moze po osnovu dugogodisnjeg boravka traziti HR drzavljanstvo? Ako moze, da li ja mogu traziti isto na osnovu nje? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Poštovani, molim za pomoć.

Želimo da predamo papire za sticanje Hrvatskog državljanstav člankom 11.iseljenici.

Suprugova baka I majka su davne 1966.otselile u Nemačku.

Baka je svoj život proživela u Nemačkoj, tamo i sahranjena.Od dokumenata imamo njen izvod iz knjige rođenih,večanih i domovnicu.Nemamo pasoš sa kojim je iselila ali imamo od grada Hannovera potvrdu o adresama na kojima je živela.Do smrti je imala Hrvatsko državljanstvo. 

Suprugova majka je domovnicu dobila 2006 kad I putovnicu.Ona je do 1985 živela u Nemačkoj a nakon toga u Srbiji.Primljena je u Jugoslovensko državljanstvo 1999 godine, a u tom dokumentu stoji da ima državljanstvo rep.Hrvatske.Kako sam ranije napisala 2006. je dobila bez problema i domovnicu I putovnicu.

Suprug je rođen u Nemačkoj 1977.

Da li na osnovu gore navedenog imamo osnova da tražimo hrvatsko državljanstvo člankom 11.potomak Iseljenika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija