Jump to content

Upis na temelju darovnog ugovora koji se osporava


Mislav 1

Preporučene objave

Je li moguće se upisati na temelju darovnog ugovora koji je trenutno predmet parnice, osporava se? Molio bih vas da mi ukažete na točne zakonske članke u zakonu koji ukazuju na tu mogućnost i također bih molio da me se puti na neku sudsku praksu koja govori o tom problemu.

 

Također bi me zanimali članci glede tužbe protiv knjižnog vlasnika i još nei načna kako bih mogao pobjati vlasništo upsanog.

 

Hvala puno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Je li moguće se upisati na temelju darovnog ugovora koji je trenutno predmet parnice, osporava se?
moguće
Molio bih vas da mi ukažete na točne zakonske članke u zakonu koji ukazuju na tu mogućnost
za zk.ured je bitno dali ugovor udovoljava pravilima zemljišno-knjižnog prava(čl.52-55 i čl.40 ZZK)
članci glede tužbe protiv knjižnog vlasnika i još nei načna kako bih mogao pobjati vlasništo upisanog.
na kojim činjenicama bi temeljili svoj zahtjev
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mogućeza zk.ured je bitno dali ugovor udovoljava pravilima zemljišno-knjižnog prava(čl.52-55 i čl.40 ZZK)na kojim činjenicama bi temeljili svoj zahtjev

 

Na temelju toga što imam darovni ugovor na temelju kojeg mi se daruje nekretnina, a drugi su upisani kao vlasnici na nekretnini, a ne darovatelj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko darovatelj nije upisan u zemljišne knjige kao vlasnik, ne možete se niti vi upisati temeljem darovnog ugovora.

 

Moguća je tužba protiv osoba koje su upisane u zemljišne knjige, ali u takvom postupku biste prvenstveno morali dokazati da je darovatelj u trenutku sklapanja darovnog ugovora bio vlasnik nekretnine. Ukoliko to ne možete dokazati, izgubit ćete spor.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko darovatelj nije upisan u zemljišne knjige kao vlasnik, ne možete se niti vi upisati temeljem darovnog ugovora.

 

Moguća je tužba protiv osoba koje su upisane u zemljišne knjige, ali u takvom postupku biste prvenstveno morali dokazati da je darovatelj u trenutku sklapanja darovnog ugovora bio vlasnik nekretnine. Ukoliko to ne možete dokazati, izgubit ćete spor.

 

To znam, no molim Vas članak u Zakonu točne tužbe koju bih podnio protiv upisanih.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

To ne funkcionira na takav način, pojedine tužbe nisu taksativno navedene i popisane u zakonima, već imate opću podjelu na kondemnatorne (npr. isplata), konstitutivne (npr. razvod braka) i deklaratorne (tužbe radi utvrđenja) te neke zasebne tužbe koje su detaljnije regulirane.

 

Vaš tužbeni zahtjev glasit će na utvrđenje da imate valjanu pravnu osnovu za uknjižbu prava vlasništva, a u postupku će biti potrebno primijeniti praktički pola Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, pa sad nema smisla da vam kopiram Zakon u odgovoru na vašu poruku. Ne radi se o jednostavnoj situaciji, bit će potrebno prvenstveno utvrditi je li osoba koja vam je darovala nekretninu uistinu bila vlasnik te nekretnine.

 

Savjetujem vam da postupak pokrenete samo ako ste sigurni da je darovatelj, budući da nije upisan u zemljišnu knjigu, vlasništvo nekretnine stekao na temelju zakona (dosjelošću, nasljeđivanjem od osobe koja je nekretninu stekla dosjelošću i sl.), a kako ne biste bili dužni snositi troškove takvog postupka u slučaju neuspjeha.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislave,jel razumijete što vam Ljubo obrazlaže,glede čega se u daljnjem nastavku teme bazirajte na činjenice,pa nam objasnite taj splet okolnosti,tko su te osobe upisani vlasnici nekretnine,u kakvoj su vezi sa darovateljem,pa nadalje na koji način se darovatelj poziva na svoje pravo vlasništva konkretne nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na temelju toga što imam darovni ugovor na temelju kojeg mi se daruje nekretnina, a drugi su upisani kao vlasnici na nekretnini, a ne darovatelj.

 

samo vlasnik može darovati nešto ili punomoćnik po uputi vlasnika. darovni ugovor od nevlasnika je ništav i temeljem takvog ugovora se nemožeš upisati kao vlasnik imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislave,obzirom na jednu vašu temu,recite nam jel scenarij u ovom slučaju ovakav;

darovatelj je bio vlasnik nekretnine u trenutku darovanja,no obdarenik nije isti ugovor proveo u zemljišnim knjigama,nakon čega darovatelj umire a njegovi zakonski nasljednici se osnovom rješenja o nasljeđivanju upisuju kao vlasnici predmetne nekretnine………

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija