Jump to content

Otkaz bez Odluke o otkazu


rhema81

Preporučene objave

Dakle poslodavac mi je 30.4. rekao da postajem tehnološki višak i da ću u ponedjeljak 2.5. znati više - o otkaznom roku, godišnjem ... jer mora kod knjigovođe sve vidjeti.

Došla sam na posao 2.5. i rekao mi je da nisam ni trebala dolaziti jer je moj radni odnos prekinut s danom 30.4. I zbilja odjava na mirovinskom je s danom 30.4. (došlo mi na e - građani)

Nikakav papir nisam potpisala, ništa vidjela o pravu na otpremninu (tamo sam 3 godine i 10 mjeseci) apsolutno ništa. Znam da mi mora dati obrazac Odluka o otkazu na kojem mi sve mora pisati ; razlog, otpremnina...

 

sve što mi je rekao je njegova usmena riječ da se ne brinem da ću dobiti otpremninu i da će pisati da sam tehnološki višak.

 

zanima me kakav je to knjigovođa koji ga vodi u prekršaj i to koliko je meni poznato veliki prekršaj.

molim savjet i mišljenje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam član sindikata.

planiram se konzultirati s odvjetnikom. S obzirom da je odjava s danom 30.4. a to mi je objavljeno 2.5. smatram da su moja radnička prava uskraćena.

 

Vrijeme za pisani prigovor prolazi i to moram do sutra napisati.

Nemam još niti jedan jedini dokument - rekao je da knjigovođa nije još sve napravio.

A meni nedostaje onaj najvažniji s kojim bi ostvarila pravo na novčanu naknadu na HZZ-u a to je Odluka o otkazu .

S obzirom da takav otkaz bez te odluke nije u zakonskim okvirima a mogućnost povratka na posao nema , očito će morati doći do nagodbe koju će morati isplatiti i naravno dostaviti mi taj dokument bitan za HZZ.

 

U svakom slučaju hvala Vam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje se radi o poslovno uvjetovanom otkazu i ne morate brzopleto reagirati s odvjetnikom jer to košta. Posjetite poslodavca i upozorite ga da ako vam ne dostavi raskid ugovora o radu u pisanom obliku u roku od npr.3 dana ,prijavite ga inspekciji rada ,ne anonimno , nego punim imenom i prezimenom.

Otkazni rok vam može teći i za vrijeme godišnjeg odmora, u vašem slučaju je mjesec i dva tjedna , a može vam i isplatiti otkazni rok.

Na otpremninu imate pravo i to minimalno jedna trećina vaše prosječne brutto plaće u zadnja tri mjeseca puta godine staža.

Također, imate i pravo U HZZ-u na propisane novčane naknade.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molim savjet.Imam ugovor o radu na određeno vrijeme do 31.12.2016. godine.Drugi poslodavac ponudio mi je ugovor na neodređeno vrijeme u struci.Sadašnjem poslodavcu uručila sam pisani zahtjev za sporazumnim otkazom koji je on odbio s obrazloženjem da zbog povećanog obima posla nije u mogućnosti prihvatiti sporazumni otkaz,već da dam novi zahtjev i da navedem razloge.Ne tražim od sadašnjeg poslodavca nikakvu otpremninu niti bilo što drugo,već samo da raskinem ugovor sa njim,kako bih mogla započeti raditi kod novog poslodavca.U ugovoru o radu nije naveden otkazni rok već samo stoji da ugovor mogu otkazati radnik i poslodavac u skladu sa odredbama Pravilnika o radu i Zakona o radu,Kod ovog poslodavca radim godinu dana.Zahtjev za sporazumni otkaz uručila sam 23.04.2016,a odgovor dobila 03.05.2016. god. Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dakle poslodavac mi je 30.4. rekao da postajem tehnološki višak i da ću u ponedjeljak 2.5. znati više - o otkaznom roku, godišnjem ... jer mora kod knjigovođe sve vidjeti.

Došla sam na posao 2.5. i rekao mi je da nisam ni trebala dolaziti jer je moj radni odnos prekinut s danom 30.4. I zbilja odjava na mirovinskom je s danom 30.4. (došlo mi na e - građani)

Nikakav papir nisam potpisala, ništa vidjela o pravu na otpremninu (tamo sam 3 godine i 10 mjeseci) apsolutno ništa. Znam da mi mora dati obrazac Odluka o otkazu na kojem mi sve mora pisati ; razlog, otpremnina...

 

sve što mi je rekao je njegova usmena riječ da se ne brinem da ću dobiti otpremninu i da će pisati da sam tehnološki višak.

 

zanima me kakav je to knjigovođa koji ga vodi u prekršaj i to koliko je meni poznato veliki prekršaj.

molim savjet i mišljenje

 

da se nadovežem na svoje pitanje,

dakle poslodavac je dobio moju poštu sa zahtjevom za zaštitu radničkih prava odmah nakon toga me nazvao i rekao mi da nisam odjavljena, pa da jesam, pa opet da ni sam ne zna što je knjigovođa napravio.

meni jasno piše prestanak radnog odnosa s danom 30.4.

Onda mu je knjigovođa rekao da se to lako može povući i da će sutra to riješiti.

 

Sad mene zanima , da li on može samo tako povući tu odjavu i ponovno me prijaviti da nema prekida. Molim savjet , ne želim da me zakine i uskrati mi pravo na burzu. Jer danas mi je usmeno rekao da knjigovođa moju odluku o otkazu još nije završio - mislim malo mu to dugo traje - tjedan dana mu treba da ju ispuni.

 

 

 

..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,

molim Vas za pomoć.

Prošli mjesec mi je najavljen otkaz usmenim putem s 1.6. , ugovor na neodređeno i ponuđena mi je mogućnost posl.-uvjetovanog otkaza jer nema osnove za izvanredni otkaz niti sam dobila konretne odgovore zašto dobivam otkaz nakon godine dana, a zanimljivo je da poslodavac nudi posl.-uvjetovan a isti taj mjesec je zaposlio novu osobu, iste struke kao i ja i ona je na probnom roku tek.

Zanima me, obzirom da sam na bolovanju već dva tjedna, otišla sam odmah nakon te najave jer mi se pogoršalo zdravstveno stanje i nema me još neko vrijeme, a nikakvu preporučenu pošiljku (otkaz) nisam primila, vjerujem da me "čekaju" da se pojavim. :kavica:

Imam li ikakve osnove da posjetim Inspektorat rada ukoliko mi bude uručen poslovno-uvjetovani otkaz, a osoba iste struke je zaposlena prošli mj.

Znam da mogu putem odvjetnika zatražiti Zahtjev za zaštitom radničkih prava (isprike ako sam krivo napisala), ali bojim se da si tako nešto ne mogu priuštiti.

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve zavisi o obrazloženju takva otkaza - koji su to točno razlozi poslovno uvjetovanog otkaza, jer ako je zaposlena nova osoba na istom radnom mjestu kao i vi, onda postoji i obveza poslodavca u smislu odredbe čl. 115. st. 2. Zakona o radu (doduše ta obveza ne vrijedi ako poslodavac zapošljava manje od 20 radnika). Ujedno se i postavlja pitanje čemu novo zapošljavanje na isto radno mjesto ako se dosadašnjeg radnika namjerava riješiti.

 

Tako da je zasada, ovak na blef, teško dati iole konkretan savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na bolovanju sam 2 tjedna (a dan prije mi je usmeno najavljen otkaz) , te sam danas dobila obavijest od kolegice da mi je otkaz poslan preporučenom poštom na kućnu adresu, te da postoji "pisamce" od odvjetnika u kojem piše da vratim stvari (mobitel i ključeve ureda). Ne znam o kojoj vrsti otkaza je riječ.

Ukoliko podignem pošiljku, jesam li obavezna potpisati otkaz (obzirom da je odluka jednostrana, odnosno ne slažem se s njime) te ga poslati natrag poslodavcu?

Što se događa ako ne podignem pošiljku?

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Pozdrav evo radi se o mojoj kćeri a neznam baš kako zaštititi svoje dijete i stati na kraj ovakvim manipulatorima i kršiteljima zakona i ljudskih prava.Na objavljeni natjećaj moje se dijete javilo i zaposlilo preko ugovora o radu na određeno razdoblje preko ljeta sezonski.

Zanima me ima li poslodavac pravo dati djelatniku "Obavijest o prestanku potrebe za radom radnika", a već sljedećeg dana na njegovo mjesto primiti novog djelatnika? Uz to, svima govori da ne može naći djelatnika koji će kod njega ostati duže od mjesec dana, ali čim mu netko ne dozvoli vrijeđanje i omalovažavanje, dobije raskid ugovora o radu. Ne moram ni napomenuti da svaki mjesec zapošljava nove djelatnike.

U poduzeću ima jednog tzv.policajca koji u njegovo ime maltretira,vrijeđa i ponižava sve oko sebe uz njegovo normalno odobrenje i zaštitu,jednostavno preblaga riječ za to je mobing,a da ne spominjemo radno vrijeme svaku subotu ,nedjelju, praznik,manće koje gosti puštaju radniku za odrađenu uslugu uzimaju za sebe,nedopustivo al čim radnik traži neka svoja prava uručuje se otkaz,molim pravni savjet jer za moje dijete je ionako prekasno ali da zaštitimo drugu nedužnu djecu ili radnu snagu koja se bude javila takvim lešinarima i gulikožama,fer i pošteno pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

otkaz nije posljedica istekom vremena ugovora nego razlog je maltretiranje i mobing gore navedenog "policajca" i neslaganje sa istim i traženju svojih osnovnih prava al kažem vam čim se otvori usta posljedice su poznate,kažem vam da je u mjesec i pol promijenio četiri radnika,a službeno i pismeno uručenje otkaza još uvijek čekamo i živo nas interesiraju njegovi razlozi za to,dijete je pokušavalo kontaktirati sa njime ali ne odgovara premda nam trebaju dokumenti jer je našla novo zaposlenje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija